Moto G4 a Moto G4 Plus

Moto G4 a Moto G4 Plus | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Jednovaječná dvojčata od Lenova: test Moto G4 a G4 Plus

  • 27
Smartphony Moto G4 a Moto G4 Plus jsou již čtvrtou generací chytrých telefonů řady G, která se vyznačuje rozumným poměrem cena/kvalita. A ani tyto kousky nejsou výjimkou.

I po akvizici čínským gigantem Lenovo pokračuje Moto(rola) ve výrobě chytrých telefonů. Modely G4 a G4 Plus se na český trh dostaly začátkem září loňského roku. Oba kousky jsou identické, na první pohled prakticky nerozeznatelné. Liší se od sebe jen fotoaparátem, čtečkou otisků prstů a cenou.

Jaké dostaly do vínku specifikace?

Moto G4 a G4 Plus ke svému provozu používají operační systém Android, a to konkrétně verzi 6.0 Marshmallow. Software je po prvním spuštění čistý, jen s drobnými změnami, bez grafických nástaveb a pouze s jednou aplikací navíc.

Oba modely jsou vybaveny shodným displejem využívajícím IPS technologii. Oproti předchozí generaci si displej polepšil nejen na úhlopříčce (5,5 palce), ale i na rozlišení (Full HD - 1 080 x 1 920 pixelů; hustota zobrazovacích bodů přibližně 401 ppi). Nabízí dobré pozorovací úhly a je skvěle čitelný i na přímém slunci.

Osmijádrový procesor Snapdragon 617 (jádra taktována na frekvenci 1,5 GHz) se společně s operační pamětí o velikosti 2 GB (uživateli dostupných cca 800 MB) stará o relativně plynulý provoz systému. K zásekům dochází spíše výjimečně, zejména při používání více náročnějších aplikací současně.

Ačkoliv v zahraničí se prodávají s rozdílnými velikostmi úložiště, u nás jsou nejnovější „géčka“ dostupná pouze ve verzi s 16 GB vnitřní pamětí (uživateli dostupných necelých 11 GB). Tu je naštěstí možné rozšířit pomocí microSD karty o kapacitě až 256 GB. Příznivci poslechu off-line hudby se bez paměťové karty neobejdou.

Samozřejmostí je plná podpora všech v Česku používaných LTE pásem. NFC bychom hledali jen marně.

Pro koho jsou určeny?

Jak bylo zvykem už u předchozích generací, jsou G4 a G4 Plus určeny pro běžné uživatele, kteří mají rádi čistý Android, podporu dualSIM, slušný výkon a zároveň se jim nechce utrácet za řádově dražší nexusy (o Pixelech ani nemluvě).

Jak si výrobce poradil s designem?

Co se designu týče, drží se výrobce klasiky, současné modely se tak podobají předchozí generaci téměř jako vejce vejci. Některé věci je prostě příjemné dělat postaru. Bohužel, nová provedení postrádají oproti předchozí verzi voděodolnost.

Plastová těla telefonů mají zaoblené rohy a hrany. Skvěle padnou do ruky, nijak netlačí ani nevyklouzávají. Mnoho výrobců telefonů se shodnou úhlopříčkou displeje by se tak od Mota mohlo přiučit.

Zabudovaná baterie schovaná pod krytem zadní strany telefonu disponuje kapacitou 3 000 mAh a při mírně spořivém používání udrží telefon při životě i dva dny. Pod zadním krytem se ukrývají i sloty na paměťovou kartu a dvě microSIM.

Konektor pro sluchátka je umístěn oproti konkurenci trochu atypicky ve středu horní hrany, stejně jako u předchozí generace. Tlačítka ovládání hlasitosti a vypínání se nacházejí na pravé straně zařízení. Ovládací klávesy jsou řešeny virtuálně, v rámci displeje, ačkoliv se pod ním nachází zdánlivě nevyužitý prostor. Jen u „pluskové“ verze se v „bradě“ nachází spolehlivě fungující čtečka otisků prstů, jinou funkci však nezastává. Nefunguje tedy zároveň coby centrální tlačítko jako v případě samsungů, nubií a dalších smartphonů.

Hlavní kamera základní verze si oproti minulé generaci polepšila. Snímač sice disponuje shodným rozlišením (13 MPix) i světelností (f/2), nicméně zařízení si se snímky dovede skvěle poradit. Fotografie jsou za dobrých světelných podmínek ostré, barvám se nedá nic vytknout, dokonce ani netrpí přepaly. Samotná aplikace se spouští svižně, na automatický režim sama dovede zapnout HDR v situacích, kdy je to třeba. Navíc je možné upravit jas přímo při pořizování fotografie pomocí posuvníku.

Moto G4 - testovací fotografie
Moto G4 - testovací fotografie
Moto G4 - testovací fotografie
Moto G4 - testovací fotografie

Verze Plus pak získala snímač s rozlišením o 3 MPix větším (16 MPix) při zachování stejné světelnosti. Snímky jsou ostré, barevně věrné, na detailech bohužel lehce ztrácí. Fotoaparát ostří rychle a bez jakýchkoliv obtíží. Ostřící bod je navíc možné podržením „uzamknout“ na zaostřovaném objektu, což usnadňuje focení dětí, domácích mazlíčků nebo momentů ze sportovních zážitků.

Moto G4 Plus - testovací fotografie
Moto G4 Plus - testovací fotografie
Moto G4 Plus - testovací fotografie
Moto G4 Plus - testovací fotografie

Vyplatí se za verzi Plus připlatit?

Vzhledem k tomu, že základní verzi je možno zakoupit za cenu lehce nad
6 tisíci a verze Plus je jen o zhruba 500 korun dražší, doporučujeme si připlatit. Fotoaparát je trochu lepší, ale hlavním důvodem stále zůstává čtečka otisků prstů, která značně posouvá komfort užívání. Pokud jednou vyzkoušíte zařízení s kvalitní čtečkou, už nebudete chtít jiné bez ní.

Stojí Moto G4 a G4 Plus za to?

Hledáte-li telefon s čistým Androidem, podporou funkce dualSIM, kvalitním fotoaparátem a skvělým poměrem cena/výkon, můžou být obě mota čtvrté generace správnou volbou. Ačkoliv byly telefony zaměřeny právě na nízkou cenu, schází jim snad jen funkce NFC a stereoreproduktory.

Mezi konkurencí stojí za zmínku například Honor 7 lite (lehce pod 6 tisíci korunami), Huawei P9 lite (cca 7 tisíc korun), ASUS Zenfone 3 Max ZC520TL (přibližně 5,5 tisíce Kč) nebo Samsung Galaxy A5 (ve verzi 2016; lehce nad 7 tisíci korunami). Všechny ze zmíněných telefonů mají displej o úhlopříčce 5,2 palce, díky čemuž padnou lépe i do menších rukou.