Riziko volání při řízení se přehání, nebezpečnější je psaní zpráv

aktualizováno 
Telefonování při řízení vozidel údajně není tak nebezpečné, jak se často tvrdí. Řidiče mnohem více rozptýlí činnosti, které vyžadují složitější manipulaci s mobilním telefonem. Takovými jsou například psaní SMS zpráv či výběr kontaktu ze seznamu.

Za volantem je bezpečnější volat, než psát zprávu. Je však dobré se vyvarovat obojího | foto: iDNES.cz

Velmi ošemetnému tématu telefonování za jízdy se dostává stále větší pozornosti. Zabývá se jím mnoho světových studií, ze kterých v současné chvíli vychází, že volání za volantem není až tak nebezpečné, jak se tvrdí.

Například podle švédské studie, jejímiž spoluzadavateli byl Státní úřad pro silniční dopravu a univerzita v Göteborgu, je varování před "velkými riziky" při telefonických rozhovorech řidičů za jízdy přehnané.

Výzkum totiž potvrdil, že jsou řidiči většinou schopni hledat rovnováhu mezi pozorností, kterou věnují dění kolem jejich vozu, a způsobem, jímž vedou telefonický rozhovor. Když hovoří, jedou opatrněji.

Simulátory jsou na nic

Předchozí velká studie švédského Státního úřadu pro silniční dopravu z roku 2003 přesto před telefonáty za jízdy varovala s tím, že na základě experimentálních výzkumů v něm shledala "velká rizika" pro řidiče i jejich okolí.

Její metodika byla ovšem založena na studiu řidičského chování ve zvláštních simulátorech. Nyní však výzkumníci studovali řidiče nikoli experimentálně, ale pomocí dlouhodobého filmování za volantem v běžném provozu.

"Pozorovali jsme několik různých způsobů, při nichž řidiči upřednostňovali pozornost k dění na silnici před telefonickým hovorem," uvedli autoři výzkumu ve svém vysvětlení v deníku Dagens Nyheter.

Konkrétně šlo například o přizpůsobování (snižování) rychlosti jízdy při hovoru, čekání na vhodnější chvíle k telefonování, jako například na stání na červenou, a upozorňování partnerů, s nimiž řidiči hovořili, na složitost dopravní situace a nutnost vlastního soustředění na provoz.

Hovořící řidiči také častěji a výrazněji dávali přednost jiným například na kruhových objezdech.

Psaní zpráv je mnohem nebezpečnější

Světové studie dále potvrzují, že mnohem větší nebezpečí hrozí řidiči a jeho okolí v případě psaní zpráv či jiné složitější manipulace s telefonem. Podle společnosti Nuance Communication je takových řidičů na dvacet procent.

Vychází přitom z výzkumu provedeného na vzorku jednoho tisíce řidičů z Německa, USA a Japonska. Dvacet procent z nich se přiznalo ke čtení SMS zpráv za jízdy, šestnáct pak zprávu dokonce při řízení vytváří a odesílá.

"Psaní zpráv za jízdy je mnohem nebezpečnější, než telefonovování. Vyžaduje totiž mnohem větší podíl soustředění řidiče," říká Craig Peddie ze společnosti Nuance Communication. "Ve spojení s výběrem kontaktu z adresáře je tato činnost jednou z nejnebezpečnějších vůbec," dodává Peddie.

K listování seznamem se přitom přiznává celých šedesát procent dotazovaných. Zároveň však tvrdí, že hlasové ovládání telefonu považují za velice užitečné. Pokud by uměl jejich přístroj reagovat na hlasové povely, neměli by prý nutkání s ním manipulovat.

Pět a sedmdesát procent respondentů tak považuje hlasové vytáčení za velmi užitečné. O deset procent méně řidičů by pak uvítalo hlasové upozornění na příchozí hovor například přečtením jména volajícího. Takovou funkci dnes nabízí například nejnovější chytré telefony od Nokie.

Výzkumnící varují

Autoři švédského výzkumu zpochybňujícího problematiku volání za volantem přiznávají, že jejich závěry nemohou být absolutizovány, protože studií s podobnou metodikou je zatím velmi málo.

Přesto však doporučují, aby odpovědné instituce ve Švédsku i nadále namísto na zákazy sázely na preventivní kampaně, které řidiče upozorňují na možná rizika, a na další výzkum této problematiky.

Na rozdíl od řady jiných zemí totiž není ve Švédsku řidičům telefonování za jízdy zakázáno ani omezeno povinným používáním přídavných handsfree sad, díky jimž řidič svůj mobilní telefon při řízení nedrží.

Craig Peddie naopak varuje před možnými násedky technického pokroku. "Rozšíření technologií do automobilů, ať už jde o MP3 přehrávače, mobilní telefony, či navigace, má za následek přibývání roztržitých řidičů na našich silnicích," říká Peddie.

"Je nutné hledat nová řešení postavená na rozpoznávání hlasových příkazů tak, aby technologie v automobilu řidiče nezatěžovaly a nezhoršovaly jeho pozornost," dodává.

Autoři: ,

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Stvořili chytré výpočetní monstrum. Snapdragon 8150 smete všechny

Výsledky Snapdragonu 8150 v benchmarku AnTuTu

Huawei při představení svého aktuálně nejrychlejšího čipu nešetřil superlativy. Kirin 980 totiž měl být tím, kdo s...

Ruský „Google“ má vlastní smartphone s asistentkou Alicí

Smartphone od ruského vyhledávače Yandex

Ruská internetová společnost Yandex představila svůj první chytrý mobilní telefon, který má firmě usnadnit přechod ze...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Najdete na iDNES.cz