Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Redakce odpovídá: Co chcete vědět o Sony Ericssonu K800i

aktualizováno 
Poradna - Sony Ericsson K800i je výborně vybavený telefon, jehož hlavním lákadlem je třímegapixelový fotoaparát. Vyhrál čtenářskou anketu o nejlepší fotomobil a kandiduje i na Mobil měsíce. Chcete o tomto mobilu vědět víc? Odpovídáme na vaše dotazy
Sony Ericsson K800i FAQ

Sony Ericsson K800i FAQ | foto: Michal Hron, Mobil

Sony Ericsson K800i je současný král fotomobilů. K dosažení tohoto postu se přitom nemusel příliš namáhat. Nikdo z u nás dostupné konkurence totiž nenabídl třímegapixelový fotomobil s automatickým ostřením a stabilizátorem obrazu.

Nejen výborné fotografické schopnosti ale staví model K800i do světel reflektorů. Za svou slávu vděčí i svým předchůdcům, kteří mu ušlapali cestičku. Novince tak stačilo málo a o úspěch měla předem postaráno.

Na druhou stranu ale nesmí udělat ostudu nejvyšší řadě švédsko-japonského výrobce. Na jeho vývoji se tak nešetřilo a světlo světa spatřil skutečně výborně vybavený telefon. V jeho funkcích se orientuje však málokdo.

Dnešní článek by tak měl odpovědět na všechny vaše dotazy, na které bylo zapomenuto při psaní naší recenze. Pokud vám v ní něco chybí a nenaleznete odpověď ani v několika vybraných dotazech v tomto článku, nebojte se zeptat ve zdejší diskuzi. Během dne se budeme snažit na zajímavé otázky postupně odpovídat.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson K700i Sony Ericsson K750i Sony Ericsson K800i
Top třída Sony Ericssonu popořadě: T630, K700, K750i a K790i/K800i

Co vše dostane člověk v základním balení?

Kromě samotného telefonu najdete v krabici i cestovní nabíječku, spoustu papírových materiálů včetně českého manuálu, CD se synchronizačním softwarem, stereofonní headset, poutko na zápěstí a USB datový kabel.

Je s telefonem dodávána čtečka paměťových karet nebo alespoň redukce na běžnější formát, než je M2 alias Memory Stick Micro?

Bohužel, základní balení obsahuje pouze položky popsané výše. Ani čtečku, ani redukci v něm nenajdete. Na paměťovou kartu lze ale přímo přistoupit pomocí technologie Mass Storage pomocí dodaného datového kabelu.

Je hudební přehrávač v K800i stejný jako v W810i? Mají sluchátka dálkové ovládání s redukcí na běžný audio konektor?

Hudební přehrávače Sony Ericssonů se příliš nemění. Avšak u telefonu, jehož devizou jsou spíše fotografické funkce, se musíte smířit s některými omezeními. Patří mezi ně například chybějící funkce Mega Bass či méně kvalitní stereofonní sluchátka, kterým chybí i redukce na běžný audiokonektor.

Zaslechl jsem, že se Sony Ericsson může pochlubit funkcí zvanou blogování? Co to je a proč se o ní tolik mluví?

Tak zvaný blog neboli internetový deníček umožňuje sdílení vašich denních zážitků s přáteli po celém světě díky jejich umístění v síti Internet. V modelu K800i Sony Ericssonu pak najdete možnost, jak odeslat do takového deníčku aktuální fotografii s krátkým popiskem. Služba přitom najde využití nejen pro zábavu, ale například i pro práci. Více o možnosti blogování na K800i jsme již napsali zde.

Umí telefon přehrávat videa přes celý displej, tedy na šířku? Ptám se kvůli sledování filmů.

Opraveno: Ano, telefon přehrávání na šířku umí. Musíte si však dát pozor, jak k přehrávání videí přistupujete. Při standardním postupu vás budou bohužel po celou dobu sledování rušit popisky kontextových kláves a grafický ukazatel zobrazující již přehranou a zbývající část klipu. Těch se ale jednoduše zbavíte přehráváním videí přímo v aplikaci Videopřehrávač, kterou naleznete pod položkou Zábava.

Stále se diskutuje nad pomalostí telefonu. Jedni tvrdí, že pomalý není, druzí nadávají nad zbytečnou grafikou, která zdržuje. Kde je pravda?

Pravdu mají ti druzí, kteří tvrdí, že grafické efekty při práci zdržují. Celkově lze ale říci, že telefon je svižný a po chvilce zvyku nebudete mít výhrad.

Telefon podporuje videohovory, umí ale vypnout přední kameru tak, aby byl druhé straně obraz skryt?

Samozřejmě. Tuto možnost nabízejí všechny moderní telefony s podporou videohovorů.

Jaké je maximální rozlišení videa pořízeného tímto telefonem?

Video je největší slabinou K800i. Jeho maximální rozlišení je tristních 176 × 144 obrazových bodů.

Pokud budu mít v telefonním seznamu jméno začínající na písmeno s diakritikou, řadí se běžně dle abecedy nebo až na konec seznamu, jak tomu bývá?

Bohužel se řadí až na konec seznamu. Musíte tak používat jména bez diakritiky nebo si zvyknout na nezvyklé řazení.

Kryt fotoaparátu ve mne budí rozpaky. Co na něj říkáte vy?

Krytka optiky fotoaparátu je skutečný oříšek. Můžeme si na ni zanadávat kvůli její velikosti i citelné vůli, na druhou stranu jsme rádi, že nám optiku ochrání. Je ale fakt, že si výrobce mohl dát s jejím konstrukčním řešením mnohem větší práci. Batůžek na zádech telefonu ani za mák nesluší, navíc je i silně nepraktický při nošení přístroje v kapse.

Jak se vám ovládá telefon pomocí joystiku? Můžete jej srovnat s konkurencí?

Joystick je specialitou převážně Sony Ericssonů. Srovnávat tak budeme ve vlastní stáji a to hned s přímým předchůdcem, modelem K750i. Oproti němu je joystick mnohem lépe ovladatelný a dává i mnohem jistější odezvu. Práce s ním je příjemná, ač dobře provedená kurzorová klávesa by byla vždy o třídu lepší. Problémy s ovládáním jsme ale neměli, narazíte snad jen při vlhkých prstech, kdy se vám bude joystick pod bříškem prstu neustále smýkat.

Bude Sony Ericsson K800i speciálně upravován pro některého z našich operátorů stejně jako Nokia 6233 v případě Vodafonu?

Opraveno: Ano, ani Sony Ericsson K800i neodolal customizaci pro nadnárodního giganta Vodafone a namísto zkratkových kláves pro spuštění internetového prohlížeče a rychlé nabídky používá běžné klávesy pro ovládání hovoru. Vodafone tento postup volí u drtivé většiny telefonů Sony Ericsson. Úpravy samozřejmě naleznete i v samotné nabídce telefonu, která bude zajistě doslova prošpikována odkazy na zábavní server Vodafone Live!.

Jak telefon připojím k počítači? Lze jej nějakým způsobem s počítačem synchronizovat?

Přístroj se s počítačem spojí pomocí USB kabelu, technologie Bluetooth či infraportu umístěném na pravém boku. Synchronizační software pak naleznete na přiloženém CD. Telefon lze synchronizovat s programy pro správu času Microsoft Outlook či Lotus Notes.

Telefon se chlubí pravým bleskem. Jak hodnotíte jeho kvalitu?

Oproti prvním pokusům s přisvětlovací diodou jsou výsledky více než chvályhodné, dnešní telefony se ale nemusí chlubit hned xenonovým bleskem a dosahují téměř stejných kvalit. Řešení Sony Ericssonu patří mezi nejlepší, jednoduše ale nemá takový náskok, jaký bychom očekávali.

Je telefon vhodný i pro důchodce? Myslím, zda má dostatečně velké písmo a klávesy.

Sony Ericsson K800i pro starší lidi nedoporučujeme. Za prvé jde o velmi drahý přístroj, jehož funkce využije babička či děda jen v případě, že jsou skuteční techničtí nadšenci, za druhé se K800i nemůže pochlubit ani velkým písmem, natož dostatečně velkými klávesami.

Jak kvalitní fotografie dokáže Sony Ericsson K800i vytvořit a jaké nadstandardní funkce fotoaparát nabízí?

Možnosti fotoaparátu jsou široké a vydaly by na celý článek. Ve zkratce můžete uživatelsky přizpůsobovat rozlišení fotografie, efekty, vyvážení bílé, režim měření expozice, kvalitu fotografie či zvuk závěrky. Telefon nabízí i režimy snímání, kde kromě panoramatu a rámečků najdete i specialitu zvanou jako BestPic. V takovém případě vyfotí přístroj šest po sobě následujících snímků, z nichž si pak vyberete ten nejlepší.

Maximální rozlišení snímků je 2048 × 1536 obrazových bodů a jejich kvalita je velice dobrá. Model K800i si poradí i s makrem a složitějšími scénami. Kvalitu fotoaparátu nejlépe zhodnotíte na přiložených fotografiích.

  

K800i K800i K800i 

K800i K800i K800i

Milan Keršláger se ptá: Kdy bude telefon v normální (oficiální) distribuci? Kdy jej zařadí T-Mobile a Eurotel do své nabídky (kvůli nákupu za naspořené body)?

Sony Ericsson K800i je v oficiální distribuci dostupný již delší dobu. U Eurotelu jej naleznete zde, T-Mobile pak tento přístroj teprve chystá do své nabídky zařadit. V odborných kuloárech se šušká o tom, že růžový operátor nabídne chudší model K790i (namísto UMTS je nabídnuto EDGE) v průběhu září.

Hamlet se ptá: Jaké videoformáty umí Sony Ericsson K800i přehrát?

Telefon si poradí s formáty MPEG-4 a 3GP.

Agzat se ptá: V recenzích se píše o změně velikosti písma. O jakou změnu jde?

Nevíme, jaké recenze máte namysli, v naší se tuto mylnou informaci ale nedovíte. Velikost písma u K800i nezměníte.

Charlie se ptá: Funguje u Sony Ericssonu K800i specifický způsob psaní zpráv, kdy pomocí bočních kláves hlasitosti píšete druhý a třetí znak příslušené klávesy?

Bohužel, to tuto vlastnost přišly všechny nové Sony Ericssony.

Pepa se ptá: Proč se téměř nehovoří o variantě K790i? Nikdo jí ani nenabízí, ačkoliv může být často i užitečnější.

Model K790i zatím není na trhu dostupný. Ve chvíli, kdy bude oficiálně uveden, se mu budeme věnovat blíže. Možná se objeví již v září v nabídce operátora T-Mobile.

Martin se ptá: Umí tento mobil změnu tónu oznámení příchozí SMS pro různá čísla? Tzn. když mi přijde SMS z určitého čísla, chci, aby tón byl jiný, než když přijde z čísla jiného. 

Tuto funkci v telefonu nenajdete. Ke kontaktu můžete přiřadit pouze vlastní vyzvánění upozorňující na příchozí hovor, kterým může být třeba i video. Upozornění na příchozí zprávu bude mít ve všech případech stejný zvuk, který si samozřejmě lze vybrat.

Meli se ptá: Nedaří se mi rozchodit emailovou schránku přes protokol IMAP4. Nastavení mám přitom stejné, jako u své staré K750i. Nevíte, čím to je?

V našem telefonu se s IMAP4 shránkou spojíme bez sebevětších potíží. Je možné, že jde o jeden z problémů prvních firmwarů. V našem případě máme v telefonu firmware CXC1250210 R1CB001 (060608). Verzi zjistíte v Menu-Nastavení-(Všeobecné)-Aktualizační služba-Verze softwaru.

Lukáš se ptá: Chtěl bych vědět zda má tento telefon podobnou funkci jako N6233, že ukazuje podle času aktuální událost na pozadí (na základním displeji)?

Ne. Touto funkcí bohužel SE K800i nedisponuje. Dokonce ani chytré telefony výrobce, modely K600i a P990i, nemají tuto funkci dovedenu k dokonalosti. Musíte ji manuálně vyvolat.

Bobek se ptá:  Jakou má k800i paměťovou kartu a jaká je její kapacita?

Telefon používá paměťové karty formátu Memory Stick Micro (M2) a v základním balení bohužel žádno nenaleznete. Spolehnout se musíte na vnitřní paměť telefonu o velikosti 70 MB, nebo si paměťovku přikoupit.

Dazajo83 se ptá: Co vím, tak meldie pro upozornění na zprávy má Sony Ericsson přednastavené. Je tomu tak stále, nebo si můžu nastavit libovolnou melodii, například i MP3 skadbu?

V telefonu najdete šest základních upozornění na zprávu, na sedmé pozici pak můžete libiovolně volit melodie dostupné v telefonu. Zvolit přitom můžete i vámi poptávaný MP3 soubor.

Martin se ptá: Zajímá mne, jaká největší paměťová karta se dá v telefonu použít. Je poté kapacita paměťovky připočtena k paměti telefonu, nebo se obě úložiště tváří jako samostatné?

V současné době je na trhu M2 karta s kapacitou 1 GB. I světová fóra prozatím mlčí o zkušenostech s kartou větší. Lze ale předpokládat podporu omezenou tradičně kapacitou dvou gigabajtů. Na ověření tohoto faktu si však budeme muset počkat. Paměti jsou ale oddělené, což je ale běžná praxe a neznáme přístroj, který by s paměťmi pracovat tak, jak popisujete.

Michal se ptá: Je možné poslouchat s SE K800i hudbu přes stereo Bluetooth sluchátka?

Ano, telefon podporuje bezdrátový stereo poslech hudby. Díky standardu Bluetooth by pak měl být kompatibilní s každými sluchátky, které jsou touto technologií vybaveny. I přesto doporučujeme kompatibilitu před koupí vyzkoušet.

Láďa se ptá: Jak je to s Bluetooth u tohoto mobilu? Nabízí neviditelný mód?

Ano, Sony Ericsson nabízí neviditelný mód. Jeho aktivaci naleznete v Menu-Nastavení-(záložka Připojení)-Bluetooth-Viditelnost.

Simeon1968: Zajímá mě, zda umí SE K800i prohlížet, eventuálně editovat, přílohy nejrozšířenějších Office formátů. A jak je na tom Nokia 6233?

Ani jeden zmiňovaný přístroj si s prohlížením ani editací souborů .xls či .doc a podobných neporadí. Můžete si je však do telefonu uložit a poté přetáhnout do PDA, notebooku či stolního počítače.

 Nenašli jste tu správnou odpověď? Nevadí! Stačí, když se zeptáte v diskuzi pod článkem. Během dne budeme nejzajímavější dotazy postupně doplňovat.

Autor:
Nejčtenější

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Další z rubriky

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Xiaomi Mi 6
Tato lahůdka mezi výkonnými smartphony stojí 12 tisíc, má to ale háček

Na českém trhu se objevil zajímavý supersmartphone od čínského Xiaomi. Za 12 tisíc nabídne bohatou výbavu, která se dá srovnat s nejvýkonnějšími telefony...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.