Rande, zásnuby i rozchod. To vše mladí řeší přes mobil, ukázal průzkum

  0:18aktualizováno  0:18
Se smartphonem usínáme a je často i tím prvním, co hned po probuzení hledáme. Usnadňuje nám pracovní i osobní život. Téměř polovina mladých uživatelů navíc jeho prostřednictvím alespoň jednou navázala partnerský vztah. Mobily jim ovšem podle průzkumu i značně usnadňují třeba rozchod.

Láska v době mobilní | foto: T-Mobile

Ze zářijového průzkumu agentury Ipsos pro T-Mobile, kterého se zúčastnilo 525 respondentů ve věku 15 až 35 let, vyplývá, že s navázáním vztahu online má zkušenost „jen“ 35 % středoškoláků. Ovšem mezi mladými pracujícími je to již každý druhý. Faktem je, že studenti mají podstatně více volného času i možností, jak poznávat nové lidi a tedy své potenciální protějšky. Pracující dnes při hledání životních partnerů spoléhají hlavně na sociální sítě.

V online světě navíc nejčastěji probíhá i první „oťukávání“ protějšku. Před osobní schůzkou si několik týdnů píše až 54 % mladých, po pár zprávách se na společné schůzce domlouvá jen 31 %. Pouze 15 % uživatelů do toho jde takzvaně po hlavě: před dopisováním chtějí nový objev poznat nejprve osobně. 

Má první krok v online komunikaci udělat muž, nebo žena? Podle dvou třetin mladých lidí to není vůbec důležité. Každopádně většina (70 %) je přesvědčena, že by první komunikace měla proběhnout do 24 hodin od prvního rande, přičemž 57 % mladých s tím přímo počítá.

Co se komunikačních kanálů týče, tak ženy jsou v tomto směru staromódnější. Dávají totiž přednost SMS či hovoru, přičemž muži volí spíše psanou komunikaci přes chatovací aplikace.

„Zajímavé také je, že dnešní teenageři takřka výhradně (83 %) používají k partnerské komunikaci Messenger a vůbec nevyužívají WhatsApp, naproti tomu mezi mladými pracujícími využívá Messenger pouze třetina párů, zatímco zbytek používá rovnoměrně volání, SMS a WhatsApp,“ okomentovala výsledky průzkumu tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Láska v době mobilní

Zhruba polovina párů je na začátku vztahu ve vzájemném kontaktu přes mobil více než desetkrát denně. Naopak třetina mladých se svým protějškem komunikuje více než třicetkrát za den.

Přes mobil se ovšem neřeší pouze příjemné věci, ačkoli podle průzkumu necelá třetina mladých obdržela jeho prostřednictvím návrh k vážnému chození, žádost o ruku (6 %) či oznámení, že čekají potomka (13 %). Například 33 % mladých byl protějškem přes mobil oznámen rozchod nebo nevěra (14 %). Takové nepříjemné zkušenosti mají častěji ženy (36 % vs. 31 % v případě mužů).

Rozchod přes mobil není nic příjemného, nicméně stále lepší varianta než takzvaný ghosting. Jde o situaci, kdy se partner neobtěžuje protějšek o rozchodu vůbec informovat a namísto toho dělá mrtvého brouka. Bez vysvětlení nereaguje na jeho zprávy, nepřijímá hovory a případně si ho i zablokuje na sociálních sítích. 

Není to přitom nic nového, dříve se to dělo na osobní linii: lidé nechtějíc komunikovat s konkrétním člověkem záměrně sklápěli zrak, dívali se jinam, přecházeli na druhou stranu ulice, či se před dotyčným člověkem nechali rodinou zapírat.

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Stvořili chytré výpočetní monstrum. Snapdragon 8150 smete všechny

Výsledky Snapdragonu 8150 v benchmarku AnTuTu

Huawei při představení svého aktuálně nejrychlejšího čipu nešetřil superlativy. Kirin 980 totiž měl být tím, kdo s...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Najdete na iDNES.cz