Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RadioMobil se nemůže dohodnout na ceně hovorů do své sítě

aktualizováno 
RadioMobil v tuto chvíli řeší prostřednictvím Českého telekomunikačního úřadu spory o propojení sítí se třemi dalšími operátory. Jádrem sporu jsou propojovací poplatky, na nichž se RadioMobil nedokáže s těmito operátory shodnout.

K včerejšímu dni měl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na stole čtyři oznámení RadioMobilu o sporech se třemi českými operátory. Všechny spory se týkají propojovacích poplatků - RadioMobil se s jinými operátory nemůže shodnout na jejich výši.

Menší operátoři se velkých nebojí

Jednu žádost k ČTÚ o určení cen za ukončení hovoru v mobilní síti podala společnost GTS. Ta totiž nesouhlasí s částkou 6,50 Kč, kterou chce od jiných operátorů RadioMobil za každou minutu hovoru z jejich sítí do sítě Paegas. Podobnou stížnost, tentokrát ovšem na Eurotel, podala na konci června společnost Aliatel.

Ostatní stížnosti podával RadioMobil. První se týká porušení propojovací dohody mezi RadioMobilem a Českým Mobilem. Český Mobil totiž od července tohoto roku přesměrovává část hovorů do sítě Paegas přes síť Českého Telecomu. Pro Český Mobil je to levnější - za takový hovor zaplatí Telecomu přibližně tři koruny, zatímco v případě spojení hovorů ze sítě Oskar přímo do sítě Paegas by RadioMobilu platil 6,50 Kč. Tuto vyšší částku Český Mobil samozřejmě uznává u těch hovorů, které proběhnou přímo mezi sítěmi Oskar a Paegas, bez směrování přes síť jiného operátora. Podle RadioMobilu takový postup platná propojovací dohoda s Českým Mobilem vylučuje, a proto podal stížnost k Českému telekomunikačnímu úřadu. Český Mobil naopak tvrdí, že takový postup je naprosto legální (protože provoz přes jinou síť se neřídí uzavřenou smlouvou s RadioMobilem), a na ČTÚ se kvůli tomuto sporu obrátil také.

Český Telecom dokáže prosazovat své názory

Nejzávažnější je ale spor s Českým Telecomem. Do konce roku 2000 platil Telecom RadioMobilu za minutu hovoru z pevné do mobilní sítě 7,50 Kč. Tato cena ovšem platila jenom do konce roku 2000; pro letošní rok se měly obě společnosti dohodnout na ceně nové. Jednání vázla - RadioMobil požadoval 6,50 koruny za minutu, což ale byla pro Český Telecom nepřijatelně vysoká částka. V červnu se Telecom dohodl s Českým Mobilem na ceně 3 Kč za minutu hovoru. Stejnou částku požadoval Český Telecom i od RadioMobilu.

V červenci potom Telecom vypočítal propojovací poplatky za hovory do sítě Paegas podle jím navrhované ceny tři koruny a poslal do RadioMobilu zpětně vyúčtování. V telekomunikacích je totiž zvykem, že pokud se operátoři na propojovací ceně nedohodnou, neplatí si nic. Po dohodě o cenách za propojení si provoz zpětně doúčtují podle nových cen a zaplatí si odpovídající částky.

S takovým postupem ovšem RadioMobil nesouhlasil, a proto požádal Český telekomunikační úřad, aby vyřešil situaci, kdy jeden operátor druhému neplatí za propojení, případně zaplatí jinou částku, než na které se operátoři dohodnou (RadioMobil totiž stále posílá do Českého Telecomu faktury znějící na původní propojovací poplatky). Na běžný soud se RadioMobil obrátit zatím nemůže - spory mezi operátory podle telekomunikačního zákona řeší ČTÚ. Pokud by se náš telekomunikační úřad odmítl věcí zabývat nebo by se proti rozhodnutí RadioMobil odvolal (použil by podobný postup jako Český Telecom ve sporu s GTS), potom by teprve přišel ke slovu klasický obchodní soud.

Druhá žádost RadioMobilu podaná kvůli sporu s Českým Telecomem na ČTÚ se týká samotných propojovacích cen. RadioMobil žádá Český telekomunikační úřad, aby rozhodl o cenách za propojení mezi pevnými a mobilními sítěmi. Telekomunikační úřad má oznámení se stejnými požadavky víc, a proto o nich rozhodne najednou. Samotné cenové rozhodnutí, které možná nejdříve stanoví metodu výpočtu, a posléze i samotné ceny za propojení hovorů mezi pevnými a mobilními sítěmi, se očekává v nejbližších týdnech.

Rozhodnutí ČTÚ výrazně ovlivní celý telekomunikační trh

Na toto rozhodnutí čekají všichni telekomunikační operátoři v České republice. I jediní dva pevní operátoři (Contactel, eTel), kteří akceptovali cenu 6,50 Kč za minutu hovoru ukončeného v síti Paegas, počítají s tím, že po rozhodnutí ČTÚ se sníží i propojovací poplatky, na kterých se letos dohodli. Pevní operátoři totiž poukazují na to, že si mobilní operátoři za propojení účtují příliš vysoké částky, ze kterých potom dotují levnější hovory v mobilních sítích. Mobilní operátoři přiznávají dotování hovorů ve vlastní síti, nicméně v případě propojovacích poplatků poukazují na vyšší technologickou a finanční náročnost svých sítí a odmítají dotování z poplatků od jiných operátorů.

Bez ohledu na ceny v rozhodnutí ČTÚ ale platí, že toto rozhodnutí výrazně ovlivní jak rozpočty operátorů za tento rok, tak i jejich finanční plány a ceny na rok příští. A právě proto všichni apelují na Český telekomunikační úřad, aby v této věci rozhodl co nejrychleji.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz