Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

  15:14aktualizováno  15:14
Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom usnesla ruská vláda. Privátní síť má fungovat na technologii LTE, a to v dosud komerčně nevyužité frekvenci. Projekt spadá do národního programu Digitální ekonomika schváleného loni v červenci.

Rusko plánuje vybudovat „úřednickou“ mobilní síť. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle ruského portálu Newsru.com z vládou schválených dokumentů vyplývá, že technologie LTE-450 kromě vysoké přenosové rychlosti umožní díky minimálnímu počtu základnových stanic také stabilní pokrytí. Její výhoda spočívá rovněž v možnosti přiřazovat priority pro různé uživatelské skupiny. V neposlední řadě v ní mohou účastnické jednotky pracovat i v rádiovém režimu a přenášet video.

Potřebné frekvence k vybudování privátní sítě určené pro úřady a orgány činné v trestním řízení vlastní holding T2 RTK, respektive do něj patřící ruská pobočka švédského operátora Tele2. Společnost nicméně podle ruského portálu pro tuto frekvenci nenašla dosud stálé komerční využití, a tak se nabízí možnost jejího využití pro úzkou zákaznickou skupinu. Například pro vládou schválenou „úřednickou“ mobilní síť.

Její vybudování ovšem s sebou nese úskalí v podobě nutnosti speciálních zařízení, která budou danou frekvenci (450 MHz) podporovat. Znamená to, že ruští úředníci budou muset pro pracovní účely používat speciální smartphony. Ty mají být navíc vybaveny konkrétními aplikacemi přizpůsobenými pro potřeby daného okruhu uživatelů.

A pak je tu finanční stránka. Ačkoli se příslušné dokumenty této záležitosti nevěnují, tak podle odhadů blíže neurčené ruské agentury by měl projekt „úřednické“ mobilní sítě vyjít na 73,4 miliardy rublů, v přepočtu tedy na necelých 24 miliard korun.

Spíše než finance by větší překážkou mohla být nesoučinnost operátora Tele2. To však podle tiskové mluvčí Olgy Galushinové nehrozí, operátor má v úmyslu se tohoto státního projektu účastnit. Důvodem je i fakt, že Tele2 má s poskytováním služeb v pásmu 450 MHz pro úzkou uživatelskou skupinu již zkušenosti. Při nedávném mistrovství světa ve fotbale na této frekvenci provozovala službu tísňového volání.

Vybudování privátní mobilní sítě je jen jedním z mnoha projektů spadajících do národního programu Digitální ekonomika. Dalšími jsou například elektronizace vládních agentur či vývoj platebního systému Mir. Cílem programu je podle předsedy vlády Ruské federace Dmitrije Medveděva organizace systematického vývoje a implementace digitálních technologií ve všech oblastech. 

Mezi programové cíle patří například vysokorychlostní internetové připojení (100 Mbit/s) pro 97 % ruských domácností od roku 2024 či kvalitní pokrytí sítí 5G (či vyšší) pro všechna města s více než jedním milionem obyvatel.

Autor:

Nejčtenější

Důchodce chodí s 15 mobily ve speciálním držáku. Loví na nich pokémony

70letý důchodce z Tchaj-wanu loví pokémony na 11 mobilech ve speciálním držáku

Senior z Tchaj-wanu pobavil internet svým podomácku sestaveným držákem na celkem patnáct mobilů, se kterým chodí po...

Zase král inovací? Samsung zapnul turbo a ukázal revoluční řešení

Rozkládací smartphone Samsung

Samsung je zpátky ve hře. Tisková konference s představením novinek, kterou uspořádal v San Francisku, byla plná...

Šlápl Apple s levnějším iPhonem vedle? Hit z něj nakonec asi nebude

iPhone XR

Apple svůj iPhone XR do světa vypustil teprve koncem října. Přístroj, kterému známý analytik Ming-Chi Kuo od počátku...

EU nařizuje: do členských zemí budeme volat za šest korun za minutu

Ilustrační snímek

Nový telekomunikační balíček schválený Evropským parlamentem udává maximální cenu za hovor do zahraničí v rámci EU. Je...

Problémy s odbytem iPhonů snížily hodnotu Applu o bilion korun

Apple iPhone XR a XS Max

Poslední týden měl pro americké burzy trpkou pachuť. Akcie Applu se totiž skokově propadly o pět procent a dostaly se k...

Další z rubriky

Facebook vám dá 10 minut na rozmyšlenou. Dovolí smazat nechtěné zprávy

Facebook Messenger překonal hranici miliardy stažení

Chatovací služba Messenger od Facebooku plánuje poměrně zásadní funkci. Po dobu deseti minut od odeslání budete moci...

Rus zaplatil nový iPhone vanou plnou drobných mincí

Rus zaplatil nový iPhone vanou plnou drobných mincí

Jako kanadský žert pojal zákazník ruského obchodu s produkty Applu koupi nového iPhonu XS. Do prodejny donesl vanu...

Nový trend: zapneme si televizi, ale kvůli mobilu se na ni pak nedíváme

Lidé u televize koukají do mobilu nebo tabletu

Televize se u internetové populace stále častěji stává pouhou zvukovou kulisou, 86 % uživatelů totiž během jejího...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz