Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2007 pohledem Mobil.cz: čtvrtý operátor a kult jménem iPhone

aktualizováno 
Právě končící rok 2007 byl na události skutečně pestrý. Ohlédli jsme se zpět a vypíchli ty nejzajímavější články do jednoho velkého přehledu. Pojďte si s námi zavzpomínat.
Události roku 2007 podhledem Mobil.cz (ilustrační foto)

Události roku 2007 podhledem Mobil.cz (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Dříve, než se všichni pustíme do zimních radovánek a pouštění rachejtlí, pojďme si připomenout, co se za rok 2007 událo na telekomunikačním trhu. Ohlédli jsme se zpět a sestavili přehled nejzajímavějších události právě končícího roku. Hezky přehledně a po měsících.


Rok 2007 pohledem Mobil.cz - rozcestník:

Leden 2007 - další operátor na obzoru a začátek kultu jménem iPhone [zpět]

Začátek roku se nesl v duchu dvou zásadních novinek: Apple konečně přestal tajnůstkařit a světu předvedl svůj iPhone, který jsme poté zbavili mýtů, a přišli jsme na to, že se Česko dočká čtvrtého mobilního operátora, který by měl přijít v polovině roku a nepřímo jej potvrdil i ČTÚ.

Na zoubek jsme se podívali skutečné ceně mobilních telefonů, políček od nás dostala Telefónica O2 za svou službu Dlouhý víkend a T-Mobile za nově představené kreditní tarify. Byl čas ale i na dobré zprávy; Vodafone představil svou službu Kamarádi a naše investigace nás zavedla k informaci o chystaném zrychlení CDMA připojení u Telefónicy O2, která také oznámila možnost získání volání zdarma ve své síti až na tři roky.

Přesně po roce jsme také vyzkoušeli, jak funguje přenositelnost čísel, informovali o novém sociálním příspěvku na mobil i chystané službě blokování kradených telefonů a spustili velmi užitečnou službu s příznačným názvem Tarifní kalkulačka. Za hranice jsme se podívali díky zvláštnímu podnikání třetího světa či mučednické aury popraveného Saddáma Husajna.

A co zajímavého se urodilo v tématech na odlehčení? Představili jsme vám Johna Caudwella, jednoho z nejbohatších lidí světa, který ke svému jmění přišel prodejem mobilních telefonů, a přinesli velkou galerii originálních soutěžních snímků z naší malé silvestrovské soutěže, v níž jsme zanedlouho vyhlásili i vítěze.

Přišli jsme také na to, že zloději své psí miláčky zneužívají ke krádežím, a převzali jsme závěry britské studie, ve které se tvrdí, že mobil má na sobě více bakterií než průměrné záchodové prkénko.

Únor 2007 - nový operátor má jméno a zákeřné tečky připravují zákazníky o záruku [zpět]

V únoru jsme opět zamířili do Barcelony na největší telekomunikační kongres evropy a přinášeli žhavé novinky. Online zpravodajství u vás sice nevzbudilo příliš zájmu, přesto jsme v naší snaze nepolevili. O tom svědčí i ucelený souhrn z tamního dění, který přineseme i letos.

Jen pár dní nám trvalo zjistit jméno nového operátora, které se poté i potvrdilo. Zároveň jsme upozornili na nepříliš funkční indikátory vniku vlhkosti do mobilního telefonu, kvůli kterým přichází zákazníci o záruku. Kolega Zikmund poodhalil nekalé používání rušiček mobilních telefonů a postěžovali jsme si na tuzemské ceny za telekomunikační služby.

Telefónica O2 se snažila zastavit masivní odhlašování pevných linek a připravovala televizi s vysokým rozlišením a volání zdarma, T-Mobile naopak představil nejlevnější kreditní tarif a pustil hudbu do mobilů. Vybitý mobil si navíc můžete od února nechat nabít v prodejnách Vodafonu a O2 bublinky potkáte i v oblacích.

Únor byl důležitým zářezem ve vykazování činnosti i pro Evropskou komisi, která se snažila uchránit děti před pornografickým obsahem v mobilu. Applu se podařilo svým dosud nedostupným iPhonem zastrašit konkurenci a Američané se pochlubili nalezenou zúženinou v mozku tvořící se při telefonování za jízdy. Podívali jsme se i 2500 let do minulosti na vědu zvanou steganografie. Pro odlehčení jsme vám naservírovali pikantní vyzváněcí tóny.

Březen 2007 - "zinvexovatělý" CeBIT a Praha z ptačí perspektivy [zpět]

Březen se každoročně (i když možná naposledy) nesl v duchu veletrhu CeBIT. Letošní ročník nás ale zklamal podobně, jako tuzemský Invex. Chuť jsme si tedy zpravili články, které je radost psát; podívali jsme se na Prahu z trošku jiného úhlu a nahlédli i na práci asistenta infolinky, která je prý těžší, než práce kosmonauta. Dověděli jsme se také, že bitvu o patent na telefonní aparát přece jen vyhrál Bell a ne Jára Cimrman.

Pro operátory byl březen velkým milníkem z pohledu rychlostí internetového připojení; čtyřikrát vyšší rychlost zařadilo UPC i Telefónica O2. Ta navíc začala i zbrojit na U:fona. Zanalyzovali jsme nové Twist tarify T-Mobilu a přišla i dobrá zpráva o konci matoucích cen operátorů. Poradili jsme též, jak se bránit terroru přes mobil.

Do prodeje dorazil pokračovatel veleúspěšného Jablotronu, exkluzivně jsme vyzkoušeli LG Pradu, poradili s výběrem handsfree sady a připravili velký přehled chystaných mobilních telefonů. Poprvé jsme také spatřili bublinkové letadlo v podání Telefónicy O2.

Kambodzská vláda tou dobou zakázala používaní SMS zpráv, mobilní maniak vyzkoušel přes 500 mobilů a na trh se dostal i naprosto unikátní sprej proti vyzařování z mobilů. Vietnamským doktorům se navíc podařilo přivést na svět dítě pod světlem z mobilních telefonů.

Duben 2007 - Auto ovládané mobilem a přiznání Petra Čtvrtníčka [zpět]

První dubnový den jsme samozřejmě nemohli ponechat náhodě a napálili jsme vás na auto ovládané mobilním telefonem. Pitvali jsme i ohořelý Sony Ericsson a informovali o možnosti zakoupení špehovacích mobilů. Ukázali jsme také, co dokáže fotomobil v rukou profíka, a podívali se na to, co na vás váš mobil prozradí.

Pro šetřílky jsme připravili návod jak volat zdarma rodině, nebo komukoli. Čtvrtníček se nám přiznal k lhaní v reklamách a nahlédli jsme i tak trošku do budoucnosti. U:fon se už začínal rodit a ČD oznámily posílení mobilního signálu ve svých vlacích. Mohli jsme špehovat české celebrity a proklepli jsme nabídku superlevného roamingu, u nějž za vaše výhody platí okolí.

Ze zpráv na odlehčenou jmenujme třeba rozčíleného zákazníka, který rozbil operátorovi dveře jeho sídla, zakázané mobilní telefony ve škole, či vymírající včely. Informovali jsme i o bezdrátovém nabíjení, možnosti stát se vlastním malým operátorem a božím hněvu.

Květen 2007 - U:fon konečně přistál a nový mobil už seženete jen za pár stovek [zpět]

Květen nám přinesl čtvrtého mobilního operátora, který měl menší problémy se spuštěním svých stránek, přinesli jsme přehled telefonů, které se v ufonově síti mohou objevit, zjistili jsme, proč nesmí mobil k benzínce a upozornili na to, že mobil za korunu se může prodražit.

Vodafone začal prodávat mobily za pár stovek, roztleskávačky O2 radili s výběrem mobilu, proti sobě jsme postavili tři tehdy nejlepší fotomobily, poradili jak si pomocí mobilu ohlídat partnera a přinesli velký test mobilního internetu. Sílily i dohady o levném roamingu a Vodafone představil své zvýhodnění Passport a službu, se kterou můžete volat za paušál na pevné linky.

Operátoři nás překvapili jednáním o sdílení svých sítí, poradili jsme jak levně volat na pevnou z mobilu a nejvyšší hora světa zažila svůj historicky první hovor z mobilního telefonu. Začaly kolovat první zvěsti o Google mobilu a Brno se mělo zalít wi-fi signálem.

Pobavil nás trapas jedné senátorky i speciální slipy, které chrání mužskou chloubu před vyzařováním z mobilů. Dověděli se o schopnosti mobilu upozornit na blížící se blesky či znehybnit váš luxusní vůz a obvinili jsme telefony ze všeho zla světa.

Červen 2007 - T-Mobile se předvedl a otestovali jsme ufonovu síť [zpět]

V červnu jsme informovali o nekalých praktikách T-Mobilu, přinesli velký přehled GPS navigací a poradili s jejich výběrem i ovládáním. Jako první jsme otestovali vznikající ufonovu síť, na kterou jsme se podívali i z druhé strany, a snažili se přijít na kloub rušičce, kterou si měl přivézt s sebou americký prezident Bush. Začal se prodávat iPhone, jehož recenzi jsme vám zprostředkovaně přinesli jen pár dní poté.

Konečně jsme si mohli pořídit mobil v hodinkách, začalo se mluvit o telefonování z letadel, poradili jsme vám, jak ochránit váš mobil na dovolené a zjišťovali, k čemu všemu dnes slouží obyčejné telefonní budky. Přinesli jsme i velký přehled tarifních zvýhodění i zprávu o mladíkovi, který zamíří kvůli mobilu tak říkajíc "za katr".

Telefónica se tento měsíc činila: představila jeden z nejvýhodnějších roamingových plánů a zvýšila datové limity u svých ADSL linek. Zasmát jsme se mohli například u speciální anti-wi-fi fólie.

Červenec 2007 - do redakce dorazil iPhone a mobily se začaly prodávat jako rohlíky [zpět]

Červenec bylo v redakci rušno kvůli dorazivšímu iPhonu. Každý ho chtěl totiž vidět či si na něj sáhnout. Zároveň jsme informovali o chystaném prodeji mobilu v tesku a pokárali Telefónicu za, řekněme poněkud nestandardní, jednání. Poradili jsme vám také, kde za pár stovek sehnat legendární telefony a informovali o možném příchodu virtuálního operátora Tesco mobile.

Velký úspěch zaznamenal přehled s "nejzářivějších" telefonů na trhu, podívali se na budoucnost u Nokie i na její padělky z Číny a jednu Nokii jsme rozebrali do posledního šroubku. Na Nokii navíc padlo i podezření z paktování se s teroristy. Proběhly první informace o revolučním formátu navigace i o tom, že anonymita předplacenek bude možná již brzy pouhou minulostí.

Postavili jsme proti sobě dvě internetové televize a opět se blíže podívali na problematiku telefonních budek. Jedna studentka zdědila číslo po Paris Hiltonové a zjistili jsme, že volat na infolinku operátorů se nemusí vyplatit.

Srpen 2007 - Nokia má problém s bateriemi a otestovali jsme telefonování za jízdy [zpět]

V srpnu byla nejčtenější zprávou informace o vadných bateriích Nokia, kvůli nimž se mohl dostat do problémů i Panasonic, a s velkou odezvou se setkal i test řidičových reakcí při telefonování s a bez handsfree. U:fon zvýšil datové limity u svých služeb a iPhone zamířil do Evropy. Jelikož ale naši kočinu minul, poradili jsme, kde sehnat jeho napodobeniny. Nokia tento měsíc svolávala do servisů majitele stylového modelu N76.

Blíže jsme se podívali na revoluční typ baterie, políček od nás dostal opět T-Mobile a nově i U:fon za své podvodné podomní prodejce. Ani na ostatních operátorech ale nezůstal kousek suchý. Konečně se podařilo odblokovat iPhone a do Česka oficiálně vtrhlo HTC. Vodafone tou dobou inovoval své kreditní tarify.

Trh ukázal, že lidé kupují hlavně nejlevnější telefony, které si při strachu z bakterií mohou v Polsku nechat vydezinfikovat v automatu, a podívali jsme se na příběh se skákající baterií Nokia.

Září 2007 - U:fon ruší lidem televizní signál a Vodafone rozdává SMS za reklamy [zpět]

První poprázdninový měsíc jsme vás informovali o problémech U:fona s rušením televizního signálu, za které však ve skutečnosti nemohl, a Vodafone jako první pustil reklamu do mobilů, za níž rozdává SMS zprávy zdarma. Navíc slíbil, že nezůstane jen u SMS zpráv.

Podívali jsme se na netradiční využití mobilů a přinesli přehled největších lží, které o nich kolují. Varovali jsme i před koupí dovážených telefonů a poradili, kde za nový mobil dáte nejméně peněz. Vybrali jsme deset nejšílenějších vyzváněcích melodií a podívali se na vzrůstající popularitu prozvánění v Africe. Přinesli další pokračování našeho seriálu o sběratelích mobilních telefonů, nahlédli do zákulisí hostingových služeb Telefónicy O2 a šíření signálu ve vagonech ČD.

Apple nám předvedl, jak se dělají věrní zákazníci a radili jsme vám, jak dostat jízdní řády do mobilu či jak si zálohovat kontakty. Představili jsme netradiční reklamy operátorů, přinesli první informace o sítích čtvrté generace, nově jsme mohli mobilně datovat bez omezení a pro pražské turisty se připravoval speciální GPS průvodce. Uběhlo také celých 20 let od založení GSMA.

Říjen 2007 - mobily způsobují rakovinu a předplacenky dostávají další ránu [zpět]

V říjnu jsme přinesli informace o tom, že nevypnutou hlasovou schránkou okrádáte své okolí o cenné minuty, že chvíle nepozornosti vás může přijít draho a že za melodie, tapety a podobná zkrášlovadla platit nemusíte. Zároveň se objevily zaručené informace o souvislosti mobilních telefonů se zákeřnou rakovinou.

Anonymita předplacenek dostala od vnitra další ránu, exkluzivně jsme odhalili vánoční nabídku T-Mobilu a pracně otestovali infolinky operátorů. Nadílku představil i Vodafone, který připravil velmi úspěšnou vánoční soutěž. Odblokovali jsme iPhone a vyzkoušeli jeho českou lokalizaci, do redakce pozvali zástupce Nokie a přinesli ucelený přehled nabídek mobilního internetu.

Nová služba blokování mobilů připsala na čela policistů hluboké vrásky, zatímco bazarníci už vymýšleli obezličky. T-Mobile představil tarif Mých5, kterému jsme se hned podívali na zoubek. Do černé kroniky jsme přidali informaci o zavražděném mladíkovi při rvačce o ukradený mobil a neuvěřitelný příběh exhumace.

Listopad 2007 - U:fon má problémy a pražané mohou za MHD platit esemeskou [zpět]

V listopadu jsme se opřeli do U:fona, který měl poté možnost vysvětlit své problémy v on-line rozhovoru. Měli jste poslední šanci zahýbat pořadím v anketě Mobil roku a poradili jsme vám, jak volat zdarma na pevnou i na mobil. Nejen Pražáci se pak mohli radovat z nové služby dopravních podniků, SMS jízdenky. A nejen cestující v MHD jsme přiučili mobilní etiketě.

Vodafone představil svou vánOvční reklamní kampaň včetně své sexy brunetky a kvůli své soutěži měl zahlcené infolinky. O2 nabídlo ICQ v mobilu zcela zdarma a samozřejmě jsme nemohli opomenout výročí revoluce. Už v listopadu jsme radili Ježíškovi s výběrem nového mobilu a podívali se blíže na novou komunitní službu. Dokázali jsme, že v mobilech se skrývá poklad.

Do operátorů jsme šťouchli svým porovnáním mobilního internetu se Slovenskem, oproti kterému jsme doslova žabaři, do Sony Ericssonu (ne)funkčním HSDPA. Na trh zamířil nejmenší mobil na světě a německý T-Mobile byl donucen konkurencí k prodeji neblokovaného iPhonu. Dověděli jsme se, že se lidé telefonování z letadel bojí a že mobilů je v Česku více než obyvatel.

Úrážka Chaveze prý vydělala miliony dolarů a médii proběhla zpráva o tom, že korejského dělníka zabil výbuch mobilního telefonu v jeho náprsní kapse - co naplat, že tomu nakonec bylo úplně jinak.

Prosinec 2007 - měsíc vánočních přehledů a nový výrobce mobilů na českém trhu [zpět]

V prosinci jsme vám poradili, jaké telefony rozhodně pod stromeček nekupovat, české zastoupení Apple varovalo před nákupem iPhonu a my jsme dali dohromady seznam nejčtenějších recenzí za uplynulý rok. Zároveň jsme informovali o nově dorazivším výrobci mobilů, přinesli exkluzivní reportáž z natáčení reklamy T-Mobilu a poodhalili proces účtování hovorů. Zároveň jsme radili, abyste si vyúčtování raději kontrolovali.

Mobilem roku se stala Nokia N95, na T-Mobile bylo podáno trestní oznámení a Vodafone vzal útočnou reklamu konkurence sportovně, protože ani jinak vlastně nemohl. Jako první jsme si zavolali z ufonova mobilu, poradili, jak dostat vánoce do mobilu včetně melodie zvonečku či si opět rýpli do našich operátorů.

Mobily vtrhly na palubu letadel, Greenpeace potrestalo Nokii a opět jsme se dověděli něco o spojitosti mobilů s rakovinou. No a jako každoročně jsme všichni dohromady trhli rekord v počtu odeslaných Vánočních SMS zpráv. To jsme zvědavi, jak se předvedeme na Silvestra...

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Další z rubriky

Pixel 2 fotoaparát
iPhone 8 už nemá nejlepší foťák. Prvenství mu vydrželo jen několik dnů

Jen několik dní se ohřál Apple iPhone 8 Plus na trůnu nejlepšího fotomobilu podle testů organizace DxO Mark. V žebříčku mobilních telefonů se mu totiž shodným...  celý článek

Scotty Allen s iPhonem 7, do kterého přidal sluchátkový port
Nadšenec se podomácku zbavil největší chyby nových iPhonů

Internetový kutil Scotty Allen se skutečně nezastaví před žádným obtížným úkolem. Poté, co si letos v dubnu podomácku sestavil z náhradních dílů funkční iPhone...  celý článek

Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly s prezidentem Donaldem Trumpem...
Hackeři mohli odposlouchávat iPhone amerického ministra vnitra

Současný vedoucí prezidentské kanceláře John Kelly má na svědomí poměrně hrubý bezpečnostní přešlap. Jeho iPhone v době, kdy sloužil jako ministr vnitra USA,...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.