Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apple zneužívá patenty mrtvé značky. Ženou ho proto k soudu

  0:18aktualizováno  0:18
Legendární, ale prakticky mrtvá značka Palm promlouvá do války Qualcommu s Applem. Qualcomm totiž vlastní významnou část patentového portfolia někdejšího Palmu a tyto patenty teď hodlá použít proti Applu. Přitom útočí v podstatě vlastní zbraní Applu, patenty se totiž týkají uživatelského prostředí.

Palm Pre: obdivovaný, ale málo prodávaný

Apple často proti svým rivalům vyrukoval s patenty, které se týkaly určitých funkcí uživatelského prostředí chytrých telefonů. Ale proti Qualcommu je v aktuální patentové válce použít nemůže. Qualcomm totiž smartphony nevyrábí a dodává jen čipsety a technologie, které umožňují základní fungování chytrých telefonů. Teď se však zdá, že ze strany Qualcommu Apple okusí vlastní medicínu.

Qualcomm totiž vlastní významnou část patentového portfolia někdejší legendární firmy Palm. A součástí tohoto portfolia jsou i patenty na některé funkce uživatelského prostředí operačního systému WebOS, kterým se snažil Palm ještě coby samostatná firma zachytit trend moderních dotykových smartphonů. A podle všeho některé funkce, především v podobě gest, které Palm tehdy s WebOS uvedl a které si patentoval, teď zneužívá Apple u nového iPhonu X.

Není známo, které konkrétní patenty hodlá Qualcomm proti Applu využít, zatím je jen jasné, že se patentové portfolio Palmu zapojí do aktuální vleklé bitvy mezi oběma giganty. Videa z ovládání operačního systému WebOS ovšem ukazují některé podobnosti s ovládáním iPhonu X a je velmi pravděpodobné, že zapojení patentů se týká právě těchto funkcí.

Vyhrajte špičkové smartphony. Stačí vybrat Mobil roku

Mobil roku

Apple a Qualcomm si vyměňují u soudů jednu žalobu za druhou. Qualcomm nařkl Apple z toho, že používá některé jeho patenty pro rádiovou komunikaci, řízení spotřeby energie a snímání 3D obrazu a přitom za to neplatí. Zneužívání má probíhat od modelů iPhone 7 až po nejnovější iPhone X. To nemusí být zcela liché tvrzení. Apple totiž některé součástky odebírá jak od Qualcommu, tak od jiných výrobců, případně si je může nechávat vyrábět sám. Přitom to ho nezbavuje povinnosti platit za využití patentů Qualcommu.

Kalifornská firma zneužívání patentů samozřejmě kategoricky odmítá. A na Qualcomm vyrukovala s vlastními obviněními ze zneužívání jejích technologických patentů. To, že tedy Qualcomm „vytáhl“ patentové portfolio Palmu, je tak jen další z řady úderů v aktuální sérii sporů. Je více než pravděpodobné, že další podobné útoky budou z jedné či druhé strany následovat. A jisté je, že patentová válka mezi oběma firmami se povleče dlouho.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz