Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušeli jsme prodejní šlágr Samsungu. Recenze Samsung Galaxy Y

aktualizováno 
Samsung Galaxy Y vstoupil do segmentu cenově nejdostupnějších přístrojů s androidem, kde už je docela nabito. Elegantní design, převzatý od vybavenějších stájových kolegů, stačí spolu s kompaktními rozměry na dravou konkurenci.

Samsung Galaxy Y míří mezi nejlevnější smartphony. | foto: Jan Matura, Mobil

Ypsilon v názvu je akronym přídavného jména young. A ačkoli mladý uživatel smartphonu vždy nemusí být (a také nebývá) zrovna nenáročný, je Galaxy Y šité na míru začátečníkům a těm, kteří nechtějí za telefon utratit mnoho peněz, ale zároveň by rádi využívali všech výhod, které mobilní platforma Googlu nabízí.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • dostatečně výkonný hardware
 • výborná cena
 • klávesnice Swype
 • kvalita fotografií

Proč nekoupit?

 • chybí automatická regulace jasu
 • ryze plastový kryt
 • v balení chybí sluchátka

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

3 000 Kč

Galaxy Y je low-endovým zařízením, nedostatky mu ale díky nízké ceně nakonec rádi odpustíte. Telefon pohání svižný procesor, slušná je i porce operační paměti. Škoda jen menšího displeje s hrubším rastrem a absence automatického ostření u fotoaparátu. Nepotěší také, že v základním balení chybí sluchátka.

Vzhled, konstrukce a zpracování

Galaxy Y se po stránce designu drží vzoru předepsaného svými staršími a často i mnohem lépe vybavenějšími kolegy.  Smartphone s lesklou černou čelní plochou oživuje v horní části stříbrné logo Samsung, ještě výše pak mřížka telefonního reproduktoru.

Pod zobrazovacím prvkem je základní sestava tlačítek, kdy středové mechanické domů obklopuje dvojice dotykových kláves. Obvodový rámeček je z pevného lesklého plastu, okraje jsou výrazně zaoblené. Na lesklý lem navazuje druhá část opět plastového krytu, který se chlubí povrchovou úpravou imitující leštěný kov. Na tomto povrchu neulpívají otisky prstů, na rozdíl od přední strany.

Fotogalerie

Na levém boku přístroje je dvojtlačítko k ovládání hlasitosti, vpravo pak hlavní vypínací/probouzecí prvek. Dvojice typických konektorů, tedy 3,5 mm audio jacka a krytkou chráněné microUSB, je na horní hraně telefonu. Ve spodní částí jsou mikrofon a žlábek k sejmutí krytu. Dlužno říci, že na svém místě drží jako přibitý, což ale není výtka.

Záda telefonu jsou po krajích příjemně zaoblená, takže přístroj výborně padne do každé dlaně, vzhledem ke kompaktnosti telefonu klidně i dámské. Přerostlá pánská tlapa by si s telefonem zřejmě příliš neporozuměla.

Ze zadního krytu vykukuje objektiv fotoaparátu, výdech systémového reproduktoru a natištěné logo výrobce ve spodní části. Konstrukční zpracování telefonu je velmi dobré a byť je celá skořápka kompletně plastová, přístroj rozhodně nebudí laciný dojem.

Výkon a výdrž

Galaxy Y je sice chytrý telefon z nejnižších cenových pater, hardware ovšem není špatný. Srdcem přístroje je 832MHz procesor spolu s 384 megabajty operační paměti, ze kterých je k dispozici 185 MB. To stačí na spoustu aplikací v pozadí.

Samsung Galaxy Y

Google Android verze 2.3.5 spolu s rozhraním TouchWiz a několika aplikacemi v základu ukrajuje více než polovinu z 512 MB velké FlashROM, uživateli je tak k dispozici 190 MB. Telefon naštěstí nabízí rozšíření pomocí microSD karet, v balení výrobce dodává 2GB variantu. Ta ale každému stačit nebude.

Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)

Pokud jde o rychlost práce s telefonem, ač není odezva vždy blesková, a třeba vstup do aplikační nabídky občas doprovázejí mírné prodlevy, s ohledem na cenovou kategorii si nelze na nic stěžovat. Občas se ale stane, že telefon přestane na pár sekund úplně reagovat. Během testování to ale nebylo nijak pravidelně. Je nasnadě, že Galaxy Y nebude ve výkonových testech podávat heroické výkony. Benchmarky jsme v tomto případě spustili spíše ze zvědavosti, některé z nich ani neproběhly.

Výsledky některých testů:

 • Smartbench 2012, Linkpack, Quadrant: test neproběhl
 • Neocore: 45,9 fps
 • Nenamark1: 13,1 fps
 • Nenamark2: 9,1  fps
 • AnTuTu: 1 786

Otázka výdrže na jedno nabití se odvíjí od způsobu používání. Interval dobíjení se tak může pohybovat od tří dnů, pokud se vytížení scvrkne na nepříliš časté telefonování a posílání SMS a emailů. Nebo den, pokud přidáte časté prohlížení webových stránek skrze mobilní data i wi-fi. Navigace nebo hraní baterii vycucnou i za několik hodin.

Samsung Galaxy Y (technická specifikace):
Rozměry [mm]58 × 104 × 11,5
Hmotnost [g]97,5
PlatformaGoogle Android 2.3.5 + TouchWiz
CPU832 MHz
RAM384 MB
FlashROM512 MB (+ 2 GB microSD v balení)
Sítě Quadband GSM, UMTS
DataGPRS, EDGE, UMTS, HSPA
Displej - technologieLCD TFT
Displej - úhlopříčka/rozlišení, DPI3,0" (76 mm) / 240 ×  320 bodů (QVGA), 133 DPI
Satelitní navigaceano
Wi-fi802.11 b/g/n, hotspot
Bluetooth3.0 s podporou EDR, A2DP pro bezdrátový poslech hudby
Hlavní fotoaparát2.0 MPix,videa v rozlišení QVGA při 15 snímcích za sekundu
Sekundární fotoaparátne
FM rádioano
Další přednostigyroskop, digitální kompas, senzor přiblížení, světelný senzor, 3.5 mm audio jack
Baterie (výdrž)1 200 mAh

Displej a ovládání

Třípalcový kapacitní panel má z dnešního pohledu podprůměrné QVGA rozlišení, nečekejte ani žádnou pokročilou technologii typu SuperAMOLED. Jde o obyčejný LCD TFT zobrazovač s průměrným rozsahem pozorovacích úhlů.

Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)

Čitelnost na přímém slunci je slušná jen při nastaveném nejvyšším stupni jasu, bohužel chybí možnost jeho automatické regulace pomocí světelného senzoru. Filozofii ovládání určuje rozhraní TouchWiz s řadou předinstalovaných widgetů a integrací oblíbených sociálních síti.

Základem jsou tři obrazovky, jejichž počet se postupným zaplňováním může zvýšit až na sedm. Na rozdíl od vyšších zástupců řady Galaxy je hlavní obrazovka zcela vlevo a není možné mezi nimi procházet v kruhu. Stiskem středového tlačítka se dostanete vždy na první z nich, delším stiskem pak rozbalíte nabídku naposledy spuštěných aplikací spolu s šikovným správcem úloh.

Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)

Ve spodní liště je napevno nastavené kvarteto zástupců, kterými spustíte telefonní aplikaci, otevřete telefonní seznam nebo složku s SMS. Poslední zkratka slouží ke vstupu přehledu všech aplikací v telefonu. Ty se řadí do obrazovek s maticí 4 × 3 a tady už jimi lze procházet i dokola.

Samsung Galaxy Y

Po vysunutí horní notifikační lišty můžete rychle ovládat bezdrátové moduly, vyzváněcí profil nebo otáčení displeje. Užitečná drobnost vlastní všem androidovým samsungům.

Komunikace a konektivita

Telefonní aplikace v hávu TouchWiz znamená velkou dotykovou klávesnici na hlavní obrazovce spolu s dalšími třemi záložkami: protokolem uskutečněných hovorů s možností filtrace zobrazení na příchozí/zmeškané/odchozí, oblíbená jména a dále se větvící telefonní seznam.

Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)

K psaní libovolného textu je k dispozici klávesnice Samsung, jež nabízí buď plné QWERTY zobrazení, nebo numerickou podobu s 12 značně většími virtuálními tlačítky. Vzhledem k velikosti displeje není třeba dlouze vysvětlovat, že je psaní na QWERTY jen pro trpělivé a masochisty.

Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)
Samsung Galaxy Y (obrazovky systému)

Naproti tomu na druhém typu lze SMS nebo kratší email vyťukat poměrně jistě a bez překlepů. Galaxy pro mladé má ale v záloze ještě jednu silnou zbraň a sice Swype s podporou českého jazyka. Známé a oblíbené psaní přejížděním prstem po displeji totiž i na menší úhlopříčce funguje překvapivě dobře.

Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)

Pracanty potěší balík QuickOffice k prohlížení, editaci a tvorbě kancelářských dokumentů, i když v tomto případě se úloha aplikace smrskne spíše na jejich čtečku. Cokoli upravovat nebo snad vytvářet bude mít k pohodlnosti daleko. Z dalších aplikací v základu zmiňme diktafon, Google překladač nebo Social Hub, sdružující veškerou textovou komunikaci i z nastavených profilů sociálních sítí. Nové tituly jsou k mání nejen na Google Play, skrze Samsung Apps se dostanete jen k ověřeným a oblíbeným aplikacím.

K synchronizaci dat s PC slouží desktopová aplikace Kies, která si za dobu své existence stačila vybudovat špatnou pověst. To ale nic nemění na faktu, že jde o komplexní nástroj, který umožní mimo jiné i synchronizaci kontaktů s Outlookem na PC. Slouží i k nahrání systémových aktualizací.

Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)

Vedle USB kabelu můžete telefon s počítačem propojit také pomocí wi-fi, které v dosahu přístupového bodu znamená i rychlé surfování na webu (ovšem bez Flashe) nebo stahování dat obecně. Vítaná je podpora funkce wi-fi hotspotu ke sdílení mobilních dat s telefony a dalšími zařízeními (notebook, tablet apod.) Příjemným překvapením je také Bluetooth ve verzi 3.0 s rychlejšími datovými přenosy.

Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)

Galaxy Y se zhostí i role satelitní navigace, plnohodnotný software ale budete muset dokoupit. V základu jsou totiž "na palubě" jen Google mapy, z bezplatných aplikací lze doporučit SmartMaps.cz nebo Mapy.cz.

Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)

Pokud za volantem ale trávíte více času, pak se investici do navigace a mapových podkladů nevyhnete. Celkově ale třípalcová úhlopříčka a slabší hardware navigaci moc nepřeje.

Fotoaparát a multimedia

Vestavěný foťák sice má pouze dvoumegový snímač, zachycené snímky ale patří k tomu lepšímu v této cenové hladině. Nepotěší ovšem absence automatického ostření. Každý dotek virtuální spouště tak znamená okamžitou expozici bez ostření. Celkově je ale aplikace poměrně rychlá, překreslování scény má však určité rezervy.

Kromě velikosti obrázku (1 600 × 1 200, 1 280 × 960, 640 × 480, 320 × 240) můžete nastavit čtveřici barevných filtrů, vyvážení bílé nebo volit mezi trojicí kvality fotky. Aktivovat lze zápis GPS polohy ke snímkům nebo jejich kontrolu po zachycení scény.

Po přepnutí do režimu videokamery můžete sekvence pořizovat v rozlišení QVGA nebo QCIF, stropem je přitom 15 snímků za sekundu.

Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)


Pořízené snímky:

Samsung Galax Y (pořízený snímek)
Samsung Galax Y (pořízený snímek)
Samsung Galax Y (pořízený snímek)
Samsung Galax Y (pořízený snímek)
Samsung Galax Y (pořízený snímek)
Samsung Galax Y (pořízený snímek)

Vestavěný hudební prohlížeč je kvalitní a asi nebudete pošilhávat po výměně, poohlédnout se ale budete muset po sluchátkách, jelikož v balení žádné nenajdete. Doplníme-li, že telefon obsahuje i FM přijímač, je to krok skutečně těžko pochopitelný.

Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)
Samsung Galax Y (obrázek systému)

Videopřehrávač bohužel postrádá pro samsungy typickou certifikací DivX/Xvid, což ale napraví MX Video player spolu s dodatečnými kodeky. Vzhledem k velikosti displeje sice telefon jako videopřehrávač asi často využívat nebudete, přesto je dobré vědět, že s uvedeným přehrávačem zvládne bez potíží přehrát film s datovým tokem 1,1 mbps. 

Závěr a konkurence

Samsung Galaxy Y patří k nejlevnějším androidům, rozhodně to ale v konkurenci nebude mít snadné. Testovaný přístroj lze pořídit za cenu lehce pod 3 tisíc korun, jenže takový ZTE Blade s citelně větším WVGA displejem, ale papírově slabším procesorem, je za cca 3 100 Kč. Za podobnou sumu seženete Ideos X3 od krajanské značky Huawei. Zajímavou alternativou může být i model Sonic.

Argumentem bude kromě výbavy a ceny také pověst značky a tady má zatím Samsung před svými konkurenty z Číny jistý náskok.

 • Huawei U8650 Sonic Huawei U8650 Sonic nabízí plnou funkční výbavu, zahrnující vše od GPS až po wi-fi či podporu sítí třetí generace. Velkým kladem je přítomnost jedné z nejnovějších verzí operačního systému Android 2.3.3. Bez problému můžete využít služeb FM rádia s RDS nebo najít svoji polohu pomocí GPS.

  Cena: 3 300 Kč

 
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Samsung chce s Galaxy S9 posílit v Číně. Tamní trh válcují domácí hráči

Galaxy S9+ je téměř dokonalým smartphonem

Samsung je sice z globálního pohledu nadále největším výrobcem smartphonů, ovšem na některých klíčových trzích v...

Samsung vytvořil mobilní monstrum. Nové S9 mají skvělou výbavu

Samsung Galaxy S9 (SM-G960)

Paměť může mít jako slušný notebook, fotí jako výborný kompakt. Můžete si z něj udělat stolní počítač a ještě vám bude...

Galaxy S9 přinese přepracované uživatelské rozhraní s mnoha funkcemi

Rendery chystaného tandemu špičkových samsungů Galaxy S9 a S9+

Samsung odhalí devátou generaci vlajkové řady Galaxy už v neděli. Díky sérii úniků víme, že se S9 nebude designem...Najdete na iDNES.cz