Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recenze Nokia N81 8GB: s hrdostí okopírovaná konkurence

aktualizováno 
Nokia N81 je ryze multimediální telefon. Ožívá v něm nejen hudba, videa či rádiové stanice, ale také hry na známé herní platformě N-Gage. Přízvisko 8GB prozrazuje, že nabízí i velkorysou paměť. Budou však tyto vlastnosti stačit na konkurenci, proti níž se staví?

Nokia N81 | foto: Nokia

Pro někoho jde možná už tak trošku o klišé, jiní si tento fakt velmi dobře uvědomují. Velmi úspěšný telefon iPhone od Apple zkrátka dokonale rozvířil stojaté vody na mobilním trhu. Někdo se vydal cestou napodobenin, jiní si vzali k srdci jiné vlastnosti tohoto přístroje.

Právě do druhé skupiny můžeme zařadit i dnes recenzovanou novinku - Nokii N81 8GB. Právě onen dovětek za standardním označením modelu napovídá, s kým chce Nokia vyhlásit válku. Svou část zákazníků však chce ukousnout nejen za pomoci velkorysé paměti, ale i slušné funkční a multimediální výbavy.

Novinka též nepřímo navazuje na nepříliš úspěšný model N91, který jako první nabídl v mobilním telefonu 4GB pro uložení vašich oblíbených skladeb. Od své starší sestry se však značně poučila - prošla dietou ve všech směrech a svým vzhledem nebudí takové emoce. Chatrný pevný disk navíc nahradila flash pamětí.


Katalog mobilů:

Apple iPhone Nokia N81 8GB Nokia N95 8GB

Katalog mobilů: Apple iPhone a osmigigová konkurence od Nokie, modely N81 8GB a N95 8GB

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Multimediální klenot, který nadchne zdálky, ale zklame zblízka...


Vzhled - takový obyčejný kvádříček

Nokia N81 (8GB) patří mezi vysouvací modely, tzv. slidery. Její konstrukce je pevná, lze říci až ukázková. Telefon působí velmi celistvým dojmem a ani při tradičním testu zkušeného recenzenta - silném promačkání kolem dokola - telefon nevydá ani hlásku.

Ani u tohoto modelu se Nokia nepustila do žádných designových inovací. Telefon tak lze přirovnat ke strohému kvádříku s rozměry 102  × 50 × 17,9 mm. Váha přístroje se ustálila na hodnotě 140 gramů a to i v případě, že si zakoupíte jen "obyčejnou" N81ku.

Nokia N81


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Použitý displej, obklopený mnoha klávesami, reproduktorem a malou kamerkou pro videohovory, se chlubí rozlišením 320 × 240 obrazových bodů při úhlopříčce 2,4 palce. Zobrazí celkem 16,7 milionu barevných odstínů. Svou kvalitou přesvědčí nejednoho kupce, zejména u sledování filmu umí slušně poblouznit.

Na bocích telefonu se nachází mřížky ukrývající stereo reproduktory, pravý pak přidá i klávesy pro regulaci hlasitosti a spoušť integrovaného fotoaparátu. Vespod přístroje se ukryly konektory pro připojení k počítači (microUSB) a nabíječky, levý spodní roh umožní uchycení "módního" poutka na krk či zápěstí.

 Nokia N81


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Hudbychtivé zákazníky však bude více zajímat strana horní. Ta totiž nabídne standardní 3,5 mm Jack konektor pro připojení jakýchkoli dostupných sluchátek na trhu. Ta v základním balení lze totiž považovat jen za nouzové řešení, o tom ale až později. Dále se zde nachází hlavní vypínač a posuvný hardwarový zámek klávesnice. Po jeho aktivaci se telefon automaticky zamyká při zavření.

Záda telefonu nabídnou jen nekrytou optiku integrovaného 2Mpix fotoaparátu a kryt baterie BP-6MT s kapacitou 1050 mAh. Ta má dle specifikace přístroj udržet až 17 dní v pohotovosti, nebo 4 hodiny při hovoru. Na stránkách výrobce se pak můžete dovědět i slibované hodnoty pro přehrávání hudby, videa či hraní her. V praxi nám při testování vydržela novinka bez velkých potíží 4(!) dny, což považujeme za velmi slušný výsledek.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Barevná kombinace nazvaná v originále Cocoa Brown znamená, že z balení vytáhnete telefon s leskle černou čelní stranou, zatímco kryt baterie bude v tmavě hnědé metalické barvě. Boky přístroje zdobí rámeček v těžko popsatelném světlém odstínu imitujícím kov. Netřeba připomínat, že lesklé plochy se velmi snadno špiní. Novinka se v dalších barevných variantách nechystá.

Klávesnice - jeden myslel, až to nedomyslel

Hlavní blok funkčních kláves nacházející se pod displejem lze s trochou nadsázky označit za "nepovedený". Osobně bych se nebál použít slovo otřesný, avšak chápu, že uživatel s menšími prsty, než mám já, nemusí mít pro mou kritiku pochopení. Hlavní kurzorový kříž je totiž obklopen čtyřmi klávesami pro ovládání hudebního přehrávače. Při práci s navigační klávesou tak v podstatě neexistují chvíle, ve kterých si nechtěně hudbu nespustíte, případně nezastavíte.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Ovládání přehrávače je navíc doplněno o multimediální klávesu a celý výše popsaný shluk obklopují ještě funkční klávesy pro ovládání hovoru, kontextových nabídek a podobně. Ty nejsou nijak vizuálně ani hmatově odlišeny a vy tak musíte jen hádat, zda jste skutečně stiskli tu pravou klávesu. O tom, jak jsou klávesy pod lesklým krytem ve skutečnosti poskládány, nám trochu napověděl až nedávno představený model N82. - více zde

Velmi vítanou a užitečnou novinkou je však funkce nazvaná NaviWheel. Ta pomocí vestavěných senzorů sleduje váš prst pohybující se po navigační klávese. Kroužením v obou směrech se tak můžete jednoduše pohybovat ve vybraných aplikacích jako je fotogalerie, přehrávač hudby či speciální multimediální menu, o kterém si povíme později. Zejména majitelé iPodů teď ví, o čem je řeč. Bohužel tuto funkci nevyužijete v samotném menu telefonu, kde by byla schopna eliminovat ony překlepy do ovládacích kláves hudebního přehrávače. Nezbývá mi nic jiného, než povzdechnout.

Alfanumerický blok se naštěstí od funkčního nepřiučil, psát zprávy a další texty tedy nebude problém. Klávesy jsou snadno hmatově odlišitelné (avšak jen ve svislém směru) a jejich odezva i zdvih ideální. Možná se jen budete muset naučit trošku více kroutit palcem, jelikož klávesy sahají až k okrajům samotného přístroje.

Další novotu prozradí N81 až v případě spuštění aplikace N-Gage. Poté se totiž těsně nad displejem po stranách reproduktoru rozsvítí klávesy se symbolem čtverečku a kolečka známé z herních konzolí. Usnadňují ovládání mnoha her. Jedinou výhradou je jejich slabé podsvícení, ostatní klávesy totiž svítí mnohem jasněji, bíle.

 Nokia N81


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81 


Ovládání je u všech symbianových telefonů stále stejné, pro úplnost jen uvedu, že menu je možné přizpůsobit plně dle požadavků uživatele (vytvářet, mazat, přesouvat složky a soubory), samozřejmostí jsou tapety, klávesové zkratky. Novinkou u N81 (8 GB) jsou dvě nové podoby hlavního menu. Krom klasické mřížky či seznamu lze zvolit i otáčející se menu do V či jakéhosi "šišoidu".

Zábava - hudební královna bez velkých inovací

Jelikož je Nokia N81 (8 GB) hlavně multimediálním zařízením, budu se právě tomuto tématu věnovat blíže. Ostatní funkce popíšu jen okrajově. V první řadě se sluší zmínit, že společně s modelem N81 8 GB dostanete ve speciálním balení i nejnovější album skupiny Maroon 5 včetně exkluzivního songu Let It Go, který dosud nebyl uveden. Zároveň v telefonu najdete i dva videoklipy.

 Nokia N81


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Nokia tím jasně dává najevo, k čemu je telefon určen - přehrávání hudby. K tomu je připraveno více než velkorysé úložiště a geniálně jednoduché ovládání po vzoru iPodu, o kterém jsem psal již výše. Osm gigabajtů dat uspokojí i toho nejnáročnějšího milovníka hudby a NaviWheel zas zažene stesk na vašeho stařičkého iPoda v případě, že jej za N81 vyměníte.

Čekáte-li ale velkou změnu v hudebních funkcích - což by vzhledem k marketingové komunikaci modelu nebylo k podivu - budete možná zklamáni. Zásadními novinkami jsou totiž oproti jiným modelům z Nseries jen drobnosti.

Patří sem nové otočné multimediální menu, které funguje jako rozcestník ke klíčovým funkcím telefonu. Zároveň informuje o aktuálním ději. Efektní a ve spojení se senzorovým ovládáním i funkční. Ve spojení s výše popsanou změtí kláves si ale troufnu tvrdit, že do tohoto menu zas tak často nezavítáte.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Samotný hudební přehrávač byl doplněn též pouze kosmeticky. Tím však nechci říci, že by byl špatný. Jeho ovládání je jednoduché, přehledné a funkce ucelené. Novinkou již z dřívějších modelů je možnost zobrazení bookletu právě přehrávaného alba (že by opět inspirace odjinud?), přehrávání si navíc můžete okořenit vybranými vizuálními efekty.

Přehrávač hudbu automaticky třídí dle ID3 tagů, umí vytvářet a ukládat playlisty, přehrává náhodně, opakuje vše či jednu skladbu. Nabízí i dodatečnou úpravu zvuku v podobě ekvalizéru či rozšířeného sterea. O své práci informuje, i když se v něm aktuálně nenacházíte - každou operaci (stop, pauza, vpřed, zpět) oznamuje v kontextovém okénku, které na vás vyběhne kdekoli v menu. Na adresářovou strukturu však zapomeňte.

 Podporované audio a video formáty:
 Audio: MP3 (VBR), AAC, eAAC+, AAC+, WMA/M4A, WAV včetně OMA DRM 1.x, 2.0, Windows Media DRM (OTI/OTA s hudebním obchodem Nokia)
 Video: MPEG-4, H.264, H.263/3GPP, RealVideo 8/9/10

TelefI přesto lze považovat N81 za plnohodnotnou náhradu běžného mp3 přehrávače. Bohužel po vzoru výrobců takových zařízení přibalila v základu i Nokia nepříliš kvalitní sluchátka. Kolega Václav Nývlt, náš expert na poslechové testy, označil sluchátka doslova za "pouhé nouzové řešení." S referenčními Koss Porta Pro byl s hudebním přednesem víceméně spokojen.

Jeho slova však musíme brát s nadsázkou. Nekončené breptání totiž lze od rozeného audiofila čekat, běžný smrtelník nejspíše nebude namítat vůbec nic. Osobně jsem byl s kvalitou zvuku velmi spokojen, přibalené špunty jsou ale i dle mého soudu špatné.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Pochvalu si naopak zaslouží kvalitně vyvedené dálkové ovládání, které dovoluje připojení jakýchkoli jiných sluchátek díky standardnímu 3,5 mm jacku. Navíc poté nepřijdete o možnost telefonovat, jelikož mikrofon se ukrývá právě v dálkovém ovládání. To poslouží nejen pro ovládání hovorů, ale zejména hudebního přehrávače.

A abych nezapomněl - hudbu můžete poslouchat i bezdrátově díky stereo bluetooth profilu nebo z integrovaných hlasitých reproduktorů, jejichž přednes je vzhledem k jejich možnostem a velikosti kvalitní. Avšak pozor - hudba se z nich začne linout i v případě, že máte aktivován tichý profil. Na poradě si tak raději s telefonem nehrajte, můžete se tak vyhnout slušnému trapasu.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Kromě elektronické hudby ve výše uvedených formátech se lze s telefonem pobavit i díky vestavěnému rádiu s podporou Visual funkcí, případně lze z internetu stahovat a ukládat oblíbené podcasty. Zároveň se přístroj umí připojit přímo do hudebního online obchodu Nokia, odkud můžete obohacovat vaši hudební sbírku. Samozřejmě, že to nebude zadarmo.

Zábava nekončí - N-Gage, foto a kvalitní video

Novinka nabídne díky svému kvalitnímu displeji i velmi dobré podhoubí pro sledování vedeí. Po příslušné konverzi lze dlouhé hodiny sledovat vaše oblíbené videonahrávky přímo v telefonu a to přes celý displej, samozřejmě na šířku. Videa si můžete také stáhnout z internetu, využít streamovaných kanálů, nebo je vytvářet přímo v telefonu pomocí integrovaného fotoaparátu.

Nokia N81 


Nokia N81 - ukázkové fotografie Nokia N81 - ukázkové fotografie Nokia N81 - ukázkové fotografie

Nokia N81 - ukázkové fotografie


Ten dokáže pořizovat snímky v maximálním rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů a nabídne veškeré funkce, na které jsme u multimediálních telefonů tohoto typu zvyklí. Namátkou jmenujme například redukci červených očí, integrovaný blesk, automatickou spoušť, barevné efekty, sekvenční snímání, vyvážení bílé, nastavení expozice či citlivosti ISO. Bohužel chybí automatické zaostřování. Kvalita fotografií je podprůměrná.

Nadšení jistě neukryjí vyznavači mobilních her. Nokia totiž ve svých nových modelech z řady Nseries nově oživuje známou značku N-Gage. Zatímco v minulosti s ní byly spojeny celé přístroje, nyní jde pouze o herní platformu. V každém případě vězte, že do N81 si budete moci nainstalovat ty nejnovější a nekvalitnější herní trháky pro tuto platformu. V telefonu vás již namlsají ukázky tří her - Space Impact, FIFA07 a Asphalt3.

Nokia N81


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 


Telefonování a zprávy - nic nového pod sluncem

Telefonní seznam je již tradičně vícepoložkový, přičemž detailnost jednoho kontaktu je čistě na vás. Můžete přidávat několik telefonních čísel, emailové adresy, webové adresy, poznámky atd. Kapacita adresáře je navíc omezena jen volnou pamětí telefonu, která je 12 MB. Samozřejmostí jsou skupiny volajících, vyzváněcí profily, hlasitý odposlech či hlasové vytáčení bez nutnosti učit telefon hlasovým povelům.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


S přístrojem se dovoláte nejen v Evropě, ale i za velkou louží (GSM 900/1800/1900 MHz). Kromě tradičních hovorů můžete využít i funkci Push To Talk (PTT). Veškeré hovory poté můžete kontrolovat v přehledném protokolu, který dokáže informace shromažďovat až 30 dní. Najdete v něm nejen přehled o hovorech, ale i datových přenosech či počtu odeslaných SMS zpráv.

Kromě tradičních textovek si telefon poradí i s MMS zprávami a nabídne velmi propracovaný emailový klient. Ten dokáže spravovat hned několik na sobě nezávislých účtů a kontrolovat schránky v zadaných časových intervalech. S Exchange serverem spojíte telefon jen s pomocí aplikací třetích stran, Nokia tuto možnost nabízí jen pro vybrané telefony, zejména pak pro přístroje z řady Eseries. Přístroj samozřejmě nabízí prediktivní slovník, jehož vlastnosti jsme však nemohli vyzkoušet, jelikož se k nám dostal telefon bez českého jazyka.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Veškeré zprávy lze jednoduše spravovat, ukládat je do uživatelem vytvořených složek, hromadně mazat. Jejich délka není ničím omezena, u SMS se během psaní předem dovíte, do kolika zpráv bude výsledný text rozdělen. U MMS pak vidíte, jaké velikosti komponovaná zpráva aktuálně dosahuje. Samozřejmostí jsou i výpisy o doručení, které se ukládají do samostatné složky, odkud je lze jednoduše spravovat (kontrolovat, mazat...).

Kancelář - rychlá data a kvalitní organizér

Ač jde o multimediální telefon, díky použitému standardnímu operačnímu systému Symbian nabídne i ucelenou nabídku kancelářských funkcí. V popředí stojí velmi povedený a propracovaný kalendář, následují ho funkce jako textové či hlasové poznámky, rekordér (omezen na hodinu záznamu), konvertor jednotek, prohlížeč PDF dokumentů, budík s opakováním, správce souborů. Co však zamrzí je chybějící balík Office pro prohlížení a editaci souborů Word, Excel a PowerPoint.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Velmi vítanou novinkou je aplikace Search - hledání souborů v telefonu i na internetu. Pokud nebudete moci nalézt požadovanou složku či soubor, stačí zde zadat jeho název. Výsledky jsou velmi rychlé a přesné, vyhledávat můžete i podle kategorií (hudba, videa, dokumenty...). Vzhledem k obrovské paměti přístroje tuto aplikaci nemálokdy velmi oceníte.

Telefon nabídne tradiční trojici datových technologií GPRS/EDGE/UMTS. Rychlejší data než 3G lze dosáhnout už jen díky podpoře technologie wi-fi. Na internet se dostanete i přímo z telefonu díky připravenému kvalitnímu webovému prohlížeči. K počítači přístroj připojíte pomocí microUSB konektoru (samozřejmostí podpora Mass Storage) nebo bezdrátově přes Bluetooth. Synchronizace přístroje s PC docílíte nainstalováním balíku PC Suite z přiloženého CD.

Nokia N81 


Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81

Nokia N81 Nokia N81 Nokia N81


Ať už pracovně nebo soukromě, jistě se budou hodit i předinstalované mapy Nokia Maps. Za nemalý poplatek a při dokoupení externího GPS modulu pak můžete z této aplikace jednoduše udělat plnohodnotný navigátor.

Suma sumárum

Čekáte-li od Nokie N81 (8 GB) revoluci, budete asi zklamáni. Nokia si zkrátka s originalitou příliš hlavu neláme a jasně se snaží dát najevo, koho že to vlastně s "hrdostí kopíruje". NaviWheel, osm giga paměti, multimediální menu s hezkou grafikou, či booklety alb při přehrávání. No, kde jen jsme to už viděli?

To však nemění nic na faktu, že je novinka výborně vybaveným multimediálním telefonem, který vám dokáže plně nahradit jakýkoli mp3 přehrávač a navíc přidat i slušnou porci dalších funkcí. Operační systém pak dovolí svého nového člena rodiny i nadále zkrášlovat. Před nákupem to chce ale i trochu přemýšlet.

Zásadním rozdílem oproti stávající produkci výrobce je totiž jen NaviWheel a velkorysá paměť, která navíc nemusí být pravidlem. N81 se totiž na trh dostane jak ve verzi s osmigigovou pamětí, tak v té, kdy nabídne pouze slot pro paměťovou kartu. "Výhoda" v podobě speciálních kláves pro ovládání hudebního přehrávače vám brzy začně lézt na nervy a sluchátka v základu nějspíš brzy beztak vyměníte za kvalitnější. Nakonec vás tedy ukonejší snad jen výborná funkce NaviWheel, která je - věřte nebo ne - více než málo návyková.

Namísto rezolutního zhodnocení si tedy dovolím ukončit dnešní recenzi zásadní otázkou, na kterou si každý z vás musí před nákupen jednoznačně odpovědět: vyplatí se mi za nemalý peníz investovat do novinky, nebo je na trhu něco, co mi nabídne více a navíc ušetřím?

Proč koupit?

  • perfektní multimediální výbava
  • návyková funkce NaviWheel
  • velkorysá paměť
  • kvalitní displej 
  • výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • vzhledem k optimistickým marketingovým materiálům velmi chabé inovace
  • naprosto nedomyšlený funkční blok klávesnice
  • vyšší cena
  • nekvalitní sluchátka 

Kdy?

Listopad 2007

Za kolik?

cca 17 000 Kč s DPH za N81 8GB
cca 15 000 Kč s DPH za N81

 


Autor:
Nejčtenější

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 8
Nenápadná Nokia 8 je nejlevnější topmodel, který zatopí konkurenci

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Společnost HMD Global, která vyrábí mobilní telefony se značkou Nokia, přímo na veletrhu IFA nevystavuje. V Berlíně však prezentuje svou novinku Nokia 8,...  celý článek

Nokia 3310 3G
Nokia vylepšila legendární 3310. S internetem je to teď mnohem lepší

U novodobé Nokie 3310 od nového vlastníka značky HMD Global byla kritizována absence alespoň trochu smysluplného internetové připojení. Proto je tu Nokia 3310...  celý článek

Nokia 8
Nokia slibuje: všechny aktuální modely dostanou i budoucí Android P

Chytré telefony Nokia, které se na trh vrátily díky společnosti HMD Global, používají čistý operační systém Android. Mají původně verzi Android Nougat, ale...  celý článek

Nissan Juke 1.6 i 2017 · N-Connecta
Nissan Juke 1.6 i 2017 · N-Connecta

r.v. 2017, naj. 900 km, benzín, 1. majitel
430 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.