Android se potýká s vysokým nárůstem vyděračských útoků. Ilustrační snímek

Android se potýká s vysokým nárůstem vyděračských útoků. Ilustrační snímek | foto: dailymobile.net

Vyděračské útoky na Android přibývají výrazně rychleji než malware

  • 20
V roce 2016 byl detekován dosud nejvyšší nárůst útoků vyděračských programů na mobilní zařízení se systémem Android. Počet škodlivých kódů, díky nimž útočníci zablokují zařízení a poté požadují po uživateli výkupné, se zvýšil o 50 procent. Nárůst je tak rychlejší než u malwaru.

„I když jsme celkově zaznamenali nárůst detekcí škodlivých programů na Androidu přibližně o 20 procent, útoky ransomwaru na tuto platformu rostou mnohem rychleji. Nejvyšší nárůst jsme zaznamenali v první polovině roku 2016, rozhodně bychom si ale nedovolili říci, že tato hrozba v dohledné době pomine,“ uvedl technologický ředitel bezpečnostní firmy Eset Juraj Malcho.

Autoři programů, které uzamknou obrazovku mobilního telefonu nebo zašifrují jeho obsah, využili uplynulý rok k tomu, aby zkopírovali techniky šíření, které používají druhy škodlivých kódů útočících na počítače. Vyvinuli však také sofistikované metody, které se zaměřují na technologie specifické pro operační systém Android.

Programy se šíří prostřednictvím podvodných SMS, které obsahují odkazy například na aktualizace různých aplikací, nebo v nastrčených aplikacích v obchodě Google Play.

V průběhu roku 2015 se zájem tvůrců ransomwaru pro Android přesunul z východní Evropy do USA a zaměřuje se na uživatele mobilních telefonů. Loni se pak zvýšil počet útoků na asijském trhu.

Eset loni zaznamenal téměř 20 milionů útoků na mobilní zařízení, což představuje meziroční nárůst o 17 procent. Nejvíce útoků na zařízení s Androidem firma zaznamenala na Ukrajině, v Rusku a v Íránu. Česko se v první desítce nevyskytuje.

,