Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S daty se netrapte ani v zahraničí – Vodafone nabízí nový datový balíček

aktualizováno 
Datové přenosy při roamingu jsou jednou z velkých slabin našich operátorů. Naštěstí tlak Evropské unie nese své ovoce a operátoři na to reagují. Nejnověji se přidává Vodafone, který nabízí paušál pro datové přenosy v roamingu, včetně zajímavé možnosti denního paušálu.

Pokud jde o používání mobilního telefonu v zahraničí, řada uživatelů má pořád obavu z příliš vysokých cen. Proto svůj telefon raději používají minimálně. Cena za volání se v poslední době v důsledku regulace poměrně vyjasnila. Velmi nepřehledné (a vysoké) ale zůstávají ceny za datové přenosy v zahraničí.

Ty jsou totiž výrazně dražší než v domácí síti, a navíc se objem přenesených dat z pohledu uživatele mnohem hůře kontroluje. O tom, že situace není zcela v pořádku, ostatně svědčí i postup Evropské unie, která se na tuto oblast zaměřila. Právě tlak EU zřejmě stojí za tím, že operátoři se snaží datové přenosy v zahraničí zlevnit a vyjasnit. Nejnověji se k tomuto trendu přidává Vodafone, který přichází s nabídkou předplacených datových balíčků.

Internet univerzal

Podobně jako u T-Mobile je potřeba si i u Vodafone dát pozor na účtování. Čeští operátoři totiž v roamingu účtují po 100kB blocích v případě internetového připojení a po 10kB blocích v případě WAPu. Pokud se tedy připojíte několikrát za sebou a přenesete relativně malý objem dat, můžete spotřebovat ze svého paušálu nepoměrně vyšší částky. Pouze O2 využívá u svých datových balíčků 10 kB jako blok i pro internetové připojení.

Pokud se například připojíte třikrát a načtete hlavičky nových e-mailů, bude to pro operátora znamenat 300 kB přenesených dat. Reálně přitom přenesete pravděpodobně výrazně méně než 100 kB. V tomto směru budou mít možná výhodu uživatelé nového tarifu Připojení v mobilu od Vodafone, který používá jako hlavní připojení WAP přístupový bod (data.vodafone.com). A WAP připojení je účtováno po menších blocích. U T-Mobile je ale WAP připojení citelně dražší.

Cena za den i měsíc, ale z mobilu

Vodafone nabízí jak měsíční předplatné, tak možnost pořízení si paušálu pouze na jeden den. Tím může nabídka Vodafone oslovit nejen ty, kteří datové přenosy potřebují z pracovních důvodů, ale i běžné uživatele. Ti si mohou pořídit jednorázový balíček v okamžiku, kdy potřebují na rychlo něco zařídit z dovolené, případně si jen popovídat s přáteli přes ICQ. Nemusí se přitom starat o to, kolik dat přenesou.

Podobně jako u svého Připojení na dlouho nabízí Vodafone i jakési ochranné pásmo. Pokud si totiž aktivujete balíček připojení na jeden den a přenesete méně než 2 MB, nezaplatíte plnou cenu balíčku. Pro případ, že se potřebujete podívat jen na jeden e-mail neobsahující obrázky, případně na nějakou internetovou stránku, nemusíte platit plnou cenu balíčku.

Připojení ze zahraničí na den
Zóna Objem dat Cena Cena za MB nad balíček Zvýhodněná cena při přenosu pod 2 MB
1 50 MB 350 Kč 90 Kč   80 Kč
1 + 2 50 MB 700 Kč 90 Kč 160 Kč
     

Limit 2 MB není sice pro intenzivnější práci na internetu nic moc, ale na druhou stranu pro získání jedné informace postačí. Zvlášť, pokud budete využívat například Operu Mini, která datové přenosy poměrně efektivně komprimuje. Tento objem navíc postačí při běžné komunikaci přes některého mobilního ICQ klienta skoro na celý den.

Po přenesení prvních 2 MB vám operátor automaticky naúčtuje celou cenu datového balíčku. V případě použití denního balíčku (Připojení ze zahraničí na den) činí tento limit 50 MB. V balíčku Připojení ze zahraničí na stálo získáte 200 MB na měsíc.

Připojení ze zahraničí na stálo
Zóna Objem dat Cena Cena za MB nad balíček
1  200 MB  1 600 Kč 90 Kč
1 + 2 200 MB 3 200 Kč 90 Kč
 

V případě přístupu k internetu z mobilu by měly být tyto limity dostatečné. Použijete-li mobil pro přístup z počítače, nemusel by vám limit stačit. Za megabyte přenesený nad tento limit zaplatíte 90 Kč, ale Vodafone vás v okamžiku překročení limitu na tuto skutečnost upozorní SMS.

Datové balíčky se vztahují na zóny 1 a 2, kam patří prakticky celá Evropa a některé mimoevropské destinace. Přitom zóny pro datové balíčky se shodují se zónami pro běžný hlasový roaming. Ve třetí zóně platí zákazník 90 Kč za každý přenesený megabyte dat. Trochu škoda je, že právě do třetí zóny patří některé turisticky atraktivní země jako Thajsko, Malajsie, Indonésie a další, stejně jako většina postsovětských republik včetně samotného Ruska.

Internet v kapse

Internet v mobilu, ať už v podobě prohlížení webu, práce s e-maily nebo třeba ICQ, se stává stále běžnější záležitostí. Už dávno nejde o výsadu byznysmenů, kterým jejich účty platí firma. Zkrátka pro stále více majitelů mobilu je naprosto běžné využívat mobil jako prostředek přístupu k internetu. Ostatně vstříc jim vycházejí i výrobci a operátoři, kteří přístup k různým službám z mobilu usnadňují.

Rozdělení zón

Zóna 1
Andorra, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gibraltar, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Manský ostrov, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Zóna 2
Albánie, Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba, Austrálie, Barbados, Bělorusko, Bermudské ostrovy, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Čína, Dominikánská republika, Egypt, Grenada, Haiti, Indie, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Kajmanské ostrovy, Kanada, Korejská republika, Makedonie, Maroko, Mexiko, Moldávie, Nový Zéland, Singapur, Společenství Dominika, Srbsko, Tunisko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam.

Zóna 3
Afghánistán, Alžír, Angola, Argentina, Arménie, Ázerbajdžánská republika, Bahrajn, Bangladéš, Bolívie, Brazílie, Burkina Faso, Chile, Ekvádor, Fidži, Filipíny, Gambie, Ghana, Gruzie, Guatemala, Honduras, Hongkong, Indonésie, Irák, Jemen, Jordánsko, Kambodža, Katar, Keňa, Kolumbie, se, Kuvajt, Libanon, Macao, Madagaskar, Malajsie, Maledivy, Mauricius, Mongolsko, Mosambik, Namibie, Niger, Nigérie, Nikaragua, Omán, Pákistán, Paraguay, Peru, Rusko, Salvador, Saúdská Arábie, Seychely, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Súdán, Sýrie, Tádžikistán, Tchaj-wan, Tanzánie, Thajsko, Uruguay, Uzbekistán.


Příkladem může být například Mail for Exchange, který je dostupný pro většinu telefonů Nokia vybavených operačním systémem Symbian. Podobné řešení nabízí pro některé modely i Sony Ericsson a v nové verzi i Apple. Také sami operátoři nabízejí různá lákadla, třeba v podobě podpory ICQ nebo nejnovější internetové iniciativy Vodafone (více čtěte zde a zde).

ilustrační foto

Právě tento způsob komunikace se zejména pro mladou generaci stal naprostou samozřejmostí, takže se mladí bez něj nemohou obejít ani v případě, kdy zrovna nesedí u počítače. Pokud využijí některý z datových balíčků, nemusí se ho vzdávat ani v zahraničí. A co víc, rozhodně to vyjde levněji než SMS, která ze zahraničí stojí poměrně dost.

Internet je navíc už naprosto běžnou součástí našeho života. Už dávno neslouží jen k profesionálnímu použití, ale i pro zábavu. Určitě není pro nikoho překvapením, že je to mimo jiné nevyčerpatelná studnice informací o různých kulturních a historických památkách. A protože ne všichni s sebou na dovolenou berou notebook, může být právě internetový prohlížeč v mobilu ideálním způsobem jak najít informaci, kam se v cizí zemi podívat.

Vodafone třetím v řadě

Včera zveřejněná nabídka Vodafone doplňuje podobné služby jeho konkurentů. Jak Telefónica O2, tak T-Mobile už totiž zveřejnili své nabídky před několika měsíci. V současné době již tak mají zvýhodněné datové přenosy v zahraničí k dispozici zákazníci tří českých operátorů. Stranou zůstává jedině U:fon, pro nějž je ale roaming vzhledem k odlišné technologii trochu komplikovanou záležitostí.

Nabídka O2 zahrnuje na rozdíl od Vodafone celý svět, cena za přenesených 50 MB je ale vyšší. Přitom balíček si lze zakoupit pouze jedenkrát za měsíc, pokud tedy celý limit vyčerpáte za den, máte do konce zúčtovacího období smůlu. Navíc po vyčerpání limitu se datové přenosy účtují podle běžného ceníku, takže přenesení jednoho megabytu vás vyjde minimálně na necelých 244 Kč v rámci EU, ale také na více než 670 Kč mimo Evropu. Navíc vás operátor na překročení limitu neupozorní. Podrobnější informace o nabídce O2 najdete zde.

Datové balíčky Telefónica O2 pro připojení v zahraničí
Předplacený objem dat Platnost Cena za měsíc Cena za MB nad balíček
  2 MB  celý svět    107,10 Kč 243,71 Kč (EU) / 426,49 Kč (Evropa) / 670,21 Kč (zbytek světa)
 4 MB celý svět    214,20 Kč 243,71 Kč (EU) / 426,49 Kč (Evropa) / 670,21 Kč (zbytek světa)
10 MB celý svět    357,00 Kč 243,71 Kč (EU) / 426,49 Kč (Evropa) / 670,21 Kč (zbytek světa)
50 MB celý svět 1 487,50 Kč 243,71 Kč (EU) / 426,49 Kč (Evropa) / 670,21 Kč (zbytek světa)
Eurodata 250 MB EU 2 368,10 Kč 243,71 Kč
 

Výhodnější je tarif určený pro země Evropské unie, který se nazývá Eurodata 250 MB, a jak název napovídá, obsahuje 250 MB dat. Cena za data nad tento limit je ale těžko pochopitelných 243,71 Kč. Pro žádný z datových paušálů O2 neexistuje ale denní varianta, navíc cena 2 638 Kč je výrazně vyšší než v případě měsíčního připojení Vodafone. I když zohledníme to, že O2 nabízí 50 MB navíc.

Poměrně čistou a jednoduchou metodu pro všechny, kteří cestují v rámci EU, zvolil T-Mobile. Na všech územích patřících do EU, tedy včetně mimoevropských území jako Kanárské ostrovy, Madeira a dalších, totiž platí stejné ceny za přenesená data jako v Česku. To znamená, že za přenesený kilobyte dat zaplatí zákazník při využití internetového připojení (APN internet) 0,06 Kč. V ostatních oblastech platí zákazníci T-Mobile 0,29 Kč, respektive 0,40 Kč. Na datové přenosy v zahraničí se nevztahují běžné datové paušály (např. Internet Basic, Standard a Premium).

Ceny datových přenosů v zahraničí - T-Mobile
Oblast Cena za 1 MB internet Cena za 1 MB WAP
EU + EEA    61,44 Kč    614,40 Kč
Zbytek Evropy 296,96 Kč 1 017,10 Kč 
Zbytek světa 409,60 Kč 2 805,76 Kč
   

Přenosy s využitím APN WAP jsou zhruba desetkrát dražší (0,60 Kč, 1,57 Kč a 2,74 Kč). T-Mobile jako jediný tak v zahraničí účtuje za datové přenosy přes WAP jinou částku než za běžné internetové připojení. To může být pro běžného uživatele trochu komplikace. U tohoto operátora ale zase není nutné aktivovat žádné speciální balíčky. Podrobnější informace o nabídce T-Mobile čtěte zde.

BlackBerry má svoje pravidla

Odlišná pravidla platí pro zákazníky využívající komunikátory BlackBerry, pro ty operátoři již delší dobu nabízejí balíčky s předplacenými datovými přenosy i v zahraničí. Je to logické, tyto přístroje si totiž pořizují uživatelé, kteří potřebují mít přístup ke svým e-mailům neustále. Bylo by tedy nelogické, kdyby je nemohli používat po překročení hranic.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Za 99 korun si můžete vzít na chatu domácí LTE internet od T-Mobilu

Ilustrační snímek

T-Mobile letos v dubnu zjednodušil instalaci základního tarifu pevného internetu přes LTE. Nová služba vyžaduje pouze...

Najdete na iDNES.cz