Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Quikwriting-jedna neobvyklá klávesnička

aktualizováno  1. ledna 0001 
Před nějakou dobou jsem zde představoval freewarovou onscreen klávesničku ATOMIK, která však měla jednu nevýhodu a to nezvyklé rozložení znaků na klávesnici. Dnes bych vám rád představil trochu netypickou onscreen klávesničku pracující na jiném principu vkládání znaků než ostatní - při psaní totiž vůbec nemusíte zvednout stylus z displeje. Výhodou je i fakt, že funguje jak na platformě PalmOS, tak PocketPC a WindowsCE.

Quikwriting vytvořili Ken Perlin, Jason Yung a John Lee z newyorkské univerzity. Jeho aktuální verze je 2.1 a od předchozí verze 1.0 se velice zásadně liší - nová veze má automatické centrování (autokalibraci) klávesničky, nový design, vkládání znaků je zjednodušeno=zrychleno a automaticky se v pravém dolním rohu displeje zobrazuje informace o poloze stylusu na Quikwritingu.

"Hardware" musíme vyrobit sami. K tomuto účelu je určen PDF soubor (stáhnutelný na webu Quikwritingu)  s předlohou Quikwriting klávesničky pro různé typy Palmů určenou pro tisk na fólii-klávesnice je "naruby". Fólie se pak umístí přes Graffiti plošku. Druhou částí Quikwritingu je hack fungující jak s X-masterem, tak s Hackmasterem, který si můžete stáhnout také na stránkách Quikwritingu. Instalace je jednoduchá a po jeho aktivaci se už o nic nemusíte starat-jak už jsem napsal, má autokalibraci. Když je hack aktivován, tak klasické zadávání Graffiti samozřejmě nefunguje, bohužel jsou také nefunkční tlačítka pro obě virtuální klávesnice.

 

Pokud si chcete předem tuto technologii nejdříve vyzkoušet, tak máte na webu Quikwritingu možnost. Je zde totiž umístěn on-line Java emulator, na kterém si zadávání znaků můžete odzkoušet. Pro uživatele PocketPC/WindowsCE 3.0 vytvořil Peng Yang hru podobnou palmácké Giraffe, která vás má naučit Quikwriting používat. Stránky hry i s jejím podrobným popisem se nacházejí na této adrese.

      

Quikwriting má revoluční a velice zajímavý přístup k zadávání znaků, protože se na nic nekliká, jen se pohybuje stylusem po displeji. Pro objasnění, jak se zadávají znaky, uvedu několik příkladů. Každá polovina klávesničky se skládá z devíti zón. Při psaní znaku vždy začínáte a končíte v prostřední zóně. Z centrální zóny nejdříve zamíříte do zóny, ve které je písmeno obsaženo. Pokud se jedná o znak umístěný v rohu nebo uprostřed, tak se stylusem vrátíte zpět do centrální zóny (viz. obrázek psaní písmene A). Nejedná-li se ovšem o takovýto znak, pak stylus posuneme do vedlejší nebo ještě vzdálenější zóny (podle toho, na kolikátém místě se od rohového znaku nacházejí) na stranu, na kterou se znak nachází od prostředního znaku a z ní do centrální zóny (viz. obrázek psaní písmen S a J ). Popsal jsem to dost složitě, ale ve skutečnosti je to velice jednoduché.  

        

 

I když narozdíl od verze 1.0 není nutné lepit na kryt Palmu nálepky s rozložením znaku, je dobré si tam přece jenom takový "tahák" umístit, protože jsou znaky na vlastní klávesničce poměrně malé a pro někoho špatně čitelné. Chvíli trvá, než si na Quikwriting zvyknete a pamatujete si rozložení znaků, ale za tu trochu námahy to rozhodně stojí. S touto klávesničkou se totiž dá psát skutečně rychle.

   

Quikwriting

 originální onscreen klávesnička

Autor: Ken Perlin, Jason Yung a John Lee
Verze: 2.1
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS, PocketPC, WinCE
Nároky na hardware: 7 kB
Cena: zatím freeware

Hodnocení Palmare.cz

+ originální nápad, podpora více platforem, Java emulator, hra pro PocketPC, podpora, je (zatím) zdarma, rychlost

-  nic podstatného

 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Ilustrační snímek

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...Najdete na iDNES.cz