Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordní počet textovek o Štědrém dnu

aktualizováno 
V nemnoha věcech jsme na evropské úrovni, psaní a odesílání textovek mezi ně patří. Průměrně odeslal každý uživatel mobilního telefonu 5 až 6 textovek, celkem bylo odesláno téměř 47 miliónů esemesek. Volalo se podstatně méně. T-Mobile a Oskar posílili svá SMS centra; Eurotel a Oskar zaznamenali "osobní rekordy".

Všichni operátoři mohou být spokojení: i přes obrovské zatížení jejich sítí nedošlo k žádným výpadkům. Jak vypadají konkrétní čísla?

Eurotel

Během letošního Štědrého dne prošlo přes SMS centrum Eurotelu více než 23 milionů textových zpráv, to je třikrát více než v běžný víkendový den. Jedná se o historicky nejvyšší počet textovek během jednoho dne. Ve chvílích nejsilnějšího provozu (okolo poledne) se odeslalo více než 2 miliony SMS za 1 hodinu. Největší podíl na SMS provozu tvořily samozřejmě vánoční přání. Eurotel jako jediný své SMS centrum na zatěžkávací zkoušku nepřipravoval.

T-Mobile

Zákazníci T-Mobilu odeslali 14,6 milionu textovek, což je o 70% více než v loňském roce. Ještě razantněji stoupl počet textových zpráv, které sít T-Mobile přijala od ostatních operátorů (29 miliónů). Běžný hlasový provoz zaznamenal jen nepatrný nárůst - jen asi o 15% oproti běžnému víkendovému dni.

Zdá se, že vánoční přípravy jsou stále náročnější a zdlouhavější, protože většina uživatelů se k textovkování dostala až o hodinu později než loni - špičku zazanamenalo SMS centrum T-Mobilu mezi 20 a 21 hodinou. Dopolední špička (mezi 10-11 hod) pravděpodobně těsně předcházela zdobení stromečku. Nejvíce telefonních hovorů bylo spojeno v době od 19:30 do 21:15. Asi sdělování radosti z dárků.

Celkově vzrostl provoz v síti T-Mobile o 25% oproti loňskému štědrému dni, na Silvestra se počítá s dalším nárůstem. Posune se také čas špičky blíže k půlnoci. Ale také asi přibude nesrozumitelných SMSek (a SMS centra nebudou na vině...)

Oskar

Oskarovi zákazníci se v "esemeskování" také činili - na Štědrý den odeslali 9 milionů textovek (8 zpráv na 1 uživatele). Hovorů opět nebylo nijak výrazně víc než o víkenedu (nárůst pouze 10%).

Čas špičky se v podstatě shoduje s údaji předchozího operátora - dopoledne okolo 11:00, večer okolo 20:00. SMS centrum Oskara bylo na dobu Vánoc posíleno, o polovinu stoupl počet odesílaných textovek už 23. prosince. Ve špičce protékalo centrem 200 textovek za sekundu, což je dosavadní Oskarův rekord. Lidé psali dlouhé zprávy, kolik ale proteklo písmenek, nevíme...

Závěr

O Štědrém dnu padlo několik rekordů, je třeba si je ovšem vztáhnout také k počtu zákazníků jednotlivých operátorů (Eurotel jich má stále nejvíce - o počtech zákazníků v tomto článku). Na nárůstu počtu odeslaných esemesek se určitě podepsala rostoucí penetrace (způsobená mj. poklesem cen mobilů) a možná i omezení přístupu na webová SMS rozhraní našich operátorů.

Mnohokrát se v mnoha médiích psalo, že jsme evropská špička v "textovkování". A letošní Štědrý den, který byl na esemesky více než štědrý, tento fakt poztvrzuje. Textové zprávy s jejich haléřovou výrobní cenou také zůstanou onou "dojnou krávou" - tak nehezky pojmenovávají oblíbené médium některé zahraniční servery. Komunikační cena esemesek ovšem roste právě o Vánocích - v této době nehledíme na na pár jednotek z kreditu, neřkuli na o pár desítek korun vyšší cenu na vyúčtování.

A na závěr malé otázky bez nároku na odpověďi. Kolik jste poslali papírových vánočních přání a kolik vám jich přišlo? Měli jste z nich radost?
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...

Další z rubriky

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...Najdete na iDNES.cz