Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RoamingServis: Za kanálem a za velkou louží

aktualizováno 
Ve Spojených státech prý pokrytí není příliš slavné a přejedete-li do jiného státu, počítejte většinou s vnitřním roamingem. Zato v Británii je pokrytí všech sítí na dobré úrovni a když budete chtít ušetřit, vyplatí se vám pořídit si předplacenou kartu místního operátora.
USA - Projel jsem USA z východu na západ a zpět s telefonem Motorola Timeport 7089. Evropana překvapí, že daná oblast je pokryta jen jedním operátorem a pokryta jsou jen velká města, východní pobřeží je pokryto sice prakticky celé, ale dále ve vnitrozemí je signál většinou pouze v hlavním městě státu. Všude propagovaný iDEN, do kterého se lze podle informací také přihlásit v roamingu, má pokrytí stejně špatné, ale nezkoušel jsem to.

Roaming Paegasu s tarifem Ekonom byl bez problémů všude, kde byl signál. SMSky odcházejí trochu pomaleji než u nás (kolem 5 vteřin), včetně potvrzení o doručení. Z některých sítí chodí vyúčtování především SMS zpráv se zpožděním a zdálo se mi, že se někdy i něco do vyúčtování vůbec nedostane (je tedy zdarma - místní uživatelé s tarifem mají SMS zdarma a ti s předplacenou službou je nemají vůbec). Na účet se mi pak SMS dostaly třeba za dva měsíce jako jedna položka za 70 Kč (jedna SMS stojí 4 až 5 Kč).

Telefonní hovor má znatelné zpoždění, ale jinak je kvalitní, nenarazil jsem na přetížení sítě ani ve velkých městech. V autech je vhodné mít hands-free, někde je to dáno i zákonem (pozn. red.: zatím jen v New Yorku), jinak je to však rozšířený zvyk. Zároveň je také většinou zvykem netelefonovat na veřejnosti. SMS se moc nepoužívají, protože telefonováni je levné. V odlehlých oblastech se používají analogové systémy a normální vysílačky. Místní uživatelé mají v jiné než mateřské oblasti výrazně odlišné ceny, jde o vnitřní roaming mezi jednotlivými sítěmi. Platí to i mezi analogovou a digitální sítí.

Pokud je potřeba být stále k zastižení, lze použít jejich předplacené karty. Pro volání jsou méně výhodné než tarif, nemusíte se ale upisovat. Některé předplacené karty ale neumí roaming do jiného státu a mají i jiná omezení (třeba SMS).

Honza

Velká Británie - Roaming v UK s Eurotelem a Peagasem je možný na všech čtyřech místních sítích a na všech funguje velice dobře. Dobrou věcí je, že operátor One2One neúčtuje majitelům paušálů od Eurotelu i Pegasu SMSky; Go a Twist nejsou na One2One síti bohužel podporovány.

Pro české studenty ve Skotsku (kterých je v oblastech kolem Perth a Dundee přes léto vždy přes několik tisíc) - je tu nejlepší pokrytí od sítě Cellnet, který je bohužel pro roaming i roamingové SMS absolutně nejdražší. Jejich SIM kartu pro předplacené služby lze koupit v každém druhém obchodě s mobilními telefony za cenu od 12 do 20 liber. Takže pokud vám jde hlavně o kvalitu a dosažitelnost, je to nejlepší řešení.

Rozhodně se vyplatí mít s sebou českou "paušálovou" SIM kartu pro posílání SMS a koupit si jen SIM kartu od sítě Orange za 25 liber pro předplacené služby pro volání domů do ČR. Volání z ní je totiž za 20 penci/min (asi 11 Kč) celý den, což je méně než z X-karty (12 Kč), to vše při komfortu přímého vytočení čísla, vysoké kvality sítě Orange, bez kódu, PINu apod.

Zajímavým suvenýrem z dovolené nebo letní brigády v Británii může být také SIM karta z předplacené sady od Vodafone (samotnou lze koupit pouze neoficiálně), u které lze aktivovat roaming (v Británii to není u předplacených sad obvyklé). Pokud vám záleží pouze na místních hovorech za nejnižší cenu na úkor špatné kvality a špatných služeb virtuálního operátora Virgin (pracuje na síti One2One), lze jejich SIM kartu oficiálně koupit za pouhých 12 liber ve Virgin-shopech. One2One a tím pádem i Virgin ale nemají pokrytí v Severním Irsku, takže z této části Velké Británie se s nimi nedovoláte.

Jarda

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz