Tuhle hipsterskou kameru místo filmu „nakrmíte“ iPhonem

  • 18
Smartphony se poměrně rychle stávají plnohodnotnou alternativou k mnohem dražší foto či video výbavě. Neustále se zlepšující kvalita snímačů i obrazového výstupu tomu totiž sama nahrává. Denverský tým proto představil netradiční mobilní video příslušenství inspirované historií, předlohou se stala klasická rodinná filmová kamera.

Využití smartphonů a z toho plynoucí pojetí mobilního příslušenství je zjevně nevyčerpatelnou studnicí nápadů. Jako jedna z posledních o tom přesvědčila tvůrčí komunita filmařů, animátorů a designerů z coloradského Denveru. Tým Lumenati, který založili Scott McDonald a Alex Bogusky, představil vlastní vizi mobilního video příslušenství.

Nese název CS1 a mnozí si při pohledu na jeho pojetí jistě vybaví klasické filmové kamery používané v rodinách v 70. a 80. letech minulého století. Tedy na pohled jednoduché zařízení s madlem trčícím zpod kamery. Právě tyto retro kousky byly inspirací pro návrh designu Lumenati CS1.

Design je naštěstí jedinou retro inspirací. Oproti původním filmovým kamerám totiž počin od Lumenati ve svých útrobách neukrývá dvojici kotoučků s filmovým pásem, nýbrž nejnovější iPhone 6. V porovnání s předlohou se tak po filmu lační jedinci nemusejí obávat neozvučených videí. To u CS1 opravdu nehrozí.

Tvůrci navíc neopomněli ani tradiční sáňky sloužící k připojení externího příslušenství, k netradiční kameře se tak dá připojit externí osvětlení, mikrofon či madlo pro natáčení sportovních aktivit. Kreativní jedince pak jistě potěší možnost výměny objektivů. K dispozici jsou jak objektivy z produkce Lumenati (rybí oko, makro i širokoúhlý objektiv či teleobjektivy), tak lze použít i objektivy jiných výrobců. Tedy za předpokladu, že mají 58mm závit.

Samotné ovládání CS1 je velmi jednoduché. K zahájení/ukončení natáčení slouží totiž jediné tlačítko. To se nachází na čelní straně pod objektivem a vzhledem k červené barvě je nepřehlédnutelné. Je umístěno tak, aby na něj uživatel při držení kamery pohodlně dosáhl ukazováčkem.

Tlačítko je však nutné po celou dobu nahrávání držet stlačené, jeho uvolnění  pořizování záznamu přeruší. Při použití madla k natáčení sportovních záběrů tak bude nutné tlačítko zafixovat například lepicí páskou.

Ostatní nastavení je pak záležitostí mobilní aplikace pro iOS. Ta nyní umožňuje volby zaostření, nastavení expozice či frekvence snímání videa. Samozřejmostí je také možnost editace záznamů či jeho sdílení na sociální sítě. Do svého uvedení má i tato aplikace projít řadou vylepšení, mimo jiné by měla být rozšířena o možnosti nastavení různých filtrů v reálném čase či citlivosti snímače (ISO).

Co se patrně již příliš nezmění, je samotná ergonomie. Ta totiž čerpá z původních filmových kamer pro rodinné použití. Uživatel se tak bude při natáčení stále koukat do hledáčku, ten může navíc využít i ke zhlédnutí již natočených záběrů. Při slunném dni tak odpadne nutnost hledat stinné místo kvůli kontrole záběrů přímo na displeji iPhonu.

V současnosti má Lumenati CS1 před sebou ještě dlouhou cestu, než se dostane na trhu. Hlavního cíle však denverský tým již dosáhl. Projekt se totiž rozhodl financovat prostřednictvím startupového portálu Kickstarter, kde chtěl za pomoci podporovatelů nastřádat sumu ve výši 75 tisíc dolarů (přibližně 1,8 milionu korun). Do konce projektu zbývalo ještě 22 dní, když vybraná suma dosáhla více než dvojnásobku té požadované.

Lumenati CS1 je v současnosti možné předobjednat pouze pro iPhone 6, nicméně úspěšnost startupového projektu dává šanci i uživatelům většího modelu Plus. Jeho vývoj totiž denverský tým podmiňoval právě dosažením cílové částky. A nezůstane pouze u podpory telefonů Applu, Lumenati CS1 by měl být dostupný i pro vybrané androidí smartphony.

Základní sadu Lumenati CS1 se širokoúhlým objektivem mělo možnost prvních sto podporovatelů pořídit již za 150 dolarů (zhruba 3,6 tisíce korun), další zájemci si pak musejí připlatit o dalších 49 dolarů více (o téměř 1 200 korun více). I tak však oproti očekávané maloobchodní ceně 249 dolarů (šest tisíc korun) ušetří.

Za 220 dolarů, tedy v přepočtu za zhruba 5 300 korun, lze na Kickstarteru předobjednat základní sadu rozšířenou o dva teleobjektivy. Očekávaná maloobchodní cena této sady bude přitom 279 dolarů (6,8 tisíce korun). První dodávky mají být uskutečněny v únoru 2016. Ke všem cenám je nutné připočítat ještě daň a celní poplatky.