Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

REPsale - pro mobilní profesionály

aktualizováno 
Jste firma s distribuční sítí? Máte svoje obchodní zástupce v terénu? Možná právě vám by se mohl hodit zajímavý produkt pro PalmOS handheldy, který vám dnes chceme představit. A abyste měli informaci od profesionálů, je součástí článku rozhovor s tvůrcem software.

 

Kapesní počítače byly až donedávna doménou nadšenců a fandů. V poslední době se však začínají objevovat aplikace a řešení, které ukazují, že handheldy s patřičným software a perfieriemi mohou být mocným a přitom levným nástrojem ve firemním systému.

REPSALE je komplexní řešení, se kterým jsme se seznámili na letošním Invexu. Jeho výrobce PHCom jej popisuje jako universální systém pro sběr objednávek, vystavení prodejních a dodacích listů u zákazníků, zpracování inventur skladů v terénu a provedení kontroly správnosti zboží na skladech pro kapesní počítače kompatibilní s operačním systémem PALMOS.

Za všechny popisy spíše malá ilustrace použití programu:

REPSALE v obchodní firmě firmě

Obchodní zástupce firmy zahajuje obchodní období fyzickým přebráním zboží, které naloží do vozu. Obsluha na centrále firmy provede aktualizaci dat v terminálu dle naskladněného zboží a dle plánu cesty. Zboží je označeno čárovým kódem.

Prodejce se rozjede ke svým zákazníkům. Ti si vyberou zboží (prodejce je načítá čárovým kódem do Palmu a průběžně zákazníka informuje o ceně a počtu kusů v objednávce), na závěr si obě strany odsouhlasí doklad, který prodejce vytiskne na přenosné tiskárně (prodejní i dodací doklady). Software vypočte cenu, DPH a odečte případné rabaty. Prodejce přijme hotovost, popřípadě může i provést platbu s odloženou splatností (systém poskytne prodejci informace o platební morálce tohoto odběratele). V případě potřeby se může celá transakce ještě změnit či upravit.


REPSALE má svoji centrálu...
REPSALE - to není jen program pro PalmOS, obsahuje důležitý modul CENTRÁLA REPSALE, který je určen pro PC s Windows. Centrála plní několik funkcí - zajišťuje zejména správu datové základny adres klientů, sortimentu zboží. Její důležitou funkcí je sběr dat od handheldů v terénu i zpětné zasílání zaktualizovaných dat prodejcům. Přenášené doklady od prodejců jsou okamžitě zpracovávány a data jsou průběžně aktualizována. Přenosy dat lze uskutečňovat kolébkou, přes telefon a modem či přes GSM mobilní telefon.

... i PalmOS programy
REPSALE na PalmOS handheldu je tvořen třemi základními moduly - SALE, ORDER a INVENTORY

Funkce jednotlivých modulů:

SALE (prodejní a skladový mobilní systém)
- načte data zboží a adres zákazníků z centrály
- vystavuje prodejní a dodací doklady; včetně tisku
- načte zboží pomocí snímače čárového kódu
- vytváří statistické sestavy o prodeji a zboží
- přenese data na centrálu
- umí přenášet i textové zprávy

ORDER (objednávkový mobilní systém)
- načte data zboží a adres zákazníků z centrály
- vytvoření objednávky přímo u klienta, její tisk
- načte zboží pomocí sníměče čárového kódu
- vytváří statistické sestavy o prodeji a zboží
- přenese data na centrálu
- umí přenášet i textové zprávy

INVENTORY (tvorba mobilních inventur a kontrola cen)
- načte informace o zboží z centrály
- vytvoří inventury zboží (celkové i dílčí)
- načte zboží pomocí snímače čárového kódu
- zašle data na centrálu

Periferie
Výhodou Palmů je dostatek periferií, které jsou relativně levné (ve srovnání se současnými průmyslovými terminály). Na Invexu jsem viděl REPSALE pracovat na Visorech s připojenou tiskárnou Datecs, ve Springboardu byl snímač čárového kódu, který do handheldu načetl patřičná data ve zlomku vteřiny. Výhodné je i připojení modemu k přenosu dat. Periferie k handheldům jsou navíc mobilní a tudíž k danému účelu optimální.

 

Naši informaci o tomto originálním českém software dokončíme rozhovorem s tvůrcem projektu - majitelem firmy panem Radkem Poslušným.


S Radkem Poslušným jsme si povídali v jedné brněnské kavárně nad šálkem kávy.

- Můžeme začít trošku osobně? Jaký Palm máte a proč?

- Teď mám Visor Neo - vyhovuje mi na předvádění REPsale, mám v něm zabudovaný snímač čárového kódu.

- Není 8 MB málo? Proč ne Visor Pro? A jaký software vlastně používáte?

- 8 MB mi stačí. Mám Neo hlavně na předvádění REPsale a taky jako diář a kancelář. Používám TinySheet, zkouším QuickOffice. Jako diář mi stačí DateBook - jeden čas jsem koketoval s ActionNames, ale byl pro moje potřeby zbytečně složitý. Z oddechových programů si vzpomínám jen na šachy. Občas k Visoru používám VisorPhone.

- Je to váš první Palm?

- Samozřejmě ne, můj vývoj byl docela složitý - prošel jsem od Psiona přes Palm III, Revo k současnému Visoru. Vyhovuje mi, že je k němu tiskárna a snímač čárového kódu, ale to už se dostáváme k REPsale.

- Dobře, takže když jsme to nakousli - je tedy REPsale jen pro Visory?

- Ne, REPsale existuje obecně pro PalmOS platformu a vše ostatní je jen otázka dostupnosti periferií - dá se provozovat třeba se Symbolem. Vím ale, že se připravují periferie i k ostatním Palmům - třeba snímač čárového kódu k HandEra 330, varianty tiskárny pro Palmy a podobně. Už jsou prototypy. Ostatně ta zmíněná tiskárna se vyrábí i pro Palmy řady III a V.

- Kdo je typickým zákazníkem REPsale?

- Tak takovým typickým klientem je velkoobchod s distribuční sítí a systémem prodejců v terénu. Program je však dost univerzální a modifikovatelný i pro jiný způsob použití - v současné době kromě krabicového řešení dodáváme i multilicence s možností úprav, velkým zákazníkům nabídneme propojení s jejich databázovými systémy pod SyBase SQL Anywhere.

- A co ostatní platformy? Proč zrovna PalmOS?

- Prvotní impuls byla objednávka určitého klienta. Přes SQL se ale dostaneme k multiplatformitě našeho řešení.

- Můžete něco říct o vaší firmě?

- Je nás celkem sedm, z toho tři lidi pracují na REPsale. REPsale totiž není jediná náplň naší činnosti.

- Mluvíte o velkých zákaznících - jste připraveni na plnou zákaznickou podporu těmto firmám?

- Zákaznická podpora je pro nás již dnes samozřejmou věcí (včetně rozšířené podpory o sobotách a nedělích). Souvisí to i s jinými oblastmi našeho podnikání.

- Budete na HandExpu?

- Ano, najdete nás na stánku B06, v rámci firmy Handspring budeme REPsale předvádět.

- Máte nějaké další plány a výhledy na software pro PDA?

V příštím roce bychom rádi uvedli novou verzi REPSALE 2.0, kde bude mnoho zajímavých novinek, které požadují zákazníci, počítáme s vylepšením zhruba 15 nových prvků, připravujeme zcela nový modul na řešení komisního prodeje.

V dubnu 2002 uvedeme REPSALE BUSSINES - bude se jednat o současný software postavený na nových databázových technologiích Sybase SQL Anywhere, komunikaci bude zajišťovat Mobile Link a celá aplikace bude napsána v JAVĚ. Software bude možné provozovat na PALMOS, PocketPc a EPOCu.

Autor:


Témata: Invex, Palm, software

Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Najdete na iDNES.cz