Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Nokia N86 s 8Mpix fotoaparátem potrápí i top model N97

aktualizováno 
Nokia sází především na vrcholný model N97, v kapsách mnoha uživatelů by ale mohla místo něj nakonec skončit Nokia N86 8MP. Nenabídne sice efektní dotykový displej ve stylu iPhonu, může se ale pochlubit osmimegapixelovým fotoaparátem, unikátním AMOLED displejem a výrazně nižší cenou.

Nokia N86 8MP

Nokia N86 8MP není zcela nový model, vychází totiž z oblíbeného telefonu Nokia N85. Vzhledově ani po stránce výbavy se oba telefony příliš neliší, několik podstatných rozdílů se ale najde. Jde především o první model finského výrobce s osmimegapixelovým fotoaparátem. Nokia N86 8MP se tak staví vedle modelu N97 na samý vrchol nabídky Nokie.


Katalog mobilů:

Nokia N86 8MPNokia N85Nokia N97

Nokia N96Nokia N78Nokia N82

Nokia N86 8MP a její stájové sestry N85, N97, N96, N78 a N82

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:


Nokia N86 je smartphone s operačním systémem Symbian a bohatou výbavou - včetně wi-fi a GPS navigace. Jde o první přístroj výrobce s osmimegapixelovým fotoaparátem.


Současní majitelé N85 zřejmě nenajdou příliš důvodů, proč tento povedený telefon nahradit právě modelem N86 8MP. Najde se však možná více takových, kteří původně pokukovali po vrcholném modelu N97 a nakonec skončí u první osmimegapixelové nokie. Ne každý totiž potřebuje mít dotykový displej a dá raději přednost kompaktnějším rozměrům, kvalitnějšímu fotoaparátu a především nižší ceně.

Vzhled a konstrukce - kompaktní jen ve dvou dimenzích

Nokia N86 8MP působí na první pohled kompaktním dojmem. Ten se však trochu vytrácí poté, co vezmete telefon poprvé do rukou. Tloušťka 17 mm totiž nepatří mezi nejmenší, a o milimetr dokonce překonává předchůdce N85 i novou N97. Zanedbatelná není ani hmotnost, která svou hodnotou 149 g patří mezi nejvyšší u modelů z řady Nseries. V současnosti je těžší jen vlajková loď N97, a to pouze o jeden gram. V její prospěch pak hovoří i velký dotykový displej a plnohodnotná klávesnice. Po této stránce je tak pro nás Nokia N86 8MP malým zklamáním.

Nokia N86 8MPNokia N86 8MPNokia N86 8MP

Design telefonu vychází ze svého předchůdce a nutno říci, že je velmi povedený. Zatímco u modelu N85 jsme si stěžovali na použité materiály, Nokia N86 nám na toto dala zapomenout a získala si nás především použitím kovového rámu kolem těla přístroje. Drobnou výtku máme jen k dílenskému zpracování, vysouvací mechanismus totiž už od začátku vykazoval drobné vůle.

Displej a ovládání - bez problémů i na přímém slunci

Nokia N86 8MP běží samozřejmě na operačním systému Symbian S60 3rd edition ve verzi s Feature Pack 2. Prostředí telefonu je prakticky totožné s modelem N85 a nabídne všechna drobná vylepšení, která Feature Pack 2 přinesl. Nechybí tak telefonní seznam omezený jen volnou pamětí přístroje nebo několik možností zobrazení pohotovostní obrazovky.

U Nokie N86 stejně jako u předchůdce musíme pochválit rychlost. Telefon nabídne velmi rychlou odezvu i při větším množství doinstalovaných aplikací a zaplněné paměti. Pochlubit se totiž může procesorem ARM11 s frekvencí 434 MHz, který najdeme také u modelu N97.

Nokia N86 8MPNokia N86 8MPNokia N86 8MP

Že si model N86 vzal ze svého předchůdce jen to nejlepší, dokazuje i přítomnost stále ještě unikátního displeje s technologií AMOLED. Na první pohled působí displej trochu rozostřeným dojmem a zdá se, jako by mu chyběl větší kontrast. Jednoduše řečeno, displej není tak efektní jako běžné panely TFT.

Nové technologii ovšem nelze upřít vyšší čitelnost na slunci a také výrazně větší pozorovací úhel. AMOLED displej se také podstatně rychleji rozsvěcí a zhasíná. Displej je prakticky totožný s modelem N85, nabízí tedy úhlopříčku 2,6 palce a zobrazí až 16 milionů barev s rozlišením QVGA. Nechybí samozřejmě ani čidlo, které přetáčí zobrazení na displeji podle aktuální polohy telefonu.

Nokia N86 8MPNokia N86 8MPNokia N86 8MP

Přední část telefonu působí jednoduchým a velmi nenápadným dojmem. Plocha pod displejem je věnována rozmístění ovládacích kláves, ke kterým nemáme sebemenší výhrady. Na první pohled zde vidíme dvojici barevně odlišených tlačítek pro ovládání hovorů, čtyřsměrnou klávesu a také tlačítko pro vstup do menu. Samozřejmě nechybí ani dvojice kontextových kláves a tlačítko C.

Nokia N86 8MPNokia N86 8MPNokia N86 8MP

Zatímco tlačítka na přední straně telefonu ve tvaru úzkých proužků evokují vzpomínku na výbornou klávesnici modelu N82, klasická alfanumerická klávesnice Nokie N86 pak připomíná spíše některý ze Sony Ericssonů. Tlačítka jsou však výrazně povedenější než u modelu N85, může za to především jejich snadná hmatová rozlišitelnost. Snad jen uživatelé s většími prsty si mohou stěžovat na horší přístup k tlačítkům umístěným v horní řadě.

Baterie - tři dny na příjmu

Nokia N86 v sobě ukrývá Li-Ion baterii (BL-5K), která nabídne velmi slušnou kapacitu 1 200 mAh. Ta by měla podle údajů výrobce udržet telefon na příjmu po 315 hodin (tedy 13 dní) a telefonovat byste měli být schopni více než 6 hodin (390 minut).

Nokia N86 8MPNokia N86 8MPNokia N86 8MP

K hodnotám udávaným výrobcem se nám samozřejmě nepodařilo ani zdaleka přiblížit, i tak jsme se ale při běžném používání s telefonem vydali k zásuvce jen jednou za tři dny. Při častějších datových přenosech, a především pak při navigaci není problém vybít telefon i za několik málo hodin.

Telefonování a zprávy - starý známý Symbian

Nokia N86 nabídne čtyři pásma GSM a telefon nabízí také podporu sítí třetí generace. Samotné funkce pro telefonování se nijak neodlišují od N85 ani od dalších modelů z řady Nseries. Nechybí tedy propracovaný adresář, který není nijak omezen a používá dynamicky přidělovanou paměť. Do přístroje lze uložit bezpočet jmen, k nimž lze přidat mnoho detailů, jako jsou různá telefonní čísla, e-mailové adresy nebo poštovní adresy.

Kontakty lze třídit do skupin a těm lze nastavit speciální vyzvánění. Samozřejmostí je také hlasové vytáčení či možnost rychlé volby přiřazením kontaktů k některé z numerických kláves. O to, aby se telefon choval vždy, jak má, se postarají vyzváněcí profily. Ty je navíc možné přesně načasovat.

Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP
Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP

Telefon umí pracovat s SMS a MMS zprávami, to ale asi nikoho nepřekvapí. Ani e-mailový klient s podporou POP3 a IMAP4 není už dnes ničím výjimečným. Při psaní zpráv můžeme použít český slovník T9, který sice píše znaky s diakritikou, ale odešle jen čistý text. Díky tomu tak máte k dispozici plný počet znaků v SMS. Stejně jako u modelu N85 i zde se menu zpráv mírně odlišuje od zbytku telefonu. Jedině v něm je totiž možné změnit velikost písma v několika úrovních. Proč ale tuto funkci nepoužila Nokia pro celý telefon, můžeme jen hádat.

Organizace a data – 8GB vnitřní paměti

Dalším podstatným rozdílem, kterým se tato novinka odlišuje od svého předchůdce, je vestavěná paměť s kapacitou 8 GB. Pokud by vám tento prostor pro uložení multimediálních souborů přesto nestačil, je možné jej rozšířit paměťovými kartami SDHC o dalších 16 GB. Pro toho, kdo používá telefon s operačním systémem Symbain S60 třetí generace, není mezi organizačními funkcemi co představovat. Kalendář je totiž jako již tradičně na výborné úrovni, lze jej také jednoduše synchronizovat. A to nejen lokálně, ale také bezdrátově na dálku pomocí nejrůznějších byznys aplikací.

Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP
Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP

Líbí se nám také vyhledávací aplikace, která během chvíle prohledá celý obsah přístroje, a usnadní tak práci s dokumenty, zprávami či kontakty. Nokia N86 8MP nepostrádá prohlížeč souborů Adobe PDF ani aplikaci QuickOffice. Ta ovšem neumožní vytváření, zvládne pouze prohlížení souborů Microsoft Word, Excel a PowerPoint. Telefon si poradí i s bezdrátovým tiskem na kompatibilních tiskárnách.

Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP
Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP

Spojení s počítačem pak zajistí kromě Bluetooth také kabel s micro USB konektorem, který slouží i pro nabíjení. To, že Nokia N86 8MP patří na samý vrchol nabídky finského výrobce, dokazuje i podpora prakticky všech představitelných datových přenosů. Kromě GPRS a EDGE je tady i 3G, a to včetně rychlého internetu v podobě HSDPA (až 3,6 Mb/s).

Telefon si poradí také s wi-fi. Díky celé této škále datových technologií je možné výborně využít internetový prohlížeč nebo odesílat pořízené fotografie přímo z telefonu na komunitní sítě nebo na servery, jako je Ovi, Flikr nebo Facebook.

Zábava - megapixely na prvním místě

Fotoaparát u modelu Nokia N86 8MP se chlubí optikou Carl Zeiss z řady Tesar a rozlišením 8 Mpix. Samozřejmostí je automatické ostření, automatická clona a mechanická závěrka, která zvládne nejkratší čas až jednu tisícinu sekundy. Fotoaparát doplňuje videokamera s maximálním rozlišením VGA. Pro fotoaparát a videokameru je připraven duální LED blesk.

Nechybí ani stojánek na zádi telefonu, který usnadní například prohlížení fotografií ve více lidech najednou. Jeho konstrukce však nepůsobí příliš bytelným dojmem. U telefonu cenou převyšujícího hranici deseti tisíc korun bychom očekávali trochu víc než jen úzký proužek plastu.

Fotografie pořízené Nokií N86 8MP Fotografie pořízené Nokií N86 8MP Fotografie pořízené Nokií N86 8MP

Fotografie pořízené Nokií N86 8MP Fotografie pořízené Nokií N86 8MP Fotografie pořízené Nokií N86 8MP

Nokia N86 nabídne i vestavěný FM vysílač, díky kterému se hudba z telefonu snadno přenese například do reproduktorů v automobilu. Nechybí ani vestavěný GPS modul a aplikace Nokia Mapy 3.0. Součástí telefonu je i patnáct instalačních souborů nejrůznějších her standardu N-Gage, další lze stáhnout z internetu. Výrobce přibalil i jeden aktivační kód, u nejoblíbenější hry tak získáte její plnou verzi zdarma.

Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP
Displej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MPDisplej Nokia N86 8MP

Nokia N86 8MP je také výborný hudební telefon. Při vysunutí na druhou stranu nechybí speciální tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače a na horní hraně najdeme i klasický 3,5mm konektor. Pokud si tedy nevystačíte s kvalitou standardně dodávaných sluchátek, není problém připojit libovolná vlastní. Díky stereo Bluetooth profilu A2DP můžete zvuk přenést také do bezdrátových sluchátek nebo pro hlasitou reprodukci využít poměrně kvalitní stereo reproduktory na pravé straně telefonu.

Co říci závěrem

Nokia N86 8MP je bezesporu špičkově vybavený multimediální telefon, který se chlubí vedle osmimegapixelového fotoaparátu také netradičním displejem, vysouvací konstrukcí na obě strany a také nekompromisní multimediální a datovou výbavou. Nenabídne sice dnes tolik populární dotykový displej, na druhou stranu ale možná to bude pro mnoho zájemců jedním z hlavních lákadel.

Model N86 zde není proto, aby zamířil do kapes současných majitelů N85. Pro ně totiž nepřináší mnoho důvodů, proč po necelém roce používání zaplatit za trochu vylepšený model takřka čtrnáct tisíc korun. Bude ale zřejmě vhodnou alternativou pro ty, kteří chtějí špičkovou multimediální nokii a kvůli dotykovému displeji nebo velmi vysoké ceně nesáhnou po modelu N97.

Proč koupit?

  • bohatá multimediální výbava
  • výborný fotoaparát
  • AMOLED displej
  • A-GPS

Proč nekoupit?

  • větší tloušťka a hmotnost
  • horší dílenské zpracování
  • vyšší cena

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

13 790 Kč
Autor:
Nejčtenější

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Další z rubriky

Bude takto vypadat nejlepší letošní nokia?
Nokia osmičkou letos nekončí. Chystá ještě lepší smartphone

Minulý týden představená Nokia 8 je první novodobou nokií, která snese srovnání s těmi nejlepšími smartphony. Vrcholem letošního roku ovšem není, prý se totiž...  celý článek

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Nokia 9
Špičková Nokia 9 by mohla vypadat jako loňské nejlepší samsungy

Nokia prakticky ještě nezačala prodávat model 8 a už se spekuluje o ještě lepším smartphonu. Měl by se jmenovat Nokia 9 a snad by ho výrobce měl ukázat ještě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.