Huawei Honor

Huawei Honor | foto: Mobil.iDNES.cz

Solidní výbava a výborná výdrž baterie. Recenze Huawei Honor

  • 60
Huawei Honor je na první pohled trochu nezajímavý smartphone. Na ten druhý ale nabídne výbornou výbavu za dobrou cenu. Předností je třeba dobrá čitelnost displeje na slunci. Skvělá je také praktická výdrž baterie, která přesáhne tři dny.

Huawei Honor má trochu nevděčnou roli dočasné vlajkové lodi čínského výrobce. Honor totiž drží stráž do příchodu opravdových špičkových modelů řady Ascend: dvoujádrového P1 a P1s a čtyřjádrového Ascend D Quad a odvozených modelů.

Je tak v současné nabídce trochu nenápadný a často opomíjený. Náš test ale ukázal, že dost neprávem. Za cenu zhruba 7 500 korun nabídne po všech směrech kvalitní výbavu, minimum nedostatků a několik velmi překvapivých pozitiv. Především ukazuje, kde může být síla budoucích modelů Huawei.

Kapitoly recenze

Výrobce se již delší dobu chlubí v prezentacích různými pokročilými technologiemi úspory energie. Honor je ale první telefon, u kterého jsme si mohli vyzkoušet řadu úsporných řešení v praxi. Nebo jinak. Je to první telefon, u kterého úsporné mechanismy opravdu fungují. S baterií s velkou kapacitou 1 930 mAh vydrží v provozu bez problému tři dny.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • výborná výdrž baterie
  • solidní výbava
  • dobrá čitelnost displeje

Proč nekoupit?

  • grafika menu
  • nenápaditý design

Kdy? V prodeji

Za kolik? 7500 Kč

Honor bude o zákazníky soupeřit také s podstatně levnějším stájovým kolegou Ascend G300, který má podobnou výbavu. Papírově horší je jen fotoaparát a o něco pomalejší je procesor. Ale to by nemělo v zásadě vadit. G300 ovšem používá levnější komponenty, a tak je jeho displej, výdrž i řada dalších parametrů v praxi horší.

Vzhled a konstrukce – bílý si spletete

Huawei Honor se na našem trhu objevuje (nebo v brzké době objeví) v celkem třech barevných provedeních. Tělo může být buď celé černé, celé bílé, nebo půl napůl. Pak je přední část černá a zadní kryt je bílý. Všechny barevné verze mají něco do sebe a jsou elegantní, byť se na druhou stranu nedostavuje žádný pocit originality a luxusu.

Ostatně, důkazem toho, že design telefonu není právě originální, je i fakt, že bílou verzi si z dálky snadno spletete s iPhonem. Černé provedení tak matoucí není. Design je vcelku jednoduchý. Přední část je zcela plochá, boky na ni navazují přesně kolmo a rohy jsou zaoblené. Zadní kryt je mírně vyboulený, telefon tak lépe sedí v ruce.

Černé provedení má zadní kryt z vroubkovaného plastu, bílý kryt je jako by metalický. Ani na jednom z povrchů nejsou vidět nečistoty nebo otisky prstů, a to platí v překvapivě velké míře i pro přední část. Ani displej se příliš nezapatlává.

Huawei Honor

Konstrukce telefonu je robustní. Zadní kryt je sice z obyčejného plastu, ale sedí na svém místě velmi pevně a přesně. Slícování je vynikající a trvanlivosti uložení krytu prospívá i to, že zabírá celou zadní plochu i boky. Displej je pak orámován tvrzeným plastem, který opticky imituje kov. Líbí se nám i robustní provedení ovládacích tlačítek: toho vypínacího nahoře a těch pro regulaci hlasitosti na levém boku.

Honor má vcelku příjemné rozměry 122 × 61 × 11 mm. Nepatří tedy mezi anorektické smartphony, na druhou stranu stále ještě dobře padne téměř do jakékoli ruky. Vyšší hmotnost 140 gramů odpovídá bytelnosti konstrukce a v zásadě by neměla nikoho odradit.

Displej a ovládání – dobrá čitelnost

Huawei Honor je poháněn jednojádrovým procesorem Qualcomm MSM8255T Snapdragon s taktem 1,4 GHz, grafikou Adreno 205 a 512 MB RAM. Operačním systémem je Android 2.3 Gingerbread a hardware mu dává dostatek výkonu k tomu, aby celá kombinace fungovala svižně a bez jakýchkoli obtíží. Vždyť podobně výkonný hardware má třeba Xperia S, kterou jsme v recenzi také chválili za svižnost. Jistě, Honor nebude mít přehršel výkonu pro běh těch nejnáročnějších her a aplikací v nejlepších grafických režimech, ale v běžném provozu je výkon více než dostatečný.

Displej Huawei Honor
Displej Huawei Honor
Displej Huawei Honor
Displej Huawei Honor

Operační systém telefonu je použit ve víceméně standardním provedení, jen s drobnými úpravami od Huawei. Ty už známe z předchozích modelů a například o trochu divně malované grafice jsme hovořili už v testu modelu G300 nebo Vision. U modelu Honor ale nakonec grafika tak podivně nevypadá a může za to displej. Má úhlopříčku 4 palce, tedy jako u G300, ale celkově je podstatně kvalitnější.

Sice jde stále o TFT panel, ale barevným podáním se může rovnat minimálně displejům Sony Ericssonů a možná i papírově lepším AMOLED panelům. Barvy přitom působí přirozeněji než na levném G300, kontrast a další parametry jsou také o mnoho lepší. Rozlišení 854 × 480 pixelů znamená jemné zobrazení, a displej se tak stává překvapivou předností modelu. Když k tomu ještě připočteme skvělou čitelnost na přímém slunečním světle, mohou se budoucí majitelé telefonu radovat.

Huawei Honor

Líbí se nám i některé vychytávky uživatelského prostředí. Odemykací obrazovka umožňuje okamžitý přístup k hovorům, zprávám nebo fotoaparátu, na domovské obrazovce si lze nastavit do dolního řádku funkci dvojice krajních ikon. Správce úloh s náhledem otevřených programů, který se objeví po podržení tlačítka domů, připomíná ten z Androidu ICS. Je velmi přehledný a praktický. Čtveřice senzorových tlačítek pod displejem (je tu i často opomíjené tlačítko hledání) reaguje na dotyky přesně a vibrační odezva je přiměřená.

Když k tomu připočteme, že celá sestava šlape jako hodinky bez jakýchkoli zádrhelů a naprosto stabilně, máme tu překvapivého kandidáta na jeden z nejlepších smartphonů dané kategorie.

Baterie – tři dny realitou

Baterie Huawei Honor má nadstandardní kapacitu 1 930 mAh. Ta sama by mohla být zárukou slušné výdrže, ale Honor předvádí v praxi více, než bychom očekávali. Může za to pravděpodobně skvělé sladění baterie, hardwaru telefonu a softwaru. Huawei se už delší dobu chlubí tím, že díky své znalostí síťových technologií dovede vyrobit smartphony, které například nepotřebují při vyhledávání základnových stanic a přepínání mezi nimi tolik energie jako konkurence.

A u modelu Honor to očividně funguje. V praxi není problém s ním přežít tři dny na jedno nabití a přitom není potřeba se v provozu nijak omezovat. I při extrémní zátěži, kdy mají dnešní smartphony problém přežít celý den na jedno nabití, vydrží Honor bez problémů celý den a ještě mu zbude energie na druhý den, byť už ne tak perný. Pokud vedle sebe takových nepříliš perných dní naskládáte více, není problém se na jedno nabití dostat na tři dny výdrže.

Telefonování a zprávy – klasika a TouchPal

Část o telefonování a práci se zprávami bychom mohli přes kopírák opsat z recenze levnějšího modelu Huawei Ascend G300. Výbava je pro výrobce naprosto typická a není důvod ji jakkoli měnit.

Velkou předností telefonu je klávesnice, která slouží k zadávání textu. Jmenuje se TouchPal a Huawei ji používá tradičně. Klávesnice dává uživateli možnost přizpůsobit si ji naprosto k obrazu svému. Několik úrovní nastavení má prediktivní slovník nebo kontrola pravopisu a je tu několik rychlých zkratek, které pomohou přesnějšímu a rychlejšímu psaní.

Displej Huawei Honor
Displej Huawei Honor

Pro psaní velkých písmen není například třeba mačkat klávesu shift, stačí po stisku patřičného písmene táhnout prstem vzhůru mimo klávesnici. Opět je škoda, že dvojité stisknutí mezerníku nenapíše tečku. Vadit může také to, že telefonní aplikace neumí vyhledávat v kontaktech s diakritikou. Přitom její schopnosti vyhledávání jsou jinak nadstandardní.

Velmi zajímavá je funkce, která se v menu skrývá pod trochu zavádějícím názvem Bezpečnostní strážce. Ve skutečnosti jde totiž o pokročilou možnost filtrování hovorů. V aplikaci si může uživatel nastavit blacklisty a whitelisty telefonních čísel, a to pro volání a SMS zprávy. Pomocí těchto seznamů tak lze snadno určit, kdo se vám kdy a za jakých podmínek dovolá. Pokud vás někdo otravuje množstvím SMS zpráv, jednoduše je bude telefon ignorovat.

Organizace a data – běžná sada nástrojů

Ani v oblasti organizačních a datových funkcí výbava telefonu nijak nevybočuje ze zajetého normálu. V případě konektivity je tu klasická sada HSDPA (14,4 Mbit/s), HSUPA (5,76 Mbit/s), wi-fi, Bluetooth a dalších. Vnitřní paměť telefonu je 1 GB a lze ji pochopitelně rozšířit paměťovými kartami microSD.

Displej Huawei Honor
Displej Huawei Honor

Softwarová výbava je také vcelku běžná. K dispozici je kalendář, kalkulačka, záznamník zvuku nebo správce úloh a souborů. Klasikou jsou také Google Mapy. Příjemným zjištěním může být fakt, že telefon podporuje technologii DLNA pro sdílení obsahu v rámci domácí sítě. Z obvyklých funkcí jmenujme ještě kancelářskou sadu Documents To Go, ovšem jen v základní verzi, která umožňuje dokumenty jenom číst.

Užitečným pomocníkem může být vestavěný Správce přenosu dat, který jednoduše spočítá, kolik dat uživatel přenese a přes kterou technologii se tak stalo. Standardně je dostupná také aplikace pro zálohování obsahu telefonu: zálohovat lze klasicky data nebo jen aplikace na SD kartu. Nastavit se dá i pravidelné zálohování.

Zábava – slušný foťák

Telefony Huawei doposud nijak výrazně nelákaly na kvalitu fotoaparátů a ani Honor se nesnaží svůj fotoaparát kdovíjak stavět do popředí. Je sice pravda, že na špičku fotoaparát modelu Honor nepatří, ale k tomu lepšímu průměru se řadit může. A to je v případě telefonů čínské značky slušný pokrok. Foťák má rozlišení 8 megapixelů, automatické ostření a přisvětlovací diodu.

Displej Huawei Honor
Displej Huawei Honor

Potenciál pro dobré výkony tu tedy je a ve většině případů ani Huawei nezklame. Snímkům jen chybí trochu detailnější ostrost. Líbí se nám dobré řízení blesku, které zbytečně nepřepaluje blízké objekty. Na druhou stranu odlesků blesku se lze zbavit jen těžko. Uživatelské prostředí foťáku je jednoduché, trochu nám chybí mechanická spoušť.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Honor
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Honor
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Honor
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Honor
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Honor
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Honor

Ostatní výbava je opět pro Huawei typická. Jsou tu aplikace pro přístup k nejpopulárnějším sociálním sítím, tedy Facebook, Twitter a také Google+. Z multimediálních funkcí jmenujme hudební přehrávač, FM rádio nebo přístup na YouTube. Hudební přehrávače tu jsou dokonce dva, jeden klasický z Androidu a jeden Huaweiem připravený. Ten působí o něco lepším dojmem. V základní sestavě programů ale chybí přehrávač videa, ten je potřeba doinstalovat z Play obchodu.

Shrnutí – překvapivě vyvážený kousek

Huawei Honor je překvapivě vyváženým smartphonem s minimem nedostatků a řadou velkých předností. Pokud hledáte smartphone vyšší střední třídy za rozumnou cenu, rozhodně by neměl Honor uniknout vaší pozornosti. Konkurence je hodně různorodá a řadit mezi ni můžeme především Sony Ericsson Xperia Arc S s cenou asi 8 200 korun, která nabídne o něco větší displej, lepší foťák a HDMI výstup.

Dalším soupeřem je třeba Samsung Galaxy W s cenou 7 700 korun, který má naopak displej o tři desetiny palce menší a nižší je také rozlišení foťáku. Zajímavou volbou by mohla být i Omnia W s operačním systémem Windows Phone a stejným hardwarem jako Galaxy W. Konkurentem může být i Wave III se systémem Bada. Oba telefony lze koupit asi za 7 200 korun.

Honor ale může soupeřit i s podstatně dražšími kousky, třeba s Nokií N9 se systémem MeeGo. Ta se prodává za 10 000 korun. Dražší (cca 9 000) je i HTC Rhyme, opět s menším 3,7palcovým displejem.

Z přehledu je vidět, že Huawei Honor se cenou vyloženě nepodbízí, i když většinou je levnější než konkurenti nebo za podobnou cenu nabízí přeci jenom o něco lepší výbavu. Řada zákazníků to ale nemusí vidět a Honor se do jejich hledáčku nedostane. Což je škoda.

Huawei Honor a konkurence

  • Huawei U8860 Honor Huawei U8860 Honor nabízí velice slušnou výbavu, ve které najdeme osmimegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením. Samozřejmostí jsou již dnes běžné funkce jako satelitní navigace, wi-fi, hudební a video přehrávač nebo FM rádio. Další třešničkou na dortu je pak skvělá výdrž na jedno nabití.

    Cena: 7 500 Kč

  • Sony Ericsson Xperia Arc S Komunikátor Sony Ericsson Xperia Arc S navazuje na Xpeii Arc a na rozdíl od ní se může pochlubit rychlejším procesorem. Odezvu omlazeného systému Google Android 2.3.4 tak určuje Qualcomm Snapdragon taktu 1,4 GHz. Osmimegový fotoaparát s bleskem dostal do vínku vylepšený senzor Exmor R.

    Cena: 8 200 Kč

  • Samsung i8150 Galaxy W Samsung Galaxy W je sice model střední třídy, výbavou ale kompromisy nedělá. Telefon používá Android Gingerbread a pohání jej silný procesor s taktem 1,4 GHz. Když k tomu připočteme ještě 4 GB vnitřní paměti a slušnou baterii s kapacitou 1 500 mAh, je jasné, že Samsung Galaxy W má našlápnuto k hodně dobrým prodejním výsledkům.

    Cena: 7 700 Kč

  • Samsung Omnia W Samsung Omnia W s operačním systémem Windows Phone nabízí dotykový Super AMOLED displej s rozlišením WVGA. K fotografování poslouží pětimegapixelový fotoaparát s autofokusem a bleskem. Full HD videa telefon nahrávat neumí, uživatel si musí vystačit s nahráváním HD videa 720p.

    Cena: 7 200 Kč

  • HTC Rhyme Kompaktní HTC Rhyme vyniká kvalitním zpracováním a především velkou škálu originálního příslušenství, které soužití s přístrojem dokážou zpříjemnit. V nabídce je dokovací stanice s Bluetooth reproduktory, Bluetooth sada pro bezpečné telefonování za volantem nebo zařízení, které dámám umožní telefon snadno najít i na dně přeplněné kabelky.

    Cena: 9 000 Kč