Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Psion netBook - skutečně dospělý Psion (2)

aktualizováno 
Dokončení recenze vrcholného modelu z rodu Psionů. Předchozí část najdete zde.

Lehké zboží alias software

S netBookem se dodává i osvědčený operační systém EPOC (chcete-li Symbian) ve verzi 5, tedy na vlas stejný systém, jaký operuje také v útrobách modelů Series 5mx, Revo, Revo Plus a od nich odvozených PDA. Viditelným rozdílem od jeho menších hostitelů je snad jen jeho barevnost. Popravdě řečeno, někdy je EPOC až příliš barevný a neškodilo by mu naopak trochu více decentnosti.

Jak jsem již uvedl, u provedení Series 7 okupují operační systém a základní aplikace paměť ROM, zatímco u netBooku Pro se systém instaluje přímo do paměti RAM. Operační systém lze u netBooku upgradovat, oficiálně pouze u modelu Pro, nicméně neoficiálně pomocí speciálního DIMM modulu ROM i v případě Series 7...

Co se týče základních aplikací, vše je při starém - tedy v netBooku najdete stejné vestavěné aplikace jako u Series 5mx. netBook má také vestavěný (resp. nainstalovaný v případě modelu Pro) prohlížeč internetu a speciální modul JVM (Java Virtual Machine), takže netBook je připraven i pro podnikové aplikace psané v jazyce Java.
Pro ne-psionisty ve stručnosti uvádím i plný výčet vestavěných aplikací; pokud jste už protřelý psionista, nic nového kromě větší barevnosti nehledejte:

Word - textový editor

Word nabízí vše, co by měl vyspělý textový editor poskytovat. Nechybí formátování textu, různé typy a velikosti písma, odrážky, ohraničení a stínování, nastavování velikosti stránky, okrajů, záhlaví a paty, zobrazení dokumentu v plné šířce stránky, náhled před tiskem. Podporována je i osnova dokumentu a práce se šablonami.

Sheet - tabulkový kalkulátor

Umí mnoho standardních funkcí, zobrazení buď ve formě tabulky, nebo jako graf (i trojrozměrný). Formátování tabulky, ohraničení a stínování, třídění. Samozřejmostí je opět tiskový náhled. Sheet je kompatibilní s Excelem (pomocí konverze PsiWinu), ale bohužel umí zobrazit pouze jeden list, což může představovat problém.

Contacts - evidence kontaktů

Contacts je databáze upravená pro vedení kontaktů, ke každé osobě vám dovolí přiřadit spoustu soukromých i pracovních údajů. Samozřejmostí je třídění a vyhledávání položek. Díky podpoře standardů VCARD a irOBEX můžete vizitky přes infračervený port vyměňovat s dalšími zařízeními, jako je např. Palm.

Agenda - software pro organizaci času

Jednou z nejdůležitějších vlastností kapesního či mobilního počítače je komfortní správa času. Za tímto účelem má netBook zabudovanou aplikaci Agenda, která všechny předpoklady beze zbytku splňuje. Agenda nabízí denní, týdenní a roční pohled, rychlý přehled obsazených termínů, nechybí ani přehled úkolů a výročí. Má jednoduché ovládání, mnoho vlastností lze i uživatelsky nastavit.

Email - e-mailový klient

Email v ničem nezapře svůj název, nabízí docela pohodlnou práci s e-maily, stejně tak jako odesílání a příjem faxů či populárních SMS. Ovládat může i více účtů, podporuje rozšířené protokoly POP3, IMAP4 a SMTP.

Mějte však na paměti, že netBook nemá vestavěný modem, takže pokud budete chtít pracovat s e-maily či připojovat se na internet přímo z netBooku, budete muset pořídit Psionovi kamaráda - nejlépe mobilní telefon s vestavěným hardwarovým modemem a infračerveným portem...

Web - prohlížeč internetu

Web je obyčejný internetový browser. Zvládá HTML 3.2 včetně rámců, HTTP 1.1, SSL, obrázky GIF a JPEG s nižším stupněm komprese, Java applety, ale přesto je použitelný spíše na zobrazení méně komplikovaných stránek.

Data - jednoduchá databáze

Pomocí aplikace Data můžete na netBooku vytvářet a využívat různé databáze. Program za tímto účelem nabízí dostatečné množství typů položek (čísla, data, texty, logické hodnoty apod.); záznamy můžete zobrazit jednotlivě formou karet nebo hromadně v tabulce. Celou databázi můžete i třídit podle jednoho až tří zvolených klíčů, samozřejmostí je tisk včetně náhledu.

Time - informace o světových časech a nastavování budíků

Time má dvě roviny působnosti. Tou první je zobrazení světové mapy a jednoduché zjišťování časů na zvolených místech zeměkoule včetně určení vzdálenosti od domácího města a telefonní předvolby. Druhou rovinou programu je správa alarmů - nastavit můžete až 8 budíků, které vás poté budou burcovat k životu vaší "oblíbenou" melodií podle zadaných kritérií.

Calc - kalkulačka

Kalkulačka je nepostradatelnou součástí všech počítačů Psion, k dispozici je stolní varianta s "papírovým" záznamem výpočtů a vědecká varianta, které nechybí ani některé pokročilé funkce.

Jotter - poznámkový blok

Jotter slouží pro rychlé zapisování poznámek. Podporuje rovněž základní formátování textu, můžete vkládat objekty, např. obrázky nebo zvukové poznámky.

Sketch - kreslení

Také Sketch nabízí stejné funkce jako u menších kolegů Series 5mx a Revo, narozdíl od nich však nabízí větší škálu barev. Nechybí tedy základní nástroje pro kreslení - tužka, guma, sprej, kreslení čar, obdélníků a kružnic (bez výplně nebo s výplní) nebo vkládání textu do obrázků. Velmi užitečná je také knihovna obrázků, které pak můžete ve svých kresbách využít.
Díky velkému barevnému dotykovému displeji se na netBooku skvěle kreslí - daleko lépe než na kterémkoli jiném počítači.

Record - záznam zvuku

S vestavěnou zvukovou kartou úzce souvisí i aplikace Record, která vám umožní zaznamenávat a přehrávat zvuk. Standardně vás to stojí 1 MB za 2 minuty nahraného zvuku, větší komprese zvládne do stejně velké paměti vtěsnat dvakrát delší záznam, přičemž kvalita je ale pochopitelně o poznání horší.

Spell - pravopisný slovník

netBook má také vestavěnou aplikaci pro kontrolu pravopisu. Kromě základní kontroly pravopisu se dá použít i pro vyhledávání anagramů, synonym nebo chybějících písmen ve slovech, což ocení zejména náruživí luštitelé křížovek. Aplikace bohužel obsahuje pouze anglický slovník, takže její užitná hodnota pro českého uživatele není příliš vysoká.

Program - programování v jazyce OPL

Program je vestavěný editor čistého textu, který slouží především pro psaní programů v jazyce OPL. Ano - programovat můžete přímo na netBooku, neboť nechybí ani kompilátor, který vaše zdrojové kódy převede do jazyka srozumitelného Psionům.

Comms - komunikační terminál

Comms využijí spíše náročnější uživatelé, jedná se o emulaci terminálu, díky které můžete mimo jiné přenášet soubory mezi netBookem a stolním počítačem. V Comms můžete také vytvářet komunikační skripty.

Bombs - hledání min

Bombs je poslední viditelnou vestavěnou aplikací, kterou na netBooku najdete. Vedle důmyslných kancelářských aplikací přináší malé odlehčení - jedná se o hru hledání min, kterou asi není třeba nikomu dlouze představovat.

Další software, se kterým netBook kamarádí

Pokud vám nestačí vestavěné aplikace, pak vězte, že pro netBook existuje i nespočet dalších programů, které jeho možnosti zvýší. Díky společnému operačnímu systému na netBooku spustíte i většinu aplikací určených pro menší Psiony, někdy však pouze ve škálách šedi.
Software pro netBook může být naprogramován v jazyce OPL (viz. vestavěná aplikace Program), C++ (pomocí vývojového kitu na PC) nebo multiplatformním jazyce Java.

Ve volných chvílích přijdou vhod i různé hry, které jsou pro netBook určeny - i když netBook není rozhodně zařízení pro hry, barevný displej se k tomuto účelu hodí mnohem lépe než menší černobílé displeje ostatních Psionů. Mezi ty nejpovedenější hry, které poslouží pro demonstraci možností netBooku, bych určitě zařadil třeba strategickou hru No Mans Land nebo simulátor golfu s názvem Golf Pro.

Propojení a synchronizace s PC

Stejně jako u menších Psionů, také s netBookem se dodává komunikační program PsiWin, který obstará komunikaci s vaším stolním počítačem nebo notebookem s běžícími Windows (95, 98, NT 4.0, Me, pro provoz s W2k je potřeba z internetu stáhnout patch).

Po instalaci PsiWinu se vám na ploše objeví zástupce mobilního počítače, odkud můžete pracovat se soubory na netBooku v obyčejném Průzkumíku. Jelikož Psiony používají jiné formáty souborů než PC, důležitou součástí PsiWinu jsou i konverzní filtry, které dovedou většinu souborů převést tak, aby byly čitelné na druhém zařízení.
Dalším úkolem PsiWinu je synchronizace dat - synchronizovat lze třeba Agendu s Outlookem nebo vaše e-maily...

PsiWin se také stará o pravidelné zálohování netBooku pro případ, že by došlo ke ztrátě dat. Z dalších funkcí PsiWinu lze zmínit třeba jakéhosi prostředníka při tisku, kdy při tisku z netBooku můžete použít tiskárnu připojenou k PC.

Na druhé straně má PsiWin i své známé neduhy, často kritizovanou je jeho stabilita, velkou nevýhodou je také jednostranná orientace na PC se systémem Windows...
Komunikaci lze ale naštěstí řešit i jinými způsoby, které tyto nedostatky eliminují - nedávno byl například uveden software 2Connect you, který představuje trochu odlišné a na platformě nezávislé propojení obou počítačů.

Příslušenství

Spolu s netBookem obdržíte také potřebný akumulátor a síťový napáječ, propojovací sériový kabel k počítači, CD s PsiWinem, EPOCem a příslušnými dokumenty, tištěný český návod (i když pouze k Psionu 5mx, neboť jejich aplikace jsou téměř identické) a dvě diskety s českou lokalizací přístroje a elektronickou formou návodu.
Mezi dokoupitelné příslušenství spadá například náhradní akumulátor, rozšiřující DIMM modul paměti RAM, dokovací stanice, rozšiřující karty Compact Flash, modemy Psion Dacom atd.

Závěr

Psion netBook, ať už v "chudší" verzi Series 7 nebo ve vrcholném provedení netBook Pro, je ve všech směrech špičkové mobilní zařízení na půli cesty mezi kapesním počítačem a běžným notebookem. Na rozdíl od kapesních počítačů má téměř plnohodnotnou klávesnici a velký barevný displej; oproti notebookům je zase mnohem lehčí a menší, na baterie vydrží v provozu nejméně dvakrát tak dlouho, tím pádem je nesrovnatelně operativnější.

Použitý operační systém EPOC32 vykazuje výbornou stabilitu a přináší sofistikované softwarové aplikace, stejně tak jako další možnosti rozšíření. Přes vhodný mobilní telefon můžete netBook připojit k internetu či podnikovému intranetu, přijímat a odesílat z něj e-maily, zkrátka být neustále mobilní a přitom nepostrádat nic ze své kanceláře.
Vyjádřeno jednou větou: netBook je skutečně dospělý Psion!

Výbornému hardwarovému i softwarovému vybavení ovšem odpovídá i cena, která se podle zvolené varianty pohybuje od cca 49 do 61 tis. Kč (cena oficiálního distributora Point.X včetně 22% DPH).

Psion netBook - stručné technické údaje a cena

Model netBook Series 7 netBook Pro
Hardware
Vnější rozměry 235 x 182 x 37 mm
Hmotnost 1150g včetně baterie
Displej podsvícený dotykový 7.7"; 640 x 480 pixelů, 256 barev (VGA)
Klávesnice 58 kláves, rozložení QWERTY
Procesor 32bit Intel SA-1100 StrongARM 133 MHz 32bit Intel SA-1100 StrongARM 190 MHz
Paměť RAM 16 MB rozšiřitelná na 32 MB 32 MB rozšiřitelná na 64 MB
Porty sériový RS232 (115 kbit/sec), infračervený IrDA 1.1 (115 kbit/sec a 4 Mbit/sec)
Sloty Compact Flash I/II 3.3V/5V, PC Card I/II 3.3V/5V
Baterie typ Li-ion, 1500 mAh; záložní lithiová CR2032
Externí napájení součást dodávky, 15.5 V DC, 1.5A AC
Zvuk 12bit digitální zvuk, vestavěný mikrofon a reproduktor
Software
Operační systém EPOC32 verze 5, součást ROM EPOC32 verze 5, upgradovatelný, instaluje se přímo do RAM
Vestavěný software Word, Sheet, Contacts, Agenda, Email, Web, Data, Time, Calc, Jotter, Sketch, Record, Spell, Program, Comms, Bombs
Vývojové prostředí OPL, C++, Java
Příslušenství
Standardní příslušenství baterie, externí síťový zdroj, sériový kabel, PsiWin pro komunikaci s PC, dokumentace, diskety s kompletním českým prostředím pro netBook
Volitelné příslušenství Docking Station, karty Compact Flash a PC Card, náhradní akumulátor atd.
Cena
Cena distributora Point.X
(v Kč s 22% DPH)
48 788,- (16 MB RAM) 57 328,- (32 MB RAM)
60 988,- (64 MB RAM)Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...

Tyto smartphony si budete kupovat na jaře. Zatím jsou tajné

Samsung Galaxy S9 a S9+

Na blížícím se veletrhu MWC v Barceloně se představí spousta mobilních novinek. A ty, které „nepřijedou“ do Barcelony,...

Nepřeplácejte: toto je 12 povedených smartphonů za super ceny

12 výborných smartphonů za super cenu

Neplaťte zbytečně moc. Už za 5 000 korun můžete mít výborně vybavený smartphone. Bude mít FHD displej, dostatek paměti,...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz