Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Propojte své auto s mobilní sítí

aktualizováno 
Dálkové ovládání vybraných funkcí, odeslání textovky při aktivaci alarmu či rovnou zavolání policie vám přinese propojení auta s mobilním telefonem. Jaké máte možnosti a kolik zaplatíte?

Snaha ochránit majetek proti odcizení nás nutí k nemalým investicím do nejrůznějších bezpečnostních prvků. Auta proto vybavujeme alarmy, imobilizéry či nejrůznějšími mechanickými zábranami. Ovšem všechna tato zařízení mají jednu zásadní nevýhodu. Nejsou s ničím propojena. Ve chvíli, kdy vám někdo například rozbije okno, rozhouká se alarm a celá záležitost kvůli nevšímavosti okolí končí. Pokud však dostanete na mobil textovku či vám auto zavolá, je šance na dopadení pachatele větší.

V současnosti jsou na našem trhu k dispozici tři druhy přístrojů, odlišující se možností spolupráce s okolními zařízeními. Nejjednodušší jsou pasivní brány, které ve chvíli, kdy se aktivuje poplachové čidlo, zašlou na předem uložené telefonní číslo textovou zprávu či samy zavolají a přehrají namluvený vzkaz. Jejich použití je však hodně omezené. Protože nejsou vybaveny potřebnými výstupy, nemohou ovládat žádné další zařízení. V praxi tedy slouží spíše k informování uživatele o poplachu. Ovšem i to není zcela univerzální. Informace nemůže být doplněna o data z pozičního systému GPS, a tak z možností použití zůstává především zabezpečení stacionárních objektů, nemovitostí, apod. Navíc dosti často nejsou tyto přístroje vybaveny větším počtem vstupů, které umožní zjištění detailů o vzniklém poplachu či sledování stavů několika čidel. Pořídíte je přibližně za pět tisíc korun.

Mnohem praktičtější jsou přístroje, které dokáží na vzniklý poplach nejen reagovat, ale nějaké zařízení také přímo ovládat. Za tímto účelem jsou vybaveny dvěma až šesti výstupy, ovládanými pomocí textových zpráv nebo tónové volby. Stačí tedy jen odeslat SMS vhodného formátu a auto se například odemkne či v bytě začne fungovat vytápění. Ochrana proti zneužití je zde relativně jednoduchá, ale přesto účinná. Příkaz totiž můžete provádět jen z určitých, předem definovaných telefonních čísel. U zvláště propracovaných přístrojů máte k dispozici rovněž aktivaci daných vstupů v závislosti na čase. Jejich pořizovací cena ale začíná na hranici deseti tisíc.

Nejdražší kategorie ke všem těmto funkcím přidává ještě možnost propojení na poziční systém GPS. Kromě toho, že můžete velmi snadno zjistit, kde momentálně parkujete či kterým směrem mizí zloděj s vaším autem, vzniká zde prostor i pro sledování pohybu firemních vozidel. To ocení především firmy zabývající se logistikou, které mají všechna auta v terénu. Dispečer letmým pohledem na monitor zjistí, komu zakázku přidělit. Ovšem tyto systémy už jsou zpravidla natolik složité, že jejich implementaci musíte svěřit specializované firmě. Integrované GPS proto většině „malých“ uživatelů přinese efekt především ve spojitosti se zjišťováním aktuální pozice například zaparkovaného auta či sledování pohybu zloděje. U této jednoduché varianty musíte počítat s částkou přesahující dvacet tisíc.

Pokud se rozhodnete některé z těchto přístrojů použít k zabezpečení objektů, nezapomeňte na to, že musí být vybaveny záložním zdrojem napájení. Stačí-li vám jen avízo o tom, že nastal poplach, vystačíte si s pěti tisíci. Ovšem pokud budete chtít na vzniklou situaci také reagovat, tedy například zapnout nějaké zařízení, počítejte s dvojnásobnou sumou.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
PrahaNajdete na iDNES.cz