Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Recenze HTC Tattoo: Nejlevnější Android nedělá mnoho kompromisů

aktualizováno 
HTC Tattoo je v současnosti nejlevnějším telefonem s operačním systémem Android. Očekávali jsme, že oproti špičkovému Hero přinese tento model řadu kompromisů. Jenže ono jich je překvapivě málo.

Výbava HTC Tattoo totiž není rozhodně nijak chudá a nechybí v ní prakticky nic podstatného. Jediným patrnějším kompromisem je použitý displej, který má úhlopříčku "jen" 2,8 palce, rozlišení 320 x 240 bodů a je rezistivní místo kapacitního. Nižší rozlišení dostal také fotoaparát. Ostatní rozdíly ve výbavě jsou oproti modelu Hero naprosto minimální.


Katalog mobilů:

HTC Tattoo HTC Hero  HTC Touch2

Nokia 5800 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic

Katalog mobilů: HTC Tattoo, stájový kolega HTC Hero a levné dotykové telefony s operačním systémem: HTC Touch 2, Nokia 5800 XpressMusic a 5530 XpressMusic.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Jeden z nejlevnějších dotykových mobilních telefonů s otevřeným operačním systémem.


HTC Tattoo je oproti modelu Hero o více než 3 000 korun levnější a nabídne podstatně kompaktnější rozměry. Dalším bonusem jsou kompletně výměnné kryty – nepamatujeme si komunikátor s operačním systémem, který by takovou možnost měl. Tattoo má také několik drobných softwarových vylepšení oproti aktuální verzi firmwaru Hero. Sám o sobě tak tento model vypadá jako velmi atraktivní volba.

HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo
HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo

A náš test to nakonec potvrzuje. HTC Tattoo je jedním z nejdostupnějších dotykových telefonů s otevřeným operačním systémem a oproti ostatním modelům s Androidem přitom nenabízí výrazně méně.

Vzhled a konstrukce – navrch šedá myš

HTC Tattoo je po vybalení z krabice takovým obyčejným komunikátorem. Na první pohled překvapí velmi kompaktní rozměry, na které nejsme z poslední doby již příliš zvyklí – stále zvětšující se displeje totiž dělají z dnešních dotykových telefonů s trochou nadsázky slušné plácačky na mouchy.

HTC Tattoo

Zaoblené a relativně nenápadné tvary nenapovídají, že by Tattoo měl být i hodně stylový telefon pro mladé uživatele. Jenže zdání klame. Tattoo má kompletně výměnné kryty a ty se sundávají ve třech fázích. Nejprve je potřeba sejmout zadní kryt baterie. Pak jde snáze sundat přední kryt, který lemuje displej a ovládací tlačítka. Na závěr pak jde sundat i malý zbytek v zadní spodní části telefonu.

Na webu tattoomyhtc.com si mohou zájemci zakoupit prakticky libovolný kryt telefonu. Kryty v základní nabídce stojí 325 korun, uživatel si ale může zakoupit i vlastnoručně navržený kryt, který přijde na 365 korun. Po zadání IMEI telefonu má majitel Tattoo při prvním nákupu nárok na slevu 20 procent. Cena za možnost opravdu výrazné individualizace telefonu nám přijde v tomto případě přiměřená.

HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo
HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo

Velmi dobrou zprávou je, že i když má telefon výměnné kryty, jeho zpracování je na velmi dobré úrovni. Možnost udělat si z Tattoo telefon dle svých představ tak není vykoupena horší kvalitou plastů nebo telefonu jako takového. Při důkladném promačkání telefonu v ruce sice plasty vyloudí skřípání, ale při běžném používání to není vůbec znát.

HTC Tattoo

Když jsme na začátku mluvili o malých rozměrech, sluší se je připomenout. Tattoo je opravdu komunikátor do každé kapsy – měří 106 x 55 x 14 mm. Hmotnost je příjemných 113 gramů. Oblé tvary Tattoo mají ještě jednu výhodu, telefon velmi dobře padne do ruky a jen tak z ní nevyklouzne.

Displej a ovládání – Android na malém rozlišení

Jediným výrazným ústupkem ve výbavě oproti ostatním současným mobilním telefonům s operačním systémem Android je displej. Ten používá rezistivní technologii místo obvyklé kapacitní. Úhlopříčka se smrskla na 2,8 palce a rozlišení je jen 320 x 240 pixelů. Jsou to parametry, na které nejsme v poslední době příliš zvyklí. Jistě, vídáme je ještě u některých Windows Mobile komunikátorů levné kategorie, ale na nových platformách očekáváme větší úhlopříčky i rozlišení. Mimochodem, i když je displej rezistivní, stylus budete u Tattoo hledat marně.

HTC Tattoo

Displej jako takový tak rozhodně nenadchne a je asi největší slabinou telefonu. Pokud ale budeme displej srovnávat s levnými Windows Mobile komunikátory nebo třeba se symbianovými telefony bez dotykového displeje, bez problémů obstojí.

Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo
Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo

Důležitý je především fakt, že nízké rozlišení displeje i relativně malá úhlopříčka nijak neovlivňují dobrou ovladatelnost přístroje. Operační systém Android ukazuje, že je opravdu moderní a byl navržen s ohledy na širokou škálu zařízení. Vše samozřejmě ještě vylepšuje uživatelské prostředí Sense, které jsme poprvé tak obdivovali u modelu Hero. Samozřejmostí jsou široké možnosti přizpůsobení systému obrazu a velké množství widgetů, které usnadní přístup k nejpoužívanějším funkcím.

HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo
HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo

I na malém displeji se Android ovládá velmi dobře. Navíc se ukazuje, že systém je velmi dobře ovladatelný i bez nutnosti neustále používat dotykový displej. Tradiční trackball u všech dosavadních "androidích" HTC zde vystřídala klasická pětisměrná navigační klávesa. Pro někoho to může být i příjemnější způsob ovládání, trackball je totiž docela nezvyklý ovládací prvek. My tvrdíme, že každý způsob má svá pro a proti – trackball nabídne velkou jemnost ovládání, tradiční klávesa zase krokovou přesnost.

HTC Tattoo

Operační systém tak lze relativně bez problémů ovládat pomocí tlačítek. Ovládání prsty na dotykovém displeji je ale také bezproblémové. Je jednoduše vidět, že Android byl pro něj od začátku postaven. U HTC Tattoo také oceňujeme rychlost operačního systému. Zatímco u Hero jsme se setkávali s občasným zaškobrtnutím a zpomalováním systému, u Tattoo nic takového nepotkáváme.

Dodejme, že u modelu Hero s nejnovější verzí firmwaru je to stejné. Android tak dokazuje, že i na procesoru, který nepatří do dnešní nejvýkonnější ligy, jakou představuje třeba ARM Cortex A8 nebo Qualcomm Snapdragon, může operační systém běžet rychle. Tattoo má prakticky stejné vnitřnosti jako Hero: 528 MHz procesor, 512 MB flash ROM a 256 MB RAM. Právě velikost RAM oba přístroje odlišuje, model Hero totiž má 288 MB RAM.

HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo
HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo

Systém v HTC Tattoo má přeci jenom jednu nevýhodu. Ta ale vyplývá z nízkého rozlišení displeje. Ne všechny aplikace v Android Marketu jsou totiž na tak nízké rozlišení stavěné. K negativu, že se v Česku stále nedají nakupovat placené aplikace, se tak přidává ještě problém s menším množstvím aplikací, než je tomu pro standardní telefony s tímto systémem. Je téměř jisté, že půjde o dočasný stav a řada vývojářů své aplikace upraví tak, aby byly použitelné na širokém spektru displejů. Ale bude to chvíli trvat. A nakonec ne všechny programy upraveny budou.

Baterie – displej prodlouží výdrž

Relativně malý displej s nízkým rozlišením přispívá k celkem nízké spotřebě HTC Tattoo. Akumulátor má sice kapacitu jen 1 100 mAh, ale energie z něj neubývá nijak rychle. Jistě, i Tattoo lze vybít během jednoho jediného dne při velmi intenzivním používání, ale zrovna tak není problém dosáhnout tří dnů výdrže. To v případě několika uskutečněných hovorů denně, pár desítek minut poslechu hudby a nějakém brouzdání po internetu a čtení e-mailů. Tři dny je na takto vybavený mobilní telefon velmi dobrá výdrž. V klidovém stavu se Tattoo dostane i na delší hodnoty, ale takový styl používání se moc u Tattoo nedá očekávat.

Telefonování a zprávy – psaní na dvou klávesnicích

Malý displej není zrovna tím nejvhodnějším prostředím pro psaní SMS zpráv, nebo dokonce e-mailů. Ale u HTC Tattoo to jde. Podobně jako telefony s větším displejem má i Tattoo na výběr z několika druhů virtuálních klávesnic. Komunikátor prozřetelně nabízí jako primární virtuální verzi klasické telefonní klávesnice s možností psaní se slovníkem T9. Na malém displeji je to rozumná možnost jak psát zprávy.

HTC Tattoo

Ale e-maily se takhle píší opravdu těžce. Vestavěný pohybový senzor však psaní velmi usnadní. Po otočení telefonu do pozice s displejem na široko se totiž automaticky zapne qwerty klávesnice. Na kompaktním displeji má přitom taková klávesnice velmi příjemné rozměry – všechna tlačítka jsou snadno dosažitelná a přitom dostatečně velká pro pohodlné psaní.

Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo
Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo

Prostředí Sense také přináší inovovanou práci s kontakty. Okolo kontaktu se totiž soustředí veškeré s ním související informace. Pokud uživatel otevře kartu kontaktu, najde zde zprávy, e-maily, seznam hovorů nebo aktualizace stavů na různých sociálních sítích, které k tomuto kontaktu patří.

HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo
HTC TattooHTC TattooHTC Tattoo

Veškeré funkce pro telefonování a práci se zprávami fungují tak, jak mají, a není si téměř nač stěžovat. Tedy, téměř. Android má od prvních verzí jeden stálý problém – neumí vyhledávat kontakty s diakritikou. Pokud je diakritika obsažena v kontaktu, nelze jej vůbec vyhledat postupným psaním, jen listováním v seznamu. To by ještě možná nebyl takový problém, jenže telefon primárně řadí kontakty synchronizované přes Google nejprve podle jména a pak teprve podle příjmení. Tady je ale celkově problém v synchronizaci s Google Contacts, která prozatím není zrovna tím nejpřátelštějším řešením.

HTC Tattoo

HTC Tattoo ale umožňuje synchronizovat kontakty s Exchange serverem nebo přímo s Outlookem v počítači pomocí aplikace HTC Sync. Pak by mělo být řazení v pořádku. Problém s diakritikou se tím ale nevyřeší. Pro e-maily platí prakticky stejné možnosti synchronizace – s Exchange serverem, Gmailem nebo kteroukoli jinou e-mailovou schránkou.

Organizace a data – nová ikona

Výbava v datové oblasti je u Tattoo naprosto stejná jako v případě HTC Hero. Je tu HSDPA, wi-fi a Bluetooth 2.0. U Bluetooth najdeme stejné omezení, se kterým se Android opět potýká od počátku existence: nelze pomocí něj přenášet soubory. Lze to obejít takzvaným "rootnutím" telefonu, ale to je postup, ke kterému se běžný uživatel asi jen tak neodhodlá a my jej zde nemůžeme ani doporučovat.

HTC Tattoo

Opět musíme ocenit snadnou připojitelnost telefonu přes USB. Novinkou je v tomto případě ikona pro sdílení připojení – telefon tak okamžitě po připojení k počítači může sloužit jako modem. Stejnou ikonu známe z Windows Mobile telefonů HTC. Při připojení k počítači tak dostane uživatel na výběr ze tří možností namísto dosavadních dvou. Na výběr je USB Mass Storage, synchronizace a nově právě sdílení sítí. Tuto možnost má i Hero, ale nachází se podstatně hlouběji v menu nastavení. Oproti Hero nově telefon zobrazuje informaci o nových aktualizacích na sociálních sítích. Pokud se k nim uživatel přihlásí, bude si z nich telefon stahovat data a přiřazovat je jednotlivým kontaktům. U Hero musíte pro aktualizace stavů kontaktu třeba na Facebooku jít do jeho karty a počkat, až se stav sesynchronizuje. Tattoo na nové aktualizace upozorní automaticky, podobně jako na e-maily nebo SMS zprávy.

Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo
Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo

Pochvalu si od nás znovu vysloužil internetový prohlížeč. I na malém displeji je velmi dobře použitelný a neztratil nic ze své funkčnosti. Zobrazí tak i řadu Flash objektů, což dělá mnoha konkurenčním prohlížečům problém. Podporu nejnovějšího Flash 10 tu však zatím nenajdeme.

HTC Tattoo

Sluší se i zopakovat způsob, jakým zachází Android s daty. Aplikace se zásadně instalují do paměti telefonu. Při kapacitě paměti 512 MB by to neměl být závažný problém, ale omezení to jednoduše je. Naopak, fotografie, hudbu a další soubory lze ukládat vlastně jen na paměťovou kartu. Opět se to dá změnit u telefonů s rootem, ale to je záležitost jen pro opravdu pokročilé uživatele. Stále chybí nějaký standardní souborový manažer. Kancelářská sada QuickOffice tentokrát zcela chybí. Důvod je jednoduchý, ani QuickOffice ani DocumentsToGo prozatím nejsou kompatibilní s rozlišením displeje Tattoo. Omezená zásoba aplikací se v tomto případě projevuje opravdu výrazně.

Zábava – hle, rádio

Oproti HTC Hero je tu přítomné FM rádio, což je hezký krůček ve výbavě kupředu. Samozřejmostí se stává 3,5 mm jack konektor. V multimediální výbavě ale najdeme opět mezery. Stále chybí videopřehrávač. Ten je ale již konečně k nalezení v Android Marketu, jmenuje se Meridian Player. Další možností přehrávání videa je YouTube aplikace. Maximální rozlišení videa nahrávaného fotoaparátem je opět jen 352 x 288 pixelů s rychlostí 15 snímků za sekundu.

HTC Tattoo

Fotoaparát samotný má rozlišení 3 megapixely a přišel o automatické ostření. Fotoaparát jako tradičně u HTC nepatří vůbec ke špičce, My jsme s ním fotili v nepříliš příznivých podmínkách a z fotografií rozhodně nejsme nadšeni. Přisvětlovací dioda (tradičně) chybí.

Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo
Displej HTC TattooDisplej HTC TattooDisplej HTC Tattoo

V zábavní výbavě tentokrát schází jakákoli hra. Opět bude problém v tom, že hra Teeter, která je standardní součástí dodávky všech HTC, není prozatím pro rozlišení 320 x 240 na Androidu připravena.

Fotografie pořízená HTC Tattoo Fotografie pořízená HTC Tattoo Fotografie pořízená HTC Tattoo

Fotografie pořízená HTC Tattoo Fotografie pořízená HTC Tattoo Fotografie pořízená HTC Tattoo

Tattoo nechybí ani vestavěný GPS modul. Navigační program si prozatím v Marketu kvůli omezením nekoupíme, nainstalovat se dá ale i odjinud. Android striktně netrvá na instalaci aplikací z Marketu, programy lze při zapnutí patřičné volby v nastavení instalovat i přes USB. V telefonu jsou předinstalovány alespoň tradiční Google Maps. Opět je ale otázkou, zda externí navigační aplikace budou na Tattoo kvůli rozlišení fungovat.

Shrnutí – rozlišení je omezením

Ne že by nízké rozlišení displeje u HTC Tattoo nějak zásadně vadilo při zobrazení nebo při běžném používání telefonu. Jenže problém je v tom, že samotní vývojáři na takové rozlišení nebyli připraveni a pro Tattoo je tak dostupná jen velmi omezená zásoba programů. To je asi jediný větší problém, který sráží jinak velmi dobrý a zajímavý telefon.

V některých ohledech je Tattoo dokonce o malinko lepší než podstatně dražší Hero. Přátelské uživatelské prostředí se širokými možnostmi personalizace tu zůstalo, navíc přibyla i možnost individuálního vzhledu samotného telefonu.

Systém oproti Hero výrazně zrychlil (i když Hero v poslední firmwarové verzi se může Tattoo rovnat) a přibylo několik užitečných drobností. Za cenu pod 8 000 korun není Tattoo zdaleka nejlevnějším telefonem s dotykovým displejem. Ale patří k nejlevnějším s dotykovým displejem a otevřeným operačním systémem. Levněji se dají pořídit asi jen Nokie se Symbianem 5th Editon. Nokia 5530 XpressMusic stojí méně než 6 000 korun, 5800 XpressMusic stojí zhruba stejně jako Tattoo. Za stejnou cenu nabídne lepší a větší displej, ale trochu méně příjemný operační systém.

Proč koupit?

  • výborná výbava
  • skvělé uživatelské prostředí
  • propojení různých funkcí a sociálních sítí
  • podpora Exchange Active Sync
  • široké možnosti individualizace
  • výměnné kryty

Proč nekoupit?

  • displej s nízkým rozlišením
  • mezery v multimediální výbavě
  • nízké rozlišení omezuje nabídku aplikací 

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

8 000 Kč
Nejčtenější

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Další z rubriky

HTC U11
HTC překvapí. Změnilo plány a letos ještě uvede tři modely

HTC možná začíná těžit z užší spolupráce s Googlem. Původně mělo letos představit jen několik smartphonů, které už známe. Ale nakonec v tomto roce dočkáme...  celý článek

HTC U11
HTC může být od zítřka součástí Googlu. Očekává se zásadní oznámení

Tchajwanská burza přestane od zítřka kvůli velkému oznámení obchodovat akcie firmy HTC. Podle analytika agentury Bloomberg je část centrály firmy zavřená a...  celý článek

HTC U11
Novinka U11 se prodává dobře, přesto HTC zcela zredukuje nabídku

Vypadá to, že HTC konečně našlo recept, jak zaujmout zákazníky. Nový top model se prodává lépe než předchůdci. Tchajwanský výrobce přesto zmenší své portfolio.  celý článek

Grafton Recruitment Praha
General manager s IT a AJ

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.