Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlý jako blesk - recenze komunikátoru ASUS P565

aktualizováno 
ASUS stále častěji promlouvá do světa Windows Mobile komunikátorů. Přečtěte si podrobnou recenzi zatím posledního počinu, jenž je nejrychlejším PDA telefonem vůbec.

ASUS P565 - první komunikátor s 800 MHz procesorem | foto: Asus.com

Smutno bylo mezi příznivci komunikátorů ASUS, když společnost v srpnu oznámila, že se drtivé většiny WM telefonů představených na CeBITu nedočkají. Modely jako P360 nebo Lamborghini ZX1 sice v březnu budily zaslouženou pozornost, ovšem v září by se v záplavě konkurenčních modelů zřejmě ztratily.

Pošramocenou pověst divize společnosti v říjnu napravil ASUS 552w, jenž jsme v našem testu ověnčili hodnocením nejrychlejší komunikátor vůbec. Tehdy jsme jen těžko mohli tušit, že si 552w užije jen pomyslných pět minut slávy a na postu nejrychlejších zařízení jej záhy vystřídá jeho stájový kolega s kódovým označením P565. Tomu patří dnešní test. Přečtete si dojmy a zkušenosti získané během takřka měsíčního testování.Katalog mobilů:

 ASUS P565Recenze komunikátoru Asus P535Asus 552w
Nový ASUS P565 a další dva výkonné komunikátory téhož výrobce – starší P535 a 552w.

Stručná charakteristika:
Výkonný komunikátor s VGA displejem, satelitní navigací a podporou sítí třetí generace.

Kapitoly recenze:

Vzhled, konstrukce a zpracování
Paměť a procesor
Displej a ovládání
Bonusové aplikace
Telefonování, SMS, MMS a emaily
Konektivita
GPS 
Fotoaparát
Výdrž a výkon, testy
Závěr

Obsah balení:

 • síťová nabíječka
 • nabíječka do automobilu (cigaretová)
 • 1 300 mAh akumulátor
 • stereo HF (s regulací hlasitosti i tlačítkem k příjmu hovoru)
 • příslušenství k uchycení telefonu do automobilu
  manuály a uživatelská příručka, CD s aplikacemi
 • kožené pouzdro

Vzhled, konstrukce a zpracování

Předchozí model jsme minule připodobnili k dnes již legendárnímu HTC Touch. Telefony si byly svou skořápkou opravdu velmi podobné. Novinka si ale není žádnému komunikátoru nijak zvlášť podobná. I když je pravdou, že stejné tvary, obzvlášť zřetelné zaoblení spodní hrany mohli vidět návštěvníci CeBITu u modelu P550, který rovněž později dostal nálepku „zrušeno pro nedostatečnou konkurenceschopnost.“

P565 je ale citelně menší a svými rozměry se blíží předchozímu 552w. Miniaturizace typu HTC Touch Diamondu se sice nekoná, přesto si troufáme P565 označit za kompaktní zařízení, jehož hmotnost 120 gramů nikomu kapsu neprorve.

Co se týče použitých materiálu, u novinky vsadili konstruktéři na leštěný plast, který jsme mohli vidět třeba u Samsungu SGH-i780. Tento materiál tvoří rámeček předního dílu a na bocích je vystřídán stříbřitým plastem, který  na obou stranách přechází v tmavé lesklé pásky, jež poměrně zdařile imitují kov. Nad zobrazovací jednotkou najdeme obligátní sestavu sluchátka telefonu, objektivu 3G kamery a drobné LED.

 

Asus P565 Asus P565 Asus P565 Asus P565

Asus P565 Asus P565 Asus P565

Pod displejem se v prázdném pásku blyští logo výrobce, ještě níže pak jsou situovány ovládací prvky. Již zmíněné lemy na bocích obsahují regulátor hlasitosti a krytku s popiskem „GPS“ pro rychlejší načtení aktuální pozice (levý bok), vpravo je to pak zámek displeje a ve spodní třetině tlačítko pro start fotoaparátu.

Na spodní hraně je umístěn miniUSB konektor, mikrofon telefonu a schované, leč hrotem stylusu dobře přístupné tlačítko pro reset telefonu. Horní hrana tradičně obsahuje tlačítko k vypnutí, zapnutí, probuzení telefonu, v pravém rohu je pak vidět hlavička stylusu. Chválíme umístění a káráme zpracování, celoplastový stylus si zařízení této třídy rozhodně nezaslouží.

Asus P565  

Asus P565 Asus P565 Asus P565

Asus P565 Asus P565 Asus P565

Zadní strana je nebývale zajímavá a složena ze dvou dílů. Horní menší stříbrná část je v jasném kontrastu s částí odnímatelnou. Potěší zvolená povrchová úprava krytu baterie, která báječně imituje kůži. Podobnou úpravu můžeme vidět u luxusních notebooků této značky. Stylově je provedena i táhlá mřížka hlavního reproduktoru, nad kterou je drobný objektiv fotoaparátu. Bez zrcátka, diody nebo popisku. Jako by se za své 3.2 MPix styděl.

Po stránce dílenského zpracování není co vytýkat. Lícování jednotlivých dílu šasi je ukázkové a menší vrzání se ozve jen při důkladném prohmatání horní části.

Paměť a procesor

Výrobci si jsou dobře vědomi toho, že na loudavá zařízení již uživatelé nejsou zvědaví. Nezřídka se tak u Windows Mobile komunikátorů setkáváme s moderními procesory taktu nad 500 či dokonce 600 MHz. ASUS P565 však jde ještě dále a ve svém těle ukrývá 800 MHz čip Marvell Tavor. Není tomu dlouho, co byly procesory téhož taktu běžné u stolních PC a dnes se nám již stěhují do zařízení kapesních rozměrů.

ASUS P565 - HW ASUS P565 - HW ASUS P565 - HW

Procesoru asistuje 128 MB operační paměti, které je po prvních zapnutí k dispozici 55 MB. To sice není nijak závratná porce, přesto k pohodlné práci bohatě postačuje. Nijak se výrobce nepředali ani v případě FlashROM – z papírové velikost 256 MB je pro instalaci aplikací a veškerá data připraveno 45 MB. Windows Mobile 6.1 Professional jsou totiž doplněna o řadu užitečných aplikací a paměť můžete dále rozšířit až 16 GB microSDHC kartou. Slot pro karty je bohužel schován v úrovni baterie a tak je nutné ji při každé manipulaci vyjmout. A to je otravné.

ASUS P565 - HW ASUS P565 - HW ASUS P565 - HW

Je nám potěšením oznámit, že ASUS P565 je jasně nejrychlejším telefonem, který kdy navštívil redakci, nebo spíše spatřil světlo světa. Reakce na jakýkoli pokyn jsou bleskové a bez sebemenších prodlev. Vstup do složky SMS se třemi stovkami záznamů, do kalendáře nebo telefonní aplikace, to vše se děje ihned po stisku tlačítka nebo klepnutí na displej.

Výrobce opět připravil známý nástroj k řízenému podtaktování CPU, kterým lze čip lidově řečeno přidusit. I na ekonomický provoz, jenž je k baterii nejšetrnější strčí P565 každou konkurenci do kapsy. Při turbo režimu je náskok ještě markantnější a třeba otevření složky s Windows nezabere přístroji ani dvě sekundy.

Technická specifikace:

Název ASUS P565
 Rozměry [mm]  60,5 x 102 x 16
 Hmotnost [g] 120 g
 Operační systém Windows Mobile 6.1 Professional
 Procesor Marvell TavorP, 800 MHz
 RAM 128 MB
 FlashROM 256 MB
 Paměťový slot microSD (SDHC)
 Sítě Triband GSM, UMTS 2100 MHz
 Data GPRS, EDGE, HSDPA
 Displej - rozlišení 480 x 640 pix
 Displej - úhlopříčka 2,8" (72 mm)
 Displej - barvy 65 536
 Satelitní navigace SiRF Star III
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.0, EDR, A2DP
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát 3.2 MPix
 Autofocus ano
 Videotelefonie ano (VGA)
 FM rádio  ne
 Baterie 1 300 mAh


Displej a ovládání

Výkonný 800 MHz procesor není jedinou novinkou u stáje ASUS, svou premiéru si totiž odbyl i VGA displej, který u komunikátorů výrobce vidíme vůbec poprvé. Displej je v jedné rovině s okrajem, v úhlopříčce má 2,8 palce a najednou zobrazí více než 65 tisíc barevných odstínů. Je docela škoda, že výrobce nevyužil poměrně rozměrného těla přístroje k integraci displeje s větší úhlopříčkou, takto jsou po stranách displeje nevyužité centimetrové pruhy.

 

ASUS P565 - displej

ASUS P565 - WM 6.1 ASUS P565 - WM 6.1 ASUS P565 - WM 6.1

ASUS P565 - WM 6.1 ASUS P565 - WM 6.1 ASUS P565 - WM 6.1


Dotyková vrstva je velmi citlivá, což oceníte třeba při psaní na virtuální klávesnici. Intezitu podsvícení lze regulovat v celkem osmi stupních a to jak pro bateriový pohon či dobu nabíjení či synchronizace. Čitelnost na přímém slunci je při nejvyšším jasu velmi dobrá a při srovnání s HTC Touch Pro téměř totožná.

Ovládání zařízení prostřednictvím displeje je pohodlné i díky podpoře dotykových gest, kdy lze rozsáhlými nabídkami snadno listovat tahy prstu. Při určitých situacích využijete i čtyřsměrovou klávesu s velkým potvrzovacím středem.

Asus P565 Asus P565 Asus P565 Asus P565

Asus P565 Asus P565 Asus P565

Blok ovládacích prvků dále čítá programovatelné tlačítko OK a klávesu ke spuštění ASUS launcheru. Bohužel je tato funkce pevně stanovena a bez zásahu do registrů není možné jej přemapovat, což každému jistě vyhovovat nebude. K telefonování jsou připraveny tlačítka tvaru obloučků. Klávesy jsou zhotoveny z tvrdého plastu, jejich stisk je přesný a odezva optimální.

Telefonování, SMS, MMS a emaily

ASUS P565 je obdařen telefonním modulem s podporou GSM i pásma UMTS. Přátelé a obchodní partneři vás tak zastihnou téměř v každém koutku civilizovaného světa. Pro datování tak lze využít běžné a dnes již pomalé GPRS/EDGE třídy 10, obyvatelé větších českých měst ocení podstatně rychlejší internet přes 3G. Ostatní české čtenáře může podpora této technologie zanechat zcela chladné.

ASUS P565 - telefon ASUS P565 - telefon ASUS P565 - telefon

Výběr podporovaných technologií je automatický, stejně tak lze v Menu-Nastavení-Připojení zvolit jen GSM případně 3G. Během testu ASUS absolvoval zhruba dvacítku různě dlouhých hovorů z míst z různou hodnotou signálu a vždy vše proběhlo bez nejmenších potíží. I když právě s příjmem signálu měl ASUS ve srovnání s jinými telefony trochu problém a tam, kde jiné komunikátory (Samsung i780, HTC Touch Pro) měly plný signál, ASUS ukazoval o čárku méně. 

ASUS P565 - telefon ASUS P565 - telefon ASUS P565 - telefon

Radostí je ale práce s telefonním seznamem a telefonní aplikaci obecně. Podpora dotykových gest pro rolování v adresáři, velká klávesnice pro zadávání čísla, ono chytré filtrování jmen postupným zadáváním znaků nebo rychlé přepínání mezi údaji kontaktu (telefon, mobil, IM) – to je jen rychlý výčet drobností, které opravdu oceníte.
Stejně jako v případě modelu 552w nelze nezmínit Call filter – opravdu vynikající aplikaci, díky které jednoduše nastavíte, jaká jména se vám dovolají a která naopak nikdy.

ASUS P565 - sms ASUS P565 - sms ASUS P565 - sms

Textové zprávy jsou samozřejmě řazeny do podoby dialogů, což ale nevidíme poprvé – stejnou filozofii již před lety zavadl Palm OS a identickou se inspiroval i Apple iPhone. Všechny tři kategorie (SMS, MMS, emaily) jsou dále podrobně tříděny na odeslané, přijaté, smazané či koncepty. ASUS P565 si samozřejmě rozumí s Direct Push a tak můžete snadno synchronizovat data se vzdáleným serverem MS Exchange.

Ale nebudeme si nic nalhávat, při psaní emailu nebo konverzaci přes IM klient fyzická klávesnicie prostě hodně chybí. ASUS navíc v základu nabízí jen mrňavou virtuální QWERTY a trojici metod pro rozpoznávání psaného písma. Doporučujeme proto ihned nainstalovat freeware FingerTouch.

Konektivita

V této oblasti nenabízí P565 nic nového či objevného, přesto mu z dostupných technologií nic nechybí. Při propojení telefonu s PC oceníte podporu Mass storage pro snadnou správu obsahu paměťové karty i bez nutnosti instalovat synchronizační aplikaci.

ASUS P565 - OS ASUS P565 - OS ASUS P565 - OS

Neradostné jsou naopak výsledky dosažené při přenosu dat z PC na kartu, kdy se soubory do nového umístění „sypaly“ hlemýždím tempem 480 kB/s. Konkurence je přitom schopna data zpracovávat asi 7 krát rychleji (zhruba 3 MB/s).

Použitý Bluetooth modul verze 2.0 podporuje standard EDR, tedy rychlé datové přenosy stejně, jako profil k poslechu muziky na BT sluchátkách. ASUS dále umožňuje tisk dokumentů na BT tiskárně.

ASUS P565 - OS ASUS P565 - OS ASUS P565 - OS

Wi-fi obligátního standardu 802.11 b/g oceníte především v místech volných hot-spotů, kterých bohužel zatím není právě mnoho. Užitek tak technologie najde spíše k připojení k domácí síti. K prohlížení internetu bohužel v základu není přibalena Opera Mobile 9.51, která je však stále zdarma ke stažení. V blízkosti AP pak lze doporučit stáhnout výkon vysílače a vyhnout se tak brzkému vybití baterie.

GPS 

Rychlík se osvědčil i jako schopný navigátor. V balení naleznete vše potřebné k instalaci komunikátoru do interiéru vozidla a tak bude jedinou nutnou investicí navigační software. My jsme při testování použili oblíbený TomTom 7 s balíkem map střední Evropy.
P565 zjistil aktuální polohu na kraji města při studeném startu do 40 sekund.

Při opětovném spuštění navigace stačila polovina. Žádné výrazné čekání se nekonalo ani v hustší zástavbě a tak lze  nový ASUS doporučit i k navigaci. Nikdy ovšem nezapomeňte cigaretovou nabíječku, v opačném případě telefon zhruba po třech hodinách navigování zcela vypoví poslušnost (a to ještě v případě, že byl na počátku zcela nabit).

Nastavení TomTom:
• Jiná NMEA GPS
• COM:6
• Rychlost: 57600

 

Bonusové aplikace

FlashROM komunikátoru je, jak už to bývá u zařízení ASUS zvykem, naplněná téměř k prasknutí. Na bonusových aplikacích se opravdu nešetřilo.

ASUS Today

Jde o variantu první verze konkurenčního TouchFLO.
Prostředí je tak rozděleno do šesti modulů:

ASUS P565 - Today ASUS P565 - Today ASUS P565 - Today

Čas, datum, název operátora, časové pásmo
Zmeškané hovory, příchozí SMS, MMS, e-maily
Nadcházející schůzky v kalendáři
Počasí (v Česku na výběr pět měst)
RSS čtečka
Modul spolupracující s Media Playerem


GLIDE

Uživatelské prostředí GLIDE se poprvé objevilo u předchozího komunikátoru ASUS 552w a pochopitelně nechybí ani u nového P565. Spouštěcím tlačítkem je opět ikonka trojbokého hranolu.

Oč jde? Jedná se o trojici vzájemně nezávislých modulů Today, mezi nimiž lze snadno listovat tahy prstu po displeji. Dvojitým klepnutím pak vybraný modul aktivujete.

ASUS P565 - Glide ASUS P565 - Glide ASUS P565 - Glide

Jde tedy o lehce modifikovanou ASUS Today s tím rozdílem, že prostředí zabírá celou obrazovku. Nabídka součástí je přitom stejná – čas, zprávy, počasí, ezi music, ezo photo, u modulu „zaměstnání“ je navíc i kalendář.

ASUS Zip
Snadný nástroj k extrahování, nebo komprimaci archivů resp. souborů. Jednoduše vyberete soubory, které chcete komprimovat, zvolíte název archivu a za pár okamžiků je vše hotovo.

ASUS P565 - zip ASUS P565 - zip ASUS P565 - zip

Snadno lze také přidávat nové soubory do již existujícího archivu.

Datový přehrávač
Jednoduchý nástroje k přehrávání streamovaného videa nebo hudby. Stačí zadat přesnou adresu pak a již vám nic nebrání ve sledování multimédií. Samozřejmě se neobejedete bez datového připojení.

Filtr volání
Vynikající aplikace na principu white a black listu., kdy jednoduše vytvoříte seznam, která čísla se vám dovolají a která na a provedete aktivaci.

ASUS P565 - call filter ASUS P565 - call filter ASUS P565 - call filter

Nemusíte se přitom omezit jen na jména v telefonním seznamu. Snadno lze mezi zakázaná (povolená) čísla přidat nová vyčtená z SMS nebo MMS.

Google Maps
Výborný nástroj k rychlé orientaci v neznámých lokalitách. Bez neomezeného datového tarifu nebo aktivního wi-fi připojení se ale neobejdete.

ASUS P565 - google maps ASUS P565 - google maps ASUS P565 - google maps

V opačném případě by vás totiž informace o aktuální poloze vyšly poměrně draho.


Zálohovat
Snadný avšak užitečný nástroj k záloze kontaktů, záznamů z kalendáře, emailu a systémových dat. Formát výsledného souboru je BAC.

ASUS P565 - back up ASUS P565 - back up ASUS P565 - back up

Při tvorbě lze také zvolit, kam soubor uložit (karta, FlashROM) a zálohu opatřit heslem. 

WorldCardMobile
Mocná nástroj k rozponávání údajů na vizitkách, jenž si předtím nafotíte vystavěným fotoaparátem. S aplikací jsme se setkali již u modelu P535.

ASUS P565 - world card mobile ASUS P565 - world card mobile ASUS P565 - world card mobile


Fotoaparát

Aplikace fotoaparátu je velmi přehledná, zároveň má uživatel v horní liště možnost rychle měnit základní parametry. Krom režimu snímání je to makro, časovač, dávka snímků a jeho rozlišení snímku. Pro nastavení dalších parametrů je již nutné vstoupit do hlubší nabídky. Tam lze nastavit kvalitu snímku ve třech stupních, defaultní název fotografií, aktivovat razítko s přesným časem pořízení nebo vypnout zvuk závěrky.

ASUS P565 - ukázkové foto ASUS P565 - ukázkové foto

ASUS P565 - ukázkové foto ASUS P565 - ukázkové foto

 
Vyzdvihnout musíme rychlé překreslování snímané scény a rychlé ukládání snímků do paměti. Kvalitativně patří pořízení snímky k tomu nejlepšímu, co lze z WM telefonu dostat. Na své hloupější kolegy přesto ASUS ztrácí – ty nejlepší fotomobily fotí přeci jen o poznání lépe.

Funkce Detail
CMOS 3.2 MPix
Ohnisková vzdálenost pevná
Autofocus ano
Rozlišení 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120, 80 x 60
Digitální zoom až 4,0 x (nabízí se jen při nižším rozlišení)
Režim foto, videokamera, MMS video
Kvalita normal, fine, super fine
Samospoušť 5 s, 10 s, vypnuto
Vyvážení bílé auto, žárovka, halogen, zářivka, přítmí, slunečno, oblačno
Vypálení času na snímek volitelně
Efekt kresby normální, ČB, negativ, sépie
Dávka 4 nebo 9 snímků
Zvuk závěrky volitelně
Jas, ostrost, sytost  0 až 6
Ostření na střed, průměr
Formát snímku, videa JPG, 3GP
Úložiště FlashROM nebo microSD karta


Výdrž a výkon, testy

Již v úvodních řádkách textu jsme nový ASUS P565 pasovali na nejrychlejší WM zařízení vůbec. Novinka jde tak oproti svému předchůdci ještě dále, neboť předchozí 552w byl sice nejrychlejším komunikátorem, pozici jedničky si přesto udrželo HP iPAQ 214.
Po nahlédnutí do výsledkových tabulek a grafů musíte sami uznat, že nadšení z obrovského výkonu rozhodně nebylo přehnané či bezpředmětné.

Přehrávání videa v programu Core Player tak dopadlo jasně ve prospěch testovaného modelu. Ten oblíbený HTC Touch Pro překonal zhruba o 100 % v obou případech. Starší Samsung i780 se však ASUSu tolik nevzdálil a při přehrávání videa zaostal jen o několik procentních jednotek. Výsledky jasně deklarují, že čipové sady Intel XScale (resp. Marvell Tavor) jsou skutečně nejvýkonnější vůbec.

Test přehrávání videa v programu CorePlayer:

 Zařízení/bitrate videa  750 kbit/s  1,3 Mbit/s
 ASUS P565 (Turbo;800 MHz)  292,01 %  205,46 %
 ASUS P565 (Standard;600 MHz)  287,26 %  199,13 %
 ASUS P565 (Pwr save;400 MHz)  282,41%  191,13%
 Samsung SGH-i780  265,45 %  201,78 %
 HTC Touch Pro  135,01 %  101,06 %
 HTC Wizard   75,54 %   64,06 %


Test VS Benchmark 2007 zcela jasně vyznívá ve prospěch P565. Stejně jako v případě přehrávání videa se ale objevuje zajímavý efekt – a sice, že změna režimu procesoru má na podaný výkon opravdu jen kosmetický vliv. Nebo byste snad odchylku okolo 5 % nazvali jinak?

Výsledky VS Benchmark 2007:

Zařízení  Výsledek
ASUS P565 (Turbo)  4 721
ASUS P565 (Standard)  4 494
ASUS P565 (Power saving)  4 403
HP iPAQ 214  3 370
Asus 552w  3 149
HTC Touch Diamond (P3700)  2 821
Asus P526  870
HTC Touch Cruise  1 390

ASUS P565 - VS Benchmark 2007 ASUS P565 - VS Benchmark 2007 ASUS P565 - VS Benchmark 2007

Spb Benchmark již delší dobu není ve vývoji a tak nemusejí být vyhodnocené výsledky zcela objektivní, nicméně je dlouhodobě do recenzí uvádíme a není důvod dělat výjimku. Recenzovaný P565 v testu překvapivě skončil až za stájovým hráčem 552w, v dílčím grafickém testu jej předběhl i Samsung SGH-i780.

Výsledky Spb Benchmark:

ASUS P565 - Spb Benchmark

Vysoký výkon je sice hezká věc a fakt, že při používání P565 se opravdu nečeká přímo libovou záležitostí, ale jak dlouho zvládne dodávaný Li-Ion akumulátor kapacity 1 300 mAh neposedný procesor dopovat? Tuto otázku v každém z vás nepochybně vyvolala již prvním zmínka o použitém CPU. S radostí oznamujeme, že výsledky výdrže nejsou vůbec špatné a nářky z mizerné výdrže, které jsme zažili u 552w se neopakují. Při srovnatelném zatížení (30 minutám hovoru denně, několik SMS a emailů, poslech muziky) vydrží P565 asi o den pracovního nasazení více. Konkrétní hodnoty výdrže jsou pak velmi podobné, jako u HTC Touch Diamond.

 Zařízení/činnost  ASUS P565 HTC  Diamond
 Přehrávání filmu (CorePlayer)  3h 45 min 3h 55min
 Přehrávání hudby (CorePlayer)  19h 15min 19h 30 min
 Navigace  3h 10 min           -

Poznámka: při přehrávání MP3 byla nastavena hlasitost sytému na polovinu, v přehrávači potom na maximum, stejně jako při přehrávání videa, kdy byl navíc jas displeje nastaven na nejvyšší stupeň,  GSM modul přístroje byl zapnutý.

Závěr

Zdá se, že ASUS je po předchozích ne tolik povedených telefonech opět v sedle a chrlí výborně vybavená zařízení. Novinka v těle, které lze stále ještě označit přídomkem kompaktní, kombinuje kapesní počítač, telefon a zastoupí i navigaci.

Při každodenní práci s P565 oceníte jeho enormní svižnost, kterou má na starost výkonná čipová sada v čele s 800 MHz procesorem. Čip má však podle všeho lépe vyřešen energetický odběr a tak není výdrž telefonu na jedno nabití vůbec špatná. V současnosti jde o nejvýkonnější Windows Mobile zařízení.

Novinkou u komunikátorů značky ASUS je VGA displej, jenž se pyšní vysokou citlivostí a dobrou čitelností na přímém slunci. I když kapacitní displej iPhonu je v tomto ohledu zatím nedostižný.

Tradičně vynikající je balík nadstandardních aplikací, mezi nimiž jsou i opravdu užitečné nástroje (zip, zálohování, rozpoznávání vizitek, filtr hovorů). Jejich počet se ale samozřejmě projevil na volné uživatelské paměti, investice do paměťové karty je tak opravdu nezbytná.

Pochvalu si zaslouží vestavěný fotoaparát, jenž produkuje velmi pěkné snímky, skvělá je i jeho schopnost snímat objekty velmi blízké objektivu.

 
Všechno ale má svůj rub i líc a tak se ani P565 nevyhnuly některé neduhy. Nelíbí se nám umístění paměťového slotu pod baterií – vyjmutí karty  se tak neobejde bez odejmutí akumulátoru.

S kartou souvisí i další nepříjemnost a to mizerná rychlost přenosu dat z PC na paměťové médium při využití technologie mass storage. ASUS měl také problém s příjmem signálu, což znamená, že si v lokalitách, kde mají jiné telefony signál slabší, vůbec nezavoláte.

Největším konkurentem P565 bude asi HTC Touch Diamond. Ten lze dnes sehnat i za cenu lehce pod 10 000 Kč. Konkurenceschopnost ASUSu tak bude velkou měrou určovat právě nastavená cena. Pokud se v době uvedení vejde do dvanácti tisíc korun, může být P565 pro mnohé uživatele tím pravým vánočním dárkem. 

Proč koupit?

 • velmi dobré technické zpracování
 • VGA displej
 • podpora 3G a HSDPA
 • 800 MHZ procesor
 • integrovaná GPS
 • podpora dotykových gest 
 • velmi dobrý fotoaparát

Proč nekoupit?

 • horší příjem signálu
 • chybí gravitační čip
 • displej mohl být větší
 • paměťový slot pod baterií 

Kdy?

 v průběhu prosince 2008

Za kolik?

odhadem 12 - 13 tisíc Kč
Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

U těchto smartphonů ušetříte až polovinu ceny. I u špičkové Nokie

BlackBerry DTEK 50 ze všech úhlů

Trh se smartphony je dnes velmi konkurenční, a mnohé modely se proto vyprodávají s výraznou slevou. Platí to třeba pro...

Pro odvážné: papírově výborné smartphony za velmi nízké ceny

Levné smartphony s papírově zajímavou výbavou

Menší čínské značky produkují papírově velmi zajímavé smartphony s výbornou výbavou a za velmi nízké ceny. Některé lze...

Najdete na iDNES.cz