Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Running Voice GSM 2.5 - špičkový mobilní komunikátor

Chcete své Pocket PC povýšit do role opravdového mobilního komunikátoru s podobnými funkcemi, které mají kapesní počítače Pocket PC Phone Edition? S tak dokonalým software, jako je Running Voice GSM, je to maličkost.

Running Voice GSM zdaleka není jediným produktem společnosti Pocket Presence, je ale jedním z těch "nejviditelnějších" z GDP (Genesis Development Platform) rodiny programů pro bezdrátovou komunikaci, které využívají GSM, GPRS, Bluetooth a dalších současných bezdrátových technologií. Společně s trochu odlišně fungujícím Running Voice IP pro HP iPAQ h5450 s integrovanou WiFi kartou je Running Voice GSM specializovaný balík softwaru schopný zastat roli kapesní telefonní ústředny, SMS messengeru, připojení na internet i správce GSM/GPRS dat. Running Voice GSM je tak v postatě čistě softwarový komunikátor nabízející podobné funkce jako Pocket PC Phone Edition, ale s tím rozdílem, že společně s Running Voice budete potřebovat ještě odpovídající mobilní telefon a Bluetooth kompatibilní headset. Protože je Running Voice GSM úzce svázán s určitým typem hardwaru (tj. je pro něj přímo napsán a umí direktivně využívat jeho služeb), zdaleka nefunguje na každém Pocket PC.

Ve specifikacích verze 2.5.x se dočtete, že program je sice určen pro všechna standardní Pocket PC 2002 (ne Phone Edition!) s infraportem, Bluetooth rozhraním nebo PCMCIA slotem, oficiální certifikaci provozu ale má pouze pro nejrozšířenější iPAQ 3100, 3600, 3700, 3800, 3900, HP Jornadu 560, Casio Cassiopeiu E-200 a Toshibu Genio e740. Já osobně jsem ovšem Running Voice GSM provozoval na Fujitsu Siemens Pocket LOOXu a nesetkal jsem se s vážnějšími problémy. Program lze nainstalovat pouze do hlavní operační paměti (vyžadována je cca 5 MB volné RAM), na paměťovou kartu jádro Running Voice GSM nedostanete. I když lze Running Voice GSM používat de facto s libovolným mobilním telefonem vybaveným standardním infračerveným portem, z praktického hlediska nemá využití infraportu téměř žádný smysl - například při vytáčení čísel nebo příjmu hovorů je dost nepraktické neustále držet telefon u infraportu kapesního počítače apod. Smysl má tedy pouze současné použití Bluetooth headsetu a příslušně disponovaného mobilního telefonu. Oficiálně jsou zatím podporovány mobily Ericsson T39 (nepodporuje headset)/T68, R520, Sony Ericsson T68i a Nokia 6310/6310i. U mobilních telefonů Nokia vzhledem k jejich architektuře funguje pouze pasivní "připojení" k Running Voice GSM a nelze tedy využít všech funkcí programu (jako třeba zobrazení intenzity signálu, indikace a archivace zmeškaných hovorů, automatický příjem SMS zpráv apod.). Running Voice GSM podporuje i některé PCMCIA a Compact Flash GSM/GPRS karty jako například Option GlobeTrotter Tri-band PC Card, Audiovox RTM-8000 GSM/GPRS nebo Nokia Card Phone 2.0. Podporovány jsou i Bluetooth CF karty Socket, AnyCom a Pretec. Protože zatím neexistují žádné Bluetooth čipy schopné současně přímo pracovat se třemi zařízeními, je nutné u Bluetooth headsetů (které zatím v Running Voice GSM korektně fungují pouze s mobilními telefony Ericsson/Sony Ericsson) opět používat pouze pasivní mód nebo je propojit/spárovat přímo s jedním z vybraných zařízení (mobilní telefon, PDA, handset apod.).

Vyzvánění, SMS zprávy...

A teď už k samotnému programu. Pracovní prostředí Running Voice GSM si můžete prohlédnout na první obrázku. Není na něm nic zvláštního, snad až na přehledné GUI s ikonkami pro rychlé přepínání jednotlivých sekcí programu. V hlavní obrazovce Running Voice GSM můžete přepínat i pracovní profily, protože ale PDA neumí vibrovat, jedná se pouze o jakousi jednoduchou imitaci profilů mobilního telefonu s nastaveným vyzváněcí melodií a hlasitostí vyzvánění. Nemusím snad ani uvádět, že přímo z Running Voice GSM můžete kompletně ovládat připojený mobilní telefon, vytáčet čísla, pracovat se SMS zprávami, archivovat si seznam volání apod. Intenzitu signálu zobrazuje Running Voice GSM v horní liště Pocket PC, pokud ale používáte WisBar nebo podobný task manager, musíte se s indikací signálu rozloučit stejně jako s dalšími stavovými ikonkami pro indikaci internetového připojení a GSM/GPRS datových přenosů.

Konfigurace programu

Po instalaci a prvním spuštění Running Voice GSM je nejprve nutné program zkonfigurovat, k čemuž máte k dispozici rozsáhlé preference. V souvislosti s Bluetooth rozhraním je třeba podotknout ještě jednu příjemnou maličkost. Running Voice GSM totiž umí PŘÍMO ovládat některé Bluetooth čipy, takže například u Pocket LOOXe není nutné před spuštěním programu manuálně spárovat mobilní telefon s PDA, o to se už postará sám Running Voice GSM, respektive jeho speciální komunikační driver FlexPort.


Konfigurace programu je sice velmi pestrá, ale nikterak složitá. Nejprve je samozřejmě nutné nastavit zařízení využívané komunikačním rozhraním FlexPort, které se nainstaluje současně s Running Voice GSM a které se stará o automatické odpojování či připojování využívaných komunikačních portů a poskytuje i další statistické služby u GSM/GPRS datových přenosů. Jak už jsem uvedl výše, umí Running Voice GSM s mobilním telefonem spolupracovat i přes infračervený port, reálný smysl má ale pouze využití bezdrátového Bluetooth rozhraní. Příslušné zařízení si tedy musíte vybrat přímo ve preferencích FlexPortu, které lze pochopitelně spustit i z Running Voice GSM. Součástí nastavení komunikačních parametrů je i upřesnění rychlosti komunikace s daným zařízením, případné automatické načtení obsahu SIM karty a pozice indikátoru síly signálu. Následuje nastavení přesměrování hovorů, což je vlastně jedna ze stěžejních funkcí každého mobilního telefonu - pokud tyto služby nevyužíváte, nemusíte nastavovat nic. V preferencích Running Voice GSM si můžete změnit i přístupový PIN daného zařízení/SIM karty, přečíst si informace o programu i informace získané z připojeného zařízení a vybrat si skin celého Running Voice GSM - zatím existuje pouze jeden skin, v dohledné době by jich mělo být k dispozici víc.





Preference

Jako další si můžete nastavit vyzváněcí tóny pro každý profil včetně postupně zesilujícího vyzvánění). Použít můžete libovolné WAV soubory - vyzvánění tedy může být nejen pomocí obvyklé jednohlasé nebo polyfonní melodie, ale i hlasové nebo si třeba můžete zkonvertovat nějakou kratší MP3. Zdarma si můžete od Pocket Presence stáhnout několik desítek vyzváněcích tónů zkonvertovaných z Commodore C64, další kvanta WAVů najdete na internetu. Přímo z Running Voice GSM také můžete nastavit mobilní síť, standardně je aktivní síť využívaná mobilním telefonem. Pořadí ikonek na dolní liště programu si můžete libovolně zpřeházet, celkem je zatím ve verzi 2.5.x k dispozici šest ikonek reprezentujících šest hlavních sekcí programu. Pro rychlejší psaní SMS zpráv umí Running Voice GSM využívat "systémové" předdefinované předlohy zpráv, do kterých si můžete přidat libovolné množství dalších templates.






SMS zprávy, vytáčení čísel

Nastavení samotných SMS zpráv se omezuje na možnost použití UNICODE znakové sady (což ale funguje dost podezřele - viz druhý díl recenze), potvrzování SMS zpráv (doručenky) a také na dobu platnosti zprávy. Pro rychlé vytáčení oblíbených čísel si můžete zkonfigurovat tři skupiny čísel rozdělených podle barev (žlutá, červená, modrá). V každé skupině může standardně být až 5 čísel, které lze přebírat z importovaných kontaktů nebo přímo ze SIM karty. S volitelným doplňkem Tele Buddy (ke stažení opět zdarma na stránkách Pocket Presence) je možné k jednotlivých telefonním číslům přiřadit i obrázek, který by se měl zobrazit při vytáčení čísla a při příchozím hovoru. Na Pocket LOOXu s Ericssonem T68 jsem ale při propojení přes Bluetooth rozhraní nebyl schopen docílit toho, aby se obrázky zobrazovaly i při příchozích hovorech, zřejmě tedy pomůže až další update programu.


"Telefonování" s Running Voice GSM je stejné jako s mobilním telefonem, který samozřejmě budete potřebovat pro propojení s headsetem nebo přímo s kapesním počítačem. Running Voice GSM obsahuje klasický dialer schopný čísla nejen vytáčet, ale také archivovat stejně jako samotný mobilní telefon nebo jakýkoliv mobilní komunikátor. Čísla lze vytáčet jak přímo z programu, tak i z kontaktů, vytáčet můžete samozřejmě i čísla uložená v paměti mobilního telefonu nebo na SIM kartě. V informačním okénku Running Voice GSM neustále vidíte stav dané funkce programu. S pomocí ikon se zde zobrazují například všechny příchozí, odchozí a zmeškané hovory stejně jako vytáčení čísel, aktivní hovor, případně informace o probíhajícím datovém přenosu. Volaná/příchozí čísla a obsahy SMS zpráv se ukládají v databázi Running Voice GSM a můžete se do nich snadno dostat přepnutím do sekce "Voicebox" nebo "SMSbox".






A to už je pro dnešek vše. Pokud vás program alespoň trochu zaujal, nenechte si ujít ani druhý dílu recenze Running Voice GSM 2.5, ve kterém se podrobněji podíváme na práci se SMS zprávami a všeobecně také na připojení na internet a s tím spojené GSM/GPRS datové přenosy.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...