Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trochu zpomalený elegán. Recenze LG Optimus L7

aktualizováno 
Nechápeme, jak to u LG dělají. Jeden model se jim velmi povede, druhý ne. Elegantní LG Optimus L7 moc chtělo patřit do té první skupiny, ale zbytečné chyby model sráží do šedi průměru. Přitom právě designová řada Optimus L má LG vrátit na mapu jako významného výrobce kvalitních smartphonů.

Zdálo se, že u LG nabrali správný směr a jejich smartphony budou stát za to. Ale ouha, model L7, který je v podstatě nástupcem námi oblíbeného Optimus Black, v testu několikrát zavrávoral a ihned upadl do průměru.

Může za to především nedotažená implementace Androidu 4.0, otravně lesklé krycí sklo displeje nebo taková drobnost, jako chybějící vibrační odezva při stisku kláves a tlačítek.

Kapitoly recenze

Optimus L7 má pochopitelně i své kladné stránky. Mezi ně patří především elegantní design a kvalitní zpracování, dobrá výdrž baterie nebo přirozená barevnost displeje.

Vzhled a konstrukce – hranatý elegán

Po designové a konstrukční stránce nemáme LG Optimus L7 vůbec co vytýkat. Dle našeho názoru udělalo LG velmi dobře, že v době stále více se zaoblujících smartphonů se rozhodlo vyrobit v podstatě jednoduchý tenký kvádr. Design odlišuje telefon od většiny současné produkce, přitom je stále velmi elegantní a konzervativní, nejde o žádný křiklavý kousek. Právě vyváženost proporcí se nám na L7 líbí nejvíce.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • elegantní design
 • kvalitní zpracování
 • NFC

Proč nekoupit?

 • pomalý systém
 • lesklé krycí sklo displeje
 • chybějící vibrační odezva

Kdy? V prodeji

Za kolik? 8 500 Kč

Vzhled se inspiroval u luxusního modelu Prada, ale jen decentně, aby majitelé exkluzivního modelu neskuhrali, že utratili své peníze zbytečně. Tohle by možná měl někdo říci designérům od Sony, kteří nakreslili své modely Xperia P, U a S v podstatě tak, že jen zvětšili nebo zmenšili měřítko. Ano, i celá řada Optimus L je možná vyrobena trochu přes kopírák, ale odlišení modelů je snadné a se špičkovými modely si elka nespletete. To ale není žádná výtka směrem k jejich designu, naopak. Oceňujeme, že levnější modely jdou svou vlastní, velmi elegantní, cestou.

U LG jsou, zdá se, experti na celotělové kryty baterie. Zadní kryt v podstatě tvoří celou plochu telefonu krom té čelní a rámečku displeje. Podobně to má i většina dalších modelů výrobce a my musíme konstatovat, že je to dobře. A to hned ze dvou důvodů. Ten první je opět estetický: na těle telefonu nejsou žádné zbytečné spáry navíc. Druhý je konstrukční, kryt obepínající celé tělo skvěle sedí na svém místě a slícování je téměř neuvěřitelně přesné.

LG Optimus L7
LG Optimus L7

I ta nutná spára mezi krytem a zbytkem těla je nicotná. Kryt jde přitom poměrně snadno odloupnout, takže během sundavání nehrozí poškození. Odnikud nevychází žádné pazvuky a nezdá se, že by měla konstrukce časem nějak povolit. Za zpracování si tedy tento model vyšší střední třídy zaslouží pochvalu.

V ruce je L7 vcelku příjemným kouskem, a to díky tomu, že tělo není přesný kvádr. Směrem k zádům jsou boky zkosené a zaoblené. To platí i pro spodní plochu, takže telefon se dobře drží v dlani. Naopak horní část je zcela plochá a kolmá na ostatní: takové řešení by mohlo v případě spodní hrany řezat do dlaně. LG Optimus L7 má hmotnost 122 gramů a jeho rozměry jsou 125,5 × 67 × 8,7 mm.

Displej a ovládání – velký IPS a pomalý Android

Velký 4,3 palcový IPS displej a Android 4.0 měly být hlavní chlouby nového LG. Jenže ani jedno nesplňuje zcela očekávání. Začněme displejem, který LG trochu zbytečně zabilo doslova zrcadlovým povrchem. Vypadá to moc hezky ve vypnutém stavu, kdy telefon poslouží opravdu jako vynikající kosmetické zrcátko. Snad v žádném jiném telefonu se lépe neuvidíte.

Jenže zrcadlové krycí sklo kazí celkovou čitelnost displeje, zbytečně degraduje jeho barvy a čitelnost na přímém slunečním světle je doslova mizerná. Pro dobrý požitek z displeje je tak nutné mít téměř neustále zapnuté podsvícení na maximum. Teprve pak vyniknou skvělé barvy displeje, které se do té doby za zrcadlem zdály jako hodně vybledlé.

LG Optimus L7

Vybledlé nejsou, to možná tak v porovnání se zářivými AMOLED displeji konkurence. Jenže LG a jeho IPS panel získávají body právě za přirozené věrné barvy, které takříkajíc netahají za oči. Další komplikací z hlediska komfortní čitelnosti je chybějící automatická regulace podsvícení displeje.

Displej má na úhlopříčce 4,3 palce rozlišení 800 × 480 pixelů, takže jemnost je dostačující. V dané třídě za dané peníze je to asi největší displej, jaký lze dostat. I to může být pro mnohé uživatele plus.

Nevíme čím to, jestli LG podcenilo hardware, nebo nedokázalo odladit Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich, ale nejvíce nás na telefonu trápila jeho rychlost. Nebo spíše pomalost. Gigahertzový procesor a 512 MB RAM si prostě v podání LG s ICS moc nerozumí.

LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7

Telefon se zadrhával prakticky po každé, když měl udělat náročnější úkon. Z klidu ho rozhodila třeba i příchozí SMS zpráva nebo oznámení nového e-mailu. Rádi bychom věřili, že je to pouze problém našeho testovacího kousku. A nebo nezbývá doufat, že LG dokáže software zdokonalit. Jinak do té doby nemůžeme L7 doporučit.

Pozor, telefon se může z počátku zdát poměrně svižný, jenže po nainstalování řady aplikací dojde k výraznému zpomalení. Do každého testovaného telefonu přitom instalujeme zhruba stejnou sadu asi čtyřiceti programů, z nichž alespoň polovinu aktivně používáme. Je možné, že s některou konkrétní si LG neporozumělo, ale na druhou stranu u konkurence jsme na takové potíže nenarazili.

Příliš velkou chválu si nezaslouží ani sada tlačítek pod displejem. I když má telefon Android 4.0, LG se rozhodlo ponechat klasickou sadu hardwarového home tlačítka a senzorových kláves zpět a menu. Potud je všechno v pořádku. Potíž je, že senzorová tlačítka vedle displeje musí uživatel tápavě hledat. Řešením je napevno zapnout jejich podsvícení.

Baterie – solidní výdrž

Optimus L7 má vzhledem k použitému hardwaru relativně silnou baterii s kapacitou 1 700 mAh. Ta ve spojení s úsporným IPS displejem a úspornými kroky v samotném novém Androidu propůjčuje telefonu velmi solidní výdrž na jedno nabití baterie.

LG Optimus L7

Když jsme L7 používali jako hlavní telefon s neustále zapnutou wi-fi (a NFC), posílali z něj a četli na něm mnoho desítek e-mailů denně, půlhodinku surfovali a několikrát denně telefonovali a poslali řadu zpráv, stejně telefon vydržel na jedno nabití dva dny. Když se odporoučel do role druhého mobilu s datovou kartou, který slouží jen ke čtení a psaní e-mailů a občasné surfování po webu, výdrž se ještě vylepšila a tři dny nejsou nereálné. Skvělý výsledek.

Telefonování a zprávy – nevibrující klávesnice

Výbava pro telefonování a práci se zprávami je u LG Optimus L7 zcela standardní a poplatná použitému operačnímu sytému. LG tradičně používá pro zadávání textu svou klávesnici, která je hodně podobná té z iPhonu. Je tedy pro psaní velmi pohodlná, což ještě umocňuje velká úhlopříčka displeje. Na druhou stranu stále naprosto nechápeme, kde výrobci mobilů přišli na to, že čárka je naprosto nepotřebné interpunkční znaménko. Jak jinak si vysvětlovat, že ji řada z nich, a LG nevyjímaje, odsouvá do sady numerických a speciálních znaků a na samotné klávesnici jí prostor nedají.

LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7

Zásadním nedostatkem klávesnice L7 je ale něco jiného. A to chybějící vibrační odezva. Jistě, řada uživatelů se bez této pomůcky obejde, ale mnoho si na ni zvyklo a nedovede si bez ní snad ani psaní na dotykové klávesnici představit. U LG Optimus L7 se bohužel vibrace klávesnice nikde zapnout nedají, uživatel si musí případně vystačit se zvukovou odezvou. Přitom telefon sám vibruje třeba při vyhledávání v kontaktech na alfanumerické klávesnici pomocí T9.

Ke kvalitě hovoru, práci s kontakty nebo dalším běžným telefonním činnostem nemáme žádné výtky. Přítomnost NFC například umožní snadno sdílet kontakty s dalšími uživateli, už aby tuto funkci měly všechny telefony.

Organizace a data – NFC jako bonus

Právě funkce NFC je asi jedinou zvláštností v jinak standardní datové a organizační výbavě. Musíme ale také ocenit, že u LG nepodlehli současným trendům rušení slotů pro paměťové karty, microSIM slotům a dalším moderním záležitostem. Optimus L7 je tak z tohoto hlediska pohodovým smartphonem, na jaký jsou uživatelé zvyklí.

LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7

Ve standardu nenabízí LG kdovíjakou porci paměti, ale 4 GB, z nichž asi 2,7 jsou dostupné uživateli, mohou na nějakou dobu stačit. Pak stačí sáhnout po paměťové kartě libovolné kapacity. Vzhledem k přítomnosti Androidu 4.0 nemá telefon klasické USB Mass Storage, které je v poslední době na ústupu. Nahrazuje ho režim MTP pro synchronizaci multimédií, ve kterém je telefon v průzkumníku ve Windows bez problémů viditelný. Kdo ale rád pracuje se souborovými manažery, má smůlu a otázkou zůstává i spolupráce s dalšími operačními systémy.

Klasické funkce jako HSPA, wi-fi a další jsou součástí výbavy. Líbí se nám jednoduché ovládání pomocí panelu rychlého nastavení. Ten se objeví po stažení horní notifikační lišty, jako je tomu u řady konkurentů. U LG je rozdíl  ten, že jsou tu čtyři ikony nejčastěji používaných funkcí (zvuk, wi-fi, Bluetooth a GPS), zkratky lze ale snadno vyměnit za jiné. Pokud tedy bude uživatel často vypínat a zapínat NFC, může jím nahradit některou z ikon.

Zábava – jen průměr

Ani zábavní výbava není nijak odlišná od normálu. Hry v základní výbavě chybí, těch ale najdeme v Android Marketu až až. Hudební přehrávač je vcelku standardní, LG už delší dobu své telefony vybavuje také slušným videopřehrávačem, který zvládne i DivX videa. Optimus L7 není výjimkou. Ve výbavě najdeme i FM rádio.

LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7
LG Optimus L7

Klasickou zábavní funkcí je pochopitelně fotoaparát. Má rozlišení 5 megapixelů, což je dnes v podstatě nutné minimum. Ale i s tímto počtem pixelů leckteré smartphony kouzlí. Optimus L7 k nim ale bohužel nepatří, snímky jsou spíše podprůměrné kvality. Nic na tom nezmění přítomnost přisvětlovací diody a automatického ostření. Za dobrého světla jsou snímky vcelku v pořádku, ale už tady se projevuje vysoká komprese snímků. Se zhoršujícími se podmínkami výrazně roste šum.

Fotografie pořízená LG Optimus L7
Fotografie pořízená LG Optimus L7
Fotografie pořízená LG Optimus L7
Fotografie pořízená LG Optimus L7
Fotografie pořízená LG Optimus L7
Fotografie pořízená LG Optimus L7

Fotoaparát ostatně nenabízí ani příliš složité možnosti nastavení, to ale na druhou stranu usnadňuje jeho samotné ovládání. Uživatel tak prostě může fotit a o nic se příliš nestarat. Trochu škoda je, že telefonu chybí mechanická spoušť. Video fotoaparát natáčí pouze v rozlišení VGA, což mimo jiné vypovídá o výkonnostním potenciálu celého telefonu.

Shrnutí – nebýt té pomalosti

LG Optimus L7 je v mnoha ohledech velmi sympatický mobilní telefon, líbí se nám především jeho design. Má ale i hodně stinných stránek, mezi nimi vyniká především pomalý systém. Pokud to není chyba našeho kusu, bude L7 o zákazníky bojovat jen velmi těžce.

Fotogalerie

Boj mu také ztíží cena, která je momentálně nastavena na necelých 8 500 korun. Ta leží mezi výprodejovou cenou skvělého Optimus Black (6 000 korun) a luxusního modelu Prada 3.0. Ten je jenom o necelých 1 500 korun dražší, což z něj rovněž dělá hodně zajímavou volbu.

Co se konkurence týče, může L7 soupeřit třeba se Sony Ericssonem Xperia Arc S, který stojí rovněž asi 8 500 korun. Za tuto cenu nabídne o mnoho lepší fotoaparát, vyšší výkon a atraktivní design. Dalším zajímavým soupeřem může být Huawei Honor se čtyřpalcovým displejem a cenovkou asi 7 000 korun. Opět nabídne vyšší výkon a lepší fotoaparát.

HTC a Samsung nemají přímého soupeře se zhruba čtyřpalcovým displejem a jednojádrovým procesorem.

LG Optimus L7 a konkurence

 • LG Optimus Black LG Optimus Black se zářícím displejem o úhlopříčce čtyři palce se může hrdě postavit Super AMOLED displejům od Samsungu. Procesor o frekvenci 1 GHz a Android 2.2 jsou hlavním hnacím motorem telefonu. K zahození jistě není ani 5 Mpix fotoaparát.

  Cena: 6 000 Kč

 • Sony Ericsson Xperia Arc Komunikátor Sony Ericsson Xperia Arc je smartphone s Androidem 2.3 Gingerbread, který využívá technologie od Sony. Telefon zaujme tenkým prohnutým tělem a vyčerpávající výbavou. V té je 8,1 megapixelový fotoaparát, který využívá CMOS senzor Sony Exmor R for Mobile.

  Cena: 8 000 Kč

 • Sony Ericsson Xperia Arc S Komunikátor Sony Ericsson Xperia Arc S navazuje na Xpeii Arc a na rozdíl od ní se může pochlubit rychlejším procesorem, odezvu omlazeného systému Google Android 2.3.4 tak určuje Qualcomm Snapdragon taktu 1,4 GHz. Osmimegový fotoaparát s bleskem dostal do vínku vylepšený senzor Exmor R.

  Cena: 8 500 Kč

 • Huawei U8860 Honor Huawei U8860 Honor nabízí velice slušnou výbavu, ve které najdeme osmimegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením. Samozřejmostí jsou již dnes běžné funkce jako satelitní navigace, wi-fi, hudební a video přehrávač nebo FM rádio. Další třešničkou na dortu je pak skvělá výdrž na jedno nabití.

  Cena: 7 000 Kč

Nejčtenější

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

iPhone 8 zakusil i klasickou ohybovou zkoušku. A uspěl, k nevratným deformacím...
iPhone 8 bodoval v crashtestech. Youtuber jej neohnul

Ve vodách chytrých telefonů známý youtuber Zachary Nelson prověřil sérií zatěžkávacích testů zbrusu nový iPhone 8. Telefonu uštědřil nespočet škrábanců,...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Další z rubriky

LG G6
Chcete menší špičkový smartphone, žádnou plácačku? Jeden bude

Potvrzují se spekulace o zmenšeném top modelu G6 od LG. Chystaný nový model bude mít stejně jako vyspělejší sourozenec displej přes celé čelo telefonu.   celý článek

LG Q6
Do prodeje se dostal nový zmenšený supersmartphone. Cena je solidní

Na našem trhu se začalo prodávat zmenšené LG, která boduje designem, rozměry a skvělým displejem. Přináší moderní konstrukci vycházející ze špičkového modelu...  celý článek

LG G6+
Více paměti, lepší zvuk. Prémiové LG se dočkalo důstojného vylepšení

LG představilo vylepšenou verzi vrcholného modelu G6. Označení Plus neznamená větší displej, ale bohatší výbavu. Nový model má velké datové úložiště a potěší...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.