Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdvojený low-end se smyslem pro detail – recenze Sony Ericsson R300

aktualizováno 
Z jedné strany mobil a z druhé rádio. Myslíte si, že jde o špatný vtip? Sony Ericsson to zkouší hrát skutečně na všechny strany a model R300 je toho jenom důkazem. Má tento drobný experiment šanci na přežití?

Na málo netradiční vzhled si u modelu R300 nemůžete vůbec stěžovat. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Jak to tak vypadá, švédsko-japonský výrobce poslední dobou dosti experimentuje a chrlí jeden telefon za druhým. Nebudeme spekulovat o tom, zda si to může dovolit, ale spíše jestli tento pokus není sázkou na jistotu. Ostatně, jak dokazuje série Cybershot či Walkman, o telefony s vyhraněnými funkcemi je velký zájem. Proč to tentokrát kromě hudebních a fotomobilů nezkusit s rádiem, které má i v 21. století svoje místo na slunci jisté. Sony Ericsson tak založil úplně novou řadou mobilních telefonů označenou písmenem „R“.

Modely R300 a R306 na sebe vzaly úděl průkopníků a jako první přidaly ke klasické konstrukci výrazné prvky, které vídáváme spíše na kapesních rádiích. Dnes přišel na paškál model R300, který má na rozdíl od svého véčkového kolegy klasickou konstrukci. Nepostrádá ani onen pověstný smysl pro detail a málokdo by asi hádal, že se dá pořídit už za necelé dva tisíce. Zkrátka fešák k pohledání, pokud se smíříte s pár drobnostmi.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson R300i Sony Ericsson R306i Sony Ericsson T280i

Dnes recenzovaný přístroj, jeho bratříček v podobě modelu R306 a vzhledově velmi podobný kousek (SE T208i)

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Vzhledově velmi pěkný telefon nejnižší třídy se zajímavou dvojitou konstrukcí. Zklame prakticky pouze, co se týče klávesnice a fotoaparátu.


Vzhled a konstrukce – detaily tvoří celek

Svojí čelní stranou model R300 nijak nevybočuje z řady. Už několikrát jsme totiž měli možnost u Sony Ericsson vidět i nyní použitý kartáčovaný kov a chromovaná navigační tlačítka. Stejná jsou i polštářková tlačítka a jednoduše zaoblené strany přístroje. Velmi dobrou zprávou je, že R300 není prakticky náchylný na otisky prstů.

Recenze SE R300 detail

Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo

Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo

Zadní strana už je poněkud zajímavější a to první, co vás na ní zaujme, je samozřejmě kryt reproduktoru, který obklopuje velké množství soustředných kružnic. Při pohledu pod zadní kryt však zjistíte, že Sony Ericsson dělá z komára velblouda a reproduktor ve skutečnosti tak veliký není. Víceméně se vyrovná běžným kouskům, které najdete v každém druhém mobilu. Jen tak „mimochodem“ se vedle tří chromovaných kláves pro oblíbené stanice nachází čočka fotoaparátu.

Po stránce rozměrů se R300 se svými 101 x 46 x 12 mm řadí k naprosto běžnému průměru. Naopak hmotnost 75 gramů z něj dělá jeden z nejlehčích telefonů vůbec. Konektor pro připojení sluchátek a nabíječky se nachází na levé straně přístroje. Na druhém boku se nacházejí dva drobné výstupky, které umožňují telefonu bez problémů stát na hraně. Při přehrávání hudby se tak nemusíte rozhodovat, jestli si vyberete odřený displej nebo zakrytý reproduktor.

Recenze SE R300 detail

Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo

Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo

Klávesnice a ovládání – vše při starém

Na levém boku telefonu ještě naleznete klávesu pro změnu zvukového režimu rádia a samozřejmě kolébkové tlačítko pro úpravu hlasitosti. Navigační tlačítka společně s kulatou čtyřsměrnou klávesou odpovídá přesně tradicím Sony Ericsson a jejich používání je bezproblémové. Snad až na výjimku v podobě červeného a zeleného sluchátka, která by si zasloužila trochu vyzdvihnout nad ostatní klávesy.

Recenze SE R300 detail

Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo

Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo Recenze SE R300 telo

Při pohledu na alfanumerickou klávesnici je nám skutečně líto, že designéři tolik plýtvali místem. Jednotlivá tlačítka mohla být daleko větší, což by zlepšovalo pohodlí při psaní. Nyní jsou to však drobné nudle s relativně velkým zdvihem a nejistou odezvou. Rovněž se nám nezdála ani tuhost kláves a všechno by mohlo jít o něco snadněji.
Nic se nezměnilo ani na ovládání telefonu a uživatelském prostředí. Opět máte přístup k rychlému menu a plně ve své moci máte i funkce čtyřsměrného tlačítka. Jedinou novinkou je přítomnost tří kláves na zadní straně telefonu sloužících k rychlému přístupu k oblíbeným rádiovým stanicím.

Recenze SE R300 detail

Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej

Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej

Displej a výdrž baterie – jeden z nejlepších

Rozlišení 128 x 160 pixelů je prozatím jakýmsi průměrem v kategorii low-endů a přesně takovým rozlišením disponuje i R300. Přidává k tomu podporu 65 tisíc barev a relativně dobrou čitelnost na přímém slunečním světle. Na druhé straně zamrzí nevýrazné barvy a celý displej jakoby se utápěl v mlze.

Výdrž baterie se řadí k tomu nejlepšímu, co se dá v low-endové kategorii pořídit. Při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a zhruba třech hodinách poslechu rádia vydržel model R300 na příjmu skoro sedm dní. Telefonů s takovou výdrží je na trhu opravdu poskrovnu a R300 si obdiv v tomto ohledu jistě zaslouží.

Recenze SE R300 detail

Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej

Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej

Telefonní seznam a zprávy – nepoučitelný

Stále stejné chyby provázejí nejen telefonní seznam, ale i editor zpráv. Správa a vytváření kontaktů je na výtečné úrovni a ke každému jménu můžete přidat několik nejrůznějších údajů. R300 však bohužel neumí zobrazit kontakty na SIM a vnitřní paměti naráz. Příliš nepotěší ani kapacita této paměti, která činí pouze 8MB a kromě MP3 vyzvánění si hudbu vyjma rádia nevychutnáte.

Jednou chybkou trpí prakticky všechny telefony Sony Ericsson už dlouhé roky a ani R300 není v tomto ohledu výjimkou. Mluvíme o problému, kdy se počet již napsaných znaků zobrazí až těsně před koncem každé zprávy. Naopak musíme pochválit lepší využití plochy displeje, na kterou se nyní vejde daleko více textu.

Recenze SE R300 detail

Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej

Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej Recenze SE R300 displej

Organizátor a FM rádio - stará klasika

Z organizačních funkcí nezaostává model R300 nijak za konkurencí. Nabídne třeba kalendář, jednoduché poznámky, úkolovník a převodník „všeho na všechno“. K internetu se skrze integrovaného klienta připojíte pouze přes GPRS. Nic vám však nebrání rozšířit schopnosti vašeho telefonu za použití Java aplikací.

Aplikace pro ovládání rádia se vůbec neliší od ostatních modelů výrobce a umí třeba automaticky ukládat všechny dostupné stanice. Ohledně průměrného reproduktoru jsme se zmiňovali již výše a nijak nadšeni nejsme ani z dodávaných sluchátek. Ty mají příliš velký konektor, který vás v kapse u kalhot bude zaručeně tlačit, nebo se naopak bude nepřirozeně ohýbat. O kvalitách VGA fotoaparátu nemá vůbec cenu mluvit a jeho umístění na telefon bylo spíše dílem náhody.

Recenze SE R300 detail

Recenze SE R300 foto M Recenze SE R300 foto M Recenze SE R300 foto M


Recenze SE R300 foto M Recenze SE R300 foto M Recenze SE R300 foto M

Závěr – mnoho povyku pro nic

Ačkoliv je Sony Ericsson R300 společně s modelem R306 prvním ze zbrusu nové série, nenabízí nic víc než například stájový kolega T280i. Ani funkce rádia nejsou vyjma přítomnosti tří zadních tlačítek v žádném směru inovativní. Sony Ericsson R300 tak spíše hraje na rozdvojenou osobnost a líbivý vzhled než na funkční výbavu. Reproduktor žádné oslnivé výkony nepodává a sluchátka se svojí kvalitou rovněž řadí k průměru.

Otázka tak zní, jestli i přesto o modelu R300 uvažovat. Odpověď je vzhledem k nízké ceně, líbivému vzhledu a velké výdrži baterie kladná. Opatrní však musíte být, co se týče horší klávesnice. V této cenové kategorii se ale už vyskytují přístroje s paměťovými kartami, o kterých se rozhodně vyplatí uvažovat.

Proč koupit?

  • netradiční vzhled
  • tlačítka pro oblíbené stanice
  • výdrž baterie
  • FM rádio s RDS

Proč nekoupit?

  • otřesný fotoaparát
  • horší klávesnice
  • chybějící odpočítávání při psaní SMS

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

1 735 Kč s DPH
Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Zpomalená videa z mobilu jsou super. Ale než se podaří, tak se zapotíte

zpomalená videa z telefonu Sony Xperia XZ Premium

Extrémně zpomalená videa pořízená rychlostí 960 snímků za sekundu mají být velkým lákadlem nového Sony Xperia XZ...

Skvěle vyladěný nástupce smartphonu Jamese Bonda. Podrobné zkušenosti

Filmová dobrodružství Jamese Bonda a Sony Xperie k sobě patří

V redakci se smartphony střídají jak na běžícím pásu, ale čas od času u nás některé zakotví na delší dobu. To je i...

Vyzkoušeli jsme první letošní smartphony. Ten menší může být hit

Sony Xperia XA2 a XA2 ultra na veletrhu CES

Sony v rámci veletrhu CES představilo dva nové smartphony střední třídy a jeden model základní řady L. Vystavené byly...Najdete na iDNES.cz