Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roaming tipy: Jak nejlevněji volat v zahraničí (SK, PL, D, A)

aktualizováno 
Chystáte se do zahraničí s mobilem? Chcete vědět jak volat nejlevněji? V prvním dílu našeho seriálu vám nabídneme konkrétní rady jak nejlevněji volat na Slovensku, v Polsku a také v Německu a Rakousku.

Máte zkušenosti s roamingem? Chcete se podělit s ostatními o své zážitky s mobilem na dovolené? Máte rady a tipy, čemu se vyhnout a co se vám naopak osvědčilo? Navštívili jste nějakou exotickou zemi s mobilem? Pište nám své příspěvky na adresu redakce@mobil.cz.

Léto se blíží a proto mnozí z vás, našich čtenářů, vycestují za hranice. Proto jsme pro vás připravili seriál o tom, jak v zahraničí nejlevněji telefonovat. Začneme okolními státy, do kterých cestujeme nejčastěji, popřípadě jimi alespoň projíždíme.

Možností, jak volat v Polsku, na Slovensku, v Rakousku a v Německu je velké množství. Zaměříme se na roaming, tedy volání a esemeskování s vlastní tuzemskou kartou a na možnosti, jestli se nevyplatí pořídit si předplacenou kartu některého z tamních operátorů. Než se začneme volání v okolních státech věnovat podrobněji, připomeňme, že základní pravidla pro roaming najdete v třech článcích, které jsme vám nabídli v minulých dnech (viz box).


Roaming servis

Nepřehlédněte tři předchozí díly našeho roamingového servisu, kde najdete veškeré základní informace.

Roaming – cesta kolem světa
1. díl     2. díl     3. díl

Musíme vás také upozornit, že uvedené ceny jsou platné k 22. 6. 2004. Ceny roamingových hovorů a dalších služeb se velmi často mění a proto je nutné před cestou vždy překontrolovat aktuální ceny na webech operátorů. To platí i o cenách hovorného a dalších služeb zahraničních operátorů. V některých případech se ceny mění skoro každý měsíc, většinou ale směrem dolů. Také si dovolujeme upozornit, že weby operátorů se často mění, takže případné odkazy na jejich stránky mohou být časem změněny. V tomto případě navštivte hlavní stránky operátorů:
T-Mobile; Oskar; Eurotel
Všechny ceny uvedené v článku jsou v Kč včetně DPH.

Začněme s klasickým roamingem. Máte-li tedy SIM některého z našich operátorů, můžete jí použít i v zahraničí. Roaming musíte mít aktivovaný a v případě předplacených karet doporučujeme předzásobit se kreditem. Roaming není levná záležitost, což vám za moment ukážeme. V případě dnes popisovaného regionu nabízí své služby všechny dostupné sítě a to v případě všech tří tuzemských operátorů. Dobrým výběrem sítě ale můžete ušetřit mnoho peněz.

T-Mobile

Nejdříve se pustíme do nabídky roamingových služeb u T-Mobile. V případě příchozích hovorů se cena u tarifních programů odvíjí právě od nich. Cena tedy není stejná, liší se podle tarifního programu. Na Slovensku je cena za příchozí hovor nejnižší, ve zbylých třech okolních státech je pak pro každý z tarifních programů stejný. Zajímavé je, že v Polsku, Německu a v Rakusku je příchozí hovor levnější u předplacené služby Twist, než u dvou úrovní tarifních programů. Ceny si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Příchozí hovory Twist 20, Start, 20+20, Partner 3 80, Student, Partner 2 200, Partner 1 400
Slovensko 17 15,47 15,47 14,28 14,28
Polsko 24,9 28,56 24,99 22,61 22,61
Rakousko 24,9 28,56 24,99 22,61 22,61
Německo 24,9 28,56 24,99 22,61 22,61

U odchozích hovorů a cen za SMS se nejdříve podíváme na předplacenou službu Twist. U odchozích hovorů je nutné vždy přičíst sestavovací poplatek, takže se vyplatí spíš delší hovor. Většinou je levnější volání do ČR, než v rámci navštívené země, případně do jiné země v regionu. Hovorné je velmi vysoké, při volání do ČR zaplatíte za minutu hovoru od 34 do 45 Kč. První minuta je účtována celá, dále se účtuje po sekundách. T-mobile nabízí u některých zahraničních roamingových partnerů takzvané přímé volání, tedy vytáčení čísla v běžném formátu, samozřejmě s mezinárodní předvolbou na začátku (pro ČR +420). Pokud u zahraničního operátora přímé volání nefunguje, je nutné použít takzvaný callback, nebo-li zpětné volání. Pak se při zadávání čísla postupuje následovně: *111*číslo s mezinárodní předvolbou#. Pak počkáte na zpětné zavolání, která vás s požadovaným číslem spojí. V tabulce najdete ceny hovorného v daném regionu:

Přímé volání je možné v: Eurotel SK, Orange SK, Plus Pl, Era PL, T-Mobile D a T-Mobile A. U ostatních operátorů v regionu je nutné použít callback.

Twist odchozí hovory, 17 Kč sestavovací poplatek
Z/Do Slovensko Polsko Rakousko Německo
ČR 34 45,3 45,3 45,3
Slovensko 45,3 57 57 57
Polsko 45,3 57 57 57
Rakousko 45,3 57 57 57
Německo 45,3 57 57 57

S ohledem na ceny hovorného asi mnoho z vás raději sáhne po textové zprávě. Jejich odesílání je stejné, jako doma, jen je opět potřeba nezapomenout na mezinárodní předvolbu. Ceny SMS jsou ještě přijatelné, stojí okolo 10 Kč za jednu. MMS pak stojí stejně jako v ČR. Ceny jsou v následující tabulce:

Twist SMS
Slovensko 9,1
Polsko 11,3
Rakousko 11,3
Německo 11,3

Další informace o T-Mobile Twist roamingu najdete na webu operátora.

Co se vyplatí u T-Mobile

V případě tarifů je na Slovensku nabídka obou roamingových partnerů vyrovnaná, v Polsku je nejvýhodnější sítí Idea. V Německu se vyplatí SMS u Vodafone, jinak je výhodnější T-Mobile. A v Rakousku je asi nejvýhodnějším roamingovým partnerem tele.ring. Kdo nechce hledat, může využít Relax roaming. Pro někoho může být zajímavou alternativou i služba World Class. Na Slovensku je výhodnější, než běžný roaming. V Twistu je výhodná možnost přímého volání bez nutnosti callbacku.

U tarifních programů T-Mobile nabízí vedle běžného Roamingu i novou službu Relax Roaming. Jeho hlavní výhodou je, že v zahraničí nemusíte kontrolovat, u kterého roamingového partnera jste, cenu jsou v tomto případě všude stejné. Oproti běžnému roamingu jsou o něco levnější příchozí hovory, naopak odchozí lze v běžném roamingu najít výhodnější, což platí i pro odesílání SMS. K Relax Roamingu nabízí T-Mobile i dva zvýhodněné balíčky. První z nich, nazvaný Dovolená, nabízí jednorázově předplatit za 99 Kč deset minut pro příchozí i odchozí volání. Minuta hovoru pak bude stát jen 9,90 Kč. V našem regionu ale lze tento balíček využít jen na Slovensku. Druhý balíček s názvem Evropa již funguje ve všech čtyřech zemích. Stojí 375 Kč a předplatíte si s ním 15 minut. Minuta příchozího a odchozího hovoru tak bude stát 25 Kč. Další hovorné s Relax Roamingem v daném regionu najdete v tabulce:

Relax roaming odchozí hovor příchozí hovor SMS MMS
Slovensko 29,75 14,28 8,33 9,76
PL, D, A 41,65 23,8 9,52 9,76

Běžný roaming je výhodnější než verze Relax, je ale mnohem složitější. Před odjezdem budete muset navštívit web operátora a podrobně prostudovat ceny u jednotlivých zahraničních operátorů. Ceny se mohou velmi výrazně lišit a to i o desítky procent. Některý operátor má levnější volání v rámci navštívené země, jiný pro odchozí hovory do ČR a jiný zase pro SMS. Lišit se mohou i ceny ve špičce a mimo špičku, jiní operátoři zase mohou mít po celý den ceny stejné. V tabulce jsou uvedeny vždy jen nejnižší sazby, v případě vnitrostítních hovorů v navštívené zemi opět jen nejnižší sazba. Ta je často platná jen pro volání v rámci sítě. MMS pak stojí stejně jako v ČR. Pro kompletní ceny navštivte web operátora.

Další alternativou pro běžný roaming u tarifních zákazníků T-Mobile je aktivace služby World Class. Při její aktivaci (pomocí SMS - více zde) získá zákazník z vybraných zemí volání za jednotnou cenu 22,60 Kč. Tato cena platí pro volání do všech ostatních zemí ve skupině World Class (seznam zde). V našem případě se služba World Class týká operátorů T-Mobile v Německu a v Rakousku a operátora Era v Polsku. Z jiných sítí v zemích kde funguje služba World Class při volání do zemí ve skupině World Class (seznam zde) stojí pak minuta hovoru 47,60. Při volání do jiných zemí platí standardní roamingové ceny.

Standard roaming — nejlepší sazby
  špička mimo špičku  
místní ČR místní ČR SMS
Slovensko 9,64 (Eurotel) 31,32 (Orange) × × 9,11 (Orange)
Polsko 5,38 (Idea) 24,86 (Idea) 4,76 (Era) 19,48 (Idea) 2,44 (Idea)
Rakousko 23,05 (T-Mobile) 27,63 (tele.ring) × × 9,98 (tele.ring)
Německo 24,7 (T-Mobile) 39,21 (T-Mobile) 12,24 (T-Mobile) 21,2 (E-Plus) 4,91 (Vodafone)

Praktické odkazy T-Mobile: Data roaming; Twist data roaming

Oskar

Mnohem jednodušší roamingový ceník má Oskar. U Oskarty je pro odchozí volání jediným možným způsobem callback. Postup je následující: *123*číslo v mezinárodním formátu#. Opět si počkáte na zpětné zavolání, až po jeho přijetí je hovor účtován. SMS se odesílají běžným způsobem, snadno lze i přijmout příchozí hovor. Ten je relativně velmi výhodný, nejlevnější ze všech našich operátorů. Ceny SMS a odchozích hovorů pak již nikterak výrazně nevybočují z průměru, Oskar ale neúčtuje sestavovací poplatek. Ceny najdete v této tabulce, další informace pak na webu operátora.

Oskarta
  příchozí h. odchozí h. ČR SMS odchozí h.
Slovensko 10,59 33,32 9,04 33,32
Polsko 11,31 45,22 11,31 57,12
Rakousko 11,31 45,22 11,31 57,12
Německo 11,31 45,22 11,31 57,12

Co se vyplatí u Oskara

Oskar má nejlevnější příchozí hovory a to jak u tarifů, tak na předplacené kartě. V případě tarifů je na Slovensku nabídka roamingových partnerů hodně vyrovnaná, v Polsku je nejvýhodnější sítí pro roaming Idea. V Rakousku se vyplatí ve většině případů použít síť tele.ring, v Německu T-Mobile a na SMS Vodafone.

U běžného roamingu je situace o něco méně přehledná, opět je nutné vybírat mezi jednotlivými roamingovými partnery. Většinou v žádné zemi nenajdete jednoho, který by byl ve všech směrech nejvýhodnější. V některých případech je ale nabídka jednoho z operátorů velmi zajímavá. V některých případech se vyplatí počkat na večerní hodiny a svátky, kdy je volání výhodnější. Sazba mimo špičku ale může být u každého z roamingových partnerů jiná. I v tomto případě důrazně doporučujeme před cestou navštívit web operátora. Vybrané nejvýhodnější sazby najdete v tabulce, u některých vybraných tarifů (Odepiš, Mezi námi) platí v některých regionech jiné ceny, více na webu operátora. U odchozích místních hovorů uvádíme absolutně nejvýhodnější sazby, v některých případech ale mohou platit jen v rámci navštívené sítě. Oskar nenabízí GPRS roaming, takže si ze zahraničí s kartou Oskara MMS nepošlete.

Oskar — nejlepší sazby
    špička mimo špičku  
příchozí h. odchozí h. ČR odchozí h. odchozí h. ČR odchozí h. SMS
Slovensko 10,59 26,05 (Eurotel) 9,47 (oba) × × 8,95 (Orange)
Polsko 11,31 30,10 (Idea) 13,09 (Idea) 23,56 (Idea) 6,24 (Era) 2,92 (Idea)
Rakousko 11,31 32,58 (tele.ring) 26,80 (tele.ring) × 14,44 (A1) 11,74 (tele.ring)
Německo 11,31 41,67 (T-Mobile) 26,52 (T-Mobile) 20,84 (Vodafone) 13,26 (T-Mobile) 4,83 (Vodafone)

Praktické odkazy u Oskara: Roamingová kalkulačka

Eurotel

U Eurotelu je situace poměrně přehledná u předplacené karty Go, naopak opět velmi komplikovaná u tarifních programů. V případě předplacené služby Go je možné volání jen pomocí callbacku. Postup je obdobný, jako u předchozích dvou operátorů: *101*číslo v mezinárodním formátu#. Eurotel si stejně jako T-Mobile účtuje sestavovací poplatek, jinak jsou ceny odchozích hovorů a SMS téměř stejné jako u konkurence. Naopak výrazně dražší jsou příchozí hovory, oproti Oskartě v některých případech až trojnásobně. Eurotel připravil na letošní prázdniny i jednu speciální akci. Při koupi speciální Go karty za 95 Kč s kreditem 25 Kč si zákazník může aktivovat za 1 Kč speciální Go roaming SMS balíček, v kterém je 10 SMS v roamingu. Cena jedné SMS je tak 0,10 Kč. K této ceně je ale nutné přičíst i částku 70 Kč za pořízení karty (rozdíl mezi cenou karty a hodnotou kreditu). I tak je ale jedna SMS levnější než obvykle. Ceny Eurotel Go v roamingu najdete v tabulce:

Eurotel Go odchozí hovory, 17 Kč sestavovací poplatek
  Příchozí h. Odchozí h. ČR SMS Odchozí h. MMS
Slovensko 18,1 34 9,1 34 9,5
Polsko 34 45,4 11,3 56,7 9,5
Rakousko 34 45,4 11,3 56,7 9,5
Německo 34 45,4 11,3 56,7 9,5

Co se vyplatí u Eurotelu

Eurotel má poměrně drahé příchozí hovory a to hlavně u nižších tarifů. Nabídka služeb Go v roamingu je průměrná. U odchozích hovorů je na Slovensku celkem jedno, kterou síť zvolit, V Polsku je opět nejlevnější Idea a v Rakousku tele.ring. V Německu je situace nejsložitější, každý z operátorů je výhodnější pro jiný typ služeb.

Další informace o Eurotel Go v roamingu najdete na webu operátora.

Komplikované účtování má Eurotel u příchozích hovorů na kartu s tarifním programem. Vedle předem dané částky pro každou zemi je ještě nutné přičíst poplatek podle konkrétního tarifu za vnitrostátní hovorné do pevné sítě. Ceny se liší ve špičce a mimo ni, u jednotlivých tarifů je ale tato doba rozdílná, více zde. Celkově tedy majitel tarifu Relax zaplatí za minutu příchozího hovoru ve špičce na Slovensku 24,05 Kč, což je víc, než u předplacené karty Go. Ceny nejsou příliš výhodné, ostatní operátoři je mají nižší. Přehled cen najdete v tabulce, jen dodejme, že v případě tarifu Eurotel Individual se k základní sazbě připočítává ve všech případech 7,14 Kč bez ohledu na denní dobu.

Eurotel příchozí hovory
  plus poplatek dle tarifu (špička/mimo špičku)
Relax Relax Plus Optimum Optimum Plus Business 200 Business 300 Business 400
Slovensko 12,27 11,78/3,21 11,78/7,14 7,85/4,64 8,21/4,64 5,71/4,76 4,76/4,76 4,76/4,76
Polsko 20,05 11,78/3,21 11,78/7,14 7,85/4,64 8,21/4,64 5,71/4,76 4,76/4,76 4,76/4,76
Rakousko 20,05 11,78/3,21 11,78/7,14 7,85/4,64 8,21/4,64 5,71/4,76 4,76/4,76 4,76/4,76
Německo 20,05 11,78/3,21 11,78/7,14 7,85/4,64 8,21/4,64 5,71/4,76 4,76/4,76 4,76/4,76

U odchozích hovorů je situace stejná, jako u zbylých dvou českých operátorů. Ceny se liší podle navštívené sítě a to někdy velmi výrazně. Opět tedy doporučujeme návštěvu webu operátora a porovnání jednotlivých cen. Vytištěný papír vám na dovolené může ušetřit mnoho peněz. V tabulce vám nabízíme nejvýhodnější sazby, v případě volání v rámci navštívené země jsme ale vybrali jen ty úplně nejvýhodnější sazby, které často platí jen při volání v rámci navštívené sítě. U některých roamingových partnerů se liší ceny podle denní doby, jiní mají ceny po celý den stejné. MMS zpráva ze zahraničí stojí stejně jako v tuzemsku.

Eurotel — nejlepší sazby
  špička mimo špičku  
odchozí h. ČR odchozí h. odchozí h. ČR odchozí h. SMS
Slovensko 25,98 (Eurotel) 9,92 (Orange) × × 8,97 (Et, Orange)
Polsko 24,76 (Idea) 5,36 (Era) 19,41 (Idea) 5,16 (Idea) 2,43 (Idea)
Rakousko 26,92 (tele.ring) 22,20 (tele.ring) 26,92 (tele.ring) 11,81 (A1) 9,92 (tele.ring)
Německo 40,62 (O2) 20,45 (T-Mobile) 20,78 (Vodafone) 13,23 (T-Mobile) 4,72 (Vodafone)

Praktické informace u Eurotelu: GPRS roaming; HSCSD roaming

Zítra vám nabídneme přehled předplacených služeb na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku.

Autor:
Nejčtenější

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Další z rubriky

Scotty Allen s iPhonem 7, do kterého přidal sluchátkový port
Nadšenec se podomácku zbavil největší chyby nových iPhonů

Internetový kutil Scotty Allen se skutečně nezastaví před žádným obtížným úkolem. Poté, co si letos v dubnu podomácku sestavil z náhradních dílů funkční iPhone...  celý článek

Pixel 2 fotoaparát
iPhone 8 už nemá nejlepší foťák. Prvenství mu vydrželo jen několik dnů

Jen několik dní se ohřál Apple iPhone 8 Plus na trůnu nejlepšího fotomobilu podle testů organizace DxO Mark. V žebříčku mobilních telefonů se mu totiž shodným...  celý článek

Úvod do nové webové aplikace Google Photos
Prahli po exkluzivních tapetách, získali neomezené úložiště u Googlu

Možnost ukládat bezplatně neomezené množství fotografií a videí v plném rozlišení na Google Photos je výsadou uživatelů referenčních smartphonů společnosti...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.