Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rada mobilistům: napřed zavěsit, potom spláchnout

aktualizováno 
Nezdvořilí majitelé mobilních telefonů, třeste se. Američané proti vám vytáhli se stejnou vervou jako kdysi proti kuřákům cigaret. V následujícím článku proto dostanete dobré rady, jak se s mobilem chovat na pohřbu, ve vlaku a - s prominutím - také na záchodě.

Slušnost se rozchází s počty. Řeč je o mobilních telefonech, jejichž počet stoupl ve Spojených státech za deset let dvacetinásobně, a o bezohledných uživatelích, kteří hovoří, kde se dá. V posvátném tichu Grand Canyonu, na pohřbech, koncertech, svatbách, v restauracích i na sportovních kláních.

Vtíravost a otravnost mobilních mluvků je protivná dvěma třetinám Američanů. Většina telefonních společností si proto uvědomila, že nadešel čas vypracovat kodex slušného chování na veřejnosti. Podobně se kdysi prokousával na světlo světa kodex, který vypudil na většině území Spojených států kuřáky mimo budovy ve správě státu.

Etiketa ještě nefunguje

"Myslím si, že otázka etikety je v popředí, protože je stále více mobilních telefonů. Etiketa a dobré mravy v používání mobilních telefonů ještě nezakořenily," prohlásil Travis Larson, mluvčí Cellular Telecommunications a Internet Association. Za nejhroznější příklad uvedl americký tisk zážitek rabína, který odjel do Izraele na pohřeb, a právě když zahájil zádušní modlitbu, kdesi zazvonil mobilní telefon. Jeho majitel ho beze studu vytáhl z kapsy, rozevřel a pustil se do konverzace, zatímco druhou přidržoval tělo nebožtíka.

Bezdrátový čertík prý zazvonil i na společné modlitbě papeže Jana Pavla II. a 150 kardinálů. Jeden z nich ho zapomněl vypnout. Jacqueline Whitmoreová z Floridy, kde vede kurzy správného chování s lekcí o užívání mobilních telefonů, zase radí, aby uživatelé, pokud jsou na toaletě, ukončili rozhovor dříve, než spláchnou a než si druhá strana uvědomí, odkud s ní hovoří. Dobrovolně dodržovaný kodex je jedna věc a realita druhá.

Americká železniční společnost Amtrak například zařadila do souprav na trati Washington-Boston sto vagónů se zákazem používání mobilních telefonů. "Museli jsme prostě vyrovnat potřeby mobilní společnosti a těch, kteří chtějí mít klid," prohlásila Cecila Cummingsová ze železniční společnosti. Podle tohoto vzoru navrhuje jeden z poslanců newyorského parlamentu zařazení podobných vagónů na všech tratích v jeho státě. New York také letos v létě přijal zákon, který zakazuje telefonování s přístrojem v ruce při řízení vozu. Kampaň za ticho pod názvem "Buďte citliví" zahájily letos v květnu americké galerie a muzea. Nápis vybízí, aby majitelé přepnuli mobilní telefony na vibrování místo zvonění nebo aby je prostě vypnuli.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...Najdete na iDNES.cz