Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ReadThemAll - nový způsob čtení na PDA!

aktualizováno 
Čtení delších elektronických textů na PDA displejích je věcí nesmírně užitečnou a vítanou, nicméně vyžaduje jistý cvik. Řadě lidí by mohl čtení usnadnit systém "nekonečné stránky", který používá freeware program ReadThemAll.

 

Čtení knížek v Palmu
Čtení knížek v tramvaji či metru na PDA - to je jedna z obrovských výhod PDA strojů. Vzhledem k úspornému formátu textů i zvyšujícím se paměťovým kapacitám počítačů můžete mít dnes všude s sebou obstojnou knihovničku. Ale i na Palmech s minimální pamětí není problém přenášet rozečtenou "tlustou knihu", třeba Švejka.

Problém nastává v případech, kdy nemáte k dispizici obě ruce na ovládání PDA - typicky třeba v dopravním prostředku, kdy se jednou rukou držíte madla, v druhé ruce máte Palm a potřebujete "listovat" delším textem.

Programy to řeší nejrůznějšími způsoby - nejtypičtěji se přenesete na "další stránku" stiskem kurzoru v příslušném směru (dopředu, dozadu), přičemž kurzor lze stisknout třeba palcem ruky, ve které PDA držíte.

Funkce autoposuvu
Některé prohlížeče textů nabízejí funkci tzv. autoposuvu, to jest plynule nastavitelného automatického posuvu stránky směrem nahoru (jako když běží titulky v kině) - rychlost přizpůsobíte své rychlosti čtení a nemusíte mačkat kurzory pro další stranu. Tento systém má ale rovněž své nevýhody - v některých programech je posun trhaný, někde trošku zhorší kontrast písma, a tím i čitelnost. No a řada lidí (včetně mne) si na autoposuv jaksi nemůže zvyknout - nevyhovuje jim či je znervózňuje apod.. Problémem taky může být, že jste při čtení rušeni a autoposuv zapříčiní, že se v textu ztratíte.

ReadThemAll - nové pojetí autoposuvu
Originální nápad přišel nyní z Ruska - Max Vlasov vymyslel DOC reader pro PalmOS počítače s názvem ReadThemAll.

I ReadThemAll je založen na myšlence jakéhosi autoposuvu, ten však probíhá tak, že se posunuje "oddělovací" řádek - ten odděleluje to, co je již přečteno od zbytku textu, který je ještě určen ke čtení. Dá se označit podtržením či mezerou v textu. Zároveň se na boku textu pohybuje značka počítadla signalizující zbývající řádky ke čtení. Je to jednodušší vidět než to popisovat - viz přiložené gify.

Další nastavení a funkce
V režimu pausy se dole vysune informační lišta, kde je (zleva doprava) indikátor polohy v textu, ten samý údaj v procentech, aktuální čas a ukazatel rychlosti autoposuvu (číslo ukazuje počet řádků za minutu). Zajímavé údaje o DOC souboru obsahuje i informační okno s údajem o délce souboru a čase nutném k dočtení textu (dle nastavené rychlosti autoposuvu a vaší polohy, kam až jste text dočetli).

Rychlost autoposuvu můžete nastavit tlačítkem UP (v režimu "pause" zvyšuje rychlost posuvu) a DOWN (v režimu "read" snižuje rychlost posuvu). Doplňkový kurzorový button přepíná režim read/pause. Program lze ovládat i jog-dial tlačítky na počítačích Sony Clié a HandEra 330. Můžete si měnit typ fontu, je zde i funkce vyhledávání v textu.

Shrnutí
Program není tak dynamický jako jiné autoposuvy a je tedy šetrnější k očím. Autor sám uvádí, že program je navíc velmi šetrný k bateriím (na rozdíl od jiných produktů s autoposuvem). Chybí zde ale záložky a není zde lišta s ikonami na změnu nastavení (to ale není zase taková chyba).

Čtete-li knihy v Palmu, vyzkoušejte rozhodně tento program - třeba právě vám bude vyhovovat!

 

ReadThemAll

DOC reader s netradičním autoposuvem

Autor: Maxim Vlasov
Verze: 1.65
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Nároky na hardware: 26 kB
Cena: --

Hodnocení Palmare.cz

+ DOC reader se zajímavým autoposuvem systému "nekonečné stránky", podpora jog-dialu, různé fonty, statistiky, je zdarma

- chybí záložky, není zde ovládací lišta

 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
 Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři narázNajdete na iDNES.cz