Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První kapesní počítač od Siemense – IC35 (recenze)

aktualizováno 
Siemens IC35 je prvním kapesním počítačem značky Siemens. Na trhu je od začátku roku. Nejvíce asi zaujme spoluprácí s mobilními telefony a možnostmi synchronizace dat. Není plnohodnotnou náhradou např. Psionu Reva, ale rozhodně je elegantním pomocníkem.

IC35Spousta mobilů se už umí připojit k internetu, číst a odesílat e-maily, udržovat databáze kontaktů a úkolů, ale stále platí, že pro skutečně pohodlné používání těchto funkcí je nejvhodnější kapesní počítač v kombinaci s mobilem. Existují sice tzv. chytré telefony, které v sobě mají i kapesní počítače, jenže ty mají jeden problém – když si budete chtít pořídit nový mobil nebo nový kapesní počítač, musíte vyměnit celý chytrý telefon. A to nemluvě o tom, že jim mnohdy chybí možnost rozšířit paměť nebo připojit externí příslušenství.

Nejčastěji používanými kapesními počítači pro komunikaci s mobilem jsou počítače Palm a Psion Revo. Majitelé mobilů Siemens (ale nejen oni) možná budou uvažovat i o Siemensu IC35. O tomto kapesním počítači se mluví už od roku 1999, ale Siemens jej skutečně začal prodávat v závěru roku 2000. V České republice tento kapesní počítač zatím neseženete a jeho prodej se v současnosti neplánuje. Pokud si ale zajedete do Německa, můžete mít Siemens IC35 za 360 marek, což je přibližně 6 500 Kč. Což je méně, než zaplatíte za Palm IIIe nebo Palm m100 – ty stojí o několik stokorun více.

IC35Siemens IC35 je kapesní počítač s klávesnicí. Jeho rozměry jsou 108 x 86,5 x 20,5 mm, hmotnost 163 g. V kapse IC35 vůbec nepřekáží a svojí hmotností majitele neobtěžuje. Rozměry a hmotnost jsou srovnatelné už se zmiňovanými Palmy. Displej má rozlišení 240 x 160 bodů a je pouze černobílý. Nepříjemné je, že displej není podsvícený. Za denního světla i v méně osvětlených prostorách či v noci se sice z displeje dá číst (je slušně kontrastní), jenže alespoň pasivní podsvícení by užitnou hodnotu IC35 velmi zvýšilo.

Klávesy mají stejné uspořádání jako na počítačové klávesnici. Některé klávesy samozřejmě chybí, jiné jsou navíc, ale s pomocí tří přepínacích kláves (Shift, Fn, Sym) lze ovládat celý kapesní počítač velmi pohodlně. Těsně pod displejem je funkční klávesa, se kterou lze vyvolávat kontextové menu, dole je klávesa menu pro vyvolání kompletní nabídky a pokud vám ani to nestačí, můžete využít funkčních kláves (s použitím přepínače Fn), se kterými můžete okamžitě spouštět vestavěné aplikace.

V základní verzi obsahuje IC35 tyto aplikace: Správce adres, Správce úkolů, Kalendář, Aplikaci pro práci s textovkami a e-maily, Poznámkový blok, Světový čas, Kalkulačku, Konvertor měn, Správce mobilního telefonu a Wapový prohlížeč. Funkce většiny aplikací jsou zřejmé již z názvu. Za zmínku stojí, že e-mailový klient umí číst poštu přes POP3, wapový prohlížeč podporuje standard WAP 1.1 nebo že konvertor mně obsahuje kurzy většiny evropských měn (a tří uživatelem definovaných).

IC35Kromě těchto vestavěných aplikací je možné doinstalovat další. Aplikace se instalují s pomocí softwaru pro stolní počítač – IC35 manažer. Pro vývojáře je k dispozici programovací prostředí, které je stejně jako další aplikace možné stáhnout na této adrese. V současnosti je k dispozici několik her, databázová aplikace, nové verze firmwaru, vylepšení vestavěných aplikací a nový ovládací software pro stolní počítač.

Siemens IC35 je na trhu poměrně krátce, takže si zatím nenašel dostatečně velkou skupinu vývojářů, kteří by produkovali spoustu nového softwaru jako je tomu u zaběhnutých platforem PalmOS, Epoc nebo Windows CE. Právě použití vlastního operačního systému je zřejmě největší slabinou IC35 – skupina uživatelů nikdy nebude tak velká jako u ostatních kapesních počítačů. Jenže konkrétně v Německu je tento kapesní počítač velmi oblíbený – je proto pravděpodobné, že se na trhu uchytí.

Samozřejmostí u tohoto kapesního počítače je synchronizace dat s osobním počítačem. Synchronizační software si dokáže poradit s češtinou (tu samotný IC35 v současnosti nepodporuje) a umí synchronizovat data s Microsoft Outlookem, ale i Lotus Notes. S osobním počítačem se IC35 spojuje prostřednictvím kolébky a sériového kabelu; spojení je možné i infračerveným portem. Na osobním počítači je možné zálohovat data z IC35, nebo jej i nastavovat.

IC35Nejvýrazněji se přednosti IC35 projeví ve spojení s mobilním telefonem. Není snadnější způsob, jak odeslat textovku, než ji napsat na normální klávesnici IC35, přiložit vedle kapesního počítače mobilní telefon se zapnutým infračerveným portem a textovku takto poslat. Stejně tak v případě, že máte mobilní telefon Siemens (Siemens průběžně vydává ovladače i pro telefony dalších značek) řady 25, 35 a 45, můžete synchronizovat data s organizérem mobilního telefonu, nahrávat do mobilu loga na displej nebo vyzváněcí melodie.

IC35Spolupráce IC35 a mobilu SL 45 je možná i prostřednictvím paměťových karet MMCard. IC35 má totiž slot na dvě karty MMCard a na jednu SmartCard. Takže na těchto kartách můžete přenášet i počítačové soubory a hlavně můžete na IC35 (a zprostředkovaně i na stolním počítači) editovat data na těchto kartách.

IC35 obsahuje dvě baterie AAA, se kterými vydrží pracovat přibližně tři až čtyři týdny. Jako záložní je použita malá knoflíková baterie. Výdrž samozřejmě závisí na četnosti používání infračervených přenosů a velmi pozitivně se na ní podepsal fakt, že displej není podsvícený. Více technických údajů najdete v tabulce na konci článku.

IC35Siemens IC35 není plnou náhradou počítačů jako je Psion Revo. Je ale srovnatelný s Palmy – za stejnou cenu získáte počítač s klávesnicí, při zachování velmi dobrých rozměrů a nízké hmotnosti. Siemens IC35 využijete naplno tehdy, když máte mobilní telefon s infračerveným portem – jinak vás asi IC35 tolik nenadchne. Ale i tak – tento elegantní stříbrný kapesní počítač nebude dělat ostudu žádnému manažerovi a v restauraci rozhodně připoutá pohledy ostatních návštěvníků.

Název Siemens IC35 - The Unifier
Rozměry 108 x 86,5 x 20,5 mm
Hmotnost 163 g
Displej 240 x 160 bodů, černobílý
Hlavní baterie 2 x AAA články
Záložní baterie 1 x CR1220
Pohovostní doba 3 - 4 týdny
Paměťové karty 2 x Multimedia Card, 1 x SmartCard
Připojení IrDA, sériové rozhraní (V.24)
Paměť 2 MB


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Google opět selhal v utajení nového smartphonu, někdo ho zapomněl v taxíku

Zapomenutý Pixel 3 XL v taxíku

Nové smartphony řady Pixel od Googlu stále dělí od představení víc jak měsíc, ale firma zcela selhala v jejich utajení....

Samsung stále nefotí tak dobře jako Huawei, ale rozdíl asi nepoznáte

Samsung Galaxy Note 9

Nejčerstvějším modelem v žebříčku testu mobilních fotoaparátů DxOMark je smartphone Samsung Galaxy Note 9. Zařadil se...

Mají sice téměř stejný hardware, ale rozdíl v ceně je obrovský

Huawei nedávno v očekávání nového modelu Mate 20 Pro zlevnil svůj špičkový...

Huawei nedávno v očekávání nového modelu Mate 20 Pro zlevnil svůj špičkový smartphone P20 Pro, ale i tak stále stojí 19...

Najdete na iDNES.cz