Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RoamingServis: V Belgii anglický manuál nenajdete a v Jugoslávii platíte v markách

Když pojedete do Belgie, připravte se na celkem vysoké ceny a také na to, že na infolince sice uslyšíte skvělou angličtinu, ale v manuálu místních operátorů tento světový jazyk chybí. Do Černé Hory je zase dobré si vést marky, protože těmi zaplatíte skoro všude. Zato internetové volání v těchto končinách neexistuje.
Belgie – V souladu s výzvou vám posílám pár zkušeností na téma roaming v Belgii s Oskarem a z tamní předplacenky. V Belgii působí tři mobilní sítě - Mobistar, Orange a Proximus. Oskar má roamingovou dohodu pouze s prvními dvěma. Podle mapek prezentovaných distributory (jejich hustota je rozhodně vyšší než u nás, mobilní krámek najdete téměř v každém městě a na každém kroku) by mělo být pokrytí téměř úplné, pouze Orange má jen 98 %. Osobně jsem nenašel místo, kde by nebyl signál ani sítě Mobistar, ani Orange. Z obou sítí funguje s Oskartou i zpětné volání. Drobnou vadou na kráse je fakt, že se nezobrazuje číslo volajícího a to ani v jedné z obou sítí. Oskar tvrdí, že to tamní sítě nepodporují. S ohledem na další poznatky má asi pravdu.

Jelikož jsem v Belgii pobýval dlouho, pořídil jsem si tamní předplacenou kartu. Protože můj hlavní úmysl byl posílat SMS, mohl jsem volit pouze mezi sítí Orange a Mobistar, jinak bych nemohl posílat SMS na Oskara. Jelikož ceny jsou v Belgii téměř vyrovnané (SMS u obou operátorů za 5 BEF, tj asi 4-5 Kč), zvolil jsem nakonec Mobistar kvůli silnějšímu signálu v místě mého pobytu a trochu lepšímu pokrytí.

Předplacenka Mobistaru se jmenuje Tempo, od Orange tuším PrePay. Všechny pre-paid karty v Belgii je možné koupit buď jako sadu s telefonem (za ceny trochu vyšší než u nás), nebo jen SIM za cenu kreditu. Ceny za volání jsou vyšší než u nás. Tempo nabízí tři tarify, ceny se pohybují od 5 BEF pro volání ve vlastní síti až po 25 BEF za volání do konkurenčních sítí. Existuje i tarif, který má jednotnou cenu 15 BEF za všechna volání. Mezinárodní hovor do EU vyjde na 40 BEF, mimo EU (do ČR) 60 BEF. Něco jako levné internetové volání neexistuje. Můžete též volat na zelené linky 0800 a to dokonce i na služby cizích, nemobilních, předplacených karet. Koupíte-li si tak ještě XL kartu od Belgacomu (obdoba Karty X od Telecomu), můžete si do ČR zavolat asi za 20 BEF (to jsem zkoušel a funguje to).

Mobistar nabízí podobně jako Oskar dražší kupóny s bonusem. Můžete též vyplnit odpovědní kartu se svými osobními údaji a bude vám připsáno 250 BEF kreditu. Blíže viz www.mobistar.be a www.orange.be.

Co se týče služeb, ty jsou spíš na nižší úrovni než u nás. Hned z počátku mě zarazila nutnost aktivovat si zobrazování čísel za 5 BEF. Také nejdou ovládat přesměrování ani blokování a nelze ani deaktivovat hlasovou schránku. Na druhou stranu její výběr je zdarma a umožňuje poměrně bohaté nastavení (např. i automatické zpětné volání při nové zprávě).

O službách jako SIM toolkit, GSM banking, mobilní e-mail se v návodu ani propagačních materiálech nic nepíše, takže pravděpodobně neexistují. Na druhou stranu jsem je nepotřeboval, tak mě to tolik netrápilo. Tempo nabízí několik informačních linek, kam si lze za poměrně drahý peníz zavolat a dostat informace (počasí, zprávy ...).

S Tempo kartou funguje i roaming a to na principu Camel technologie (100% roaming). Ten bohužel ale funguje jen z Holandska a Francie, v ostatních zemích je roaming pouze příchozí. Ceny za volání z Holandska a Belgie jsou kolem 40 BEF, SMS přijde na 0,5 Euro (asi 20 BEF). Něco jako zpětné volání neexistuje. Můžete ale volat i na holandské či francouzské zelené linky zdarma. Co mě potěšilo, je infolinka Mobistaru. Operátorů je zřejmě dostatek (nikdy jsem nečekal) a fungují nonstop. Navíc hovoří dobře anglicky, takže s komunikací nebyl žádný problém. Infolinka je pochopitelně zdarma.

Co mě potěšilo méně, byl manuál. I když jsem byl ujištěn, že uvnitř je i manuál v angličtině, nebyl tam. Všechny manuály se dodávají ve dvou jazycích (vlámština, francouzština), ale anglicky ani slovo.

To je asi v kostce vše, kdyby měl někdo konkrétní dotaz, nechť napíše na troglj@email.cz.

Josef Trögl

Černá Hora – V Černé Hoře vše fungovalo. Signál dvou operátorů u pobřeží byl velmi dobrý. Ceny ujdou, SMS za 1,40 Kč je velmi dobrá cena. Jiný srbský operátor ve vnitrozemí má snad dokonce SMS zdarma, ale příchozí hovory bývají minimálně okolo sta korun, radši nebrat nic.

Překvapilo mě, že při odeslání SMS se nemusí vypisovat číslo příjemce včetně +420, stačí zadat ho bez předvolby ČR a Eurotel SMS centrum si s takovou zprávou poradí a doručí ji v ČR správně. Stejně tak číslo z paměti začínající 5549 (Net call).

V Jugoslávii také nefunguje WAP. Zajímavost: operátoři správně zobrazují příchozí číslo, což není v jiných zemích samozřejmostí. Není tedy problém hovor nepřijmout a poslat volajícímu do ČR SMS s číslem zakoupené jugoslávské předplacenky a hovor platí sice volající, ale asi 11 - 13 Kč/min místo roamingových 35 - 50 Kč. Předplacenky jsou k dostání téměř všude za 20 - 30 DEM (německých marek) včetně 10 - 15 DEM kreditu.

Proč DEM? Protože národní platidlo v Černé Hoře je německá marka, a to i ve vztahu ke státním úřadům, policii apod., a oběživo je DEM a všichni vám vrátí/rozmění DEM. Černá Hora pravděpodobně jako první z postkomunistických zemí plně najede na Euro od 1. 1. 2002 stejně jako další země EU. V Černé Hoře nelze běžně platit s kreditní kartou, prý snad jen v hlavním městě Podgorica (dříve Titograd).

V zemi je prozatím poměrně málo uživatelů mobilů. Zvláštnost - jsou tam i přenosné privátní telefonní budky/mobily za poplatek veřejnosti, asi jako stánek na buřty. Kupodivu jsou velmi populární a lidé na ně stojí dlouhé fronty ve večerní špičce na promenádách apod.

Net call ani Xcall do Jugoslávie ani z Jugoslávie nefunguje. Operátoři na infolince Eurotelu i Českého Telecomu nejprve sveřepě nabízeli možnost využití služeb internetového volání, ale na upřesňující otázku, zda si jsou vědomi, že Jugoslávská svazová republika není totéž, co Chorvatsko, se ukázalo, že operátoři na infolinkách mají poměrně velké mezery v geografických znalostech zemí Evropy do okruhu 1500 km, a připustili, že tam služba internetového volání asi nefunguje.

Na pobřeží se mi několikrát stalo, že mobil našel zbytek signálu až 3 operátorů z Itálie vzdálené přes moře cca 200 km, mobil se však nedokázal do italské sítě připojit - pravděpodobně signál nebyl dostačující a byl to jen nějaký odraz po hladině.

Martin

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...