Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

pTravelAlarm, aneb budík z Vašeho PDA

aktualizováno 
Nevím, jak vy, ale já osobně mám každé ráno velké problémy probudit se. A není to ani tak tím, že bych byl nějak unavený, ale tím, že mám tvrdé spaní a málokterý budík mne dokáže probrat. A ačkoliv je to k neuvěření, program pTravelAlarm od firmy BURR OAK SOFTWARE to dokáže.

Program pTravelAlarm je malá, ale šikovná utilita, jejímž hlavním úkolem, jak již sám název napovídá, je buzení. Já osobně patřím k lidem, kteří k tomu, aby usnuli, potřebují pokud možno co největší tmu a co největší ticho. Pokud ale usnu, už mne téměř nic neprobudí.

Doma tento problém řeším tak, že jsem si koupil takový ten starý dobrý drnčivý budík, který jsem pro zvýšení hlasitosti jeho zvonění ještě položil na hluboký talířek. I přes tyto všechny okolnosti to však ještě donedávna dopadlo tak, že budík nejdřív vzbudil mou partnerku, která pak teprve vzbudila mne. No a vzhledem k tomu, že tento velký budík včetně talířku nemůžu věčně nosit s sebou na služební cesty (a partnerku už vůbec ne), sháněl jsem se dlouhou dobu po něčem stejně účinném. Poslední dobou už to jsem to chtěl vzdát, ale přece jen… Heuréka – našel jsem!

Program pTravelAlarm jsem si stáhl v demo verzi, jejímž jediným omezením je měsíční funkčnost. Instalace proběhla přes synchronizační program AktiveSync bez jakýchkoliv problémů a já mohl pokročit k práci, nebo spíše k nastavení samotného programu. Program si po nainstalování vytvoří ikonu nejen v adresáři Programs Vašeho PDA, ale jeho ikonka (s obrázkem budíku) se objeví také v taskbaru. Pokud ale již máte v taskbaru ikon více než dost, dá se tato možnost vypnout přímo v nastavení programu.

V nastavení ale najdeme i další možnosti. Jako první je zde formát zobrazování času (12/24), za ním následuje již zmiňovaná možnost zobrazování ikony v taskbaru. Třetí možností je velmi užitečná věc, a to hlavně teď, v době videokonferencí a chatů překračujících hranice mnoha zemí, ba i kontinentů. Touto funkcí je možnost vedle aktuálního času zobrazovat také internetový čas (např. @674), který, jak je známo, není zatížen časovými pásmy a je všude na světě v daný okamžik stejný. Poslední možností v menu Settings je volba Show Alarm Confirmation, po jejímž zaktivování se Vám vždy při příštím spuštění programu ukáže malé okénko informující o času (a datumu) příštího buzení.

To by bylo z nastavování programu asi vše. Je zde sice ještě jedna věc, kterou je dobré nastavit, a to hlasitost, ale jedná se v podstatě o ikonu, na kterou když kliknete, dostanete se do okna sloužícího k nastavení hlasitosti celého přístroje, do kterého se také můžete dostat z menu Start -> Settings -> Sounds & Reminders, a tak pokud máte své PDA nastaveno běžně na větší hlasitost, nemusíte nic nastavovat.

Spuštěnému programu dominují velké číslice aktuálního času, zabírající asi 50 % celé obrazovky. To v kombinaci s kontrastními barvami (žlutooranžová na černém podkladu) usnadňuje čitelnost i z větší dálky, nebo například tehdy, když se chcete ráno (ještě ospalí) podívat, kolik že je to vlastně hodin. Pro ty, kteří by náhodou spali trochu déle nebo si z nějakého důvodu nevzpomínali, v který den že to šli spát, je zde zobrazeno také aktuální datum. Těsně pod ním pak můžete vidět čas, na který je alarm nastaven. Aktuální internetový čas je pak zobrazen napravo od předešlých dvou údajů. Pod oknem zobrazujícím předešlé údaje se nacházejí dvě tlačítka sloužící k nastavení dvou asi nejdůležitějších údajů pro správnou funkci programu, a to nastavení buzení (Set Alarm) a uspání (Set snooze). Po kliknutí na ikonu první se před námi zobrazí okno, ve kterém můžeme nastavit nejen čas, kdy má alarm začít zvonit, ale také to, po jakou dobu to má trvat (pokud jej dříve sami neukončíme).

Třetí možností je to, jaký zvuk má při buzení zaznít. A právě u této třetí možnosti se trochu zastavíme. Na výběr máme 9 různých zvuků, přičemž až na pár výjimek je jeden šílenější než druhý. U některých jsem měl dokonce strach z toho, že mi při vyšší hlasitosti roztrhnou reproduktor mého iPAQu (nebo bubínky v mých uších). Na druhou stranu ale musím říct, že právě pronikavost těchto zvuků přispívá k úspěšnosti probuzení (alespoň co se mne týče). Mezi zvuky můžete najít takové perly jako kukání kukačky nebo kokrhání kohouta. Tyto zvuky ale počítám k těm přívětivějším výjimkám. Pokud by Vám však žádný základní zvuk nevyhovoval, stačí do adresáře, kde se nacházejí zvuky originální, nahrát váš zvuk vlastní. To mohou využít například zamilovaní jedinci, které pak může budit hlas jejich lásek např. slovy: „Vstávat miláčku… už je ráno!“ Jediné, co je potřeba, je to, aby daný zvuk byl ve formátu *.wav. To je z tohoto okna asi vše.

Druhá ikona nese název Set Snooze a, jak již název napovídá, jde o nastavení parametrů uspání. A co že to znamená? V momentě, kdy program spustí alarm, se na obrazovce otevře okno se dvěma možnostmi výběru. První možností je ikona Stop, která proces buzení okamžitě ukončí. Druhou možností je pak ikona Snooze, která buzení přeruší na dobu, kterou v právě zmiňovaném okně Set Snooze nastavíte. Po uplynutí nastavené doby od chvíle, kdy klikneme na ikonu Snooze, pak program opět buzení zopakuje. A to by bylo asi vše.

A co říci závěrem? Program je šikovnou utilitou, kterou se hodí mít u sebe, a to nejen na cestách, ale i např. tehdy, pokud si chcete být jen jisti, že Vás z Vašeho tvrdého spánku něco zaručeně probudí. Otázkou je však to, kolik lidí bude ochotno za tento program zaplatit $12,50. Snad jen ti nejtvrdší spáči… :-) Demoverzi programu je možno stáhnou na adrese http://www.burroak.on.ca/pta.htmlTémata: software

Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...Najdete na iDNES.cz