Psaní na mobilech je zábava i výnosný obchod

  • 18
Pro většinu uživatelů je psaní zpráv zajímavý způsob komunikace, pro operátory výnosný obchod. Velcí výrobci zařazují do své nabídky modely zaměřené na psaní textu a objevují se první funkční vzorky tzv. virtuálních klávesnic.

Zájem o textové služby v mobilních sítích roste ze strany zákazníků i operátorů. Pro jednu stranu představují zprávy všeho druhu zajímavý způsob komunikace, pro ty druhé výnosný obchod.

Téměř každý velký výrobce již zařadil do své nabídky alespoň jeden model s QWERTY klávesnicí. Plnohodnotná klávesnice má povýšit mobilní telefon na kancelářského pomocníka, který je schopný bleskově vyřizovat e-maily nebo odpovídat na textové zprávy.

Každý má svůj QWERTY model

Finská Nokia nedávno představila dalšího člena své rodiny komunikátorů model 9300. Finský výrobce navíc nabízí originální modely se dvěma klávesnicemi 6810 a 6820. V nabídce Motoroly je možné nalézt komunikátor MPx nebo A630.

Z dílny Sony Ericssonu jsme se dočkali upravené verze smartphonu P900. Model P910 má ukrytou miniaturní QWERTY klávesnici na spodní straně vyklápěcího flipu. Ani německý Siemens nezůstal pozadu a v prostorách londýnské burzy spatřil světlo světa Siemens SK65.

Nokia Wireless Keyboard

Nokia Wireless Keyboard. Zdroj: Nokia

Kromě telefonů, které již plnohodnotnou klávesnici mají, je možné QWERTY klávesnici i dokoupit. Externí klávesnice vypadá téměř stejně jako klávesnice u počítače a s telefonem komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth. Na trhu existují i speciální řešení externích klávesnic pro psaní jednou rukou.

Zprávy jsou výnosný obchod

Psaní zpráv je pro většinu mobilních uživatelů v Evropě příjemnou kratochvílí a užitečným způsobem komunikace. Ceny za textové zprávy se zdají nízké, což je také jeden z důvodů, proč jsou u nás tak oblíbené.

Podle agentury Analysys Research Limited ovšem textové zprávy celosvětově generují v průměru 10 % ARPU (průměrný příjem na jednoho zákazníka). Tento podíl je třeba navíc zohlednit vzhledem k faktu, že v některých částech světa lidé SMS téměř nebo vůbec nepoužívají.

Příjmy ze zpráv

Celosvětové příjmy ze zpráv. Zdroj: Analysys Research Limited 

Pro operátory navíc představují SMS velmi výhodnou službu. Podle studie Analysys Research Limited vygenerují SMS na 1 MB přenesených dat průměrný příjem tisíc dolarů, zatímco u hlasových služeb operátor inkasuje za přenesený megabyte okolo jednoho dolaru.

Zájem o textové služby neustále roste a podle některých studií utratí mobilní uživatele za SMS, MMS a e-mail v příštím roce téměř 70 miliard dolarů. Příjmy z textových zpráv budou vrcholit právě mezi roky 2005 a 2006, poté se budou snižovat a postupně budou nahrazovány multimediálními zprávami, e-mailem a různými Instant Messangery.

Zájem zákazníků o zasílání nejrůznějších zpráv ovlivňuje nejvíce cenová nabídka operátorů, ale také způsob, jak je složité zprávu napsat. Krátkou textovou zprávu s použitím predikativního psaní lze napsat relativně rychle, ale do vyřizování elektronické pošty se již s numerickou klávesnicí pustí málokdo. Na úspěchu mobilních Instant Messangerů a e-mailu by se tak mohly významně podílet i nové technologie, které se pro mobilní zařízení objevují.

Laserová klávesnice

Budeme psát virtuálně?

Již v roce 2002 jsme vás informovali o tzv. virtuálních klávesnicích. Ty umožňují snímat pohyb prstů nad libovolnou podložkou, na kterou se klávesnice pouze promítá. V červnu tohoto roku demonstroval Samsung na veletrhu ComunicAsia funkční laserovou klávesnici, která komunikovala s telefonem Samsung SPH i500 prostřednictvím technologie Bluetooth. Výrobce na veletrhu také oznámil, že podobnou technologii plánuje integrovat přímo do mobilních telefonů.

Zprávy v mobilech

Virtuální klávesnice Samsung na ComunicAsia. Zdroj: PalmInfocenter.com

Od prvního představení virtuální klávesnice se již podařilo snížit na použitelnou úroveň i její chybovost. Při psaní na tradiční numerické klávesnici se udává v průměru 1-4 % překlepů. U virtuální klávesnice Canesta se chybovost pohybuje mezi 3-5 %. To se zdá mnoho, ovšem průměrný uživatel se na počítačové QWERTY klávesnici dopustí překlepů ve 2-3 % případů. 

Typ klávesnice Průměrný počet slov za minutu Chybovost v %
Numerická

20-30

1-4

Virtuální

30-60

3-5

Klasická

50-80

2-3

Rychlost a chybovost při psaní na různých typech mobilních klávesnic. Zdroj: Canesta.com

Společnost Canesta specializující se na vývoj technologií, které přístrojům umožňují reagovat v reálném čase na okolní pohyb, nedávno zařadila do své nabídky miniaturní snímací systém Keyboard Perception Chipset.

Laserová klávesnice

Celý systém se skládá z trojice komponent (pohybový senzor, laserová IR dioda a projektor klávesnice). Tyto součástky mohou být zabudované do libovolného mobilního zařízení. Na stránkách výrobce je možné také stáhnout ilustrační video demonstrující schopnosti jejich klávesnice.

Myslíte, že mají laserové klávesnice v mobilech budoucnost?