Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


RadioMobil předpokládá rychlý pokles cen terminálů pro UMTS

  14:59aktualizováno  14:59
RadioMobil předpokládá, že na výstavbu sítě třetí generace si nebude muset brát úvěr. Neobává se ani negativního vlivu vysoké ceny terminálů na šíření této technologie.
Pouze z vyprodukovaných vlastních zdrojů hodlá mobilní operátor RadioMobil hradit v příštích letech výstavbu mobilní sítě nové generace UMTS. Plánovanou výši investic generální ředitel firmy Roland Mahler na dnešní tiskové konferenci nesdělil. První miliardovou splátku licence přitom firma hradila z akcionářské půjčky.

Podle ekonomů by pokrytí celé ČR sítí UMTS vyšlo na 35 miliard Kč. Operátoři se však budou soustředit spíše jen na velká města, kde se dá čekat dostatečná poptávka.

RadioMobil předložil v nedávné aukci tří licencí UMTS nejvyšší nabídku 3,86 miliardy korun. Další licenci koupil konkurenční Eurotel za 3,54 miliardy Kč. Třetí licenci Český telekomunikační úřad neprodal, protože se do soutěže nepřihlásil třetí operátor Český Mobil ani zahraniční zájemci.

Termín začátku poskytování služeb podle Mahlera nelze sdělit. Připustil, že firma může spustit síť před termínem v lednu 2005, který požaduje ČTÚ. V roce 2003 chce společnost uvést do provozu podstatnou část zařízení. Při spouštění sítě i nabídce služeb bude RadioMobil spolupracovat s mateřskou skupinou T- Mobile, která působí v Německu, Rakousku či Velké Británii.

Firma dosud definitivně nevybrala dodavatele sítě. "Konečné rozhodnutí nepadlo. S několika společnostmi jsme podepsali předběžné dohody," uvedl Mahler s tím, že rozhodnutí padne koordinovaně se skupinou T-Mobile. Při budování sítí se chce RadioMobil vedle Prahy, kterou musí z 90 procent pokrýt do ledna 2005, zaměřit na další velká města jako Brno, Plzeň nebo Ostravu.

RadioMobil vedle kmitočtů pro UMTS jako vítěz aukce získá i dodatečné frekvence pro pásmo 1800 MHz sítě GSM. To firmě umožní rozvoj technologie rychlého přenosu dat GPRS jako předvoje nástupu multimediálních služeb, které jsou založeny na UMTS.

Podle ředitele Mahlera by cena terminálů pro sítě třetí generace měla projít podobným procesem jako u aparátů pro GSM. Díky velkému odbytu totiž jejich ceny velmi rychle klesaly až na současnou úroveň, kdy mobilní telefon i cenou představuje běžné elektronické zboží. Mahlerův předpoklad je podstatně optimističtější, než předpoklady konkurenčního Eurotelu, který hovoří o cenách v řádu desítek tisíc korun za terminál. Pro Mahlerův názor hovoří to, že se české UMTS bude pravděpodobně spouštět až za čtyři roky, názor Eurotelu podporuje obecný předpoklad uzké zákaznické základny pro sítě třetí generace.

Autoři: ,Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

LTE síť pro Internet v letadlech už funguje. Stanice jsou i v Česku

Mobilní LTE síť pro letadla EAN

V prvním pololetí letošního roku začne v celé Evropě fungovat mobilní síť pro letadla. Kombinuje pozemní stanice se...

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...

T-Mobile plánuje masivní výstavbu optických přípojek. Připojí milion bytů

Optický kabel

V současnosti má T-Mobile v Česku tisíce optických internetových přípojek, toto číslo by ovšem mělo v příštích letech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz