Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Revoluční předplacenka je tu. S konkurencí se nemazlí (srovnání)

aktualizováno 
Nabitá karta Vodafonu je revoluční předplacenka přinášející stejné ceny za volání a SMS jako standardní tarify. Jak ale obstojí v konkurenčním boji? Může ji vůbec někdo na trhu ohrozit?
Vodafone vítězí nad konkurencí díky účtování po vteřinách

Vodafone vítězí nad konkurencí díky účtování po vteřinách | foto: Profimedia.cz

Na poli předplacených služeb se dlouho nic nedělo. Stojaté vody rozvířil až minulý týden Vodafone, který představil svou Nabitou kartu - předplacenku, která si za vzor vzala Nabité tarify stejnojmenného operátora. - čtěte Vodafone ruší nevýhody předplacenek

V praxi tedy nezáleží na tom, zda si pořídíte nabitý tarif, nebo novou předplacenku. Ceny budou v obou případech stejné. Zatímco u tarifu se ale zavážete k trvalé platbě zvoleného paušálu, Nabitá karta vám umožňuje flexibilně měnit vaši měsíční útratu dle potřeby.

Novinka ale samozřejmě nepřináší pouze výhody. Oproti tarifům totiž neumožňuje aktivaci zvýhodňujících balíčků, což pro mnoho zákazníků může být citelnou překážkou. Zároveň "nestálost" cen, které jsou přímo závislé na výši jednorázového dobití, nemusí každému vyhovovat.

TIP: Víte, kolik měsíčně provoláte a pošlete SMS a hledáte nejvýhodnější tarif? Vyzkoušejte naší unikátní službu Tarifní kalkulačka! (klikněte na obrázek)
Tarifní kalkulačka

Netradiční srovnání nutností

Co však nelze Vodafonu upřít, je náskok oproti konkurenci, a to jak v motivační síle Nabité karty k vyšším útratám předplacenkových zákazníků, tak - na poli předplacených služeb - nezvykle nízké ceně za SMS zprávy; za 1,19 Kč je nikde jinde neseženete.

Ostatně, dnešní srovnání vám to dokáže. Pojmeme ho přitom trochu jinak, než bývá zvykem. V potaz budeme brát pouze konkurenční tarify s podobnou logikou cen; tedy čím více zákazníci zaplatí, tím lepší ceny získají. K nim vybereme odpovídající tarifní pásmo Nabité karty.

Ostatní nabídky zmíníme jen krátce na konci článku.

Nejdříve si ale představme samotnou Nabitou kartu. Nejlépe ji lze pochopit z tabulky, z níž je patrné, že vyšší jednorázové dobití znamená nižší ceny za volání a SMS. Zvýhodněné ceny lze využívat po dobu následujících třiceti dní. Cenových pásem je přitom hned pět, pro naše srovnání však postačí jen jedno: 350 - 699 Kč.

 Tarif Nabito 119 Nabito 350 Nabito 700 Nabito 1150 Nabito 2100
Měsíční paušál u tarifu 119 Kč 350 Kč 700 Kč 1 150 Kč 2 100 Kč
Dobitá částka u Nabité karty 0-349 Kč 350-699 Kč 700-1 149 Kč 1 150 Kč-2 099 Kč 2 100 Kč a více 
Cena za minutu volání 6,00 Kč 5,00 Kč 4,00 Kč 3,40 Kč 3,00 Kč 
Cena za SMS 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč 1,19 Kč
Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19%

Telefónica O2: levněji ve své síti, ale...

Za Telefónicu O2 se dnešního klání účastní tarif O2 Mix. Ten při minimálním jednorázovém dobití kreditu částkou rovnou 400 korunám či vyšší nabídne levnější volání a SMS po celý následující kalendářní měsíc.

Požadovanému paušálu pro získání výhodnějších cen tedy odpovídá již zmíněné pásmo Nabité karty. Ze srovnávací tabulky lze snadno vyčíst, že Vodafone poráží konkurenta hned ve třech bodech: pro získání slevy vyžaduje menší částku, volání do cizích sítí s ním vyjde o 1,80 Kč levněji a SMSka stojí o 0,21 Kč méně.

Nabito 350 vs. O2 Mix
Tarif Nabito 350 O2 Mix
Min. výše dobití  350 Kč 400 Kč 
Cena volání do vlastní sítě (min.) 5,00 Kč 3,60 Kč
Cena volání do cizích sítí (min.) 5,00 Kč 6,80 Kč
Cena SMS zpráv (ks) 1,19 Kč 1,40 Kč

Ceny uvedeny vč. 19% DPH

O2 Mix vítězí pouze v minutové ceně za volání do vlastní sítě, připočteme-li k tomu ale otřesně znějící tarifikaci 60+30 oproti 60+1 u Vodafonu, je po výhodě. Pokud navíc u O2 Mix dobijeme třeba 800 korun, platí stále stejné sazby. U Vodafonu se ale v takovém případě dostáváme na sympatické 4 Kč/min hovoru kamkoli.

Nabito 119 vs. O2 Mix
(základní sazby)
Tarif Nabito 119 O2 Mix
Cena volání do vlastní sítě (min.) 6,00 Kč 6,30 Kč
Cena volání do cizích sítí (min.) 6,00 Kč 7,30 Kč
Cena SMS zpráv (ks) 1,19 Kč 2,80 Kč

Ceny uvedeny vč. 19% DPH

U základních sazeb obou srovnávaných předplacenek pak O2 Mix prohrává ve všech bodech. Má dražší volání do vlastní sítě o 0,30 Kč za minutu, dražší volání do ostatních sítí o 1,30 Kč za minutu a za SMS zprávy si naúčtuje o 1,61 Kč více než Vodafone.

T-Mobile: za více peněz, více muziky

Zatímco Telefónica O2 to v lidové hantýrce "projela na plné čáře," T-Mobile vysílá minimálně rovnocenného bojovníka - tarif Twist Maxi. Ten za jednorázové dobití v minimální výši 600 Kč nabízí nižší sazby po dobu následujících 30 dní ode dne dobití. Zvýhodněná minuta volání do kterékoli sítě zde vyjde na 3,90 Kč/min.

Nabito 350 vs. Twist Maxi
Tarif Nabito 350 Twist Maxi
Min. výše dobití  350 Kč 600 Kč 
Cena volání do vlastní sítě (min.) 5,00 Kč 3,90 Kč
Cena volání do cizích sítí (min.) 5,00 Kč 3,90 Kč
Cena SMS zpráv (ks) 1,19 Kč 1,90 Kč

Ceny jsou uvedeny včetně DPH 19%

Jenže i zde platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Tabulka sice jasně ukazuje, kde má T-Mobile navrch (v ceně minuty volání), zároveň ale odkrývá jeho nevýhody - vyšší požadovanou částku pro minimální dobití a vyšší cenu za SMS zprávy. A opět: až v podrobných podmínkách T-Mobile prozradí účtování 60+30.

Celkově tedy T-Mobile nenabízí nijak zvlášť výhodnější ceny, i když se tak na první pohled tváří. Pokud bychom navíc předpokládali, že zákazníkovi utrácejícímu 600 korun měsíčně by stokoruna navíc již nijak neublížila, dostaneme se u Vodafonu do pásma s cenou 4 Kč/min. Díky účtování 60+1 se pak stává jasným vítězem.

Nabito 119 vs. Twist Maxi
(základní sazby)
Tarif Nabito 119 Twist Maxi
Cena volání do vlastní sítě (min.) 6,00 Kč 6,90 Kč
Cena volání do cizích sítí (min.) 6,00 Kč 6,90 Kč
Cena SMS zpráv (ks) 1,19 Kč 2,90 Kč

Ceny uvedeny vč. 19% DPH

Pro názornost jsme porovnali i základní sazby obou služeb. Twist v takovém případě vychází o 0,90 koruny za minutu dráž, SMS je dražší o 1,61 koruny. Celkově tedy opět můžeme připsat bod Vodafonu, i když zde to má už jenom o onen pověstný fous.

Nabitá karta osloví i extrémní šetřílky

Kromě speciálních předplacenkových tarifů O2 Mix a Twist Maxi nabízí konkurenti i celou řadu dalších plánů. Ty jsou určeny zejména pro lidi, které motivace k vyšší útratě nijak neoslovuje - ať už z důvodu spořivosti, nebo z toho, že takové částky zkrátka nikdy neprovolají.

Těmto tarifům Nabitá karta zřejmě přímo konkurovat nechtěla, přesto ale může. Tarify určené pro vášnivé psáče SMS totiž strčí cenou 1,19 koruny za zprávu hravě do kapsy (O2 TXT - 2,00 Kč, Twist ProSMS - 1,90 Kč), tudíž je ani nemá smysl přímo porovnávat.

Rozdíl mezi základní sazbou Nabité karty a sazbou základních tarifů konkurence O2 Fajn a Twist Start ale také není nijak výrazná. T-Mobile nabízí o deset haléřů levnější minutu, O2 pak o padesát haléřů. Názorně rozdíly ukazuje opět přehledná tabulka.

Nabito 119 vs. Twist Start a O2 Fajn
(základní sazby)
Tarif Nabito 119 Twist Start O2 Fajn
Cena volání do vlastní sítě (min.) 6,00 Kč 5,90 Kč 5,50 Kč
Cena volání do cizích sítí (min.) 6,00 Kč 5,90 Kč 5,50 Kč
Cena SMS zpráv (ks) 1,19 Kč 2,90 Kč 3,20 Kč

Ceny uvedeny vč. 19% DPH

Jenže i zde platí: 60+1 u Vodafonu, 60+30 u konkurence. Závěr si tedy udělá jistě každý sám.

Pro úplnost dodejme, že Divoká karta zvýhodňující volání do vlastní sítě z nabídky Vodafonu nemizí. Nabitá karta ji pouze doplní. Divoké kartě konkuruje v nabídce českých operátorů pouze T-Mobile tarifem Twist Týden.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Vodafone se v Česku pochlubil 5G sítí. Rychlosti jsou závratné

Veřejný test 5G sítí operátora Vodafone během filmového festivalu v Karlových...

Až 1,8 Gbit/s dokázala v prvním veřejném testu přenášet 5G síť Vodafonu. V praxi je však ještě důležitější nízká...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

V pokrytí signálem je Česko evropskou elitou, Polsko může tiše závidět

OpenSignal prostřednictvím uživatelských dat mapuje kvalitu mobilního signálu...

Bodují sice levnějšími službami, ale v pokrytí území kvalitním mobilním signálem za Českem pokulhávají. Mnohé evropské...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz