Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze Samsungu X650 - Elegance a rádio za rozumnou cenu

aktualizováno 
Samsung přidal do své rodinky levných véček další zajímavý kousek. X650 se snaží zaujmout celo-černým provedením, kompaktními rozměry a VGA fotoaparátem. Navrch přidává ještě zabudované FM rádio. Odpustíte mu však chybějící vnější displej?
Samsung X650 recenze

Samsung X650 recenze | foto: Mobil

Strategie Samsungu při výrobě levných telefonů je velmi prostá. Stačí přijít s drobným oživením designu, nevkládat do přístroje žádné technické zbytečnosti, které by vývoj jenom prodražily, a pak už stačí pouze přidat jednu funkci navíc, někde ji naopak odebrat, a máte na světě zbrusu nový telefon. Právě do takové kategorie patří i dnes recenzovaný X650.


Samsung X680 Samsung X500 Samsung X461
Véčka Samsungu nižší střední třídy. 


Paměť není jediným rozdílem

Nejvíce se novinka blíží Samsungu X300, uvedenému na trh v březnu letošního roku, jenž byl rovněž vybaven FM rádiem. Oproti němu ztratil X650 vnější displej sloužící k pohodlnějšímu přijímání hovorů či zjišťování času. Místo něj přibyl integrovaný VGA fotoaparát, lehce se rozšířila velikost paměti a infraport už není tolik omezený jako dříve, kdy sloužil pouze na spojení s počítačem.

 Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze

Bohužel zůstalo pár chyb, které se neustále se Samsungem vlečou. Zaslouží si i tak X650 vaši pozornost?

Samsung X650 recenze

Provedení – styl na prvním místě

V zavřeném stavu narušuje ryze černý vzhled pouze stříbrná linie na čelní straně. Stříbrné je i tlačítko spoušti fotoaparátu a kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti nebo ztišení/odmítnutí hovoru.

Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze

Výsledný dojem nekazí ani práce designérů, kteří si vzpomněli na odnímatelnou záslepku u konektoru pro připojení k nabíječce a dokonce mysleli i na zakrytí speciálního konektoru sloužícího k připojení sluchátek. Jejich ztráty se bát nemusíte, neboť jsou pevně přichyceny k přístroji.

Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze

Příkladné je zpracování celé konstrukce a především kloubu, protože nikde nic nevrže. Po stránce rozměrů nejde také Samsungu X650 nic vytknout – se svými 80 gramy a mírami 87 x 44 x 20 mm se řadí mezi poměrně lehká a velmi malá véčka. Bez potíží ho schováte v dlani a nebude tížit žádnou kapsu.

Samsung X650 recenze

Klávesnice a ovládání

Černá v různých odstínech neopouští telefon ani po otevření a jedinou výjimkou je opět stříbrné lemování okolo čtyřsměrného tlačítka. To můžete používat v pohotovostní obrazovce pro přístup k nejpoužívanějším funkcím přístroje. Stále se ale objevuje nešvar, kdy střední potvrzovací klávesa slouží pro přímý vstup do wapového prohlížeče.

 Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze

Nechtěnému stisknutí lze předcházet pouze zvýšenou opatrností. Veškeré nabídky menu jsou v klasickém samsungovském stylu, což znamená, že se vám ovládání dostane velmi snadno pod kůži.

 Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze

Rozměrná klávesnice je velmi zajímavě zpracovaná a ačkoli příliš nevystupuje nad okolní povrch, práce s ní nečiní žádné problémy. Můžou za to tlačítka tvarovaná do malých stříšek, kdy prostřední řada má vrchol na nižším okraji kláves. U prvního a třetího sloupce je to přesně naopak. Bez váhání tak můžete odlišit, na jaké klávese se váš palec přesně nachází.

 Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze

Hodí se ještě doplnit, že k již zmiňovanému čtyřsměrnému tlačítku patří dvojice kontextových kláves, zelené a červené sluchátko a korekční tlačítko. Podsvícení klávesnice má výrazně pronikavou modrou barvu a nezklame ani při té největší tmě.

Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze Samsung X650 recenze

Displej - pouze pasivní

Chabou náhradou za chybějící vnější displej je stavová dioda, která při příchozím hovoru začne žlutě poblikávat. Vnitřní displej také žádnou výhrou není. Nabízí 65 tisíc barev a pasivní technologii UFB, která rozhodně čitelnosti na přímém slunečním světle nepřidává.

  

V dnešní době průměrné rozlišení 128x160 pixelů poskytuje celkem slušné zobrazení obrázků s tím, že k dobré ostrosti mají ještě hodně daleko. V nastavení displeje si můžete vybrat libovolné pozadí včetně měsíčního náhledu kalendáře. K dispozici jsou i dvě různá barevná schémata – modré a fialové.

Samsung X650 recenze

Baterie – mohlo to být lepší

Samsung X650 vydrží při běžné zátěži čítající denně zhruba 15 minut hovoru, několik SMS a hodince hraní her zhruba tři dny. Pokud však svoje nároky o něco zvýšíte, hlavně co se týče práce s telefonem, baterie se odporoučí už klidně za dva dny. Výrobcem proklamovaných 250 hodin v pohotovostním režimu dosáhnete jen stěží.

Samsung X650 recenze

Telefonní seznam a zprávy – zažitý standard

Do paměti přístroje se vejde až 500 vícepoložkových kontaktů. Ke každému jménu můžete uložit čtyři různá telefonní čísla (mobil/domů/práce/ostatní), fax, email, textovou poznámku, obrázek a melodii. Kontakty lze třídit do pěti skupin ovšem s tím, že podle nich nelze filtrovat volání, a slouží pouze k lepší přehlednosti. Vyzváněcích tónů je něco přes třicet a další můžete nahrát pouze ve formátu MID nebo MMF, do kterého nebývá většinou problém převést jednodušší MP3 soubor. Přímou podporu MP3 však Samsung X650 nenabízí.

  

Velká klávesnice a povedený textový editor zajišťuje pohodlné psaní zpráv. Těch se vejde do telefonu až 200, při jejich vytváření přesně vidíte, do kolika částí se SMS rozdělí (maximálně dvanáct) a odpočítávání znaků rovněž nechybí. Slovník T9, který můžete v menu vypnout, píše bez háčků a čárek a nedochází tak ke zkracování na pouhých 70 znaků.

   

V menu editoru naleznete i rozsáhlý seznam všemožných smajlíků a formátování textu pro zprávy EMS. Telefon si poradí samozřejmě i s MMS, u nichž nesmí velikost přesáhnout 95kb.

  

Organizace času a datové funkce – nepoučitelný kalendář

Zvyk je železná košile a Samsung se v tomto případě opět nepoučil, že pracovní týden začíná v Evropě pondělím. Přitom se tomuto problému dokázaly některé modely už poměrně dávno vyvarovat. I na tento nešvar se dá časem zvyknout a do kalendáře uložíte až sto položek ve čtyřech kategoriích – samotný diář, úkol, hovor a výročí. Ke každému z nich jde nastavit i budík s jedním ze tří druhů vyzvánění. Délku trvání události byste však hledali marně.

  

Samsung X650 disponuje i wapovým prohlížečem ve verzi 2.0 a GPRS v nejvyšší desáté třídě. Dále v nabídce funkcí naleznete převodník „všeho na všechno“, stopky, odpočítávání času a tři opakované budíky, které se mohou aktivovat i ve vypnutém stavu a v předem určené dny v týdnu. Možná využijete i služeb jednoduché kalkulačky, jež si poradí i s prioritou početních operací, a diktafonu, u něhož závisí délka záznamu na dostupné volné paměti.

  

FM rádio, fotoaparát a ostatní multimédia

Teprve s připojenými sluchátky, která suplují anténu, vám telefon dovolí spustit samotné rádio. Kvalita zvuku je průměrná a občas je slyšet drobné praskání, jež se ještě prohlubuje, pokud zvolíte poslech z reproduktoru umístěného na těle telefonu. Do paměti uložíte až třicet stanic. Ty si vyladíte buďto ručně nebo za pomoci automatického vyhledávání. Rádio můžete nechat běžet i na pozadí.

  

Fotoaparát s maximálně VGA rozlišením (640x480) pořizuje fotografie nevalné kvality s možností upravit pouze jas. Překvapivě dobře však snímá text, který je dostatečně čitelný. Zvuk spouště se neozývá pouze při zapnutém tichém režimu. Trochu chybí i možnost nahrávat video. Ačkoliv paměť telefonu činí pouhé 3MB, pro správu fotek a dalších multimediálních souborů je připraven centrální prohlížeč v nabídce Funbox. Odpadá tak zdlouhavé listování v položkách menu, kde se jinak nachází jednotlivé soubory ve svých kategoriích.

  

V přístroji jsou od výrobce předinstalované dvě Java hry - pro někoho možná dobře známá zimní koulovačka (Snowball fight) a logická Bubble Smile, ve které musíte do řad otáčet trojice roztomilých příšer. Všechny vámi vytvořené multimediální soubory můžete posílat přes IrDa a přijímat ty, které telefon rozpozná a je schopný je přehrát či zobrazit.

  

Závěr – zbytečné prohřešky

Samsung X650 se mohl stát ideálním telefonem pro mladé, nebýt však několika podstatných zaváhání jako je třeba chybějící MP3 vyzvánění a Bluetooth. Hodil by se i fotoaparát s vyšším rozlišením a lepší handsfree sluchátka než ta, která byla součástí balení. U nich budete kromě slušné kvality reprodukce postrádat regulaci hlasitosti. Bez kvalitnějšího kalendáře, emailového klienta a dalších organizačních funkcí si těžko X650 najde cestu do kapes pracovně vytíženějších lidí.

Zalíbit by se naopak mohl nenáročným uživatelům, kteří podlehli jeho elegantnímu černému vzhledu. Ty potěší třeba podpora Javy, vestavěné FM rádio a příznivá cena pohybující se okolo tří a půl tisíc. Konkurence je na trhu velmi tvrdá a většina rivalů dokonce pochází z řad samotného Samsungu. Telefonů vybavených rádiem stále ještě není tolik a X650 se v tomto ohledu neztratí.

 

Proč ho koupit?
  • elegantní černý vzhled
  • kvalitní provedení
  • rozměry a hmotnost
  • FM rádio
Proč ho nekoupit?
  • chybí vnější displej
  • horší fotoaparát
  • nepodporuje MP3 vyzvánění
  • pasivní displej

Kdy?
V prodeji
Za kolik?
 3 400 Kč včetně DPH


Nejčtenější

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Další z rubriky

Samsung Galaxy Note 8
Zápisník od Samsungu je zpět v plné parádě. Otestovali jsme Note 8

Na svůj předchozí model nejspíše nikdo ze Samsungu nevzpomíná rád. Výrobce ovšem tento boj nevzdal a nový Note je lepší, výkonnější, větší a také i dražší než...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
Samsung dává bolestné. Někomu prodá novinku za polovinu

Samsung by na svůj loňský topmodel Note 7 nejraději zapomněl, ale důsledky vadných baterií a jejich četných explozí jej pronásledují doposud. Jako omluvu...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
Mobil pro nejnáročnější. Prohlédněte si nový Samsung Note 8

Poté, co jsme byli přítomni na samotné premiéře v New Yorku, zavítal nejnovější samsung i do naší redakce. Jde o špičku současné produkce, telefonu nechybí...  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.