Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Razie proti PDA warezu - server Palmare byl toho!

aktualizováno 
13. prosinec 2002 se stal doslova černým pátkem pro nelegální prodejce PDA software, kteří jen v posledních měsících způsobili naší republice i softwarovým výrobcům škody v řádech miliard korun. Naši reportéři a komisař Rex byli u toho!

 

Do akce!
Je mrazivé ráno, pátek 13. prosince, a speciální jednotka Policie ČR pro boj s těžkou hospodářskou kriminalitou vniká do jednoho nejmenovaného tržiště v předměstí Chebu. Po několika měsících sledování a mravenčí práce stovek specialistů vrcholí zásah proti nelegálním prodejcům zboží, které v celkovém objemu způsobených škod již dávno předstihlo komoditu lehkých topných olejů - ano, řeč je o software pro kapesní počítače.

Ozbrojený policista odhazuje několik kartonů cigaret nenápadného plátěného stánku. Pod falešnou marihuanou se skrývá skutečný úlovek - hromady paměťových karet a CD se shareware PDA programy. Nebylo by to koneckonců nic kriminálního, nebýt jediné věci - na obalu těchto CD jsou sériová čísla k programům!

PDA software se od roku 2001 stal postupně nejžádanějším kontrabandem na černém trhu. Odhaduje se, že  jen na tomto tržišti se prodá denně několik stovek tisíc nosičů CD s PDA software. Podle mluvčího tržiště Huen-Tuna jsou nejžádanějšími tituly programy na Sharp Zaurus, kvůli kterým jsou denně  vypravovány  z blízkého německého Selbu čtyři zvláštní autobusy. Spořádaní Němci prý ve špičkách sedí i na střeše přecpaného autobusu...

Velký zájem je prý o různé kalkulátory, dětem se nejvíc líbí různé výukové programy, které je nakonec i vyzkouší a oznámkují. Naopak pramalý zájem je o erotiku a hry.

Prodejci jsou při distribuování software velmi vynalézaví - například poslední stánek, který odolával raziím, protože na nich měl asijský prodejce jen volně rozloženo několik palmů a nikde nebyl žádný software. Nadporučík Živný ale nakonec zjistil, že všech osm položených palmů nepřetržitě beamovalo nelegální software do nákupních tašek kolemjdoucích! Žádná z beamovaných aplikací navíc nebyla řádně opatřena českým návodem k používání!!! 

Bohatý úlovek 
Policistům se během páteční razie podařilo zabavit celkem 4 miliony CD. Vrcholem hyenismu prodejců bylo 50 000 CD s programem HandyShopper, který je postcardware, ale stánkaři je prodávali za 20 EUR s tím, že majitel nemusí vlastně žádnou pohlednici posílat. Tvůrci programu Christopheru Antosovi, který žije a pracuje na Aljašce a pohlednice za svoji aplikaci používá k vytápění svého iglú, tak vznikla škoda několika tisíc joulů.

 

Fotodokumentace ze zásahu a likvidace nelegálních nosičů:


Policie se nezmocnila jen hardware a software. Zabaveno byla i nepravé šatstvo s logy PDA výrobců, například zimníky s logem firmy HandEra či trenýrky ve firemních barvách firmy Palm, Inc. 

Po odpárání falešných značek a odbarvení trenýrek budou oděvy využity jako humanitární pomoc pro postižené letošními  povodněmi v Čadu. 


Poručík Nováková předvádí zkoprnělým zahraničním žurnalistům zabavené kopie programů zabavených při razii. V levé ruce drží CD se dvěma freewarovými programy pro adjustaci displeje na PalmOS, které prodejci neopatřili řádným návodem v českém jazyce.

Pravá ruka poručíka drží jeden z největších úlovků razie - DVD s programem na výpočty z oblasti silnoproudé elektrotechniky pro Psiony, o které je mezi uživateli enormní zájem a jehož se podle odhadů jen v letošním roce na tržišti prodaly tisíce kusů.


Mimořádnou spokojenost s průběhem zásahu vyjádřilo ministerstvo financí - ministr Sobotka (na snímku před zabavenými kontejnery s programy Documents To Go - jednu krabici drží v ruce) neskrýval svůj pověstný hřejivý úsměv.

Odhaduje se že, že potření nelegálního obchodování s PDA software by mohlo státnímu rozpočtu ušetřit ročně miliardy korun a obnovit dynamiku hospodářského růstu v roce 2003 až o 2%. Stínový ministr financí za ODS již ovšem tato čísla zpochybnil a považuje je  za nadsazená.


Speciální zařízení na drcení CD s nelegálním PDA software od firmy PDADevastator z Oklahomy.  Firma se specializuje na drtiče CD s PDA software a její Drtič8 je schopen denně zlikvidovat až 50 000 nosičů s PDA software.

Dvojčlenná obsluha dbá zejména na to, aby nebyli Drtičem8 rozdrceni zdrcení přihlížející prodejci. O kvalitě výrobku svědčí i to, že v průběhu drcení museli přítomní lékaři ošetřit pouze dva trhovce, kteří při pohledu na Drtič8 omdleli. 

Druhá osoba na snímku vzadu vlevo je pašerák Jindřich V., vůdce gangu, který k nám jen v roce 2002 tajně propašoval tři zvláštní vlaky s Memory Sticky plnými PalmOS5 software...

Na závěr je třeba připomenout mravenčí práci příslušníků, kteří akci týdny připravovali, shromažďovali data a koordinovali ze zázemí postup policistů v terénu. Na snímku vidíte komisaře třetího oddělení MV ČR Rexe, který připravuje srovnávací analýzu výhod PalmOS a PocketPC. Rex však tento úkol nedokončil a po těžkém záchvatu melancholie musel být utracen...

 
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?Najdete na iDNES.cz