Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobré věci v malém balení. Recenze Sony Xperia U

aktualizováno 
Sony Ericsson to s malými smartphony uměl skvěle a ačkoli Sony zatím přesně nenavázalo na tradici mini modelů, nová Xperia U ukazuje, že kompaktní smartphony nadále zůstávají světlou stránkou osamostatněné značky.

Xperia U, prozatím nejmenší a nejlevnější model Sony z nové NXT Series, uživateli nabídne podstatně více, než se na první pohled zdá. Výbavou a výkonem totiž odpovídá loňským špičkovým modelům (třeba Galaxy S II), přitom je k dispozici za sympatickou cenu pod 7 000 korun, kde jinak najdeme spíše výprodejové předloňské špičkové modely nebo solidní jednojádra nové generace. Chybou je malé množství vestavěné paměti, kterou nelze rozšířit.

Kapitoly recenze

Z hlediska funkčnosti je Xperia U vyváženějším kouskem než špičková Xperia S. Některých jejích nedostatků se totiž "účko" vyvarovalo a jiné mu daleko snáze odpustíme díky podstatně nižší cenové hladině. Možná tohle je právě ten nejžhavější kandidát na koupi z celé nové série modelů Sony. Pozor ale na jeden zásadní nedostatek, telefon má málo vnitřní paměti a paměť nelze rozšířit.

Vzhled a konstrukce – široké okraje

Sony Xperia U má design společný s modely P a S. J to velmi jednoduchý kvádr se zaoblenou zadní stranou a nezvyklým průhledným proužkem pod displejem. Neznalý člověk, který navíc nebude mít v oku patřičné měřítko, by si mohl jednotlivé modely řady snadno splést. U Sony totiž design dělali téměř tak, že pouze přizpůsobili měřítko nákresů.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • atraktivní design
 • vysoký výkon
 • příjemné rozměry
 • výborná výbava

Proč nekoupit?

 • nutnost čekat na update na Android ICS
 • Pouhé 4 GB uživatelské paměti a 1,7 GB pro aplikace

Kdy? V prodeji

Za kolik? 6 990 Kč

Novinky jsou si podobné, což by ale nejvíc mohlo trápit majitele nejdražšího modelu S. Naopak, u nejlevnějšího typu U je design velmi blízký tomu špičkovému. Tělo elegantních a jednoduchých tvarů zabalené do černého hávu působí zajímavě a neokoukaně, přitom jsou tvary stále vcelku konzervativní, a z telefonu se tak nestává žádný dočasný módní výstřelek. Sony prostě design umí a potvrzuje to i u Xperie U.

V designu přeci jenom k několika změnám došlo, výrobce se například zbavil nevzhledných krytek, které nám vadily na "esku". Tady jsou jenom odhalené konektory a působí to daleko lépe. Oproti modelu S tu došlo i k několika konstrukčním změnám, a opět k dobrému.

Třeba zadní kryt baterie vypadá, že jej telefon ani nemá a že není snímatelný. Sundat jde, obepíná prakticky celou zadní stranu a boky telefonu s výjimkou části pod průhledným pruhem. Kryt na rozdíl od modelu S drží na svém místě velmi pevně a nezdá se, že by měl být zdrojem jakýchkoli problémů.

Po sejmutí krytu odhalíme vyjímatelnou baterii, SIM karta (klasické velikosti) patří do malého slotu na boku telefonu. Sony nedoporučuje do slotu dávat microSIM s libovolnou redukcí (nebo prázdnou redukci). V balení s telefonem nabízí redukci vlastní, která zabezpečí, že ani po vložení microSIM nedojde k poškození slotu. Jediné, co nám chybí, je slot na paměťové karty.

Odnímatelným krytem ovšem možnosti odstrojení telefonu nekončí. Sundat totiž jde i špalík pod průhledným pruhem. Jde to dost ztuha a uživatel se nesmí bát použít trochu síly, špalík se sundavá tahem dolu. Sejmout jde proto, aby se dala na správné místo umístit šňůrka pro poutko a také proto, že lze černý špalík vyměnit za špalík jiné barvy.

Sony Xperia U

V balení testovacího telefonu se nacházel růžový kryt, který ale v kombinaci s černým zbytkem telefonu příliš dobře nepůsobil. Sony ale nabízí i variantu černého těla s bílým výměnným kusem a pak bílé tělo se žlutou spodní částí, což už jsou atraktivnější kombinace. Jejich množství by se navíc mohlo rozrůstat.

Do designu telefonu promlouvá u Xperie U i displej. Zatímco u modelu S není prakticky jeho začátek ve zhasnutém stavu k rozeznání, tady se displej na černém pozadí jasně rýsuje. Na dnešní dobu má kolem sebe nezvykle široký rámeček, na což jsme si museli chvíli zvykat. V důsledku ale toto řešení přispívá k osobitému výrazu telefonu.

Nejvýraznějším designovým prvkem je zmiňovaný průhledný proužek pod displejem. U Xperie U jako jediné z nových modelů zvládne svítit v podstatě libovolnou barvou, k jeho rozsvěcení totiž slouží diody tří barev. Barvu osvětlení proužku tak lze volit, respektive ta se přizpůsobí zvolené barvě uživatelského prostředí telefonu. Ve fotogalerii pak na sebe proužek bere barvu převažující na obrázku. S fotkou zelených luk a kopců tak proužek zezelená, osoba v červeném tričku v detailu způsobí zčervenání proužku.

Sony Xperia U
Sony Xperia U

Funkce je to hezká a efektní, navíc podle našich zkušeností baterii nijak neplýtvá. Možná je škoda, že Sony nedalo uživatelům více možností s proužkem pracovat. Už se ale objevují aplikace, které toto umožní. Proužek například může sloužit při upozorněních na zameškané hovory a příchozí SMS.

Celkový design telefonu tedy hodnotíme velmi pozitivně, stejně tak se díváme na zpracování i použité materiály. Celé tělo je pokryto měkčeným plastem, který v dané třídě neurazí. Xperia U má příjemné rozměry 112 × 54 × 12 mm a skvěle padne do ruky. Hmotnost je příjemných 110 gramů.

Displej a ovládání – jemnost a starší Android

Xperia U dostala do vínku displej s úhlopříčkou 3,5 palce, což by mohlo vést k myšlence, že ani jeho rozlišení nebude kdovíjak zázračné. Jenže opak je pravdou, na dané úhlopříčce nabízí Xperia U více než dostačující rozlišení 854 × 480 pixelů. Jemností tak o mnoho nezaostává ani za současnými telefony s HD displeji o podstatně větších úhlopříčkách.

Opět jde sice o klasický LCD panel, ale Sony už několikrát dokázalo, že tento typ displejů nepatří do starého železa. I tady panel nabízí  velmi solidní vlastnosti, barvy jsou poměrně věrné, jen ta černá prostě neodpovídá tomu, co umí AMOLED. I pozorovací úhly jsou vcelku široké. U nich začíná vadit lesklé krycí sklo, pod kterým je displej trochu více zanořen, než bývá obvyklé. Čitelnost displeje na slunci je i přes lesklé sklo velmi dobrá. Telefon podporuje technologii Mobile Bravia Engine, která vylepšuje barvy třeba při přehrávání videa.

Displej Sony Xperia U
Displej Sony Xperia U
Displej Sony Xperia U
Displej Sony Xperia U

Líbí se nám, že displej umí automaticky regulovat podsvícení, jeho samotnou intenzitu lze ale nastavit i navzdory tomuto nastavení. Polohou jezdce jednoduše uživatel nastaví intenzitu, okolo které pak bude podsvícení díky senzoru a jeho práci oscilovat. Zvláštností Xperie U je tlačítko, které displej probudí k životu. Narozdíl od ostatních modelů výrobce se tlačítko totiž nachází na pravém boku telefonu nad tlačítky pro regulaci hlasitosti.

V telefonu běží klasický Android 2.3.7 Gingerbread, na update na Ice Cream Sandwich si budou muset uživatelé nějakou dobu počkat. Do prodeje ale jde Xperia U s podstatně odladěnějším systémem než špičková Xperia S, a tak jsme během používání nezaznamenali žádné potíže jako při její recenzi. Cizí je telefonu jakékoli zadrhávání a i reakce na dotyky displeje jsou přesné a bezproblémové. Zvykli jsme si i na senzorová tlačítka, která jsme kvůli trochu nejasnému umístění kritizovali u špičkového modelu. Zdá se, že na menším těle uživatel po tlačítkách méně tápe a tečky naznačující jejich umístění jsou tu výraznější.

Sony Xperia U

Pod kabátem se ukrývá dvoujádrový procesor ST-Ericsson s taktem jader 1 GHz a grafická karta Mali-400MP. Výkonu má tedy telefon více než dostatek a v benchmarcích to potvrzuje tím, že se pohybuje velmi blízko úrovně Samsungu Galaxy S II. Výborný hardware tak z Xperie U dělá telefon, který uživateli může spolehlivě sloužit déle než jednu sezónu.

S tím je ale ostře v rozporu jeden zásadní problém, asi jediný výrazný nedostatek Xperie U. Má totiž zoufale málo paměti. Telefonu chybí slot pro karty, a tak by se dalo očekávat, že uvnitř najdeme rozumnou porci vestavěnou. Jenže tomu tak není, Xperia U má pouhé 4 GB vnitřní paměti a ještě asi 1,7 GB paměti pro aplikace. To je v dnešní době zoufale málo a Sony se to nesnaží vylepšit například ani nabídkou bezplatného místa na úložišti Dropbox, jako to mají některé přístroje jiných značek.

Baterie – dva dny jsou reálné

Sony Xperia U má baterii s kapacitou 1 320 mAh, což není žádná rekordní hodnota. I tak je ale výdrž telefonu velmi solidní a v praxi jsme neměli problém dosáhnout dvou dnů na jedno nabití. Přisuzujeme to především procesoru, který zřejmě dobře spoří energii. Samozřejmě ale není problém telefon vybít za jediný den. Neustále rozsvícený displej je takovým žroutem, že prostě déle ani telefon vydržet nemůže. Podobně jako u Xperie S ale platí, že například ukazatel stavu baterie je poměrně špatně čitelný, takže pokud se chystáte být delší dobu bez nabíječky, je lepší stav nabití zkontrolovat přímo v menu telefonu.

Telefonování a zprávy – malá klávesnice a Swype

V oblasti telefonování a zpráv je Xperia U hodně podobná svým větším sestrám. Nabízí vcelku jednoduchou a obyčejnou klávesnici, na které lze psát tahy, ale kde opět chybí tlačítka pro psaní interpunkčních znamének. Ta se alespoň objevují v horním pruhu mezi nápovědami, takže ne vždy je pro napsání čárky potřeba klávesnici přepínat. I tak je to zbytečný nedostatek, navíc v poslední době až příliš rozšířený.

Displej Sony Xperia U
Displej Sony Xperia U

Xperia U má zřejmě kdesi nad displejem mezi změtí senzorů, předního fotoaparátu a sluchátka i stavovou diodu, tu ale telefon z nějakého důvodu nedovede využít. Je to škoda, protože na události standardně neupozorňuje ani průhledný proužek pod displejem, dokonce ani při nabíjení telefonu se žádné světelné signalizace nedočkáme. Proužek lze ale díky některým aplikacím třetích stran využít, nadále jsou ale jeho možnosti trochu omezené.

Na kvalitu hovorů si nemůžeme stěžovat, líbí se nám možnost nastavit i opravdu vysokou úroveň hlasitosti vyzvánění a čistý projev reproduktorů telefonu. Telefonní aplikace nabízí standardní možnosti vyhledávání pomocí T9, v kontaktech s diakritikou stále nevyhledává.

Organizace a data – ve znamení mála paměti

Datová výbava Xperie U je na očekávané úrovni. Je tu Bluetooth, wi-fi i podpora HSPA, z telefonu lze udělat wi-fi hotspot a podporuje funkci DLNA. Mezi aplikacemi najdeme tradiční vychytávku Sony, která umožní spustit určitou aplikaci po připojení některého druhu příslušenství. Naopak třeba v poslední době moderní funkci NFC telefon nepodporuje.

Displej Sony Xperia U
Displej Sony Xperia U

Do svých nových telefonů přestalo Sony dávat aplikaci pro práci s kancelářskými soubory, naštěstí se alespoň ty pro prohlížení dokumentů dají snadno stáhnout z Google Play. Navigace WisePilot ale součástí telefonů zůstává. Pokud budou uživatelé chtít u Xperie U používat nějakou off-line navigaci, musí se připravit na velké potíže s nedostatkem místa. 4 GB uživatelské paměti jsou prostě málo a bohužel se s tím nedá u Xperie U nic dělat.

Zábava – mixu vévodí fotoaparát

Spíše než na výbavu pro práci se Sony soustředí na tu pro zábavu, což je u Xperie U poměrně pochopitelné. I tak ale v mixu postrádáme nějaký pokročilý přehrávač videa. Pravda, ten by stejně sloužil asi jenom příležitostně, malá vnitřní paměť dlouhodobé skladování filmů a seriálů neumožňuje.

Součástí je hudební přehrávač (opět se tážeme, kam tu hudbu máme dávat), telefon má FM rádio a funkce jako Track ID, tipy na aplikace nebo třeba lákavou ikonku Music Unlimited. Tato funkce ale bohužel v Česku nefunguje, takže ani nákup a poslech hudby ze serverů Sony nám nebyl dopřán.

Displej Sony Xperia U
Displej Sony Xperia U

A tak opět nejzářivější součástí sestavy zůstává fotoaparát, byť to první pohled do parametrů tak jasně nenapovídá. Rozlišení je totiž 5 megapixelů, k dispozici je automatické ostření a přisvětlovací dioda. Tedy solidní sestava, která ale nezaručuje hvězdné výkony.

Fotografie pořízená Sony Xperia U
Fotografie pořízená Sony Xperia U
Fotografie pořízená Sony Xperia U
Fotografie pořízená Sony Xperia U

Jenže jak už dokazoval Sony Ericsson se svými předchozími modely, rozlišení 5 megapixelů bohatě na kvalitní fotky stačí a samotné kvality fotoaparátu zaručují, že snímky budou opravdu pěkné. Xperia U tak patří rozhodně k těm lepším fotomobilům napříč kategoriemi, nízké rozlišení ji v podstatě nijak nehendikepuje. Za dobrých světelných podmínek patří na úplnou špičku. Předností fotoaparátu je také snadná obsluha, která je možná i díky dobře umístěnému hardwarovému tlačítku spouště.

Fotografie pořízená Sony Xperia U

Fotoaparát navíc umí vytvářet krásné panoramatické fotky, pomocí funkce 3D panorama lze vytvořit i trojrozměrné panorama pro prohlížení na patřičně vybaveném televizoru. Nahraje i videa v HD rozlišení s frekvencí 30 snímků za sekundu. A i tady je kvalita velmi slušná.

Shrnutí – výborný mix s jednou zásadní chybou

Xperia U je výborný smartphone s vyváženou kombinací funkcí a výkonu. Bohužel má jeden zásadní nedostatek a tím je kriticky malé množství paměti, kterou může uživatel využít. To je naprosto trestuhodná chyba a nechápeme, jak mohlo Sony něco takového vymyslet. Slot na karty by přeci zařízení nepřidal na ceně ani složitosti konstrukce, bez problémů by se do telefonu vešel.

Nebýt tohoto nedostatku, patřila by Xperia U k našim tajným tipům na smartphone s nejlepším poměrem cena/výkon. Takto ale bude telefon vyhovovat jenom těm uživatelům, kteří ví, že nepotřebují zaplňovat paměť přístroje.

Fotogalerie

Konkurence má Xperia U velmi málo, dvoujádrový androidí smartphone kompaktních rozměrů za cenu okolo 7 000 korun asi jinde nekoupíte. Konkurence se tak rekrutuje z řad jednojádrových kousků, často s podstatně většími displeji a z řad telefonů s jinými operačními systémy.

Za soupeře můžeme považovat například Nokii Lumia 710, některé starší symbianové nokie (třeba model 700), Samsung nabídne Windows Phone model Omnia W. Pokud máme vyloženě vybírat z androidích modelů, tak můžeme jmenovat třeba Galaxy Ace 2 nebo nové HTC One V, oba ale nabídnou podstatně menší výkonový potenciál. Nahrajete do nich ale téměř libovolné množství hudby a filmů.

Sony Xperia U a konkurence

 • Sony Xperia U Komunikátor Sony Xperia U přináší atraktivní design s průhledným pruhem pod displejem. 3,5 palcový displej má rozlišení 854 x 480 pixelů, fotoaparát dostal pětimegapixelové rozlišení. Nevýhodou telefonu je absence slotu pro paměťové karty.

  Cena: 6 990 Kč

 • Nokia Lumia 710 Smartphone Nokia Lumia 710 běžící pod OS MS Windows Phone 7.5 Mango nabízí gigahertzový procesor s grafickým akcelerátorem nebo pětimegapixelový fotoaparát s autofokusem. 8 GB paměť již nelze dále rozšiřovat.

  Cena: 6 990 Kč

 • Samsung Omnia W Samsung Omnia W s operačním systémem Windows Phone nabízí dotykový Super AMOLED displej s rozlišením WVGA. K fotografování poslouží pětimegapixelový fotoaparát s autofokusem a bleskem. Full HD videa telefon nahrávat neumí, uživatel si musí vystačit s nahráváním HD videa 720p.

  Cena: 6 790 Kč

 • HTC One V HTC One V pohání jednojádrový gigahertzový procesor, jeho výbava odpovídá nižší třídě. Najdeme v ní 3,7 palcový WVGA displej a pětimegapixelový fotoaparát. Zaujme kombinace 4 GB vestavěné paměti a slotu na karty.

  Cena: 7 499 Kč

Nejčtenější

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Tak nízkou cenu nikdo nečekal. Huawei Mate 10 Pro zatopí konkurenci

Huawei představil v Mnichově nový špičkový smartphone Mate 10. Překvapí hned v několika ohledech. Stejně jako nové iPhony má neuroprocesor, který se sám učí,...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobile

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Další z rubriky

Smartphony a tablety pod hladinou byly několik let proslulým marketingem řady...
Sony se vrací přehánění o vodotěsnosti. Utopené xperie řeší soud

Japonské Sony se před lety stalo průkopníkem voděodolných smartphonů a v reklamách na xperie dokonce lákalo na potápění a fotografování pod hladinou. Zlom...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Sony naskenuje vaši hlavu do 3D. Přátelé se budou smát

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Japonská značka Sony se na veletrhu IFA v Berlíně pochlubila dvojicí špičkově vybavených smartphonů. Jmenují se Xperia XZ1 a XZ1 Compact a mají špičkovou...  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Špičkové Sony nebude až tak drahé, navíc s dárkem za 8 000 Kč

Špičkový smartphone Sony Xperia XZ Premium se začne prodávat na konci května. Nyní je již v předprodeji u vybraných prodejců. Cena 19 990 korun je vzhledem k...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.