Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozpačitý start prvního LG s Windows Phone 7. Recenze LG Optimus 7

aktualizováno 
Nové LG je jedním z prvních mobilů s novými WP7. Samotný telefon se výrobci povedl, i přes problém s uchycením zadního krytu. Rozporuplný je ale operační systém WP7 od Microsoftu.

Konzervativní vzhled je prakticky sázka na jistotu. | foto: Michal Havryluk, Mobil

LG E900 (někdy nazývaný Optimus 7) nabídne prakticky plnou funkční výbavu, solidní 5Mpix fotoaparát a nejnovější operační systém z dílny Microsoftu. Designéři sice nedomysleli uchycení zadního krytu, ale jinak žádnou závažnější chybu neudělali. Solidní je i konzervativní vzhled a cena zařízení odpovídá jeho schopnostem.

Problémem je spíš už zmiňovaný operační systém, který v některých ohledech předběhl svoji dobu, ale jindy zase neumí ani základní funkce svého předchůdce v podobě Windows Mobile. Nelze mu však upřít velmi jednoduché a intuitivní prostředí, které je pekelně rychlé. Možná ale i za cenu uzavřenosti celého systému. V recenzi nebudeme popisovat do detailu všechny vlastnosti nového OS, které jsme již několikrát přinesli, a zaměříme se spíš na zařízení samotné. - čtěte: Velké představení prvního samsungu s novými mobilními Windows


Katalog mobilů:

Apple iPhone 4 Samsung i9000 Galaxy S LG Optimus 7 E900

Konkurenti v podobě Apple iPhone 4, Samsung Galaxy S a dnes recenzovaný přístroj.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: LG E900 je povedený telefon s plnou funkční výbavou a solidním fotoaparátem. Jedinou podstatnou chybou po stránce hardwaru je špatně uchycený kryt baterie. WP7 jsou hodně kontroverzním systémem, který se nemusí zalíbit každému.


Vzhled a konstrukce – chyba na zádech

Jak je vidět, LG nerado riskuje v této cenové kategorii a model E900 přichází v dosti konzervativní schránce. Celé tělo je kromě krytu baterie pogumováno a příjemně se drží v ruce. Tloušťka přesahuje jenom lehce hranici jednoho centimetru. Na druhé straně displej o velikosti 3,8 palce dodává zařízení na mohutnosti. Připravte se rovněž na jeho pravidelné leštění.

Recenze LG E900 teloRecenze LG E900 teloRecenze LG E900 telo
Recenze LG E900 teloRecenze LG E900 teloRecenze LG E900 telo

Fatální chybu udělali designéři při uchycování zadního hliníkového krytu. Drží ve spodní části pouze v jediném bodě, takže se odchlipují boční strany a lehce naklání na obě strany. Nekvalitní je rovněž mechanismus odnímání krytu baterie, který je napojen na drobné tlačítko v dolní části. Stačí totiž trochu prudší náraz do telefonu a kryt se uvolní. Nutno podotknout, že jsme testovali předprodukční vzorek telefonu.

Recenze LG E900 detail

Na horní straně je vypínací tlačítko a 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Na pravé boční straně je pod záslepkou ukryt microUSB konektor pro připojení k počítači nebo nabíjení. LG má integrovanou paměť o kapacitě 16GB a výrobce se protentokrát zřekl slotu na paměťové karty microSD.

Operační systém – intuitivní a rychlý

Základem operačního systému je jediná hlavní obrazovka, na kterou můžete umisťovat odkazy na aplikace, aktivní prvky (widgety) nebo zkratky k oblíbeným položkám, kde vždy vidíte aktuální obsah. Souhrnně Microsoft označuje tyto ikony jako dlaždice. Jakési hlavní menu tvoří abecední výpis jednotlivých funkcí a případně se můžete dostat do hlubších položek menu. Pohyb mezi těmito složkami je velmi intuitivní a základní práce se systémem se Microsoftu skutečně povedla. V rychlosti si WP7 nezadá s nejlepšími Androidy či iOS. Uvnitř totiž tepe procesor o frekvenci 1GHz a vzorně mu asistuje paměť 512MB RAM.

Recenze LG E900 teloRecenze LG E900 teloRecenze LG E900 telo
Recenze LG E900 teloRecenze LG E900 teloRecenze LG E900 telo

Jednotlivé služby jako jsou kontakty, hudba, napojení na Xbox Live účet apod. jsou organizovány do hubů. V překladu to znamená pár pospojovaných obrazovek, které jsou součástí jakési velké plachty, po níž se plynule přesouváte.

Recenze LG E900 detail

Povedla se rovněž klávesnice, na které je psaní přesné a nedocházelo prakticky k žádným překlepům. Trochu nelichotivou zprávou je, že po přetočení na stranu se neroztáhne klávesnice úplně na celou obrazovku, ale po stranách zůstanou dosti široké pruhy. Vzhledem k použitému obrovskému displeji to ale moc nevadi. Telefon jsme měli k dispozici jen v anglické verzi a nebylo možné otestovat kvality prediktivního slovníku a podobné náležitosti.

Recenze LG E900 teloRecenze LG E900 teloRecenze LG E900 telo
Recenze LG E900 teloRecenze LG E900 teloRecenze LG E900 telo

Přestože WP7 nepodporuje multitasking, pomocí tlačítka Zpět se vždy dostanete do předchozí spuštěné aplikace. Prostřední tlačítko vás přenese na úvodní obrazovku a klávesa s obrázkem lupy slouží k hledání buď na Bingu nebo podle aktuální situace například v kontaktech či Windows Marketplace.

Recenze LG E900 teloRecenze LG E900 teloRecenze LG E900 telo

Displej a výdrž baterie – tradiční parametry

Standardizované rozlišení pro WP7 činí 800×480 pixelů a ani LG E900 není žádnou výjimkou. Rozměry displeje jsou 3,8 palce a zobrazení nás překvapilo svojí jemností. Barvy byly dostatečně živé a pochvalu zasluhuje čitelnost na přímém slunečním světle. Displej používá kapacitní technologii a podporuje multitouch, s nímž si vyhrajete například při prohlížení fotografií nebo webu. V obou případech je překreslení zobrazení opravdu plynulé.

Recenze LG E900 detail

Výdrž baterie se při našem testování pohybovala mezi dvěma až třemi dny. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a dvou hodinách poslechu hudby. Vzhledem k použitému procesoru je to velmi dobrý výsledek a podle všeho je operační systém relativně dobře optimalizován.

Telefonní seznam a zprávy – o zbytečný krok napřed

Kompletně celý telefon (podobně jako například zařízení s Anroidem) je propojen s vaším Live ID, které slouží k propojení vašeho emailu na Hotmailu, Messengeru a řady dalších služeb spojených pomocí Microsoft Passport Network. Všechny kontakty tak máte uloženy rovněž na webu a obsah telefonu se neustále synchronizuje.

Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej
Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej

Téměř klasickou funkcí je propojení s Facebookem a podobnými sociálními službami. Můžete samozřejmě využívat telefon i bez připojení k těmto službám. Bohužel není možná synchronizace přes Outlook na PC. Telefonní zprávy se řadí do konverzací, v nichž trochu zlobí doručenky, u nichž je vidět pouze telefonní číslo.

Recenze LG E900 detail

Dalším omezením systému je absence USB Mass Storage či vůbec k přístupu ke složkám v telefonu. Veškeré Office dokumenty či PDF dostanete do telefonu výhradně přes email či Share Point server, což není dvakrát uživatelsky pohodlné. Hudba, videa a fotografie se přenášejí pomocí Zune Software, který je nutný mít nainstalovaný na PC. Zapomeňte rovněž na odesílání souboru pomocí Bluetooth.

Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej
Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej

Vynikající je naopak prohlížeč Internet Explorer, který se dočkal zásadní proměny a stává se rovnocenným konkurentem. V rychlosti zobrazování mnohé hravě překonává. Zapomeňte však na technologii Flash, kterou nahrazuje zjednodušená verze Microsoft Silverlight. Samozřejmostí je plná datová výzbroj a GPS. U wi-fi se nám však nepodařilo najít možnosti pro připojení k některým zabezpečeným routerům, s nimiž budete mít možná problémy.

Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej
Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej

Nabídku aplikací uzavírá balíček Office pro kompletní práci s dokumenty, kalendář, několik opakovaných budíků a další. Chybí prozatím takové drobnosti jako je převodník "všeho na všechno" či poznámky a úkoly, které nahrazuje aplikace OneNote. Zbylé aplikace stáhnete přes Windows Marketplace, kde však není ani zdaleka tolik aplikací jako pro Android či iOS.

Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej
Recenze LG E900 displejRecenze LG E900 displejRecenze LG E900 displej

Multimédia a fotoaparát – přehraje všechno

Jak již bylo řečeno, pro přehrávání hudby a videí je použit přehrávač z Microsoft Zune HD, který byl drobně upraven pro potřeby telefonu. Skladby jsou tříděny podle několika kategorií a oblíbené skladby či videa si můžete dokonce připíchnout na hlavní plochu. V telefonu je rovněž integrováno FM rádio s RDS.

Recenze LG E900 detail

Rozlišení fotoaparátu je 5Mpix a do jeho výbavy se vešla přisvětlovací dioda a automatické ostření. Nejenom díky tomu jsou výsledné snímky nadprůměrné. Sice se neřadí k úplné špičce a rozmazané detaily jsou na nich stále patrné, ale na poměry chytrých telefonů je to dobrý výsledek. Video lze nahrávat v rozlišení až 1280×720 pixelů (720p).

Recenze LG E900 foto M Recenze LG E900 foto M Recenze LG E900 foto M Recenze LG E900 foto M Recenze LG E900 foto M

Závěr – odklon o 180 stupňů

LG E900 je rozhodně povedeným telefonem, pokud mluvíme o jeho hardwaru a odpustíme špatně provedený zadní kryt baterie. Výbava zahrnuje vše od rychlého procesoru až po kvalitní fotoaparát. Horší už je to s hodnocením samotného operačního systému Windows Phone 7, který je oproti původní verzi obratem o 180 stupňů. Jeho prostředí je sice velmi intuitivní a rychlé, ale musel jít Microsoft až tak daleko, aby znemožnil multitasking, USB Mass Storage a mnohé další běžné služby, na které se v této recenzi ani nedostalo? V důsledku to samozřejmě znamená prakticky nutnost pořízení neomezeného datového tarifu a změna způsobu přenosu dat z PC do telefonu.

Uzavřeností celého systému se tak Windows Phone 7 nejvíce podobá iOS, který však během posledních verzí pochopil, že multitasking a kopírování textu jsou užitečné funkce. Nehledě na nesrovnatelný počet aplikací na AppStore a další drobné nedostatky u WP7, které značí, že celý systém mohl zůstat ještě pár dalších měsíců ve vývoji.

WP7 rozhodně na svoji stranu nezíská staré příznivce systému (alespoň ne podstatnou většinu) a hledá nové uživatele, kteří si z nějakého důvodu ještě nezvolili iPhone. Rozdíl pár tisíc korun či ještě méně při pořízení starší 3GS verze v tomto segmentu nehraje až tak podstatnou roli. Při porovnání s Androidem a špičkovými telefony jako HTC Desire, Samsung Galaxy S a dalšími kousky však LG E900 našlo velmi silné soupeře.

LG E900 zatím nebyl oficiálně uveden na náš trh a rovněž nebyla ohlášena koncová cena, která se podle našeho odhadu bude pohybovat zhruba kolem dvanácti tisíc korun.

Proč koupit?

  • rychlé a intuitivní prostředí
  • plná funkční výbava
  • solidní fotoaparát
  • konzervativní vzhled

Proč nekoupit?

  • špatné uchycení krytu baterie
  • omezení plynoucí z WP7
  • bez slotu na microSD karty

Kdy?

Do konce roku

Za kolik?

cca 12 000 Kč s DPH
Nejčtenější

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový systém od Applu už má 47,3 % přístrojů. Android Oreo jen 0,2 %

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Další z rubriky

LG Q8
Další skvěle vybavená zmenšenina má dvojitý displej a dva foťáky

LG překvapilo modelem Q6, který nabízí v poměrně kompaktním těle slušnou výbavu. Jen o pár dnů později pak jihokorejský výrobce představil model Q8. Ten tak...  celý článek

LG G6+
Více paměti, lepší zvuk. Prémiové LG se dočkalo důstojného vylepšení

LG představilo vylepšenou verzi vrcholného modelu G6. Označení Plus neznamená větší displej, ale bohatší výbavu. Nový model má velké datové úložiště a potěší...  celý článek

LG Q6
Do prodeje se dostal nový zmenšený supersmartphone. Cena je solidní

Na našem trhu se začalo prodávat zmenšené LG, která boduje designem, rozměry a skvělým displejem. Přináší moderní konstrukci vycházející ze špičkového modelu...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.