Pro hráče jasná volba. Recenze Asus ROG Phone

  0:18
Asus ROG Phone je všechno, jen ne nenápadný smartphone. Je to špičkový stroj, který dává svůj výkon na odiv a dost se vymyká běžné produkci. Přitom funguje úplně normálně a je to jeden z nejvýkonnějších androidích telefonů, který lze momentálně koupit.
Asus ROG Phone

Asus ROG Phone | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Asus už letos jeden kus na poli špičkových smartphonů má: je to model Zenfone 5z, který byl představen v Barceloně a na trh se do Česka dostal až někdy v průběhu léta. Teď je tu druhý ambiciózní Asus se jménem ROG Phone, což je telefon s úplně jiným zaměřením: cílí na ty, kteří na svém mobilu rádi hrají hry.

Tomu ROG Phone podřizuje v podstatě všechno, od špičkové výbavy přes širokou nabídku velmi neobvyklého příslušenství až po samotný design. Ne, ten není nijak extrémně „herní“, jako třeba u někdejšího Sony Xperia Play, ale z hlediska vzhledu je ROG Phone vcelku originální telefon. Do herní řady produktů Republic of Gamers (odtud ona zkratka ROG – pro neznalé) ovšem zapadá skvěle.

ROG Phone je tak velmi specifický produkt: běžný uživatel, který hledá špičkový smartphone, ho možná kvůli nezvyklému „divočejšímu“ designu vyřadí z výběru, hráč si k němu musí najít cestu. A navíc na něj také musí mít peníze. Asus ROG Phone je dost drahá záležitost. Zatímco Zenfone 5z má lákavý poměr výkonu a ceny (aktuálně vyjde na 12 990 korun), za ROG Phone dáte 22 990 korun. Za těch deset tisíc navíc přitom uživatel dostane navíc 2 GB RAM a porce vnitřní paměti je dvojnásobná, proti základnímu 5z. Jinak to na lákavý upgrade nevypadá, což dokazuje, že ROG Phone je produkt jen pro úzkou cílovou skupinu.

Čím je tedy jiný?

Na první pohled designem. Zatímco většina telefonu se dnes drží jednoduchých tvarů s minimálními výstřelky a maximálně sáhne po nějakých těch pestřejších barvách, tělo ROG Phone má trochu „divočejší“ vzhled. Vpředu je černá plocha displeje doplněna rozměrnými stereo-reproduktory s měděnou mřížkou, zadní část je pak všemožných linek a drobností plná. Působí dynamicky a má možná malinko „kyberpunkový“ nádech. Výrazným prvkem tu je jak sestava fotoaparátu a čtečky otisků prstů, tak především část s reproduktorem, která tu sousedí s kovovým chladičem telefonu.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • špičkový výkon
  • perfektní výbava
  • dobrý fotoaparát

Proč nekoupit?

  • vysoká cena
  • pro někoho „divoký“ design

Kdy? V prodeji

Za kolik? 22 990 Kč

Výrazným prvkem je také logo ROG, které v jednom z módů telefonu může být podsvícené a svou barvu postupně mění, nebo může třeba blikat v jedné vybrané barvě. To je hodně originální řešení, na druhou stranu zaujme spíše mladší a „divočejší“ publikum. Telefon s takto dynamickým designem jednoduše jinde nenajdete, ale na obchodní schůzce asi nejlepší dojem ROG Phone neudělá.

Jsou i změny ve výbavě?

Jsou, ale ty už nejsou tolik vidět. Díky porci 8 GB RAM a Snapdragonu 845, který je nataktován trochu výše, než je obvyklé, má Asus ROG Phone ohromující výkon: jako první telefon s čipsetem od Qualcommu u nás v AnTuTu překonal hranici 300 000 bodů. K takovému výkonu se stroj mimo jiné vyšvihl i díky displeji. Ten nedostal žádné módní výstřelky, je tu jen drobné zaoblení v rozích (oproti Zenfonu 5z vlastně nepatrné), chybí výřez.

Displej je šestipalcový a má úplně běžné rozlišení 2 160 x 1 080 pixelů, poměr stran je tedy 18:9. Právě takový displej jasně dokazuje herní zaměření. Panel s výřezem by ve hrách rušil a omezoval, vyšší rozlišení by zase mělo negativní dopad na výkon. Displej je typu AMOLED, takže se chlubí alespoň hodně živým barevným podáním, což se bude spoustě hráčů líbit. Pro ty je důležité i to, že displej je díky obnovovací frekvenci 90 Hz hezky plynulý při vykreslování pohybu.

Měnilo se ovládání?

Ne, vlastně ne. Android je tu opět docela dost upraven podle vkusu Asusu, ale zásahy nejsou příliš hluboké, jde opět spíš o grafickou záležitost. Ovládání je vcelku klasické s lištou virtuálních tlačítek na spodním okraji displeje. Lišta se může schovávat automaticky, nebo ji může ručně schovat uživatel, záleží na tom, kterou možnost si v menu vybere.

Z hlediska práce se systémem je tak až na novou grafiku ROG Phone v podstatě normální smartphone. Ještě dodejme, že Android je tu ve verzi 8.1 a je otázkou, jestli vůbec existuje šance na příchod 9.0 Pie. Součástí ovládání je i odemykání telefonu: čtečka otisků na zádech má dost zvláštní tvar a je mírně mimo osu, což může být trochu otravné. Na druhou stranu tvar je snadno rozeznatelný, takže po čase si prst na umístění zvykne. Je tu i funkce odemykání obličejem.

V ovládání má ROG Phone ještě jednu specialitu. Podobně jako některé modely HTC má i tento stroj rám citlivý na intenzitu stisku. Asus tomu říká AirTriggers a na krátké a dlouhé zmáčknutí rámu si sem může uživatel nadefinovat dvě rozdílné funkce. Lišit se přitom může chování u zamknutého a odemčeného telefonu, takže zkratky jsou celkem čtyři.

AirTriggers navíc mají i další funkci – v režimu naležato se ve hrách dají využít k některým akcím, rám v tomto případě cítí stisk v levém a pravém horním rohu. Hry ovšem musí podporovat možnost nastavení ovládání. Hodit se to může především ve střílečkách. Komu takové hraní nevyhovuje, může si pro ROG Phone pořídit buď základní herní gamepad nebo speciální TwinView Dock.

A co výkon, opravdu je ho tolik?

Ano, opravdu. Asus ROG Phone je rychlý a výborně vyladěný telefon. Kdo se chce k maximálnímu výkonu dostat, musí ovšem otevřít aplikace Game Center a tady zapnout takzvaný X Mode. Dokud není aktivní, telefon běží v běžném režimu, kdy procesor jede v nižších taktech. Na běžné používání to nemá vliv, ale při hrách už může být rozdíl vidět. Na druhou stranu nechávat neustále aktivní X Mode také není ideální, protože to pak telefon spotřebovává více energie. A to i díky onomu svítícímu logu, které je jinak neaktivní.

Ke stabilitě výkonu pak přispívá zmíněné chlazení. Část zad telefonu není ze skla, ale z kovu, ten slouží jako chladič, o který se ochlazuje vnitřní chladící sestava s výparníkem. Komu by se zdálo, že ROG Phone přeci jen v některých hrách zaškobrtává, může si k telefonu připojit větráček AeroActive Cooler, který teplo pomůže odvádět ještě intenzivněji. Větrák se připojuje do bočních konektorů telefonu. Tady má Asus ROG Phone navíc ještě jeden USB-C (jeden je klasicky dole) a k němu jakýsi doplňkový vlastní konektor. Do této dvojice se pak připojuje většina příslušenství – které a jak bude v Česku dostupné, to zatím není úplně jasné.

Větrák má ještě jednu praktickou funkci: vlastní USB-C konektor a 3,5 mm jack, takže kdo chce jeden (nebo oba) z konektorů využívat při hraní, pro něj bude větráček lepší variantou. Na boku (při používání telefonu „naležato“) by připojená sluchátka či nabíječka mohla překážet.

U konektorů je třeba dát pozor. Do toho proprietárního (oranžově zbarveného) se nedá připojit běžný USB-C kabel, takže to nezkoušejte ani násilím. Vedlejší USB-C konektor pak lze použít k nabíjení telefonu stejně jako ten vespod.

Co baterie, jak vydrží?

ROG Phone dostal baterii s kapacitou 4 000 mAh, což je sama o sobě slušná porce. V běžném provozu tak telefon nemá problém vydržet dva dny na jedno nabití. V herním zápřahu ovšem bude spotřeba vyšší, výrobce sám slibuje asi 7 hodin náročného hraní na jedno nabití telefonu. V Asusu udělali vše pro to, aby se telefon dal nabíjet pohodlně i při hraní a v případě, že to nejde, aby se dal nabít dostatečně rychle. Je tu tedy podpora rychlého dobíjení, a to u obou USB-C konektorů. K nabíjení jako takovému může být aktivní vždy jen jeden, přes něj se pak baterie dobije z nuly na 60 % kapacity za hodinu.

Jak to fotí?

Asus ROG Phone dostal v podstatě stejnou sestavu fotoaparátu jako Zenfone 5z. Je tu tedy hlavní dvanáctimegapixelový snímač a k tomu širokoúhlý osmimegapixelový. Ten nemá ostření. Snímky pořízené i v hodně pošmourném počasí na nás působí dobře, mohou se směle měřit s nejlepšími fotomobily.

Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone
Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone
Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone
Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone

Foťák trochu ztrácí dech ve špatném světle, kde rychle nastupuje větší množství šumu či snahy o jeho redukci. Širokoúhlý snímač vytváří snímky s hodně výrazným soudkovitým zkreslením. Celkově fotoaparát odpovídá dané třídě telefonu a není důvod, proč kvůli němu ROG Phone zatracovat.

Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone
Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone
Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone
Fotografie pořízená smartphonem Asus ROG Phone

Mám si ho pořídit?

Pokud patříte mezi herní nadšence a toužíte po maximálním výkonu pro vaše mobilní hraní, je ROG Phone naprosto ideálním kouskem pro vás. Ovšem cena je vysoká, těch téměř 23 000 korun je hodně. Na druhou stranu v herním zaměření nemá ROG Phone konkurenci. Je tu sice Razer Phone 2, ale to je koncepčně dost jiný kousek, který nakonec na hraní tak velký důraz jako ROG Phone neklade. Razer Phone 2 je však o něco levnější, pořídíte ho už za
19 990 korun.

Ostatní konkurence se už rekrutuje z řad běžných špičkových modelů. Těch je na trhu víc než dost a záleží v podstatě na tom, jaké jsou vaše preference a kolik peněz jste ochotni za takový telefon dát. Pokud hodně, pak může být ROG Phone i přes svůj specifický design hodně vysoko na vašem žebříčku favoritů.

  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

17. března 2024

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...