Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Quikwriting-jedna neobvyklá klávesnička

aktualizováno  1. ledna 0001 
Před nějakou dobou jsem zde představoval freewarovou onscreen klávesničku ATOMIK, která však měla jednu nevýhodu a to nezvyklé rozložení znaků na klávesnici. Dnes bych vám rád představil trochu netypickou onscreen klávesničku pracující na jiném principu vkládání znaků než ostatní - při psaní totiž vůbec nemusíte zvednout stylus z displeje. Výhodou je i fakt, že funguje jak na platformě PalmOS, tak PocketPC a WindowsCE.

Quikwriting vytvořili Ken Perlin, Jason Yung a John Lee z newyorkské univerzity. Jeho aktuální verze je 2.1 a od předchozí verze 1.0 se velice zásadně liší - nová veze má automatické centrování (autokalibraci) klávesničky, nový design, vkládání znaků je zjednodušeno=zrychleno a automaticky se v pravém dolním rohu displeje zobrazuje informace o poloze stylusu na Quikwritingu.

"Hardware" musíme vyrobit sami. K tomuto účelu je určen PDF soubor (stáhnutelný na webu Quikwritingu)  s předlohou Quikwriting klávesničky pro různé typy Palmů určenou pro tisk na fólii-klávesnice je "naruby". Fólie se pak umístí přes Graffiti plošku. Druhou částí Quikwritingu je hack fungující jak s X-masterem, tak s Hackmasterem, který si můžete stáhnout také na stránkách Quikwritingu. Instalace je jednoduchá a po jeho aktivaci se už o nic nemusíte starat-jak už jsem napsal, má autokalibraci. Když je hack aktivován, tak klasické zadávání Graffiti samozřejmě nefunguje, bohužel jsou také nefunkční tlačítka pro obě virtuální klávesnice.

 

Pokud si chcete předem tuto technologii nejdříve vyzkoušet, tak máte na webu Quikwritingu možnost. Je zde totiž umístěn on-line Java emulator, na kterém si zadávání znaků můžete odzkoušet. Pro uživatele PocketPC/WindowsCE 3.0 vytvořil Peng Yang hru podobnou palmácké Giraffe, která vás má naučit Quikwriting používat. Stránky hry i s jejím podrobným popisem se nacházejí na této adrese.

      

Quikwriting má revoluční a velice zajímavý přístup k zadávání znaků, protože se na nic nekliká, jen se pohybuje stylusem po displeji. Pro objasnění, jak se zadávají znaky, uvedu několik příkladů. Každá polovina klávesničky se skládá z devíti zón. Při psaní znaku vždy začínáte a končíte v prostřední zóně. Z centrální zóny nejdříve zamíříte do zóny, ve které je písmeno obsaženo. Pokud se jedná o znak umístěný v rohu nebo uprostřed, tak se stylusem vrátíte zpět do centrální zóny (viz. obrázek psaní písmene A). Nejedná-li se ovšem o takovýto znak, pak stylus posuneme do vedlejší nebo ještě vzdálenější zóny (podle toho, na kolikátém místě se od rohového znaku nacházejí) na stranu, na kterou se znak nachází od prostředního znaku a z ní do centrální zóny (viz. obrázek psaní písmen S a J ). Popsal jsem to dost složitě, ale ve skutečnosti je to velice jednoduché.  

        

 

I když narozdíl od verze 1.0 není nutné lepit na kryt Palmu nálepky s rozložením znaku, je dobré si tam přece jenom takový "tahák" umístit, protože jsou znaky na vlastní klávesničce poměrně malé a pro někoho špatně čitelné. Chvíli trvá, než si na Quikwriting zvyknete a pamatujete si rozložení znaků, ale za tu trochu námahy to rozhodně stojí. S touto klávesničkou se totiž dá psát skutečně rychle.

   

Quikwriting

 originální onscreen klávesnička

Autor: Ken Perlin, Jason Yung a John Lee
Verze: 2.1
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS, PocketPC, WinCE
Nároky na hardware: 7 kB
Cena: zatím freeware

Hodnocení Palmare.cz

+ originální nápad, podpora více platforem, Java emulator, hra pro PocketPC, podpora, je (zatím) zdarma, rychlost

-  nic podstatného

 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

 

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Najdete na iDNES.cz