Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Razie proti PDA warezu - server Palmare byl toho!

aktualizováno 
13. prosinec 2002 se stal doslova černým pátkem pro nelegální prodejce PDA software, kteří jen v posledních měsících způsobili naší republice i softwarovým výrobcům škody v řádech miliard korun. Naši reportéři a komisař Rex byli u toho!

 

Do akce!
Je mrazivé ráno, pátek 13. prosince, a speciální jednotka Policie ČR pro boj s těžkou hospodářskou kriminalitou vniká do jednoho nejmenovaného tržiště v předměstí Chebu. Po několika měsících sledování a mravenčí práce stovek specialistů vrcholí zásah proti nelegálním prodejcům zboží, které v celkovém objemu způsobených škod již dávno předstihlo komoditu lehkých topných olejů - ano, řeč je o software pro kapesní počítače.

Ozbrojený policista odhazuje několik kartonů cigaret nenápadného plátěného stánku. Pod falešnou marihuanou se skrývá skutečný úlovek - hromady paměťových karet a CD se shareware PDA programy. Nebylo by to koneckonců nic kriminálního, nebýt jediné věci - na obalu těchto CD jsou sériová čísla k programům!

PDA software se od roku 2001 stal postupně nejžádanějším kontrabandem na černém trhu. Odhaduje se, že  jen na tomto tržišti se prodá denně několik stovek tisíc nosičů CD s PDA software. Podle mluvčího tržiště Huen-Tuna jsou nejžádanějšími tituly programy na Sharp Zaurus, kvůli kterým jsou denně  vypravovány  z blízkého německého Selbu čtyři zvláštní autobusy. Spořádaní Němci prý ve špičkách sedí i na střeše přecpaného autobusu...

Velký zájem je prý o různé kalkulátory, dětem se nejvíc líbí různé výukové programy, které je nakonec i vyzkouší a oznámkují. Naopak pramalý zájem je o erotiku a hry.

Prodejci jsou při distribuování software velmi vynalézaví - například poslední stánek, který odolával raziím, protože na nich měl asijský prodejce jen volně rozloženo několik palmů a nikde nebyl žádný software. Nadporučík Živný ale nakonec zjistil, že všech osm položených palmů nepřetržitě beamovalo nelegální software do nákupních tašek kolemjdoucích! Žádná z beamovaných aplikací navíc nebyla řádně opatřena českým návodem k používání!!! 

Bohatý úlovek 
Policistům se během páteční razie podařilo zabavit celkem 4 miliony CD. Vrcholem hyenismu prodejců bylo 50 000 CD s programem HandyShopper, který je postcardware, ale stánkaři je prodávali za 20 EUR s tím, že majitel nemusí vlastně žádnou pohlednici posílat. Tvůrci programu Christopheru Antosovi, který žije a pracuje na Aljašce a pohlednice za svoji aplikaci používá k vytápění svého iglú, tak vznikla škoda několika tisíc joulů.

 

Fotodokumentace ze zásahu a likvidace nelegálních nosičů:


Policie se nezmocnila jen hardware a software. Zabaveno byla i nepravé šatstvo s logy PDA výrobců, například zimníky s logem firmy HandEra či trenýrky ve firemních barvách firmy Palm, Inc. 

Po odpárání falešných značek a odbarvení trenýrek budou oděvy využity jako humanitární pomoc pro postižené letošními  povodněmi v Čadu. 


Poručík Nováková předvádí zkoprnělým zahraničním žurnalistům zabavené kopie programů zabavených při razii. V levé ruce drží CD se dvěma freewarovými programy pro adjustaci displeje na PalmOS, které prodejci neopatřili řádným návodem v českém jazyce.

Pravá ruka poručíka drží jeden z největších úlovků razie - DVD s programem na výpočty z oblasti silnoproudé elektrotechniky pro Psiony, o které je mezi uživateli enormní zájem a jehož se podle odhadů jen v letošním roce na tržišti prodaly tisíce kusů.


Mimořádnou spokojenost s průběhem zásahu vyjádřilo ministerstvo financí - ministr Sobotka (na snímku před zabavenými kontejnery s programy Documents To Go - jednu krabici drží v ruce) neskrýval svůj pověstný hřejivý úsměv.

Odhaduje se že, že potření nelegálního obchodování s PDA software by mohlo státnímu rozpočtu ušetřit ročně miliardy korun a obnovit dynamiku hospodářského růstu v roce 2003 až o 2%. Stínový ministr financí za ODS již ovšem tato čísla zpochybnil a považuje je  za nadsazená.


Speciální zařízení na drcení CD s nelegálním PDA software od firmy PDADevastator z Oklahomy.  Firma se specializuje na drtiče CD s PDA software a její Drtič8 je schopen denně zlikvidovat až 50 000 nosičů s PDA software.

Dvojčlenná obsluha dbá zejména na to, aby nebyli Drtičem8 rozdrceni zdrcení přihlížející prodejci. O kvalitě výrobku svědčí i to, že v průběhu drcení museli přítomní lékaři ošetřit pouze dva trhovce, kteří při pohledu na Drtič8 omdleli. 

Druhá osoba na snímku vzadu vlevo je pašerák Jindřich V., vůdce gangu, který k nám jen v roce 2002 tajně propašoval tři zvláštní vlaky s Memory Sticky plnými PalmOS5 software...

Na závěr je třeba připomenout mravenčí práci příslušníků, kteří akci týdny připravovali, shromažďovali data a koordinovali ze zázemí postup policistů v terénu. Na snímku vidíte komisaře třetího oddělení MV ČR Rexe, který připravuje srovnávací analýzu výhod PalmOS a PocketPC. Rex však tento úkol nedokončil a po těžkém záchvatu melancholie musel být utracen...

 Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Najdete na iDNES.cz