pToolSet - ještě dokonalejší palm

aktualizováno 
Pokud se vám zdá, že by toho váš palm mohl umět v určitých situacích daleko víc a že by se mnohé dílčí úkoly daly řešit jinak, možná jste ještě nezkusili pToolSet. Přečtěte si naši recenzi, třeba vás tato aplikace zaujme!

 

Autor pToolSetu Paul Nevai není na našich stránkách rozhodně poprvé a jistě si vzpomenete na několik článků o jeho textovém editoru pedit, včetně rozhovoru s autorem.

pToolSet není homogenní program, skládá ze z několika svébytných utilit a pomocných aplikací, jednotně obsluhovaných a vyvolávaných centrálním programem. Kromě vlastních utilit obsahuje i několik sdílených knihoven a v poslední verzi má 21 PRC souborů o celkové velikosti cca 860kB.

Většina pomocných utilit se vyvolává pomocí příkazové řádky výběrem z menu nabídek. Některé rovněž dokáží pracovat jako samostatné programy a jiné zase změní vzhled a způsob práce s dialogovými okny PalmOS. Jejich popis a způsob práce s nimi je velmi detailně popsán v manuálu k programu, a proto si je zde představíme jen heslovitě:

pMaster Tool
Modul, který řídí a nastavuje základní způsob práce s ostatními moduly. Jedná se tedy o jakési základní preference všech utilit. Obsahuje část pro definování rozbalovacího menu pomocných aplikací PToolSet, přiřazení operací tlačítkům, klikům a tahům po Graffiti plošce.

pToolZapper, pToolOn, pToolOff
Tří moduly pro nastavení utilit, které jsou samostatnými aplikacemi v launcheru pToolZapper je odinstalační program, pomocí kterého můžete selektivně odstranit nepoužívané moduly. 

pToolOn a pToolOff slouží k ruční aktivaci a deaktivaci aplikace, je-li to třeba.

 

pAddressTool, pDateTool, pMemoTool, pToDoTool
Tyto moduly slouží k vkládání nových položek do základních PalmOS databází. pAddressTool se teprve vyvíjí. Vkládání položek probíhá pohodlnou formou, přičemž můžete ve vkládacím okně vyplnit všechny podstatné položky. K editaci textových polí slouží pohodlný editor se základní sadou ikon známých z aplikace pEdit. pMemoTool umí přepnout i do poznámek s délkou nad 4K (do 32K).

Přínos těchto utilit spočívá v tom, že je lze vyvolat odkudkoliv a použít v kombinaci s dalšími moduly, třeba namapovanými v pLaunchTool na tlačítko apod.. Tak třeba můžete v AvantGo okopírovat část textu a přenést je do MemoPadu jako poznámku apod., uložit si schůzku uprostřed práce s jinou aplikací a další.

pFindTool, pSearchTool, pReplaceTool
Modul k rychlému vyhledávání slova s možností práce s oblíbenými a nedávnými výrazy v počtu po 128 položkách (demoverze jen dvě). pSearchTool je luxusnějším způsobem vyhledávání s divokými znaky. pReplaceTool je rozšířeno verzí SearchTool s možností náhrady vyhledaných výrazů. Pokud často hledáte a jste svázáni limity systémové funkce FIND, zde máte v ceně opravdu luxusní náhradu.

pLaunchTool
Samostatným modulem je pLaunchTool, který slouží k spouštění aplikací a skládá se z několika samostatných modulů, včetně sdílených knihoven. 

Moduly umožní spouštět programy a DA aplikace, a to včetně vytváření seznamů oblíbených seznamů.

pLaunchTool se může stát vaším pomocným launcherem s možností snadno spouštět oblíbené programy i DA aplikace. Umí nadefinovat i aplikace na kartě a velmi snadno se konfiguruje.

 

pRotator Tool, pScriptTool, pInfoTool, pTipsTool

Skriptovací modul je samostatná kapitola v sadě utilit a slouží zjednodušeně k ukládání oblíbených a posledně hledaných výrazů. Informační modul zase zobrazuje několik údajů o stavu paměti a baterie s odskokem do měsíčního kalendáře. Modul pTipsTool slouží k rozšíření možností tipů a nápovědy v jednotlivých dialogových oknech, a to včetně možnosti hledání.

 

pTextTool
Jeden z nejkomplexnějších modulů celé sady s řadou dílčích modulů. V rozbalovacích menu a podmenu najdete řadu povelů pro rychlý výběr textu, skoky, odsazení a další.

 

pEditTool
Jedna z důležitých částí textového modulu dokáže přeměnit jakékoliv textové pole v editační okno se sadou nástrojových ikon ve spodní části displeje a bohatou nabídkou editačních povelů z menu. Můžete jej využít v poznámkách v diáři, adresáři, prostě kdekoliv. Význam i funkce tlačítek je dobře popsána v manuálu, jdou zde tlačítka pro rychlé kopírování a vkládání, výběr, skok, malá/velká písmena, nahrazení, hledání a podobně. Samé užitečné věci!

pSortTool, Rotate Font, pWordCountTool, Insert Char
Modul pSortTool sloužící k třídění řádků pomocí různých kritérií. Rotate Font přepíná dostupné fonty. pWordCountTool je nezbytnost pro všechny, kdo potřebují informace o počtu písmen, slov a řádků. Pomocí poledního modulu můžete snadno vkládat netypické znaky z ASCII tabulky.


pToolSet skrývá ještě několik dalších modulů, které již nemusí být tak významné, či je jejich použití zřejmé z názvu - například pMagiPad, Calendar, PalmPrefs, Palm SoundPrefs, HotSync, přepínání podsvětlení a mnoho dalších, které si můžete nastavit v pMasterTool. Další moduly a operace se stále rodí, protože program je dále vyvíjen.

Závěr

Za 12,50 USD dostanete utility, které mohou významným způsobem zrychlit a usnadnit práci s vaším palmem. Z našeho popisu by vám mělo být minimálně zřejmé, zda takovéto moduly vůbec dokážete využít. Zamyslit by se měli především všichni, kdo editují kratší i střední texty pomocí Graffiti a virtuální klávesničky, velké pole působnosti ale mají i při používání velké externí klávesnice, se kterou umí pToolSet velmi účinně spolupracovat.

Pokud jste přešli z PalmOS 4 na PalmOS 5 a řada dosavadních "hacků" vám najednou chybí, zde je komplexní produkt, který hodně z nich dokáže v PalmOS 5 nahradit.

pToolSet

Sada editačních a pomocných utilit

Autor: Paul Computing (Paul Nevai)
Verze: 7.08
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS 3.5 a vyšší
Cena: 12,50 USD

Hodnocení Palmare.cz

+ 
Vynikající nástroje za rozumnou cenu
Nepoužívané moduly lze smazat
Fungují ve většině aplikací

-  
Na některých modulech se ještě pracuje

 
Užitná hodnota:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a ovládání:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení


 Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...Najdete na iDNES.cz