Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RoamingServis: Itálie, Rakousko, Chorvatsko a Slovinsko

aktualizováno 
S RoamingServisem se tentokrát můžete vydat na jih Evropy. Máme poměrně podrobné zprávy z Itálie a řadu praktických informací z Rakouska, Chorvatska a Slovinska.
Jsem uživatelem tarifniho programu Eurotelu. Protože se hodně zdrzuji na území Itálie, obstaral jsem si kvůli telefonování a GPRS předlacenou kartu operatora Wind. Její koupě je velmi jednoduchá: dnes zaplatite 30 Euro (kdyz jsem ji kupoval já, stála karta 50.000 lir) a máte telefoní číslo s kredetem 30 Euro. Při koupi potřebujete cestovní pas, jinak vám kartu neprodají. V Itálii je povinná registrace předplacenych karet. Platnost kreditu je 12 měsiců.

Telefonování do ČR je velmi levné, v přepočtu cca 9,80 / min spojení. Hovor je účtován od začátku po vteřinách. Zda je možné posílat SMS bohužel nevím, protože je nevyužívám. S Windem je možné využívat vnitrostátní roaming v síti Vodafone Omnitel (kde není signál Windu), za příchozí hovory v této síti neplatite. Zajimavé je však to, když jste ve vlastní síti a někdo vám volá z jiné mobilni sítě, tak platíte za příchozí hovor. Částka je však velmi směšná, v přepočtu asi 50 haléřú za hovor. Při příchozích hovorech z ČR není příchozí hovor zpoplatněn.

Služba GPRS je dostupná po aktivaci na infolince a je momentálně zdarma. Cena za data je stejná jako u tarifního programu a vychází v přepočtu na 20 haléřů za Kb, což je oproti našim cenám výrazně dražší, ale v Italii to levněji nepoříidíte ani v případě roamingu s T-Mobile v síti TIM.

Zajímavostí byl v loňském roce testovací provoz GPRS, kdy jste za 10.000 It. Lir dostali datový kredit 300 MB na přenos dat z Internetu a Wapu, když jste data prešvihli, zavolali jste na infolinku, z kreditu odečetli dalších 10.000 lir a mohli jste vesele sosat dal!

S předplacenou kartou je možné roamovat v cizině příchozí hovor po celé Evrope 9,80,- / min., účtováno po vteřinách, odchozí hovory na bázi zpětného volání, ceny však nevím, nezkoušel jsem. Vytáčené datové přenosy pouze rychlostí 9.6

Rakousko

Jako Eurotelí zákazník s radostí využívám síť ONE, ve které je možné využívat zdarma GPRS Romanig. Problém však je, že jednou funguje a někdy hlásí dočasnou chybu sítě. Třeba minulou neděli jsem se na GPRS zaboha nepřipojil v průběhu celé cesty! Wap přes GPRS nefungoval nikdy. Jednou se mi podařilo s iPaqem přejet celé Rakousko směrem do Itálie bez výpadku spojení od hranic k hranicím (pokrytí i v tunelech), HSCSD jsem zkoušel jenom jednou, ale podařilo se pouze spojení 28.8, při 43.2 hlásil telefon chybu. Příchozí a odchozí hovory a SMS naprosto bez problému.

Slovinsko

Jsou dostupné 3 síte SI-GSM, SI.MOBIL a SI-VEGA070 Ve všech sítích beproblémové příchozí a odchozí hovory i SMS. V siti SI-GSM jsem zkoušel HSCSD, ale stejný případ jako v Rakousku, pouze 28.8.

Chorvatsko

Dostupné 2 sítě HR-CRONET a HR-VIP Hlasové hovory, příchozí i odchozí naprosto bez problémů v obou sítích, SMS v síti HR-CRONET vždy bez problému, v HR-VIP někdy telefon nahlásil chybu při odesílání.

Datové spojení je pouze 9.6 (fakt hrůza!), ale do ČR se podařilo připojit pouze přes síť HR-VIP. Přes HR-CRONET hlásil telefon, že číslo neexistuje.

Síť HR-VIP poskytuje službu Cell Info a podává geografické informace, jako u nás ET.
Martin SEMRAD

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Najdete na iDNES.cz