Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První recenze českého mobilu na dvě SIM s podporou 3G - Emgeton Noble

aktualizováno 
Česká společnost Emgeton, známá spíše jako výrobce audiopřehrávačů, to s dobytím mobilního trhu myslí vážně. Na trh před Vánocemi uvedla unikátní model Noble, který se kromě podpory dvou SIM karet chlubí i dostupností 3G sítí na jedné z nich. Dnes vám přinášíme první recenzi tohoto zajímavého telefonu. Vlastně dvou.

Mobilní telefony na dvě SIM karty jsou už od počátku mobilního věku jistou skupinou uživatelů velmi žádány. Zatímco ale první pokusy výrobců spoléhaly na pouhé přesměrování jedné karty na druhou, dnešní modely se skutečně chlubí dostupností na obou číslech zároveň. Obsahují totiž dva nezávislé přijímací obvody, chcete-li dva nezávisle pracující telefony. Jen v jednom těle.


Katalog mobilů:

Samsung D980 DuoS Mivvy Dual
Samsung D980 DuoS a Mivvy Dual

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Vysouvací mobil schopný obsluhovat dvě SIM karty zároveň.


Schopností práce se dvěma SIM kartami zároveň chce zaujmout i pilotní produkt velkého tažení značky Emgeton na mobilní trh. Není asi tajemstvím, že jsme již viděli plány společnosti, a jistě můžeme prozradit, že je na co se těšit. Model Noble je první vlaštovkou, která kromě již zmíněného lákadla přidává navíc i jednu méně obvyklou funkci - podporu UMTS sítí.

Vzhled - noble od Tubla

O vzhled nového modelu se dle zástupců společnosti postaral český designér Roman Tubl. I přes své skutečné české kořeny ale budeme tento přístroj potkávat i pod jinými značkami než Emgeton. Aby se firma dostala ke kvalitním výrobním linkám, musela totiž přislíbit distribuci tohoto modelu jako OEM produktu, což v praxi znamená, že zájemce si může telefon nakoupený v dostatečném množství obrandovat vlastní značkou.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Kvůli nutnosti použití většího množství elektroniky nám noble z pohledu módy posledních let nehezky "nakynul". Na šířku má tento jinak drobný přístroj bez desetiny mm rovné dva centimetry, což je hodnota v dnešní době již téměř nevídaná. Ostatní rozměry přístroje jsou 101,5 × 49,4 mm a váha se vzhledem k použitým vnitřnostem ustálila na příjemné hodnotě 118 gramů.

Telefon používající výsuvnou konstrukci na první pohled překvapí přítomností dvou zelených tlačítek pro ovládání hovorů. Každé z nich totiž ovládá hovory pouze té "své" SIM karty. Na takové ovládání je třeba si chvíli zvykat, což podrobněji rozvedeme v příslušné stati recenze. I přes nestandardní konstrukci působí telefon velmi kvalitním dojmem, změna výrobní linky je opravdu znát.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Kromě těchto kláves přední strana nabídne i další čtyři funkční tlačítka, rozměrnou kruhovou navigační klávesu s potvrzovacím středem, mřížku reproduktoru, malou kamerku určenou pro videohovory a samozřejmě displej. Ten je aktivní typu TFT s rozlišením QVGA (240 × 320 bodů) a podporou 260 tisíc barevných odstínů.

Na pravé straně nabídne telefon standardní miniUSB konektor, 2,5mm jack konektor pro připojení sluchátek a spoušť integrovaného fotoaparátu. Horní strana dostala do vínku hlavní vypínač a zámek krytu baterie, dolní pouze mřížku integrovaného mikrofonu. Na straně levé pak najdeme kolébkovou klávesu pro úpravu hlasitosti a na té zadní již tradičně optiku integrovaného fotoaparátu.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Klávesnice a ovládání -  povedené menu

Po zapnutí telefonu je prozrazeno hlavní lákadlo; uživatel zde může zvolit, jaká SIM karta bude aktivní. Zapnout může příjem na jedné, či druhé z nich, stejně jako na obou zároveň. Přehled o stavu signálu či jména používaných operátorů pak lze nalézt na domácí obrazovce telefonu, která může být ozvláštněna animovanou tapetou či fotografií dle vlastního výběru.

Jakmile telefon jednou zapnete a zvolíte aktivní SIM karty, za provozu již toto nastavení nezměníte. Je třeba telefon opět vypnout a zapnout.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Do hlavní nabídky se vstupuje potvrzením středové klávesy. Menu může mít podobu matice s celkem dvanácti ikonami nebo graficky zajímavého seznamu s velkými animovanými ikonami odpovídajícími právě vybrané položce. V celé nabídce fungují klávesové zkratky a vybírat lze pouze ze dvou motivů - bílého a černého.

Funkce přiřazené kontextovým klávesám lze snadno změnit, stejně jako přiřadit vybrané aplikace jednotlivým směrům navigační klávesy. Z pohotovostního režimu tak lze snadno vyvolat až šest různých funkcí telefonu. Nastavit lze i chování přístroje při zasunutí či vysunutí.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Ovládání je logické a komfortní, zejména díky snadno se ovládající funkční části klávesnice. Mást mohou pouze při hovoru již zmíněné dvě klávesy pro ovládání hovorů, během ukončování člověk tak nějak automaticky sahá po pravém "zeleném telefonku". Hovor se přitom ukončuje pravou kontextovou klávesou, což žádá chvíli cviku.

Alfanumerická část klávesnice si od nás vysloužila známku Výborně. Zdvih a odezva jednotlivých kláves jsou ideální a i hmatové odlišení tlačítek schodovitým uspořádáním je plně dostatečné. Popisky v noci svítí bílou barvou, klávesnice je podsvícena rovnoměrně. Lze ji nastavit na automatický zámek po 10 či 30 sekundách.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Telefonování a zprávy - první 3G na dvě SIM karty

S přístrojem se dorozumíte ve třech pásmech GSM sítí, a dokonce i v sítích 3G. Těch lze ale využít pouze na jedné z karet SIM. Té, kterou vložíte do slotu s jedničkou v popisu. Samozřejmě telefon dokáže pracovat i s pouze jednou vloženou SIM kartou. V případě, že jsou obsazeny oba sloty, lze v menu přístroje vybrat primární kartu, ze které se poté budou odesílat SMS zprávy či využívat data. Telefon se zde na volbu SIM už neptá.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Do adresáře lze uložit až 1 000 vícepoložkových kontaktů s mnoha detaily. Seznam navíc funguje i jako blacklist, u každého kontaktu lze nastavit, zda má telefon při příchozím hovoru vyzvánět, nebo hovor rovnou odmítnout. Přehled uskutečněných hovorů, včetně počítadla jejich délky a počítadla přenesených dat, nabídne výpis volání.

K dispozici jsou samozřejmě i profily vyzvánění, a to pro každou SIM kartu zvlášť. Zvlášť lze nastavit i přesměrování hovorů a SIM toolkitové aplikace jsou dostupné na obou kartách SIM. Kontakty lze třídit do skupin, hromadně přesouvat či mazat. Hledat v adresáři telefonu je možné dle jména, čísla nebo názvu skupiny. Pro videohovory je připravena speciální položka v menu.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

K psaní zpráv slouží jednoduchý editor, který odpočítává znaky, avšak od hodnoty 1 600 (lze odeslat text dlouhý maximálně 10 SMS). V příliš komplikovaném a hlavně pomalém editoru MMS zpráv ale žádné počítání velikosti zprávy již nenajdete. K zadávání znaků lze využít jak tradiční multitap, tak slovník T9 píšící bez diakritiky. Do přístroje lze uložit až 1 000 SMS zpráv. Využít můžete i jednoduchého e-mailového POP3/SMTP klienta.

Organizace a data - vše na jednom místě

Organizační funkce sdružuje přístroj pod položkou menu Organizér. Lze zde najít opakovaný budík s možností nastavení tří nezávislých časů, kalendář s možností uložení pouze 60 záznamů jednoho typu, kalkulačku, poznámky, úkoly, světový čas a převodník měn. Telefon se umí synchronizovat s počítačem, pro základní časovou agendu tedy plně postačí. Profíci ale ostrouhají.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Na internet se lze dostat přímo z telefonu pomocí integrovaného prohlížeče, který svou rychlostí ani kvalitou nijak neoslní. Vědom si toho je i výrobce, a proto do telefonu předinstalovává známou Operu mini. Z toho samozřejmě plyne, že si přístroj rozumí s Javou. S PC lze telefon propojit pomocí dodávaného miniUSB kabelu nebo bezdrátově přes bluetooth. Na jedné SIM kartě lze k přenosu dat využít maximální rychlosti 384 kbit/s přes síť UMTS, na té druhé poslouží maximálně EDGE.

Zábava - první flexaret v akci

Pamětníkům připomenou záda telefonu doby před rokem 1989, kdy značka Flexaret patřila mezi přední výrobce kvalitních dvouokých zrcadlovek. Emgeton získal na používání této značky práva a snaží se jí přesvědčit případné kupce o kvalitě integrovaného fotoaparátu. Bohužel, zatímco původní flexarety se kvalitou skutečně vyznačovaly a mnoho z nich funguje bez jediného servisního zásahu dodnes, o integrovaném fotoaparátu v modelu Noble lze mluvit pouze v ne příliš lichotivém duchu.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble 

Fotoaparát se chlubí rozlišením dvou megapixelů, které už samo o sobě patří na chvost dnešní nabídky fotomobilů. Maximální velikost pořízených fotografií je 1 600 × 1 200 obrazových bodů. U modelu Noble platí přinejmenším čtyřnásob, že obstojných výsledků dosahují fotomobily jen za ideálních světelných podmínek. Už za šera na displeji vidíte spíše jen tmavé obrysy a fotografie je příliš tmavá.

Jinak se fotoaplikace z pohledu nabídky funkcí povedla. Umožňuje nastavení kvality snímků ve třech krocích, vyvážení bílé, nabízí tři efekty, noční mód, sekvenční snímání i samospoušť. Během focení je možné využít i digitální zoom. Fotoaparát dokáže pořizovat i video, a to v maximálním rozlišení 176 × 144 obrazových bodů. Pořízené snímky lze nalézt pomocí připraveného průzkumníka, který prohledává celou vnitřní paměť i vloženou paměťovou kartu microSD.

Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

Emgeton Noble Emgeton Noble Emgeton Noble

V chvílích volna lze využít i jednoduchý hudební přehrávač, který nabídne všechny základní funkce. Knihovna skladeb je ve formě procházení složek. Přiložená sluchátka bez použití ekvalizéru příliš nepřekvapí, pro občasný poslech hudby ale poslouží. Ostatně musí, jiná sluchátka k telefonu bez redukce totiž nepřipojíte (použit je 2,5mm Jack konektor). Zabavit se lze i poslechem rádia či připravenými hrami.

Závěr - povedený první krok

Model Emgeton Noble v žádném případě nemíří do nejvyšší třídy. Je to tradiční zástupce nižšího středního proudu dnešních telefonů nabízející nestandardní funkci podpory dvou SIM karet. Takové telefony většinou vyhledávají skuteční šetřílci, kteří chtějí pro tu či onu situaci volat z té či oné karty SIM, jelikož je to výhodnější. Profesionálům, kteří například hledají dvousimkový model kvůli spojení soukromého a pracovního telefonu do jednoho, tenhle emgeton příliš neposlouží. Přitom je ale jasné, že by se takový model na trhu šiknul. Vzhledem k ceně modelu Noble, dané použitím dvou koncových nezávislých obvodů, by ale cena plně vybaveného přístroje tohoto typu byla asi horentní. A právě cena je i to, co nám v průniku s cílovou skupinou příliš na novince nesedí. Je příliš vysoká, i když ji lze ospravedlnit zdvojenou elektronikou. Snaha o co nejnižší cenu se pak promítla do výbavy, která je dostačující, avšak s ohledem na konkurenci nepříliš přesvědčivá. Kdo ale hledá přístroj, který dokáže být současně dostupný na dvou telefonních číslech, a neobejde se bez podpory sítí třetí generace, Emgeton Noble by neměl přehlížet. Získá tím kvalitně zpracovaný telefon schopný pokrýt základní nároky na výbavu.

Proč koupit?

  • design
  • animované menu
  • kvalita zpracování
  • podpora dvou SIM

Proč nekoupit?

  • kvalita fotoaparátu 
  • 2,5mm Jack konektor
  • 60 položek v kalendáři 
  • cena

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

Cca 7 000 Kč včetně DPH
Autor:
Nejčtenější

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Další z rubriky

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.