Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok 2002 ve světě PDA

aktualizováno 
Jaké byly hlavní události roku 2002 ve světě handheldů a na serveru Palmare.cz? Je konec roku a s ním je tu i čas na bilancování...

 

Leden

Sony představila Clié T615 a S360, a rozhýbala tak svůj kolotoč inovací. Palm dal na trh svůj bezdrátový Palm i705 a objevil se první obrázek barevného m130. Jedna z prvních recenzí se týkala bomby přelomu roku - PDA s mobilem SX45. Samsung představil PDA- telefon NEXiO a majitelé iPAQů si mohli dopřát dva nové fotoaparáty - NexiCam a iCAM. Objevil se linuxový Firewalker, ale žádnou velkou díru do světa neudělal. Příliš se ale nevedlo ani Royal Lin@x... Na recenzi jsme si půjčili Casio Pocket Viewer 750 a představili jsme vám i komunikátor Nokia 9210. Sony snížila výrazně ceny Memory Sticků.

Na softwarovém trhu se objevil A/Č a N/Č slovník RoadLingua. V sérii článků jsme se věnovali paměťovým kartám (úvod, typy karet, rozdíly mezi SD a MMC). RedGrep začal prodávat lokalizaci pro Sony Clié. Zájem vzbudil článek na téma Graffiti - Tipy, Triky, Pověry a jeho pokračování. iSilo ve  verzi 3.0 znamenal výrazný upgrade tohoto prohlížeče.

 

Únor

Velkou pozornost vzbudily první informace o nástupci SX45 Pocket LOOX. Ještě o něm uslyšíme! Ohýbací klávesnice FX100 vzbudila velkou pozornost, ale pak trošku zapadla. HP představil Jornadu 928, ale byla to už jen labutí píseň kdysi slavné značky. Objevily se XScale procesory jako nástupci ARM. Recenzovali jsme PalmOS komunikátor Treo 180g a velká recenze se týkala Clié T615 (co dostanete, hardware, software, další informace).

Připravili jsme pro vás konfigurovatelný Avantgo kanál Palmare. Avantgo ale změnila poplatkovou strategii a zpoplatnila poskytovatele obsahu. Objevila se ostrá verze MP3 přehrávače pro Psiony EPlayM. Zrecenzovali jsme pro vás hru Snails pro PocketPC. V přehledu PalmOS spreadsheetů jsme vytvořili jejich srovnání. Proběhla PalmSource - pod drobnohledem kvůli připravovanému OS5. Skončil nadějný projekt Coola. Emulátor PocketClive potěšil jistě nejednoho fanouška ZX Spectrum, stejně jako analogický produkt ZX9200 pro komunikátory Nokia 9210. Ptali jsme se, jestli se dá vydělat na PalmOS software.

 

Březen

Na trhu se objevily nové modely firmy Palm, Inc. - Palm m130 a m515. Pozadu nezůstala ani firma Sony - modely nové řady NR znamenaly skutečný úspěch a ukázalo se, že to byl krok správným směrem. Uvedli jsme naši variantu klávesnice EasyType. Sony uvedla Bluetooth Memory Stick. Sharp uvedl nový Linuxový počítač Sharp SL-5500G. Objevila se další virtuální klávesnice - VKB a my se zamysleli nad budoucností těchto zařízení. Tigit Eightythree je handheld s VGA displejem - uchytí se? Recenzovali jsme SD Bluetooth kartu. Do ruky se nám dostal i barevný Palm střední třídy m130 i Palm vyšší třídy m515. Recenzovali jsme i novinky Sony Clié NR70V.

Ke stažení jsme vám poskytli PalmOS software pro evidenci služebních cest. Oslavili jsme rok vysílání. Poradili jsme vám, s čím na čtení knih (PalmReader a DeepReader). Aplikace na klipnutí informací z www do Palmu byly rovněž velkým tématem - HandStory, Anagram a BluePaste. Správce kontaktů iContact pro Psiony měl u nás premiéru. Poradili jsme vám, jak nahradit Avantgo na PalmOS, i Avantgo pro Psiony. Firma Avantgo nakonec svoji strategii znovu upravila a vrátila se.

 

Duben

Pretec CompactCamera je další řešení fotoaparátu v PDA - je totiž v CF kartě. To Spectec ukryl kameru do SD karty! I Sony ale uvedla novou kameru - jak jinak než v MS kartě! Toshiba uvedla e310 a e550. Objevily se zvěsti o brzkém příchodu nových PocketPC modelů. Zkušenosti s Psionem netBookem mohly pomoci mnoha nerozhodnutým.

RealNetworks připravil RealPlayer pro PocketPC platformu. Na trh PDA herního software vstoupila firma SEGA. Když jsme uváděli článek "Co s utopeným PDA", vůbec jsme netušili, co přinese léto... Zahradníkům s PalmOS handheldem jsme pomohli malou aplikací. Několik článků jsme věnovali úpravě taktu procesorů v PalmOS. Recenzovali jsme skvělý PocketPC diář Pocket Informant. Objevil se nový PalmOS správce kontaktů 321Contacts, na trhu se ale příliš nechytil...

 

Květen

Po čase se ozval Handspring a dal na trh nové modely - organizer Treo 90 a komunikátor Treo270 - oba bez Graffiti plošky. Šéf Palmu Benhamou oznámil vstup do nové etapy vývoje firmy. Sony dala na trh Clié T650C s MP3 a 66MHz Dragonballem. Po několika letech skončila značka Jornada - i ve spojeném HP-Compaqu zvítězily tradiční iPAQy. Nehodí se i vám prezentační CF karta Voayager? A co třeba Presenter To Go? Další Linuxové PDAje VR3. Blíže jsme se podívali na hodinky s PalmOS od firmy Fossil. Psali jsme o Sony Clié NR70V. IrDa klávesnice PocketTop by měla být vaší poslední klávesnicí, víte proč? Znáte historii Psionů? Porovnali jsme Treo90 a m130 - dva barevné palmy střední třídy.

Recenzovali jsme dvě hry - SoccerAdict a Tennis Adict. Slovník LingeaLexicon pro PalmOS i WinCE by vás měl opravdu zajímat. Recenzi diáře DateBk5 doplnil rozhovor s jeho tvůrcem. Poradili jsme vám, jak efektivně nakupovat software. Míří filmy do PDAček? Velkým tématem softwarových recenzí byly programy na grafické zaznamenávání myšlenek. Chráníte si dostatečně data ve svém PDA? Na konci měsíce jsme přinesli první HryDoKapsy, od té doby jste je u nás měli každý pátek.

 

Červen

Získat zpět otřesené pozice se rozhodl HP s novou řadou iPQů H3950/3970. Svůj XScale PocketPC handheld představila firma Acer. AlphaSmart šokoval PalmOS laptopem Dana s rozlišením 160x560 pixelů. Samsung zase vymyslel další PalmOS telefon - SPHi330. Sony dala na trh Clié T665c. Hitem roku byly miniklávesničky. Objevily se další fámy na téma barevná HandEra. Dalším PocketPC handheldem s telefonem je O2. Palm poprvé oznámil, že chce do konce roku prodávat handheld s cenou pod 100 USD. Toshiba představila model e740.  Unikátním počítačem s VGA displejem by měl být ICE H1000. Recenzovali jsme letošní PocketPC hit - Toshibu e310.

PalmSource začala distribuovat PalmOS 5.0. Věčná otázka DateBk versus Agendus - další kapitola. Několik článků bylo věnováno bezpečnosti dat na PDA. Nový standard webových prohlížečů na PocketPC definoval ThunderHawk. Objevil se skvělý freewarový PalmOS program MaTirelire. Máte problém se čtením? Obstarejte si softwarovou lupu! A EasyLaunch vám zase zjednoduší život. Pozornost vzbudil článek o mapách v PDA bez GPS. Dalším pokusem o dobytí kategorie správců PalmOS kontaktů se stal KeyContacts.

 

Červenec

Sony i tentokrát představila nový model - low-endový SL10 s HiRes displeje - low-end dostal zase zabrat, i když největší šoky měly teprve přijít... Prvními informacemi o svém PalmOS telefonu Kyocera 7135 nás obšťastnila tato firma, na trh se ale dostane až koncem roku. Srovnali jsme pro vás Palm m5X5 a Sony Clié T615c  a podobný článek jsme věnovali porovnání Treo90 a Palmu m130. Objevily se první fotky prototypu Tugstenu T a další informace o něm. Novou SD kameru dal světu Spectec. Recenzovali jsme Treo 270 a černobílý Acer S10 (tato firma ale připravila i další dva modely s barevným displejem). Začalo se šuškat o nových řadách iPAQu a Sony Clie...

Představili jsme vám experta na obrázky na PalmOS Acid Image. Vydali jsme prázdninovou sérii článků pro začátečníky a zájemce o PDA na téma "Co mi může PDA nabídnout" - probrali jsme PIM programy, kancelářInternet, Knihy a slovníky, Multimédia, Hry. Věnovali jsme se textovým dokumentům na PalmOS zdarma - čím konvertovat, čím číst. Zamysleli jsme se nad tématem viry na Palmech a poradili jsme vám, jak na hardreset. Máte málo místa v RAMce? Poradili jsme vám! Uvedli jsme nový PalmOS program na finance s názvem MobileMoney a nový browser Xiino. Poskytli jsme ke stažení PalmOS programy 1. a 2. fotbalové ligy včetně aktualizace výsledků. DDHsoftware po měsících čekání vydala HanDBase 3.0. Začalo se mluvit o nové kanceláři pro WinCE/PocketPC Office Anywhere, ještě o ní uslyšíme.

 

Srpen

Sony dala po prvních fámách na trh modely SJ20 a SJ30. První dojmy ze SL10 potvrzovaly horší displej, takže se čekalo, jestli bude u SJ20 lepší. Sony uvedla i přídavnou klávesničku pro Clié. Dobrým nápadem firmy Lumitector je stejnojmenná fólie, která ve tmě světélkuje a vy vidíte na Graffiti plošku! První bombastické informace z připravované řady Sony NX zněly velmi lákavě (a většinou se v říjnu potvrdily!) Objevilo se další řešení GPS v CF - NeoGPS. Dvakrát jsme recenzovali iPAQ 3970. Palm začal mít problémy s modelem m130, u kterého inzeroval víc barev, než byla pravda...

Objevil se program Facer, kombinující Today obrazovku a launcher se skiny. Rok 2002 byl na PalmOS vůbec ve znamení launcherů a Today programů... Uvedli jsme vám výhody PalmOS freewarové kalkulačky C4me, kalkulačky MegaCalc i strategické hry StrategicCommander. Máte trampoty s instalací PalmDesktopu u Clié? My taky :-) DataViz vydal pátou verzi svéPalmOS kanceláře DocumentsToGo. Iambic zase vylepšil svůj IambicMail3 o práci s SMS a přílohami.  StandAone vydal významný upgrade kontaktního správce SuperNames2.

Zahráli jsme si s vámi trhák roku 2002 - PocketPC RTS Strategic Assault, objevil se dokonce legendární TombRaider! Poradili jsme vám, jak účelně na vaše kontakty, a pomohli vám hubnout s PDA. Na ničivé povodně jsme reagovali články PDA po povodních - první pomoc a péče o data. Pozornost ještě vzbudil dvoudílný článek o programu MegaWIKI. Nejlepším PalmOS finančním programem je asi Ultrasoft Money - přinesli  jsme vám recenzi. Koncem srpna jsme přinesli články na téma "S Palmem do školy" - programy pro učitele, žáky a studenty a něco zdarma do aktovky.

 

Září

První fotografe Palmu Zire přinesl PDAgeek, pak se objevily další údaje o Tungstenech a poté Palm, Inc. představil obě produktové řady zcela oficiálně. Canesta ukázala svoji novou virtuální klávesnici a zaujal nás i Laser Projection Diplay - kapesní projekční zařízení. Odkryli jsme tajemství PocketPC handheldu Asus/Zayo A600. Začala šeptanda ohledně nových Clié NX. Recenzovali jsme PocketPC fotoaparát NexiCam a duální CF slot NexiPak. Pod drobnohledem jsme měli zařízení InkLink. Velká recenze byla věnována handheldu Pocket Loox od Fujitsu Siemens Computers a zprovoznění GPRS přes Bluetooth na něm. I v Tescu můžete koupit zajímavý obal na PDA.

Začali jsme zveřejňovat pondělní souhrn freewarových PDA novinek za uplynulý týden. Zajímavý PalmOS diář Avenga je přímočarý a jednoduchý, tím oslovil dost lidí. Začal multiplatformní seriál o karetních hrách, kdy jsme postupně představili FreeCell, Solitairy, BlackJack, Poker, Rummy, Hearts, Cribbage, Spades, Euchre, Bridge.

PocketPCjste si mohli vyladit s Tweaks2k2 a objevili jsme pro vás sílu Symbol Commanderu. Článek o MegaWIKI jsme doplnili dvoudílným článkem o PIKI. Na trhu se objevily real-time šachy Rooks Revenge, zahráli jsme si i Dračí doupě (Dragon Bane II). První PalmOS emulátor ZX Spectra je ještě dost nedokonalý, ale snad se ještě vylepší. Uvedli jsme vám Lubákovy fonty včetně rozhovoru s autorem. Recenzovali jsme program NotSync a uvedli přehled PalmOS  BASIC interpreterů. Dalším launcherem byl LauncherPlus a naučili jsme vás jednoduše zamykat váš Palm. Účinnou pilulkou proti nedostatku místa v Palmu se může stát kompresní FlyZIP. Vyzváněcí profily na PalmOS zdarma - to je SAVLGDA a Handshigh prokázal svoji inovativnost programem SLAP.

 

Říjen

Sony uvedla na trh novou řadu NX - první handheldy s ARM procesory a PalmOS5. Druhý den i verzi pro USA. Od tohoto dne je všechno jinak a PalmOS svět začíná být rozdělen... Palm odpověděl za pár dnů uvedením Palmu Zire, kterým zaútočil v low-endu - měli jsme i jednu z prvních recenzí na internetu. Objevila se fotografie Tungstenu T a koncem měsíce Palm přestavil modely Tungsten T a W oficiálně. Vypukla cenová válka, a to ještě nebylo všechno - do low-endlové kategorie se totiž pokusili natlačit i výrobci PocketPC! Proběhl INVEX2002, ale byla to docela PDA nuda. Porovnali jsme T665c a NR70v. Podívali jsme se na PocketPC handheld - mobil ETEN InTouch P600. Objevily se nabídky na vyléčení jednoho z handicapů Zireho - malé RAMky.  Recenzován byl Treo90, Socket Bluetooth Compact Flash Card a klávesnice Portable Keyboard. Mohli jste si přečíst o zkušenostech s používáním Clie NR70V. Palm dal s novými modely na trh i externí klávesnici Think Outside.

Objevil se Text Maker a Pocket Word byl odsouzen do starého železa, tedy aspoň těmi, kdo na to mají... Co obsahoval Microsoft Service Pack pro PocketPC? Zkoušeli jste si zanalyzovat paměť na PocketPC? Spotřebu baterií sledujte s BatteryMonitorem. S WithMP3 zase můžete zapomenout na MediaPlayer... Recenzovali jsme PalmOS urychlovač FastCPU3, domácího architekta FloorPlan a projektový ProjectAtHand 2 od Natary. Uvedli jsme vám parametry softwarové klávesnice FatFinger pro psaní prsty přímo na displej. Iambic vydal jako první PalmOS výrobce diářů desktopový program Agendus for Windows. V souhrnné recenzi jsme se podívali na 3D akční hry na PalmOS handheldech.

 

Listopad

Měsíc byl po říjnové PalmOS smršti ve znamení PocketPC hardwarových inovací. Firma DELL chce dát v roce 2003 na trh špičkové PDA za 150 USD a nevyloučila ani vstup na PalmOS platformu. Pro letošek se spokojila s low-endovým Aximem za 199 USD, což je i tak naprostý cenový otřes na PocketPO trhu. HP odpověděl dvěma novinkami na Comdexu - high-endovým iPAQe, 5450 a low-endovým 1910 - ten je dokonce menší, lehčí a levnější než srovnatelný Palm m515! Dalším iPAQem prý má být GSM/GPRS iPAQ 5600.

Prakticky ihned po uvedení nových modelů s OS5 se začalo hovořit o PalmOS6. Ale ruku na srdce - potřebujete skutečně nový PalmOS handheld? Recenze Tungstenu T měla tři díly (1 - 2 -3). Odzkoušeli jsme externí klávesnici pro Fujitsu Siemens Pocket LOOX. Fosiil chce dát v roce 2003 na trh plnohodnotný palm v hodinkách. Objevil se nový Zaurus SL C700.

Softwarovým PalmOS trhákem měsíce byl bezesporu nový LauncherX. AirClock je zajímavý PalmOS budík s infra - zkuste ho! Obejít byste neměli i červí hru RifleSLUGs a bezkonkurenční Billiards 4.0. O návrat mezi elitu launcherů se pokusil MobiMate s HandScape 4. Vadí vám malá kooperace Palmu s Nokií - zkuste PhoneSync. Vyzkoušeli jsme VersaMail i komiksy pro palmy. Mobile Wizardry začal připravovat DOOM pro palmy, obchodní strategii Lemmonade Tycoon si můžete zahrát už teď. Vícehlasé melodie jsme skládali v Music Trackeru. Podívali jsme se na webový browser z Tungstenu T Palm Web Browser.

Sound Effects vám pomůže ozvučit PocketPC handheld, VoiceGo! zase pomůže ovládat PDA hlasem. SimCity 2000 je skvělá hra a velkým pomocníkem při práci s paměťovými kartami je Storage Cards. AudioPlayer je konečně použitelný MP3 přehrávač pro Psiony. Tématem bylo zálohování na PDA - po odpovědi na otázky proč a jak zálohovat jsme zálohovali do flash paměti, na kartu, na PC a na ostatních platformách.

 

Prosinec

Redakčnímu testu jsme podrobili dvě novinky od Sony - Clié NX60 a Clié NX70V s kamerou. Provedli jsme jeden z prvních benchmarků ARM PalmOS handheldů v porovnání s ostatními PalmOS zařízeními. Svoje vlastní PalmOS handheldy představily firmy Legend a Garmin. Recenzovali jsme CF rádio CF FM Radio 201. Uvedli jsme přehled výdrže baterií v PDA.

mPhone je špičkový phone manager pro PocketPC a NetFornt 3 je vynikající browser pro PalmOS i PocketPC. Softwarovým tématem byly fotografie na PDA - po dvou dílech o PalmOS PDA přišel na řadu PalmOS freeware, aplikace pro PocketPC a konečně ostatní platformy.

Představili jsme vám výbornou PocketPC hru EverQuest a populárního správce souborů Total Commander. Zcela exkluzivně jsme se s vámi podívali na hru Age Of Empires pro PocketPC. Králem mezi průzkumníky je Resco File Explorer 2003. Recenzovali jsme nové hodinky MegaClock a PalmOS testovač BatteryTime. Nesnili jste náhodou o diáři, jako je Agendus6, zatím v betaverzi? Víte, k čemu jsou AudioDrivery pro PalmOS a na co může být dobrý Macromedia Flash Player v Sony Clié NX a PocketPC? Prvních několik MP3 přehrávačů pro Tungsten T je na světě. Nevíte si rady s PalmOS5? Dostali jste PDA?  Je tady naše první pomoc!

 

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Najdete na iDNES.cz