Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RoamingServis: Itálie, Rakousko, Chorvatsko a Slovinsko

aktualizováno 
S RoamingServisem se tentokrát můžete vydat na jih Evropy. Máme poměrně podrobné zprávy z Itálie a řadu praktických informací z Rakouska, Chorvatska a Slovinska.
Jsem uživatelem tarifniho programu Eurotelu. Protože se hodně zdrzuji na území Itálie, obstaral jsem si kvůli telefonování a GPRS předlacenou kartu operatora Wind. Její koupě je velmi jednoduchá: dnes zaplatite 30 Euro (kdyz jsem ji kupoval já, stála karta 50.000 lir) a máte telefoní číslo s kredetem 30 Euro. Při koupi potřebujete cestovní pas, jinak vám kartu neprodají. V Itálii je povinná registrace předplacenych karet. Platnost kreditu je 12 měsiců.

Telefonování do ČR je velmi levné, v přepočtu cca 9,80 / min spojení. Hovor je účtován od začátku po vteřinách. Zda je možné posílat SMS bohužel nevím, protože je nevyužívám. S Windem je možné využívat vnitrostátní roaming v síti Vodafone Omnitel (kde není signál Windu), za příchozí hovory v této síti neplatite. Zajimavé je však to, když jste ve vlastní síti a někdo vám volá z jiné mobilni sítě, tak platíte za příchozí hovor. Částka je však velmi směšná, v přepočtu asi 50 haléřú za hovor. Při příchozích hovorech z ČR není příchozí hovor zpoplatněn.

Služba GPRS je dostupná po aktivaci na infolince a je momentálně zdarma. Cena za data je stejná jako u tarifního programu a vychází v přepočtu na 20 haléřů za Kb, což je oproti našim cenám výrazně dražší, ale v Italii to levněji nepoříidíte ani v případě roamingu s T-Mobile v síti TIM.

Zajímavostí byl v loňském roce testovací provoz GPRS, kdy jste za 10.000 It. Lir dostali datový kredit 300 MB na přenos dat z Internetu a Wapu, když jste data prešvihli, zavolali jste na infolinku, z kreditu odečetli dalších 10.000 lir a mohli jste vesele sosat dal!

S předplacenou kartou je možné roamovat v cizině příchozí hovor po celé Evrope 9,80,- / min., účtováno po vteřinách, odchozí hovory na bázi zpětného volání, ceny však nevím, nezkoušel jsem. Vytáčené datové přenosy pouze rychlostí 9.6

Rakousko

Jako Eurotelí zákazník s radostí využívám síť ONE, ve které je možné využívat zdarma GPRS Romanig. Problém však je, že jednou funguje a někdy hlásí dočasnou chybu sítě. Třeba minulou neděli jsem se na GPRS zaboha nepřipojil v průběhu celé cesty! Wap přes GPRS nefungoval nikdy. Jednou se mi podařilo s iPaqem přejet celé Rakousko směrem do Itálie bez výpadku spojení od hranic k hranicím (pokrytí i v tunelech), HSCSD jsem zkoušel jenom jednou, ale podařilo se pouze spojení 28.8, při 43.2 hlásil telefon chybu. Příchozí a odchozí hovory a SMS naprosto bez problému.

Slovinsko

Jsou dostupné 3 síte SI-GSM, SI.MOBIL a SI-VEGA070 Ve všech sítích beproblémové příchozí a odchozí hovory i SMS. V siti SI-GSM jsem zkoušel HSCSD, ale stejný případ jako v Rakousku, pouze 28.8.

Chorvatsko

Dostupné 2 sítě HR-CRONET a HR-VIP Hlasové hovory, příchozí i odchozí naprosto bez problémů v obou sítích, SMS v síti HR-CRONET vždy bez problému, v HR-VIP někdy telefon nahlásil chybu při odesílání.

Datové spojení je pouze 9.6 (fakt hrůza!), ale do ČR se podařilo připojit pouze přes síť HR-VIP. Přes HR-CRONET hlásil telefon, že číslo neexistuje.

Síť HR-VIP poskytuje službu Cell Info a podává geografické informace, jako u nás ET.
Martin SEMRAD

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...Najdete na iDNES.cz