Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RoamingServis: Podrobně o zkušenostech s telefonováním na Islandu

aktualizováno 
V dnešním RoamingServisu najdete velmi podrobný popis, jak se telefonuje z mobilu na Islandu. Najdete v něm všechny ceny i radu, jak levně volat z této severské země do České republiky.
Pro roaming jsem používal SIM kartu Paegas (tarif Ekonom). Vše fungovalo tak, jak mi na infolince slíbili - to jest Paegas Info, GSM Banking, SMS, hlasová, datová i faxová volání. Jelikož jsem měl potřebu se poměrně často připojovat k Internetu, objednal jsem si službu Traveller, která umožňuje připojit se k i Internetu za místní poplatek.

Ceny hovorného v roamingu s Paegasem (dle informací z infolinky):

Položka

Silný provoz

[Kč/min]

Slabý provoz

[Kč/min]

Odchozí národní hovor

15,00

12,00

Odchozí hovor do ČR

45,00

45,00

Příchozí hovor

28,00

28,00

Odeslaná SMS

4,80

4,80

Upřímně řečeno mi tyto ceny připadaly poměrně vysoké, takže jsem se rozhodl poohlédnout se po místní předplacené kartě. Na Islandu působí dva GSM operátoři (což je v zemi, která má 320 tisíc obyvatel, docela obdivuhodné) - SIMINN (národní Telecom) a TAL (alternativní operátor).

Oba operátoři poskytují předplacenou službu a aby byl cizinec řádně zmaten, u obou se předplacená služba jmenuje "Frelsi". Ceny hovorného jsou u obou předplacenek téměř totožné, SIMINN má o něco lepší pokrytí a podstatně širší distribuční síť dobíjecích kuponů, což v mém případě rozhodlo.

Co vám může místní operátor nabídnout a za kolik? (Ceny jsou přepočteny z ISK - 1 ISK = 0,39 Kč.)

Cena "malé sady" (tedy SIM karta + manuál) je cca. 1170,- Kč, z toho je ale plných 790,- Kč hovorného. Při koupi SIM karty mě pracovnice obchodu požádala o uvedení jména, doklady však vidět nechtěla. Přiložený manuál byl pouze v islandštině, anglickou verzi neměli v obchodě k dispozici, stejně jako ceník hovorného - informace o hovorném mi však sdělili. SIM karta měla aktivované datové a faxové služby, 200 míst pro telefonní čísla a Simtoolkitovou aplikaci VIT (obdoba Paegas Info), bohužel pouze v islandštině.

Ceny hovorného SIMIN Frelsi:

Položka

Silný provoz

[Kč/min]

Slabý provoz

[Kč/min]

Úspora oproti romamingu

[Kč/min] (Silný/slabý)

Odchozí nár. hovor

10,19

5,88

4,81 / 6,12

Odchozí hovor do ČR*)

17,25

17,25

27,74 / 27,74

Příchozí hovor

0

0

28,00 / 28,00

Odeslaná SMS

4,70

4,70

0,10 / 0,10

*) U mezinárodního hovoru se připočítává jednorázový sestavovací poplatek ve výši 10,20 Kč v silném provozu a 3,15 Kč ve slabém provozu.

Pokrytí signálem

Island je poměrně řídce osídlená země, takže ač operátor deklaruje 96-98% pokrytí populace, s pokrytím území to není až tak slavné, neobydlené obtížně přístupné vnitrozemí není kupříkladu pokryto vůbec. Mapa pokrytí však odpovídá realitě, takže každý ví, do čeho jde :-).

Kvalita hovorů

Mohu-li to subjektivně posoudit, kvalita hovorů v pokrytých místech byla velmi dobrá, prakticky bez výpadků, sestavení hovoru proběhlo přiměřeně rychle.

Dostupnost dobíjecích kuponů, platnost kreditu, dobíjení

Dobíjecí kupony se dají koupit prakticky všude (benzínové stanice, samoobsluhy, firemní prodejny, stánky s novinami, atd.). Jsou k sehnání v hodnotách 500,-, 1000,- a 2000,- ISK (196,-, 392,- a 784,- Kč), kredit se musí obnovit po 6 měsících; telefonní číslo je však deaktivováno až za rok od posledního nabití). Jak to v praxi funguje, jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet. U kuponů vyšší hodnoty není poskytován žádný bonus a kupony se zásadně prodávají za uvedenou cenu. Dobíjení probíhá přes hlasový automat (volitelně v islandštině a angličtině), zde je rovněž možno získat informaci o výši kreditu a době jeho platnosti.

Poskytované služby

Kromě základních služeb (hlas, data, fax, SMS) poskytuje operátor též WAP a GPRS (neměl jsem možnost vyzkoušet). K předplacené kartě je nabízeno fakultativní bezplatné zařazení do on-line telefonního seznamu. Simtoolkitová aplikace se do značné míry podobá Paegas Infu a operátor nabízí řadu doplňkových služeb prostřednictvím internetu (většinu z nich jsem bohužel rovněž nevyzkoušel - podrobnosti na http://www.vit.is/html/en).

Roaming

Bohužel islandské předplacenky nemají roaming (alespoň mi to pracovníci firemní prodejny tvrdili), čili po návratu na rodnou hroudu je SIM karta na nic :-(.

Závěr

Pro telefonování ve vnitrozemí je GSM mobil nepoužitelný. Tam, kde je přítomen signál, se dovoláte vždy v pohodě, hovory jsou čisté a nevypadávají. Každý, kdo plánuje uskutečnit více než cca. 16 minut odchozích hovorů do ČR, by se měl zamyslet nad koupí místní předplacené karty. Pro internetové připojení se vyplatí pořídit si službu Traveller (nebo obdobnou) a rozhodně místní předplacenou kartu, s níž se cena blíží ceně tuzemské. A když si náhodou mobil necháme doma, není třeba zoufat - na Islandu je spousta telefonních budek a většina z nich je na mince, telefonní karty a dokonce i karty EC/MC.
Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...Najdete na iDNES.cz