RadioMobil: regulátor trhu neplní svoji funkci korektně

Nic není nikdy bez problémů. RadioMobil narychlo svolal tiskovou konferenci a na konkrétním příkladu poukázal na to, jak ČTÚ měří dvojím metrem podnikatelským subjektům na telekomunikačním trhu.
Včera pořádala společnost RadioMobil narychlo svolanou tiskovou konferenci. Ta se k překvapení všech přítomných problematiky zákazu Paegas Internet Call dotýkala jen zprostředkovaně. RadioMobil se včera velmi ostře ohradil proti postupu Českého telekomunikačního úřadu a na konkrétním příkladu poukázal na to, jak ČTÚ měří dvojím metrem podnikatelským subjektům na telekomunikačním trhu.

RadioMobil si poprvé oficiálně postěžoval na postup, jenž ČTÚ uplatňuje v případě konfliktu frekvencí WLL s GSM sítí Paegas. Při dělení kmitočtového spektra 900MHz se totiž ČTÚ, navzdory obecnému trendu, rozhodlo přidělit část 900MHz frekvencí i společnostem provozujícím lokální bezdrátové smyčky. Tyto lokální bezdrátové smyčky jsou ovšem jinak řešeny, než GSM sítě a díky nim vznikají výrazné interference v pásmu přiděleném pro GSM. To se ovšem nejvíce dotýká RadioMobilu, jehož síť frekvenčně z jedné strany sousedí s EuroTelem a z druhé strany s WLL frekvencemi.

Podstata problému tkví v tom, že WLL smyčky Hughes AirReach využívají vysílací výkon 40W, zatímco GSM vystačí s 8W pro svoje základnové stanice. Interference z 40W tak v podstatě vyruší sousedící frekvence.

RadioMobil až po obdržení licence zjistil, že jeho frekvence sousedí s Hughes AirReach. Ten několikrát na rušení frekvencí a interference upozorňoval ČTÚ - oficiální stížnost odešla v červnu 1997 - vždy bez rozhodného kroku ze strany ČTÚ. Jediná rada, kterou ČTÚ podle RadioMobilu poskytlo, bylo domluvit se s techniky SPT Telecom na řešení.

Samozřejmě žádná debata s techniky SPT Telecom pro RadioMobil nevedla k cíli. Navíc v poslední době se množí problémy s dalšími podobnými systémy firem FatCom a Telecom 21, které staví podobné sítě ve Voticích a v Hrošově Týnci. RadioMobil si stěžoval, že právě v těchto lokalitách musel vypnout 4 BTSky, protože signál z nich nebyl použitelný. Právě na ztrátu pokrytí v těchto oblastech si zákazníci v poslední době stěžovali.

RadioMobil na svojí tiskové konferenci nepopíral, že ji svolal kvůli tomu, aby poukázal na rozpory v činnosti regulátora trhu - Českého telekomunikačního úřadu. Ten totiž v několika případech nakázal RadioMobilu jeho BTSky vypnout tam, kde docházelo k interferencím s jinými sítěmi, zatímco v případě stížností RadioMobilu nebyl schopen rozhodnout po roce a půl.

Stejně tak v případě stížnosti SPT Telecom (resp. zde ČTÚ dle oficiální verze začalo šetřit na vlastní podnět) na Paegas Internet Call rozhodl v době tří měsíců, což se mu v případě sporu RadioMobilu nepodařilo dosáhnout.

Poznatek s tiskové konference je jasný - RadioMobil není příliš spokojen s prací regulátora trhu, jenž podle těchto příkladu bere dvojí metr. Vůči SPT Telecom zachovává benevolenci a vůči soukromým subjektům se chová poměrně striktně.

Je nutno podotknout, že odstranění interferencí je velmi nákladná a v mnoha případech nemožná záležitost. Je třeba použít filtry, které v případě těsně sousedících frekvencí nejsou schopny filtrovat dostatečně strmě rušivé frekvence a tím na takovém kanále dochází k výrazně vyššímu počtu přerušení hovorů nebo vůbec nenavázání spojení. Pořizovací cena vysoce kvalitních filtrů pro jednu BTSku přesahuje milion korun a jeho použití v případě sousedících kanálů je málo účinné.