Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psychologové: Mobil pomáhá určit lidskou povahu

aktualizováno 
Někdo do telefonu křičí, ostatních si nevšímá a klidně uhání středem ulice, nezajímaje se o přihlížející chodce. Jiný se zase raději klidí do ústraní. Každý máme svůj vzorec chování, o kterém hodně napovídá právě i to, jak pracujeme se svým mobilem. Jakou povahu máte vy, jací jsou vaši kolegové? Poznejte se.

Většina pohybů, slov a činů, které konáme při používání mobilního telefonu, je závislá na okamžité situaci a na reakcích okolí. Nicméně lze vypozorovat jisté vzory chování, ke kterým různí lidé tíhnou. Podobně, jako lze jednotlivá znamení horoskopu popsat podle jejich nejrozšířenějších vlastností, i v chování jedinců s mobilním telefonem v ruce lze nalézt různé odlišnosti, kterými se liší jednotlivé archetypy. Ty se pokusila popsat britská psycholožka Sadie Plantová a výsledkem její práce je šest typů. Nazvala je podle podobnosti se zástupci ptačí říše. Poznáte se v některém z nich?

Rorýs “nikdy nestavím”

Rorýsi prožijí valnou většinu svého života v letu. Jejich mobilní příbuzní z lidské rasy jsou sebevědomí a klidní, většinou jsou na cestách, kde je jim jejich mobilní telefon užitečným nástrojem. Dobře zvládají hovor i psaní SMS zpráv za pochodu, nebo dokonce v autě. Stejně jako se rorýsům nechce přistát, těmto lidem je nečinnost cizí. Nedovedou si představit, že by měli být na jednom místě nebo že by měli přijít o svůj mobil.

Samotářská sova

Mobilní sovy jsou zvyklé komunikovat jen minimálně. Telefonují pouze v nejnutnějších případech, pokud něco řeší ve společnosti kolegů či známých, často je nechají vyřídit hovor, který by mohly uskutečnit samy. Kvůli tomu jsou také méně obeznámené s funkcemi mobilního telefonu a snadno je překvapíte něčím, co u tohoto přístroje považujete za samozřejmost. Pokud v jejich přítomnosti zazvoní mobil, začnou ten svůj shánět až v okamžiku, kdy jim dojde, že ostatní na ně v očekávání hledí. Pak se většinou začnou probírat kapsami a zavazadly, aby zvonící přístroj našly.

Klidná holubice

Holubice vyřizují své telefonáty diskrétně, zároveň však bez zvláštních rozpaků. Velmi dobře ovládají svůj mobil, což využívají také k tomu, aby své záležitosti řešily v tichosti a rychle. Převážně se snaží zakrýt skutečnost, že hovoří nebo píší textovou zprávu. Ve společnosti si telefon buď vypnou, nebo ho nechají jen vibrovat a v případě příchozího hovoru se uchýlí někam do soukromí, kde mají klid na telefonování a nikoho neruší.

Upovídaná vlaštovka

Zkuste zastavit vlaštovku v letu. Někdy je dokonce těžké ji jen sledovat. Stejné je to v případě jejího lidského telefonního protějšku. Často telefonuje, většinou dlouho a také rychle a impulsivně, textové zprávy píše často, na všechny odpovídá. Rozhovor doplňuje množstvím grimas, pohybů, často používá i gesta, přestože je protejšek na druhém konci linky nemůže vidět. Když jste někde s vlaštovkou a ta se nejednu do telefonu rozpovídá, klidně si objednejte večeři. Budete jí moct sníst v klidu, pokud vám nevadí přítomnost neustále mluvícího člověka. Chcete-li vidět lidské vlaštovčí hejno v akci, běžte se podívat před střední dívčí školu.

Hlasitý špaček

Špaček je hlasitý, asertivní, někdy až agresivní. Když telefonuje, kliďte se mu z cesty nebo ho rovnou složte dobře mířenou ranou. Často do telefonu křičí, přitom se prodírá lidmi, odstrkuje je a nadává jim jen proto, že je naštvaný na člověka, se kterým mluví po telefonu. Stačí se podívat na některé nervózní podnikatele. Nejlepší recept na špačky - nenechte se vytočit a pro uklidnění si představte, jak pěkně jim právě teď rostou žaludeční vředy.

Parádivý páv

Páv má svůj velký krásný barevný ocas, jeho lidský imitátor zase nejnovější elegantní mobilní telefon. U páva si prostě nemůžete nevšimnout jeho mobilu. Chlubí se jím, vystavuje ho na odiv, když hovoří, je rád, že si ho ostatní všimnou. Umí vyjmenovat dokonalé funkce svého telefonu, přestože klidně přizná, že je vlastně nepoužívá. I když to vypadá, že je páv se svým telefonem srostlý, jakmile se objeví hezčí model, klidně se ho vzdá. Také proto svůj mobil vlastně neumí moc dobře ovládat, což je mu ale celkem jedno. Hlavně že je “chic”, ne?
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz