Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ráj PDA karbanu (8) - Spades

aktualizováno  1. ledna 0001 
V tomto pokračování našeho karetního seriálu se společně podíváme na jednu z nejstarších karetních her vůbec, jmenuje se Spades (Špády) a na PDA se dočkala hned několika zajímavých zpracování.

 

Špády

Špády patří k nejstarším karetním hrám, jejich historie sahá až někam do 14. století. Mají ovšem řadu modifikací i různých karetních sad. Nejobvyklejší a zpracovávanou variantou je hra čtyř hráčů, kteří hrají jako dvojice (vždy hráči sedící proti sobě tvoří společně dvojici). Jako trumfy jsou zde vždy piky. Ve hře jde o vydražení a sehrání co nejvíc zdvihů (triků, štychů).

Hraje se 52 balíčkem karet od 2 do eso (bez žolíků). Po rozdávání, kdy každý obdrží 13 karet, následuje licitování, když každá dvojice se snaží vydražit počet zdvihů, které sehrají (to je jejich závazek do hry). Každý z hráčů hlásí závazek za sebe. Jsou zde rovněž zvláštní typy závazků - třeba tzv. "nil" znamená, že hráč během hry nevezme žádný zdvih, či další ("Moon" - to je uhrání všech 13 zdvihů apod.).

Po vydržení začne sehrávka. Ctí se barva, zdvih bere nejvyšší karta v nesené barvě, či trumf. Po sehrávce se počítají výsledky - to ale za vás už zvládá PDAčko. Hra končí, když jedna z dvojic dosáhne 500 bodů.

 

Další informace o hře najdete na několika odkazech:
Spades Page
Master Spades site
Christys Spades Page

 

Spades 1.7
Roman Baker, shareware $5

Starší zpracování hry je černobílé. Využívá symboly z ASCII znaků, češtinu nutno vypnout. Jinak se hraje dobře - jen si vypněte zdržující animace. Hráče si můžete pojmenovat, jsou zde i jednoduché statistiky.

 

 

SpadeLover Spades 1.0
Britt Yenne, freeware 

Jediný freewarový PalmOS zástupce této hry. Stejně jako Spades používá jen černobílou grafiku a symboly z ASCII sady. Pokud to ale "spolknete", odmění se vám hra dobrou hratelností, řadou nastavení a spoustou zábavy zdarma.

Hra má celou řadu pokročilých nastavení, které umožní nastavit několik variant počítání, zvláštních zdvihů a počítání. Rozhodně ji vyzkoušejte - třeba vám vyhovuje víc než placené programy.

 

Spades for PalmOS 1.18
StandAlone, shareware $15

Další karetní hra od StandAlone. Tradičně dobře zpracované s nastavením velikosti karet, systémů hry a mnoha herními preferencemi, které vám umožní zahrát si mnoho variant.

 

Spades Professional 1.2
Miracle Software, $9,95 shareware. 

Aplikace s nastavitelnou rychlostí hry, rubem karet a pozadím. 

 

Championship Spades 4.55
DramQuest Software, shareware $24,99

Firma je tradičním multiplatformním výrobcem a její karetní hry si můžete zahrát na palmOS, PocketPC, SymbianOS i Windows. Jsou dokonce možná i on-line partie napříč všemi platformami.

Karty jsou hezky graficky zpracované a mají dobrý herní engine. Chystaný světový karetní turnaj 16.11. proběhne i v této hře, takž už můžete začít trénovat...

 

Spades by Purplesoft 1.00
Purple Software Limited, komerční $9,99

Další zpracování hry, tradičně bez demoverze. Samotná značka firmy by ale měla být zárukou kvality, nemám ale ověřeno.

 

Spades by Designer
Designer Software, Inc., freeware

Varianta Spades pro Sharp Zaurus SL-5500 s barevnou grafikou.

 

A co příště? Představíme si velmi oblíbenou sehrávkovou hru EUCHRE, kterou výrobci PDA aplikací již tradičně zařazují do svého herního portfolia. Odpočineme si od "plné ruky karet" - vždyť EUCHRE se hrají jen s 24 kartami!

 Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Najdete na iDNES.cz