Sony Xperia M2 Aqua

Sony Xperia M2 Aqua | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Voda mu nevadí, má ji i v názvu. Sony umí LTE a má podprůměrný displej.

  • 10
Sony překvapuje v posledních letech především povedenými smartphony ve vyšších patrech nabídky. V nižších patrech ovšem nejsou jeho smartphony tak konkurenceschopné. Snaží se to napravit model M2 Aqua, který do střední třídy přináší typické znaky špičkových modelů řady Z: podporu LTE a voděodolnost.

Sony patří k výrobcům, kteří pomohli výrazně zpopularizovat voděodolnou konstrukci smartphonů. U špičkových modelů na ni sází tradičně, v nižších třídách však zatím není takové řešení běžné. A to i přesto, že Xperia M2 Aqua rozhodně není prvním cenově dostupným voděodolným smartphonem od Sony.

Kapitoly recenze

Je ovšem tím, který by mohl k podobné výbavě opět přilákat pozornost a zviklat i konkurenty, aby své smartphony vybavili podobně. Jenže k tomu, aby Xperia M2 Aqua konkurenci a zákazníky vyburcovala, jí něco chybí. Buď atraktivnější cena, nebo mnohem lepší výbava. Ta sice bude většině zákazníků stačit, nicméně třeba displej je na smartphone cenové kategorie přes šest tisíc korun doslova tragický.

Xperia M2 Aqua je model, který vychází z typu M2, v podstatě jedinou změnou je právě přidaná odolnost vůči vodě a prachu. U nás tento typ nabízí exkluzivně operátor Vodafone. Otázkou je, jak v jeho nabídce model uspěje, když za cenu okolo šesti tisíc korun lze sehnat mnohem lépe vybavené smartphony. Byť pravda, ty nejsou odolné vodě.

Vzhled a konstrukce: klasická xperia

Xperia M2 Aqua je smartphone, který se zcela jasně hlásí ke značce Sony. Jednoduché tvary s rovnou čelní i zadní plochou, kovový rám omni-balance i typické krytky konektorů a slotů na bocích telefonu odkazují na mnohem dražší modely značky. Základní tvary, ale i detaily jako vypínací tlačítko na boku odpovídají špičkovým modelům řady Z. Drobnou odlišností je použití krytky i pro jack konektor na vrchní straně telefonu. Ten špičkové modely nemají, M2 Aqua jím však vybavena je. Telefon plní normu IP68.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • odolnost vodě
  • solidní výbava
  • LTE a NFC

Proč nekoupit?

  • špatný displej
  • velké rámečky displeje

Kdy? V prodeji

Za kolik? 6 277 Kč

Oproti špičkovým modelům je tu přece jen několik ústupků, které činí telefon trochu levnějším na pohled i na dotek. Ale na danou cenovou kategorii je zpracování Xperie M2 Aqua opravdu parádní. Lepší dojem máme z černé varianty, testované bílé provedení působí trochu fádněji. Může za to i zvýraznění tmavého displeje vůči světlému tělu, čímž vyniknou relativně mohutné rámečky po jeho stranách. Zadní plocha je z plastu místo skla u většiny špičkových modelů, ale to není úplně na škodu, alespoň se telefon tak nezapatlává. Na druhou stranu nepůsobí design tak symetrickým dojmem.

V ruce je Xperia M2 Aqua překvapivě velký telefon, ani přes úhlopříčku displeje 4,8 palce nepatří ke kompaktním smartphonům. Mnohé pětipalcové modely jsou dnes menší. Ve spojení s pro Sony typicky rovnými a hranatými tvary nemusí být držení úplně příjemné. Na druhou stranu hrany telefonu jsou docela příjemně zaoblené, takže telefon nikde do rukou neřeže a v rámci možností se drží dobře. Z ruky Xperia M2 Aqua neklouže. Rozměry telefonu jsou 140 × 72 × 8,6 mm, hmotnost je solidních 148 gramů.

Sony Xperia M2 Aqua

Displej a ovládání: čitelnost je kámen úrazu

Displej Xperie M2 Aqua není vyloženě špatný, pokud jej budeme srovnávat s panely telefonů tak rok, spíše dva starými. Jenže v současné době prostě qHD rozlišení (540 × 960 pixelů) na úhlopříčce 4,8 palce nadšení nevzbudí ani v dané cenové kategorii. A to teprve začínáme, ani ostatní parametry displeje za mnoho nestojí. V technických specifikacích se sice dočteme cosi o IPS technologii panelu, ta ovšem buď zůstala někde v továrně, nebo je utopená hluboko pod krycím sklem.

Jinak si totiž nedovedeme vysvětlit důvod, proč barvy vypadají na Xperii M2 Aqua proti soupeřům trochu vybledle a pozorovací úhly jsou podprůměrné. Špatná je i čitelnost na slunci. Displej přitom disponuje možností si trochu barevné podání upravit podle svých preferencí, což může dojem zlepšit, čitelnost však nikoli. Displej nemá možnost ovládání v rukavicích.

Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua

Nebýt nepovedeného displeje, nebylo by u Xperie M2 Aqua zase tak moc co kritizovat. I u levnějšího modelu se setkáváme se stále ještě aktuálním Androidem 4.4.2 s typickou grafickou nadstavbou Sony. Z vizuálního hlediska tato nadstavba možná není tak moderní jako samotný Android a směr, kterým se vydává, ale nadstavba telefon nijak nezahlcuje. Systém je plynulý a svižný, rekordy ve výkonu a rychlosti ovšem Xperia M2 Aqua trhat nebude.

To je dáno tím, že smartphone je poháněn vcelku běžným čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 400 s taktem jader 1,2 GHz, grafikou Adreno 305 a také 1 GB RAM paměti. To je ve střední třídě zcela klasická sestava, kterou disponuje široké spektrum soupeřů. Běžným fungováním se od nich Xperia M2 Aqua nijak zásadně neliší. Ovládání probíhá přes virtuální tlačítka na displeji, jejich řazení je klasické z továrního Androidu.

Baterie: výdrž podle očekávání

Konstrukce telefonu je stejně jako u dražších modelů značky jednolitá a nerozebíratelná, což znamená, že standardní cestou nejde vyměnit baterie. Ta vestavěná má solidní kapacitu 2 300 mAh, což ve spojitosti s ne úplně výkonným hardwarem a displejem s nízkým rozlišením dává tušit solidní výdrž na jedno nabití. A v praxi tomu tak opravdu je, Xperia M2 Aqua vydrží bez problémů dva dny na jedno nabití. Vybít telefon za den už chce opravdu neurvalé používání téměř nonstop celý den. Naopak při trochu skromnějších požadavcích se lze dočkat i tří dnů na jedno nabití.

Běžné funkce: LTE i NFC

Kromě voděodolnosti je jednou z konkurenčních výhod Xperie M2 Aqua i přítomnost moderních technologií jako LTE a NFC. Rychlé datové přenosy zatím stále ještě nejsou ve střední třídě úplnou samozřejmostí, byť podobně vybavené telefony tu najdeme. Mezi nimi může být Xperia M2 Aqua zajímavou volbou. Rychlá data, Bluetooth 4.0 i další výbava tu fungují stejně samozřejmě jako třeba běžné telefonní funkce.

Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua
Displej smartphonu Sony Xperia M2 Aqua

Aplikace pro volání, editor zpráv, e-mailový klient a vše ostatní odpovídá tomu, co už u Sony moc dobře známe. Třeba klávesnice si zaslouží velkou pochvalu za možnosti přizpůsobení potřebám uživatele. Dá se detailněji určit její rozložení, uživatel může určit, jaké klávesy budou vedle mezerníku. Klávesnice se dá i zmenšit pro snazší psaní jednou rukou, byť na dané úhlopříčce to považujeme za trochu zbytečné.

Co se softwarové výbavy týče, nic dalšího nás tu moc nepřekvapí. Xperia M2 Aqua má typickou sadu aplikací jako třeba software pro zálohování nebo programy, které uživateli servírují obsah přímo od Sony. Bohužel stále platí, že například služba Video Unlimited u nás nefunguje.

Zábava: průměrných 8 mega

Smartphony Sony se často chlubí velmi dobrými fotografickými schopnostmi. Před několika lety patřily jeho osmimegapixelové čipy ke špičce na trhu, a tak by se dalo očekávat, že i cenově dostupný model bude fotit relativně dobře. Realita je sice dobrá, ale nikoli skvělá. V této cenové kategorii najdeme i lepší fotomobily, osm megapixelů od Sony vytváří trochu bledší snímky, které zrovna neoplývají úrovní detailů. Na sdílení na sociálních sítích je výkon fotoaparátů více než dostatečný, ale snímky mají až moc šumu, a to i za relativně dobrých světelných podmínek.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia M2 Aqua
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia M2 Aqua
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia M2 Aqua
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia M2 Aqua

Pro uživatele bude příjemné to, že Sony tu používá svůj fotografický software známý z nejvyšších modelů. Režim SuperAuto se stará prakticky o veškerá nastavení fotoaparátu a uživatel jen fotí, nemusí u toho moc přemýšlet nad výběrem režimů. SuperAuto funguje velmi dobře. Oproti dražším modelům nezmenšuje tento režim snímky nijak výrazně. Zatímco standardně pořízené v „ručním“ režimu mají rozlišení 3 264 × 2 448 pixelů, při použití automatického režimu je rozlišení 3 104 × 2 328, tedy asi 7,2 megapixelu.

Fotoaparát je docela pohotový, nechybí mu mechanická spoušť a jejím delším podržením se foťák spustí. Docela dobře funguje diodový blesk. Má dobře navržené řízení a dobře osvětlí jak blízké předměty, tak třeba hůře osvětlenou místnost. S úplnou tmou si však už pochopitelně neporadí, dosah blesku je jen zhruba dva metry. V tmavých scénách pak množství šumu narůstá velmi rapidně.

Shrnutí: taková normální volba

Sony Xperia M2 Aqua je telefon, který by se mohl ve střední třídě snadno ztratit. Obzvlášť když s cenovkou 6 277 korun naráží na řadu soupeřů. Jeho výhodou je podpora LTE, NFC a především odolnost vůči vodě a prachu. Nevýhodou naopak na poměry dané třídy relativně mizerný displej. Mnoho soupeřů je levnějších a mají mnohem lepší displej, třeba takové Xiaomi Redmi 1s za zhruba 5 500 korun, Sencor Element P500 za pět tisíc nebo nová generace Moto G, kterou ovšem musíte objednávat ze zahraničí. Jenže ani jeden z těchto modelů nemá LTE a není voděodolný.

Pokud budeme hledat telefony střední třídy s podporou LTE, popere se Xperia M2 Aqua třeba s novou Nokií Lumia 735. Ta sice stojí asi o tisíc korun více, ale má mnohem lepší AMOLED HD displej a také v praxi výrazně lepší fotoaparát. Povedené LG G3s vyjde na 7 390 korun. Do revíru M2 Aqua se dostává třeba i loňský Samsung Galaxy S4 mini s cenou 7 190 korun, jeho menší displej má stejné rozlišení jako u Sony, a je tak o něco jemnější. Velmi podobné vlastnosti jako M2 Aqua má také HTC Desire 610, i to je však výrazně dražší, vyjde na 7 695 korun.

Jestliže tedy toužíte po dostupném LTE smartphonu, nakonec nevypadá Xperia M2 Aqua jako tak špatná volba. Jen budete muset překousnout ten displej. Soupeři jsou buď levnější, ale LTE a některé další funkce nemají, nebo jsou o tisíc a více korun dražší. A žádný z nich není voděodolný.