Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RadioMobil předpokládá rychlý pokles cen terminálů pro UMTS

  14:59aktualizováno  14:59
RadioMobil předpokládá, že na výstavbu sítě třetí generace si nebude muset brát úvěr. Neobává se ani negativního vlivu vysoké ceny terminálů na šíření této technologie.
Pouze z vyprodukovaných vlastních zdrojů hodlá mobilní operátor RadioMobil hradit v příštích letech výstavbu mobilní sítě nové generace UMTS. Plánovanou výši investic generální ředitel firmy Roland Mahler na dnešní tiskové konferenci nesdělil. První miliardovou splátku licence přitom firma hradila z akcionářské půjčky.

Podle ekonomů by pokrytí celé ČR sítí UMTS vyšlo na 35 miliard Kč. Operátoři se však budou soustředit spíše jen na velká města, kde se dá čekat dostatečná poptávka.

RadioMobil předložil v nedávné aukci tří licencí UMTS nejvyšší nabídku 3,86 miliardy korun. Další licenci koupil konkurenční Eurotel za 3,54 miliardy Kč. Třetí licenci Český telekomunikační úřad neprodal, protože se do soutěže nepřihlásil třetí operátor Český Mobil ani zahraniční zájemci.

Termín začátku poskytování služeb podle Mahlera nelze sdělit. Připustil, že firma může spustit síť před termínem v lednu 2005, který požaduje ČTÚ. V roce 2003 chce společnost uvést do provozu podstatnou část zařízení. Při spouštění sítě i nabídce služeb bude RadioMobil spolupracovat s mateřskou skupinou T- Mobile, která působí v Německu, Rakousku či Velké Británii.

Firma dosud definitivně nevybrala dodavatele sítě. "Konečné rozhodnutí nepadlo. S několika společnostmi jsme podepsali předběžné dohody," uvedl Mahler s tím, že rozhodnutí padne koordinovaně se skupinou T-Mobile. Při budování sítí se chce RadioMobil vedle Prahy, kterou musí z 90 procent pokrýt do ledna 2005, zaměřit na další velká města jako Brno, Plzeň nebo Ostravu.

RadioMobil vedle kmitočtů pro UMTS jako vítěz aukce získá i dodatečné frekvence pro pásmo 1800 MHz sítě GSM. To firmě umožní rozvoj technologie rychlého přenosu dat GPRS jako předvoje nástupu multimediálních služeb, které jsou založeny na UMTS.

Podle ředitele Mahlera by cena terminálů pro sítě třetí generace měla projít podobným procesem jako u aparátů pro GSM. Díky velkému odbytu totiž jejich ceny velmi rychle klesaly až na současnou úroveň, kdy mobilní telefon i cenou představuje běžné elektronické zboží. Mahlerův předpoklad je podstatně optimističtější, než předpoklady konkurenčního Eurotelu, který hovoří o cenách v řádu desítek tisíc korun za terminál. Pro Mahlerův názor hovoří to, že se české UMTS bude pravděpodobně spouštět až za čtyři roky, názor Eurotelu podporuje obecný předpoklad uzké zákaznické základny pro sítě třetí generace.

Autoři: ,


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

V Česku je mobilní internet drahý a rychlý. V Polsku levný a pomalejší

Ilustrační snímek

V rámci EU osmá příčka, celosvětově pak devatenácté místo. Takové pozice obsadilo Česko v nejnovějším měření rychlosti...

Operátor O2 měl výpadek pevného internetu. Resetovat modem nestačilo

Ilustrační snímek

O2 v noci z 18. na 19. června provádělo upgrade sítě xDSL, která kvůli tomu na několik hodin nefungovala. Infolinka...

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Najdete na iDNES.cz