Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rychlý internet roste. S ADSL zaostáváme, vysoko stojí wi-fi

  16:30aktualizováno  16:30
Počet vysokorychlostních přípojek k internetu se loni zvýšil o třetinu na 1,69 milionu. Nejrozšířenější technologií bylo ADSL, které využívalo 613.220 zákazníků. Vyplývá to z údajů Českého telekomunikačního úřadu, které dnes představil na setkání s novináři.
Telefonní konektor

Telefonní konektor | foto: Profimedia.cz

Největší podíl na trhu ADSL měla Telefónica O2, která měla přes půl milionu maloobchodních přípojek a která dalších 62.000 připojení velkoobchodně prodávala jiným operátorům. Další operátoři nabízeli ještě 42.570 připojení na pronajatých pevných linkách.

Podle analýzy ČTÚ se loni růst nových přípojek zpomalil a i v letošním roce nebude tak velký jako v minulosti. K nejdynamičtějšímu růstu nyní dochází především u přístupu poskytovaného na optických vláknech.

Výrazněji se v loňském roce nezměnila ani cena připojení, protože Telefónica i konkurenční kabelová firma UPC se soustředily na zvyšování rychlosti. Ta se u základní přípojky zvýšila z 512 kbit/s na dva megabity za cenu, která zůstala pod 500 Kč měsíčně.

Přesto, že je ADSL nejrozšířenějším způsobem připojení k internetu v ČR, je podle ČTÚ její podíl v rámci zemí EU nejnižší. To je dáno zejména významným podílem bezdrátového připojení ve volných pásmech. ČTÚ odhaduje, že v Česku je 520.000 přípojek prostřednictvím wi-fi a bezdrátových fixních sítí FWA.

Třetím nejrozšířenějším způsobem je připojení přes rozvod kabelové televize, které využívalo na konci roku kolem 309.000 zákazníků, z toho u dominantní UPC to bylo 249.000 přípojek. Mobilní připojení CDMA a UMTS využívalo zhruba 183.000 zákazníků.

Do poloviny roku by měl ČTÚ podle předsedy Pavla Dvořáka rozhodnout, jakým způsobem přinutit operátory, aby začali zákazníkům garantovat rychlost připojení. Zatím u většiny služeb uváděli pouze maximální rychlost, která se ale s počtem připojených snižovala. Úřad by měl také v nejbližší době dokončit analýzu velkoobchodního internetového trhu a rozhodnout, zda je jej potřeba regulovat.

Počet vysokorychlostních přípojek na 100 lidí se podle odhadu úřadu na konci roku pohyboval kolem 17 procent, což se blížilo průměru EU.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

V pokrytí signálem je Česko evropskou elitou, Polsko může tiše závidět

OpenSignal prostřednictvím uživatelských dat mapuje kvalitu mobilního signálu...

Bodují sice levnějšími službami, ale v pokrytí území kvalitním mobilním signálem za Českem pokulhávají. Mnohé evropské...

Trump zásadně odmítá vstup největšího světového operátora do USA

Ilustrační snímek

Zvýšené riziko pro zájmy národní bezpečnosti. To je podle administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa důvod,...

Najdete na iDNES.cz